Рішення від 30.11.2022 по справі 380/15302/22

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 380/15302/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 листопада 2022 року м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Качур Р.П. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії -

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - відповідач, Головне управління ПФУ у Львівській області), у якій просить:

- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у перерахунку та виплаті (поверненню) недоотриманої пенсії з 26.03.2021 по 01.01.2022;

- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок і виплату недоотриманої пенсії (з урахуванням раніше проведених виплат) з дати звернення з заявою про перерахунок 26.03.2021 року до проведеного перерахунку 01 січня 2022 року з урахуванням зарахованого до стразового та пільгового (підземного) стажу за Списком № 1 періоду роботи у відокремленому підрозділі шахта "Відродження" Державного підприємства "Львіввугілля" з 01 листопада 2019 року по 17 березня 2021 року, за який сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, та з урахуванням вимог Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», статті 8 «Про підвищення престижності шахтарської праці».

В обґрунтування позову зазначено протиправність, на думку позивача, відмови відповідача у зарахуванні періоду з 01 листопада 2019 року по 17 березня 2021 року на відокремленому підрозділі шахта "Відродження" Державного підприємства «Львіввугілля». На думку позивача, він не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов'язку щодо повноти сплати страхових внесків. Позивач вважає, що такі дії відповідача щодо не зарахування до страхового та пільгового стажу спірного періоду порушують його права, відтак він звернувся до суду із цим позовом.

Ухвалою суду від 01.11.2022 провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні).

На адресу суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву (за вх. № 74143 від 25.11.2022) в якому проти позову заперечив. Відзив обґрунтований тим, що позивачу з 24.02.2020 призначено пенсію за віком відповідно до положень ст. 114 Закону № 1058. Зазначив, що при призначенні пенсії позивачу не зараховано до страхового стажу та до стажу роботи за Списком № 1 з повним робочим днем під землею період роботи з 01.11.2018 по 31.01.2020, оскільки згідно з «Індивідуальними відомостями про застраховану особу» Форми ОК-5 ОСОБА_1 за вказаний період відсутні відомості про сплату страхових внесків відокремленим підрозділом шахти «Шахта «Відродження»» Державного підприємства «Львіввугілля». Також зазначив, що страховий стаж позивача, обчислений по 31.10.2018 становив 32 роки 07 місяців 11 днів, в тому числі 13 років 02 місяців 23 дні пільгового стажу за списком № 1. Вказав, що позивач звернувся до відповідача із заявою від 13.01.2022 встановленого зразка про перерахунок пенсії відповідно до положень Закону № 345, за результатами розгляду якої, з 01.01.2022 проведено перерахунок пенсії позивача відповідно до абзацу 3 частини 1 ст. 28 Закону № 1058 та ст. 8 Закону № 345. При проведення такого перерахунку зараховано період роботи позивача з 01.11.2018 по 31.08.2020 до страхового стажу та стажу роботи за списком № 1 з повним робочим днем під землею. Щодо зарахування вказаного періоду з дати призначення пенсії, стверджує, що такий зарахуванню не підлягає у зв'язку з тим, що позивач не звертався із відповідною заявою встановленого зразка. Просив у задоволенні позову відмовити.

Суд дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази та встановив такі обставини справи.

Згідно із записами в трудовій книжці серії НОМЕР_1 від 19.12.1988 позивач, ОСОБА_1 , зокрема:

- з 23.05.1988 прийнятий на час проходження практики підземним учнем електрослюсаря з повним робочим днем під землею у шахту імені Ленінського комсомолу;

- з 05.07.1988 звільнений у зв'язку з закінченням практики;

- з 28.12.1988 прийнятий на час проходження практики підземним електрослюсарем 3 розряду з повним робочим днем під землею у шахту імені Ленінського комсомолу;

- з 30.04.1989 звільнений у зв'язку з закінченням виробництвом практики;

- з 12.08.1991 прийнятий підземним електрослюсарем 3 розряду з повним робочим днем під землею шахту № 3 "Великомостівська";

- з 18.05.1993 звільнений по п. 5 ст. 35 КЗпП України, у зв'язку з переведенням у Львівське обласне управління Національного банку України;

- з 30.10.2007 прийнятий підземним електрослюсарем 3 розряду з повним робочим днем під землею у шахту "Відродження";

- з 12.09.2008 переведений підземним електрослюсарем 4 розряду з повним робочим днем під землею;

- з 01.02.2009 переведений підземним електрослюсарем 5 розряду з повним робочим днем під землею для виконання гірничих робіт в шахті і направлений на підземну дільницю;

- з 02.03.2010 переведений для виконання гірничих робіт в шахті підземним механіком з повним робочим днем під землею;

- з 01.10.2016 переведений підземним електрослюсарем 5 розряду з повним робочим днем під землею, направлений на підземну дільницю для виконання гірничих робіт в шахті;

- з 15.03.2021 звільнений по п. 2 ст. 40 КЗпП України внаслідок невідповідності виконуваної роботи за станом здоров'я з виплатою одноразової допомоги згідно з колективним договором.

ОСОБА_1 з 24.02.2020 призначено пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058).

Позивач звернувся до відповідача із заявою від 13.01.2022, в якій просив перерахувати пенсію відповідно до Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці".

ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою від 29.07.2022 у якій просив здійснити йому перерахунок і виплату (повернення) недоотриманої пенсії за період з 01.09.2020 по 31.12.2021 з урахуванням страхового стажу та пільгового стажу за Списком № 1 по17.03.2021 та з урахуванням вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», статті 8 Закону України від 02.09.2008 № 345 та раніше проведених виплат.

Листом № 10748-11158/Д-52/8-1300/22 від 15.08.2022 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області роз'яснило позивачу, що його пенсійне забезпечення здійснюється згідно з чинним законодавством на підставі документів пенсійної справи про стаж і заробіток. Зазначено, що при призначенні пенсії позивачу враховано 49 років 05 місяців 11 днів страхового стажу, тому числі: 15 років 23 дні стажу на підземних роботах, що дає право на обчислення пенсії відповідно до статті 8 Закону України № 345. Щодо порушеного позивачем питання про перерахунок пенсії з 01.09.2020 відповідно до статті 8 Закону № 345 повідомив, що перерахунок пенсії у зв'язку з набуттям стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 Закону № 1058 проводяться за заявою пенсіонера, як це визначено частиною 4 статті 12 Закону № 1058. Відповідач зазначив, що позивач з заявою про перерахунок пенсії (встановленого зразка) у зв'язку з набуттям стажу, необхідного для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 Закону України № 1058 впродовж 2020-2021 не звертався.

Позивач вважає такі дії Головного управління ПФУ у Львівській області щодо відмови йому в зарахуванні до страхового стажу та пільгового стажу (стажу на підземних роботах з особливо шкідливими та особливо важкими умовами праці за Списком № 1) періоду роботи у відокремленому підрозділі «Шахта «Відродження» Державного підприємства «Львіввугілля» з 01.11.2019 по 17.03.2021 з 26.03.2021 по 01.01.2022, тому звернувся до суду із цим позовом за захистом своїх прав.

При вирішенні спору по суті суд керується таким.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі та в межах повноважень у спосіб, що передбачений, як Конституцією, так і Законами України.

Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян, регулюються Законом України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-XII від 05.11.1991 (далі - Закон № 1788-XII) та Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 (далі - Закон № 1058-IV) (у редакціях, чинних на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону № 1058-IV цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Статтею 8 Закону № 1058-IV передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Відповідно до абзацу 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058-IV мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» передбачено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Матеріалами справи підтверджується, що відповідач, не зарахувавши до загального та підземного стажу позивача періоду роботи у відокремленому підрозділі «Шахта «Відродження»» Державного підприємства «Львіввугілля» з 01 листопада 2019 року по 17 березня 2021 року, посилався на те, що позивач не звертався до відповідача із заявою встановленого зразка, як це визначено ч. 4 ст. 42 Закону № 1058. З цього приводу суд зазначає, що відповідно до вказаної норми, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

Суд зазначає, що вказана норма підлягає застосуванню у тому випадку, коли пенсіонер продовжує працювати, та має право на включення до страхового стажу періоду роботи, який дає право на пенсію, вже після призначення такої. Разом з цим, суд звертає увагу, що позивачем подано до відповідача заяву від 29.07.2022 у якій чітко викладено аргументи та вимоги. Відтак суд критично оцінює доводи відповідача про те, що не подання позивачем заяви встановленого зразку позбавляє останнього права на зарахування спірного періоду роботи до страхового та пільгового стажу ОСОБА_1 .

Також відповідача стверджує, що за вказаний спірний період відсутні відомості про сплату страхових внесків роботодавцем. З цього приводу, суд зазначає таке.

Основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України (ст. 62 Закону № 1788-ХІІ).

На виконання вимог статті 62 Закону № 1788-ХІІ Кабінет Міністрів України постановою від 12.08.1993 № 637 затвердив Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі - Порядок № 637), пунктом 3 якого визначено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Згідно із п. 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Проте, якщо у трудовій книжці не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідно до п. 1 ст. 24 Закону № 1058-IV, страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування найманих працівників та інших осіб, які належать до кола осіб, що підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та зазначені у статті 11 Закону № 1058-IV, сплачуються їх роботодавцями та безпосередньо застрахованими особами.

Статтею 113 Закону № 1058-IV передбачено, що держава створює умови для функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування і гарантує дотримання законодавства з метою захисту майнових та інших прав і законних інтересів осіб стосовно здійснення пенсійних виплат.

На підставі ч. 1 ст. 16 Закон № 1058-IV застрахована особа має право отримувати від страхувальника підтвердження про сплату страхових внесків, вимагати від страхувальників сплати внесків, у тому числі в судовому порядку тощо.

З цим правом кореспондується обов'язок страхувальника нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески (п. 6 ч. 2 ст. 17 Закону № 1058-IV) незалежно від фінансового стану платника (ч. 12 ст. 20 Закону № 1058-IV).

Пунктом 1 ч. 2 ст. 6 Закону України від 08.07.2010 № 2464-IV «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон № 2464-IV) встановлено, що платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Відповідно до ст. 4 Закону № 2464-IV платниками єдиного внеску є, зокрема, роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Відповідно до ст. 26 Закону № 2464-IV посадові особи платників єдиного внеску несуть адміністративну відповідальність, зокрема, за порушення порядку нарахування, обчислення і строків сплати єдиного внеску.

Вказане свідчить про те, що страхові внески є складовою умовою існування солідарної системи і підлягають обов'язковій сплаті, перерахунок пенсії провадиться з урахуванням часу, коли особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, та за який підприємством, де працює людина, (страхувальником) сплачені щомісячні страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, оскільки здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи.

Отже, позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов'язку щодо належної сплати страхових внесків, а отже, наявність заборгованості підприємства по страхових внесках не може бути підставою для незарахування до страхового стажу при призначенні пенсії позивачу періоду його роботи.

Такі висновки узгоджуються із правовою позицією, яка викладена Верховним Судом раніше, зокрема у постанові від 09.09.2019 у справі № 242/5448/16-а.

Крім того, пільговий (підземний) характер виконуваної позивачем роботи у спірний період підтверджується наявною у матеріалах справи копією довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній № 148 від 17.03.2021.

Судом також встановлено, що ОСОБА_1 з 01 листопада 2019 року по 17 березня 2021 року працював підземним електрослюсарем 5 розряду з повним робочим днем під землею. Оскільки відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, то відповідачем протиправно не зараховано період роботи позивача зазначений період до страхового стажу та стажу роботи за Списком № 1 (пільгового стажу).

Поряд з цим, суд зазначає, що матеріалами справи підтверджується факт проведення перерахунку пенсії позивача з урахуванням ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з 01.01.2022.

Отже, обираючи належний та ефективний спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови в зарахуванні до загального та пільгового (спеціального) страхового стажу за Списком № 1 позивачу періоду роботи у відокремленому підрозділі «Шахта «Відродження»» Державного підприємства «Львіввугілля» з 01.11.2019 по 17.03.2021 та у відмові у перерахунку розміру пенсії, з урахуванням вказаного стажу, відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з 26.03.2021 по 01.01.2022 та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати до страхового (загального) та пільгового (спеціального) стажу за Списком № 1 період роботи позивача у відокремленому підрозділі «Шахта «Відродження»» Державного підприємства «Львіввугілля» з 01.11.2019 по 17.03.2021 та здійснити перерахунок та виплату пенсії по інвалідності, з урахуванням вказаного стажу, згідно зі ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з 26.03.2021 по 01.01.2022, з урахуванням раніше виплаченої пенсії.

Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відтак, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, у зв'язку із висновком суду про задоволенням позову судові витрати позивача на сплату судового збору у розмірі 992,40 грн підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст. 19, 22, 25, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 293, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016 м. Львів вул. Митрополита Андрея 10; код ЄДРПОУ 13814885) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії задовольнити.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо незарахування до пільгового (спеціального) стажу за списком № 1 періоду роботи ОСОБА_1 у відокремленому підрозділі «Шахта «Відродження»» Державного підприємства «Львіввугілля» з 01.11.2019 по 17.03.2021 та у відмові у перерахунку розміру пенсії, з урахуванням вказаного стажу, відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з 26.03.2021 по 01.01.2022.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати до страхового (загального) та пільгового (спеціального) стажу за Списком № 1 період роботи ОСОБА_1 у відокремленому підрозділі «Шахта «Відродження»» Державного підприємства «Львіввугілля» з 01.11.2019 по 17.03.2021 та здійснити ОСОБА_1 з 26.03.2021 по 01.01.2022 перерахунок та виплату пенсії, з урахуванням вказаного стажу, згідно зі ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з урахуванням раніше виплаченої пенсії.

4. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області 992 (дев'ятсот дев'яносто дві) гривні 40 коп. сплаченого судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Р.П. Качур