Рішення від 30.11.2022 по справі 380/15024/22

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№ 380/15024/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 листопада 2022 року

Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого-судді Мартинюка В.Я.

розглянувши у спрощеному позовному провадженні без виклику учасників справи у м.Львові справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Самбірської районної державної адміністрації про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Управління соціального захисту населення Самбірської районної державної адміністрації в якому просить:

визнати протиправною відмову у виплаті щорічної разової грошової допомоги до 05 травня за 2022 рік у розмірі, передбаченому ст. 12 Закону № 3551-ХІІ, в редакції 25.12.1998р.;

зобов'язати здійснити виплату щорічної разової грошової допомоги до 05 травня за 2022 рік у розмірі 5-ти мінімальних пенсій за віком.

Позовні вимоги аргументовані тим, що відповідно до ч. 5 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та рішень Конституційного Суду України від 27.02.2020 року №3-р/2020 та Верховного Суду від 23.05.2019 року у справі №910/5098/18, від 18.03.2019 року у справі №910/5244/18, від 20.03.2019 року у справі №910/7715/18 має право на отримання разової грошової допомоги до 5 травня в розмірі п'ять мінімальних пенсій за віком, проте відповідачем не виплачено позивачу щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2022 рік, а відтак звернувся з позовом до суду.

Відповідач у своєму відзиві на позов зазначає, що оскільки станом на 01.08.2022 року переліків осіб, які мають право на отримання грошової допомоги та не перебувають на обліку в територіальних органах Пенсійного фонду України, Самбірським районним територіальним центром комплектації та соціальної підтримки до управління не подано, позивачу листом № С-134/01-11 від 02.08.2022 року рекомендовано звернутися до Самбірського районного територіального центру комплектації та соціальної підтримки. Станом на 30 вересня 2022 року інформація від Самбірського районного територіального центру комплектації та соціальної підтримки Міністерства оборони України щодо виплати позивачу одноразової грошової допомоги у 2022 році відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" не надходила, а тому така виплата управлінням не проводилася. Просить відмовити в задоволенні позовних вимог.

Ухвалою суду від 31.10.2022 року відкрито спрощене позовне провадження у справі.

Дослідивши наявні у справі докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.

Позивач є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серія НОМЕР_1 від 27.12.2019 року та має право на пільги встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій.

Позивач звернувся з заявою до відповідача, в якій просив повідомити який розмір грошової допомоги за 2022 рік виплачувався йому як учаснику бойових дій, відповідно до ч.5 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», в редакції від 25.12.1998 року та просив в тому числі, перерахувати та виплатити різницю такої виплати за цей період.

Відповідач листом № С-134/01-11 від 02.08.2022 року повідомив позивача, в тому числі, що станом на 01.08.2022 року переліків осіб, які мають право на отримання грошової допомоги та не перебувають на обліку в територіальних органах Пенсійного фонду України, Самбірським районним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки до управління не подано. Зазначає, що позивачу необхідно звернутися до Самбірського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо виплати щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік.

Не погодившись із такою відповіддю позивач звернувся з адміністративним позовом до суду.

Змістом спірних правовідносини є невиплата повної суми разової щорічної допомоги до 05 травня за 2022 рік, виходячи з розміру п'яти мінімальних пенсій за віком, передбаченої ч.5 ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантій їх соціального захисту».

Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано наступні обставини справи та норми чинного законодавства.

Частиною 2 ст.19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правовий статус ветеранів війни, створення належних умов для їх життєзабезпечення визначає Закон України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 року №3551-XII (далі - Закон №3551-XII).

Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання виплати у 2022 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” і “Про жертви нацистських переслідувань”» від 7 травня 2022 року № 540 (далі - Постанова №540) визначено в тому числі алгоритм дій суб'єктів владних повноважень при здійсненні виплати разової грошової допомоги до 5 травня у 2022 році.

Підпунктом 2 пункту 2 Постанови № 540 Кабінет Міністрів установив, що виплата грошової допомоги у 2022 році здійснюється:

органами Пенсійного фонду України - особам, які перебувають на обліку в територіальних органах Пенсійного фонду України як особи, яким призначено пенсію (щомісячне довічне грошове утримання), станом на 5 травня 2022 р., шляхом включення у відомості (списки) на виплату пенсій;

структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад - особам, які не перебувають на обліку в територіальних органах Пенсійного фонду України як особи, яким призначено пенсію (щомісячне довічне грошове утримання), станом на 5 травня 2022 р., шляхом перерахування коштів на спеціальні рахунки військових частин, установ і організацій за місцем їх служби, а особам, які не є військовослужбовцями, поліцейськими, особами начальницького та рядового складу, - на поточні рахунки таких осіб в уповноважених банках.

У відповідності до п.3 Постанови № 540 Міністерству оборони, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству інфраструктури, Національній гвардії, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро, Державній податковій службі, Державній митній службі, Державній службі з надзвичайних ситуацій, Державному бюро розслідувань, Службі безпеки, Службі зовнішньої розвідки, Службі судової охорони, Міністерству юстиції, Управлінню державної охорони, Державній службі з надзвичайних ситуацій, Адміністрації Державної прикордонної служби, Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Офісу Генерального прокурора, Державній судовій адміністрації, Державній спеціальній службі транспорту, іншим утвореним відповідно до законів військовим формуванням, підприємствам, установам, організаціям забезпечити подання до 31 травня поточного року структурним підрозділам з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад переліків осіб, які мають право на отримання грошової допомоги та не перебувають на обліку в територіальних органах Пенсійного фонду України.

Наведені норми вказують на те, що структурні підрозділи з питань соціального захисту населення здійснюють згадану виплату на підставі переліку осіб сформованих органами, які передбачені у п.3 Постанови № 540.

Оскільки станом на 01.08.2022 року переліку осіб, у які б входив позивач, Самбірським районним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки до Управління соціального захисту населення Самбірської районної державної адміністрації не було подано, про що ОСОБА_1 листом № С-134/01-11 від 02.08.2022 року повідомлено, у відповідача відсутні правові підстави для виплати позивачу грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік.

Враховуючи викладене, суд вважає, що відповідачем у спірних правовідносинах, було дотримано критеріїв правомірності, передбачених ч.2 ст.2 КАС України, а тому правові підстави для задоволення позову відсутні.

Щодо судового збору, то, у відповідності до вимог ст.139 КАС України, такий не належить стягувати із сторін.

Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський оружний адміністративний суд, а у разі реєстрації офіційної електронної адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Мартинюк В.Я.