Справа №521/6022/22
Номер провадження 3/521/4779/22
01 вересня 2022 року м. Одеса
Суддя Малиновського районного суду м. Одеси Морозова І.В, за участю секретаря - Несвіти А.С., представника Одеської митниці Держмитслужби - Кептене Д.А. розглянувши матеріали, які надійшли з Одеської митниці Держмитслужби, про притягнення до адміністративної відповідальності: громадянина України, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України НОМЕР_1 виданий 24.03.2021 року, орган, що видав 5143, про порушення митних правил передбачених ст. 471 МК України,
До Малиновського районного суду м. Одеси надійшов протокол № 5796/50000/22 від 02.12.2021 та про порушення митних правил з відповідними матеріалами у відношенні гр. ОСОБА_2 за ознаками скоєння правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України.
З протоколу про порушення митних правил № 5796/50000/22 від 02.12.2021 року вбачається, що 02.12.2021 року о 20 годині 44 хвилини в пункт пропуску для автомобільного сполучення «Серпневе1-Басараб'яска» митного поста «Білгород - Дністровський» Одеської митниці на виїзд з України в Молдову по смузі руху «зелений коридор» прибув легковий автомобіль марки «MERCEDES-BENZ VITO 111 CDI», реєстраційний номер НОМЕР_2 , кузов № НОМЕР_3 , країна реєстрації Україна, під керуванням громадянина України ОСОБА_1 .
Під час здійснення спільного прикордонно-митного контролю, після усного опитування громадянина України ОСОБА_1 , він заявив, що товарів та предметів заборонених або обмежених законодавством У країни до переміщення через митний кордон У країни, не перемішує.
Під час спільного прикордонно-митного контролю (візуального огляду, спільно з прикордонним нарядом ОТ3) легкового автомобіля марки «MERCEDES-BENZ VITO 111 CDI», реєстраційний номер НОМЕР_4 , кузов № НОМЕР_3 , країна реєстрації Україна, в салоні автомобіля, у попільничці, без ознак приховування було виявлено наступні предмети: набої травматичної дії, з гумовою кулею, у кількості 3 (трьох) штук, калібром 9 мм Р.А, які належать громадянину У країни ОСОБА_3 .
Виявлення вишевказаних предметів стало можливе після звичайного візуального огляду особистих речей громадянина України ОСОБА_3 та автомобіля марки «MERCEDES-BENZ VITO 111 CDI», реєстраційний номер НОМЕР_5 , кузов НОМЕР_6 , країна реєстрації Україна, без застосування технічних засобів митного контролю. Виявлені предмети переміщувались ним без ознак приховування та їх виявлення не було ускладнене у будь-який спосіб.
У судове засідання ОСОБА_4 не з'явився, однак про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, що підтверджується його особистим підписом у протоколі про порушення митних правил.
Відповідно до ст.526 МК України суд вважає можливим проводити розгляд справи у відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, що не з'явилася на виклик, хоча належним чином була повідомлена про час і місце розгляду справи.
Окрім того, слід зазначити, що в своїх рішеннях Європейський суд з прав людини зазначає, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитися провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Представник митниці у судовому засіданні вважав, що особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, винна у вчиненні адміністративного правопорушення, її вина підтверджується зібраними у справі доказами, і тому необхідно притягнути її до адміністративної відповідальності за ст. 471 МК України, та накласти стягнення відповідно до санкції статті.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши думку учасників, суд приходить до наступних висновків.
Статтею 458 МК України визначено, що порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений МК України та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів Митним кодексом чи іншими законами України, і за які МК України передбачена адміністративна відповідальність.
Згідно зі ст. 487 Митного кодексу України провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним,- відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління, і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Судом встановлено, що 02.12.2021 року о 20 годині 44 хвилини в пункт пропуску для автомобільного сполучення «Серпневе1-Басараб'яска» митного поста «Білгород - Дністровський» Одеської митниці на виїзд з України в Молдову по смузі руху «зелений коридор» прибув легковий автомобіль марки «MERCEDES-BENZ VITO 111 CDI», реєстраційний номер НОМЕР_2 , кузов № НОМЕР_3 , країна реєстрації Україна, під керуванням громадянина України ОСОБА_3 .
Під час здійснення спільного прикордонно-митного контролю, після усного опитування громадянина України ОСОБА_3 , він заявив, що товарів та предметів заборонених або обмежених законодавством У країни до переміщення через митний кордон У країни, не перемішує.
Під час спільного прикордонно-митного контролю (візуального огляду, спільно з прикордонним нарядом ОТ3) легкового автомобіля марки «MERCEDES-BENZ VITO 111 CDI», реєстраційний номер НОМЕР_4 , кузов № НОМЕР_3 , країна реєстрації Україна, в салоні автомобіля, у попільничці, без ознак приховування було виявлено наступні предмети: набої травматичної дії, з гумовою кулею, у кількості 3 (трьох) штук, калібром 9 мм Р.А, які належать громадянину У країни ОСОБА_3 .
Виявлення вишевказаних предметів стало можливе після звичайного візуального огляду особистих речей громадянина України ОСОБА_3 та автомобіля марки «MERCEDES-BENZ VITO 111 CDI», реєстраційний номер НОМЕР_5 , кузов НОМЕР_6 , країна реєстрації Україна, без застосування технічних засобів митного контролю. Виявлені предмети переміщувались ним без ознак приховування та їх виявлення не було ускладнене у будь-який спосіб.
Згідно частини 2 розділу 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 12.10.1992 року № 576 «Про затвердження Положення про дозвільну систему» до предметів, на які поширюється дозвільна система, зокрема, належать: пристрої вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної ді, та зазначені патрони.
Відповідно до вимог Постанови КМУ № 576 від 12.10.1992 «Про затвердження Положення про дозвільну систему» та наказу МВС України № 622 від 21.08.1998 «Про затвердження Інструкції про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної, холодної і охолощеної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та патронів до них, а також боєприпасів до зброї, основних частин зброї та вибухових матеріалів» вони належать до предметів, на які поширюється дозвільна система та які підлягають обов'язковому декларуванню при переміщенні через митний кордон України.
Згідно п. 8.9 Інструкції про порядок виготовлення. придбання. зберігання. обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної і холодної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії та зазначених патронів, а також боєприпасів до зброї та вибухових матеріалів, яка затверджена наказом Міністерства внутрішніх справ України від 21.08.1998 № 622, боєприпаси - це спеціально виготовлені вироби одноразового використання, які призначені забезпечити враження цілей в умовах збройної боротьби, самооборони, полювання, спорту.
Відповідно до пункту 12.14 вказаної Інструкції вогнепальна мисливська зброя, основні частини зброї, бойові припаси до неї, пневматична, холодна, охолощена зброя, пристрої та патрони перевозяться її власниками через митний кордон України на підставі дозволу, який вилається УП ЦОУП УП ГУНП. Для отримання такого дозволу власник зброї подає заяву, в якій зазначає модель, кількість зброї, основних частин та боєприпасів до неї, запланованих до перевезення через митний кордон, мету та період вивезення зброї.
Статтею 365 МК України передбачено, що громадяни за умови дотримання вимог МК України та інших актів законодавства України можуть переміщувати через митний кордон України будь-які товари, крім тих, що заборонені до ввезення в Україну (у тому числі з метою транзиту) та вивезення з У країни.
Згідно ч. 2 ст. 366 Митного кодексу України канал, позначений символами зеленого кольору ("зелений коридор"), призначений для декларування шляхом вчинення дій громадянами, які перемішують через митний кордон України товари в обсягах, що не підлягають оподаткуванню митними платежами та не підпадають під встановлені законодавством заборони або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території і не підлягають письмовому декларуванню.
Відповідно до п. 5 ст. 366 МК України визначено, що обрання «зеленого коридору» вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та свідчать про факти, що мають юридичне значення.
Пунктом 6 ст. 366 МК України передбачено, що громадяни. які проходять (проїжджають) через «зелений коридор» звільняються від подання письмової митної декларації. Звільнення від подання письмової митної декларації не означає звільнення від обов'язкового дотримання порядку переміщення товарів через митний кордон України.
Таким чином, обравши формою проходження митного контролю проїзд через «зелений коридор», маючи серед особистих речей товари, на які поширюється дозвільна система та які є обов'язковими для декларування при переміщенні через митний кордон України, а саме. 3 (три) набої травматичної дії. з гумовою кулею, у кількості, калібром 9 мм Р.А. громадянин України ОСОБА_5 порушив встановлений МК України порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, обравши формою проходження митного контролю проїзд через «зелений коридор».
Також, суд звертає увагу, що 16.06.2022 набув чинності Закон України від 16 лютого 2022 року №2058-IX «Про внесення змін до Митного кодексу України щодо адміністративної відповідальності громадян за порушення митних правил».
Так, даним Законом статтю 471 МК України викладено в новій редакції:
«1. Недекларування валютних цінностей, що переміщуються громадянами через митний кордон України, в сумі, що перевищує дозволену законодавством України для їх переміщення без письмового декларування, - тягне за собою накладення штрафу в розмірі 20 відсотків суми, що перевищує дозволену законодавством України для переміщення валютних цінностей без письмового декларування, згідно з офіційним курсом Національного банку України на день вчинення порушення митних правил.
2. Недекларування товарів (крім зазначених у частинах першій та/або третій цієї статті), що переміщуються через митний кордон України громадянами, - тягне за собою накладення штрафу в розмірі 30 відсотків вартості цих товарів.
3. Недекларування товарів (крім валютних цінностей), що підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та які переміщуються громадянами, - тягне за собою накладення штрафу у розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією таких товарів або без такої".
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_5 перетинав кордон, та в нього було виявлені медичні препарати 02.12.2021, відтак на момент порушення останнім митних правил чинною була редакція ст. 471 Митного кодексу України, яка передбачала, що порушення порядку проходження митного контролю в зонах спрощеного митного контролю тягне за собою накладення штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а у разі якщо безпосередніми предметами правопорушення є товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України - також конфіскацію цих товарів.
Згідно зст.58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Оскільки притягнення ОСОБА_2 за ч. 3 ст. 471 Митного кодексу України погіршує становище особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, дії останнього вчинено до набрання законної сили Законом України від 16 лютого 2022 року №2058-IX «Про внесення змін до Митного кодексу України щодо адміністративної відповідальності громадян за порушення митних правил», суд вважає за необхідне накласти на нього стягнення згідно санкції даної статті в редакції чинній на момент вчинення порушення митних правил.
Враховуючи вищевикладене, з урахуванням характеру вчиненого правопорушення, особи правопорушника, обставин справи, суд дійшов висновку, що до ОСОБА_2 необхідно застосувати стягнення у виді штрафу в межах, встановлених санкцією ст. 471 МК України, а вилучений товар, що був безпосереднім предметом порушення митних правил належить повернути ОСОБА_6 після належного митного оформлення або для вивезення за межі митної території України.
Крім того, відповідно до ст. 40-1 КУпАП та Закону України «Про судовий збір» ОСОБА_2 необхідно стягнути на користь держави в особі Державної судової адміністрації України судовий збір у розмірі 496,20 грн.
Керуючись ст.ст.458,459,461,471,486,527,528 МК України, ст. 283 КУпАП, суд
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України та накласти стягнення у виді штрафу в розмірі 1700 (одна тисяча сімсот) грн. 00 коп.
Вилучений товар згідно протоколу про порушення митних правил № 5796/50000/21 від 02.12.2021 - повернути власнику після належного митного оформлення або для вивезення за межі митної території України.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави в особі Державної судової адміністрації України 496 (чотириста дев'яносто шість) грн. 20 коп. судового збору.
Постанова суду (судді) у справі про порушення митних правил може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи або митним органом, який здійснював провадження у цій справі протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя І.В. Морозова