справа № 380/4165/22
з питань зупинення провадження
22 листопада 2022 року
15 год. 28 хв. м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Качур Р.П., за участю секретаря судового засідання Лубоцької Н. І., представниці позивача Габай О. П., представника відповідачів Кавчука А. В., представників третьої особи Львівської обласної ради - Савчук І. В., Гасяка Я. В., розглянув у підготовчому судовому засіданні клопотання представниці позивача про зупинення провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Львівської обласної організації політичної партії «Українська Галицька Партія», політичної партії «Українська Галицька Партія», треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, - Львівська обласна територіальна виборча комісія, Львівська обласна рада про визнання протиправними та скасування рішень -
ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Львівської обласної організації політичної партії «Українська Галицька Партія», політичної партії «Українська Галицька Партія», у якій просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Конференції відповідача-1 про внесення пропозиції Львівською обласною організацією політичної партії «Українська Галицька Партія» щодо відкликання за народною ініціативою депутата Львівської обласної ради ОСОБА_1 від 22 січня 2022 року;
- визнати протиправним та скасувати рішення Політичної ради політичної партії «Українська Галицька Партія» про відкликання за народною ініціативою депутата Львівської обласної ради ОСОБА_1 від 23 січня 2022 року.
Ухвалою від 25.07.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі; справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження. Також цією ухвалою залучено до участі в справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, - Львівську обласну територіальну виборчу комісію.
Ухвалою суду від 08.11.2022, постановленою у підготовчому судовому засіданні без виходу до нарадчої кімнати, залучено до участі в справі в якості третьої особи - Львівську обласну раду.
На адресу суду від представниці позивача надійшло клопотання про зупинення провадження у справі (вх. № 63709 від 06.10.2022). В обґрунтування такого вказала, що позивач 30.04.2022 підписав контракт добровольця територіальної оборони, а з липня поточного року і дотепер є заступником командира Добровольчого формування Львівської міської територіальної громади № 14. Відтак вважає, що наявні підстави для зупинення провадження у справі на підставі п. 5 ч. 1 ст. 236 КАС України.
Від представника відповідачів надійшли заперечення на клопотання про зупинення провадження у справі (вх. № 70595 від 08.11.2022) у якому вказав, що оскільки позивач користується правовою допомогою, уклав договори із двома адвокатами, які можуть представляти інтереси ОСОБА_1 , то немає необхідності для особистої присутності позивача при розгляді справи. Стверджує, що позивачем не надано доказів того, що Добровольче формування Львівської міської територіальної громади № 14 належить до інших військових формувань, що переведені на військовий стан. Крім того, зазначив, що позивач брав участь в усіх пленарних засіданнях Львівської обласної ради.
У підготовчому судовому засіданні, яке відбулося 22.11.2022, представниця позивача подане клопотання підтримала, просила його задовольнити.
Представник відповідачів у підготовчому судовому засіданні проти клопотання заперечив, просив відмовити у його задоволенні.
Представник третьої особи клопотання про зупинення провадження підтримав.
При вирішенні поданого клопотання суд керується таким.
Пунктом 5 частини 1 статті 236 КАС України встановлено, що суд зупиняє провадження у справі в разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції, - до припинення перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
З 24 лютого 2022 року у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України Указом Президента України № 64/2022 введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, Указом Президента України № 133/2022 продовжено строк дії воєнного часу в Україні з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб, Указом Президента України № 259/2022 продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб, Указом Президента України № 341/2022 продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб. Указом Президента України № 573/2022 продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб.
Відповідно до п.2 Указу Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» Військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, ІНФОРМАЦІЯ_1 , командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України «Про правовий режим воєнного стану» заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.
Збройні Сили України - це військове формування, на яке відповідно до Конституції України покладаються оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності (частина друга статті 1 Закону України «Про Збройні Сили України» від 06.12.1991 № 1934-XII).
Організаційно Збройні Сили України складаються з органів військового управління, з'єднань, військових частин, вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, установ та організацій. Тобто військова частина є основною військовою одиницею постійної організації в збройних силах, що структурно може входити до складу більшої військової частини або з'єднання.
За змістом норми п. 5 ч. 1 ст. 236 КАС України така стосується в першу чергу фізичної особи, яка перебуває у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції. Адже очевидно, що така особа об'єктивно не може брати активної участі у справі як сторона.
З наявної в матеріалах справи довідки Добровольчого формування Львівської міської територіальної громади № 14 від 04.10.2022 № 36 судом встановлено, що станом на 05.10.2022 ОСОБА_1 є добровольцем цього формування. Контракт добровольця підписаний 30.04.2022, а згідно з наказом командира № 5 від 04.07.2022 позивач призначений заступником командира Добровольчого формування Львівської міської територіальної громади № 14.
У матеріалах справи наявний контракт від 30.04.2022 добровольця територіальної оборони, підписаний між позивачем та командиром добровольчого формування Львівської міської територіальної громади № 14 ОСОБА_2 (далі - контракт).
При цьому, положенням про добровольчі формування територіальних громад, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2021 № 1449 (далі - Положення № 1449), визначено порядок утворення та діяльності добровольчих формувань територіальних громад (далі - добровольчі формування), набуття та припинення членства в добровольчих формуваннях.
Так, відповідно до п. 2 Положення № 1449 у межах завдань територіальної оборони, визначених Законом, добровольчі формування можуть провадити таку діяльність:
1) своєчасно реагувати та вживати необхідних заходів для оборони території та захисту населення на визначеній місцевості до моменту розгортання в межах такої території угруповання військ (сил) або угруповання об'єднаних сил, призначених для ведення воєнних (бойових) дій з відсічі збройної агресії проти України;
2) брати участь у посиленні охорони та захисті державного кордону у порядку, визначеному Законом України “Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону”;
3) брати участь у захисті населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, ліквідації наслідків ведення воєнних (бойових) дій;
4) брати участь у підготовці громадян України до національного спротиву;
5) брати участь у забезпеченні умов для безпечного функціонування органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування та органів військового управління;
6) брати участь в охороні та обороні важливих об'єктів і комунікацій, інших критично важливих об'єктів інфраструктури, визначених Кабінетом Міністрів України, та об'єктів підвищеної небезпеки, порушення функціонування та виведення з ладу яких становлять загрозу для життєдіяльності населення;
7) брати участь у забезпеченні умов для стратегічного (оперативного) розгортання військ (сил) або їх перегрупування;
8) брати участь у здійсненні заходів щодо тимчасової заборони або обмеження руху транспортних засобів і пішоходів поблизу та в межах зон/районів надзвичайних ситуацій та/або ведення воєнних (бойових) дій разом з Національною поліцією;
9) брати участь у забезпеченні заходів громадської безпеки і порядку в населених пунктах разом з Національною поліцією;
10) брати участь у запровадженні та здійсненні заходів правового режиму воєнного стану в разі його введення на всій території України або в окремих її місцевостях;
11) брати участь у боротьбі з диверсійно-розвідувальними силами, іншими збройними формуваннями агресора (противника) та не передбаченими законами України воєнізованими або збройними формуваннями;
12) брати участь в інформаційних заходах, спрямованих на підвищення рівня обороноздатності держави та на протидію інформаційним операціям агресора (противника);
13) співпрацювати з органами місцевого самоврядування та військовими частинами Сил територіальної оборони Збройних Сил, збирати та аналізувати інформацію про загрози безпеці територіальної громади та сценарії їх стримування;
14) у співпраці з органами місцевого самоврядування обліковувати, облаштовувати та охороняти місця укриття населення;
15) здійснювати добування, збір та узагальнення інформації, яка впливає на виконання завдань територіальної оборони в межах території територіальної громади;
16) сприяти у здійсненні заходів з протидії інформаційним операціям агресора (противника) в межах території територіальної громади;
17) організовувати навчання членів добровольчих формувань з метою ефективного виконання своїх завдань.
Діяльність добровольчого формування провадиться під безпосереднім керівництвом і контролем командира військової частини Сил територіальної оборони Збройних Сил за територіальним принципом (абз. 2 п. 3 Положення № 1449).
Згідно з п. 6 Положення № 1449 членство у добровольчому формуванні не звільняє від обов'язку проходження строкової військової служби, військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, військової служби за призовом осіб офіцерського складу, військової служби за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.
Контракт добровольця територіальної оборони укладається між командиром добровольчого формування та особою, яка подала заяву щодо членства в добровольчому формуванні. Такі особи укладають контракт добровольця територіальної оборони строком на три роки. Форма контракту добровольця територіальної оборони затверджується Міноборони (п. 21 Положення № 1449).
Суд звертає увагу на те, що відповідно до п. 23 Положення № 1449 підставами припинення контракту добровольця територіальної оборони є: закінчення строку контракту; порушення умов контракту або присяги добровольця територіальної оборони; заява добровольця територіальної оборони про припинення контракту; призов (прийняття) на військову службу; укладення контракту про проходження служби у військовому резерві Збройних Сил або інших утворених відповідно до закону військових формуваннях, служби в правоохоронних органах; укладення контракту про проходження служби в державному органі спеціального призначення з правоохоронними функціями, який забезпечує державну безпеку України; незадовільний стан здоров'я добровольця територіальної оборони; наявність громадянства (підданства) іншої держави або громадянств (підданств) інших держав, крім громадянства України; розформування добровольчого формування.
Варто зазначити також, відмінні підстави припинення членства у формуваннях територіальної громади. Так, однією з підстав припинення контракту добровольця територіальної оборони є заява добровольця територіальної оборони про припинення контракту.
Крім того, суд погоджується з доводами представника відповідачів про те, що позивачем реалізовано право на правову допомогу, останній користується правовою допомогою адвокатів ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , що підтверджується відповідними доказами.
Також суд враховує, що військові дії на території Львівської області не ведуться, а представниця позивача не зазначила які причини можуть перешкодити позивачу з'явитися у судове засідання.
При цьому, представниця позивача не надала суду доказів того, що позивача зараховано до складу військової частини Сил територіальної оборони ЗСУ.
Разом з тим, як вже встановлено судом, підставою для зупинення провадження у справі відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 236 КАС України є перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції, - до припинення перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Таким чином, суд дійшов висновку про те, що саме по собі перебування позивача у Добровольчому формуванні Львівської міської територіальної громади № 14 не є підставою для зупинення провадження у справі.
Відтак клопотання представниці позивача про зупинення провадження є необґрунтованим і задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 236, 248, 250, 256, 293-295 КАС України, суд -
1. У задоволенні клопотання представниці позивача про зупинення провадження у справі відмовити.
2. Копію ухвали надіслати учасникам справи.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її проголошення та не може бути оскаржена. Заперечення на цю ухвалу може бути включено до апеляційної скарги на рішення суду.
Повний текст ухвали складено та підписано 28.11.2022.
Суддя Р.П. Качур