Рішення від 30.11.2022 по справі 345/3167/22

Справа №345/3167/22

Провадження № 2-о/345/99/2022

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30.11.2022 р. м. Калуш

Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області у складі головуючого судді Юрчака Л.Б., за участю секретаря судового засідання Пилипів Н.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження в залі суду цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , заінтересована особа: ІНФОРМАЦІЯ_1 , про встановлення юридичного факту спільного проживання однією сім'єю із загиблим військовослужбовцем,

ВСТАНОВИВ:

Заявники звернулися до суду з заявою про встановлення факту постійного проживання ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 з 2009 року по день смерті ОСОБА_4 .

Встановлення даного факту необхідно заявникам для отримання державної допомоги.

В судове засідання заявники не з'явилися, від їхнього представника - ОСОБА_5 надійшла заява про слухання справи без їхньої участі, заяву підтримують та просять її задовольнити.

Представник заінтересованої особи направив до суду заяву, якою розгляд справи просив проводити без його участі, не заперечив щодо встановлення факту спільного проживання однією сім'єю.

Проаналізувавши матеріали справи, судом вирішено проводити її розгляд у відсутність учасників на підставі положень ст. 223 ЦПК України.

Судовий розгляд цієї справи здійснено на підставі наявних у суду матеріалів, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось, що відповідає правилам, встановленим реченням другим ч. 2 ст. 247 ЦПК України.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступні фактичні обставини справи.

ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Новогригорівка, Миколаївського району, Миколаївської області, загинув ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (причина смерті - кульове поранення грудної клітки із пошкодженням внутрішніх органів), який є братом ОСОБА_1 та внуком ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .

Батько, ОСОБА_1 та ОСОБА_4 - ОСОБА_6 помер ІНФОРМАЦІЯ_4 , тому діти мали статус дітей-сиріт та з повноліття фактично проживали з бабусею і дідусем за адресою АДРЕСА_1 .

ОСОБА_1 разом із дідусем ОСОБА_2 та бабусею ОСОБА_3 звернулись до територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо можливості призначення та виплати одноразової грошової допомоги відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28.02.2022 року № 168 за загиблого військовослужбовця ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Листом ІНФОРМАЦІЯ_5 від 12.08.2022 року № 9/1/1311 зазначено що за наданими документами неможливо встановити, що ми із братом спільно проживали, вели з ним спільне господарство та мали взаємні права та обов'язки. Тому немає підстав для оформлення висновку щодо призначення одноразової грошової допомоги та направлення документів на комісію Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням та виплатою одноразової грошової допомоги для прийняття рішення щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28.02.2022 року № 168. Також, заявникам рекомендовано надати судове рішення про встановлення факту, що має юридичне значення, зокрема факт спільного проживання, ведення спільного господарства та наявності взаємних прав та обов'язків.

Водночас, факт спільного проживання заявників із загиблим ОСОБА_4 підтверджується:

-Копією акту обстеження матеріально-побутових умов і сімейних обставин від 12.07.2022 року складеного депутатом Калуської міської ради ОСОБА_7 в присутності свідків.

-Копією довідки виданої виконкомом Кропивницької сільської ради від 29.08.2018 року № 1118.

На підставі наведеного, у заявників виникла необхідність встановити юридичний факт,- проживання з братом та внуком однією сім'єю. Факт спільного проживання однією сім'єю необхідний заявникам для отримання державної допомоги.

Частиною 5 ст. 17 Конституції України передбачено, що держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

Стаття 46 Конституції України визначає, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Частиною 1 ст. 16 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року № 2011-XII (надалі за текстом- «Закон № 2011-XII») визначено, що одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті) інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні, (абс перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі ¦ одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

Відповідно до підпунктів 1-3 пункту 2 статті 16 Закону № 2011-XII, одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі:

1) загибелі (смерті військовослужбовця (крім військовослужбовця строкової служби) під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби;

2) смерті військовослужбовця (крім військовослужбовця строкової служби), що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання чи нещасного випадку, що мали місце в період проходження ним військової служби;

3) загибелі (смерті) військовослужбовця строкової військової служби військовозобов'язаного або резервіста, якого призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, що настала під| час виконання обов'язків військової служби або служби у військовому резерві.

Згідно зі статтею 16 1 Закону № 2011 -XII, у випадках, зазначених у підпунктах 1 -3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста.

Члени сім'ї та батьки загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста визначаються відповідно до Сімейного кодексу України, а утриманці - відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до ч.1- 2 статті 293 та статті 315 ЦПУ України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних, фактів, що (мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав. Суд розглядає в порядку окремого провадження справи про становлення фактів, що мають юридичне значення. Справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами. Суд розглядає справи про встановлення факту проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без шлюбу. У судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Частиною 1 ст. 316 Цивільного процесуального кодексу України, встановлено, що заява особи про встановлення факту, що має юридичне значення, подається до суду за місцем її проживання.

Пунктом 1 ч. 1 ст. 315 ЦПК України встановлено, що суд розглядає справи про становления факту родинних відносин між фізичними особами.

Аналогічно згідно п. 7 Постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину, для оформлення права на пенсію в зв'язку із втратою годувальника.

Відповідно до п.1 ч.1 с. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.

Враховуючи вищевикладене, з метою оформлення державної одноразової грошової допомоги як члени сім'ї загиблого, заявники звернулись із заявою про встановлення факту спільного проживання.

Як встановлено судом, в матеріалах справи містяться документи, які підтверджують факт спільного проживання заявників та загиблого ОСОБА_4 .

Зважаючи на вищевказані обставини, вивчивши матеріали справи, суд вважає, що заява підлягає до задоволення, оскільки дані факти та відповідні їм правовідносини підтверджуються матеріалами справи.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 4, 5, 258, 315, 318, 319 ЦПК України,

УХВАЛИВ:

Заяву задоволити.

Встановити факт спільного проживання однією сім'єю рідних сестри ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 та брата ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , з 2009 року по день смерті ОСОБА_4 - ІНФОРМАЦІЯ_7 .

Встановити факт спільного проживання однією сім'єю діда ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , РНОКПП: НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , та внука ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , з 2009 року по день смерті ОСОБА_4 - ІНФОРМАЦІЯ_7 .

Встановити факт спільного проживання однією сім'єю баби ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , РНОКПП: НОМЕР_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 та внука ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_3 , з 2009 року по день смерті ОСОБА_4 - ІНФОРМАЦІЯ_7 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Івано-Франківського апеляційного суду протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду

Суддя