про залишення позовної заяви без руху
28 листопада 2022 року справа № 580/5743/22
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі судді Л.В.Трофімової перевірив матеріали адміністративної справи № 580/5743/22
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 )
до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська, 23, м. Черкаси, 18001, ЄДРПОУ 21366538)
про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, постановив ухвалу.
22.11.2022 вх.36390/22 позивач ОСОБА_1 звернулася до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 недоплачену грошову допомогу до 05.05.2022 у розмірі 8-ми мінімальних песій за віком;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 не доплачену грошову допомогу до 05.05.2022 у розмірі 8-ми мінімальних песій за віком, з урахуванням попередньо виплачених сум допомоги, виходячи із розрахунку 1934,00 грн х8-3906,00 грн =11566,00 грн.
Вивчивши матеріали позовної заяви, варто зазначити, що вона не відповідає вимогам статті 160, 161 КАС України, тому повинна бути залишена без руху для усунення недоліків, з огляду на таке.
Усупереч п.4,5,9 ч.5 ст.160 КАС України щодо окреслених обставин у позовній заяві не зазначено, яке право позивача порушено, яким саме відповідачем (допущене невиконання яких повноважень відповідно до правового регулювання) з огляду на критерії частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України. Великою Палатою Верховного Суду у справі №640/7310/19 (ЄДРСР 94394125) зазначено: особа, яка вважає, що порушені її права, свободи чи інтереси, і яка у зв'язку із цим звертається за їх захистом до адміністративного суду, має зазначити в позовній заяві: хто, який саме суб'єкт владних повноважень порушив її права чи інтереси, яким чином, якими діями (рішенням, бездіяльністю) відбулося втручання в її права, які саме права були порушені, чи належать вони позивачу, які обставини про це свідчать.
Відповідно до частини 4 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Відповідно до Порядку використання у 2022 році коштів державного бюджету, передбачених для виплати щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 07.05.2022 № 540 розпорядниками бюджетних коштів є: 1) щодо виплати щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань, які перебувають на обліку в територіальних органах Пенсійного фонду України як особи, яким призначено пенсію (щомісячне довічне грошове утримання), станом на 05.05.2022 - Пенсійний фонд України. Бюджетні кошти розподіляються Мінсоцполітики в межах бюджетних призначень і спрямовуються: Пенсійному фонду України - відповідно до поданої ним заявки щодо сум грошової допомоги, що включені у відомості (списки) на виплату пенсій за червень 2022 р., на підставі інформації, що обробляється в базах даних одержувачів пенсій (електронних пенсійних справах), та витрат на оплату послуг, пов'язаних із виплатою та доставкою грошової допомоги, що проводиться організацією, що здійснює виплату і доставку пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання.
Бюджетним кодексом України визначаються правові засади функціонування бюджетної системи України, її принципи, основи бюджетного процесу і міжбюджетних відносин та відповідальність за порушення бюджетного законодавства. Порушенням бюджетного законодавства визнається порушення учасником бюджетного процесу встановлених цим Кодексом чи іншим бюджетним законодавством норм щодо складання, розгляду, затвердження, внесення змін, виконання бюджету та звітування про його виконання, а саме (п.20 ч.1 ст.116 БК України): взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України.
Відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щорічно до 5 травня учасникам бойових дій, особам з інвалідністю внаслідок війни, членам сім'ї загиблого та деяким іншим категоріям осіб виплачується разова грошова допомога в розмірі, що визначається Кабінетом Міністрів України. Мінсоцполітики відповідно до покладених на нього завдань організовує виплату до 5 травня разової грошової допомоги.
Відповідно до пункту 15 Положення про Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, затвердженого розпорядженням голови Черкаської обласної ради від 26.10.2018 №333-р (http://www.oblradack.gov.ua/rozporjadgennya2018_3) до головних завдань Центру належать, зокрема: забезпечення реалізації державної політики у сфері соціального захисту та обслуговування населення, надання соціальної допомоги громадянам, які потребують підтримки з боку держави; підготовка документів на виплату всіх видів соціальної допомоги.
Загальновідомо, що відомості на виплату щорічної разової допомоги виготовляються Центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат. Особи, які не отримали грошової допомоги, зокрема ті, що набули статусу ветерана війни до 5 травня 2022 р. включно, мають право звернутися за нею до органу соціального захисту населення за місцем реєстрації та отримати до 30 вересня 2022 року (https://umanupszn.gov.ua/2022/05/25/informaciya-pro-viplati-u-2022).
Позивач, покликаючись на виплату одноразової грошової допомоги в розмірі, що не відповідає вимогам Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 № 3551-XII повідомляє, що отримав виплату в сумі 3906,00 грн, проте повноваження відповідача і Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат щодо інформування, організації виплати, нарахування та здійснення виплати допомоги не розмежовує.
Позивачем до матеріалів позовної заяви не надано доказів, що саме Головним управлінням Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснювалися на виконання яких саме повноважень нарахування позивачеві щорічної разової грошової допомоги до 05 травня за 2022 рік.
Нарахування допомоги і виплата не є тотожними за змістом.
Позивач до позовної заяви додає відповідь Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (ЄДРПОУ 21367450), проте позовні вимоги до даного субєкта публічної адміністрації не формує.
Позивач не зазначає зміст і характер порушеного права відповідачем у контексті наданих йому повноважень щодо виплати та сформованої першої вимоги щодо бездіяльності у не нарахуванні допомоги.
Відповідно до ч. 3 ст. 48 КАС України, якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.
Відповідно до частини 1 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суд, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись статтями 2, 5, 19, 160, 161, 169, 241, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області залишити без руху.
Надати позивачеві для усунення вказаних вище недоліків позовної заяви п'ять днів з дати отримання копії даної ухвали.
Позивачем вказані недоліки можуть бути усунуті шляхом: обґрунтування змісту і характеру порушеного права/інтересу та підтвердженням обставин доказами з огляду на критерії частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України щодо вимоги - зобов'язати нарахувати допомогу; надання документу на підтвердження від якого саме суб'єкта публічної адміністрації очікує нарахування допомоги та фактично суми отриманої виплати і розрахунку відхилень порівняно до належної (з позиції позивача) суми допомоги; надання доказів, що саме Головним управлінням Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснювалися (у якій мірі) нарахування позивачеві щорічної разової грошової допомоги до 05 травня за 2022 рік; надання звернення та відмови у донарахуванні Центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.
У разі невиконання вимог ухвали позовна заява буде повернута позивачеві. Ухвала набирає законної сили з моменту підписання та не оскаржується.
Копію ухвали надіслати позивачеві.
Суддя Лариса ТРОФІМОВА