Іменем України
28 листопада 2022 року Справа № 360/1862/22
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Пляшкова К.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом адвоката Єрьоміної Вікторії Анатоліївни в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,
До Луганського окружного адміністративного суду 21 жовтня 2022 року надійшла позовна заява адвоката Єрьоміної Вікторії Анатоліївни (далі - представник позивача) в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - відповідач, ГУПФУ в Луганській області) з такими позовними вимогами:
визнати протиправними дії ГУПФУ в Луганській області щодо відмови позивачу в проведенні перерахунку та виплати пенсії з 01 квітня 2019 року на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Луганській області» від 08 червня 2021 року № 33/33-1323 за померлого ОСОБА_2 , виданої станом на 05 березня 2019 року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»;
зобов'язати ГУПФУ в Луганській області з 01 квітня 2019 року перерахувати та виплачувати пенсію позивачу на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Луганській області» від 08 червня 2021 року № 33/33-1323 за померлого ОСОБА_2 , виданої станом на 05 березня 2019 року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», та здійснити виплату різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром з 01 квітня 2019 року по день проведення перерахунку.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач отримує пенсію по втраті годувальника, призначену відповідно до статті 21 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ), як вдові ОСОБА_2 .
Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Луганській області» надіслано до ГУПФУ в Луганській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 , видану ОСОБА_1 станом на 05 березня 2019 року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ, статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01 квітня 2019 року перерахунку основного розміру пенсії позивача.
З метою реалізації права на перерахунок пенсії позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок та виплату пенсії на підставі оновленої довідки з урахуванням посадового окладу, окладу за військове звання, відсоткової надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, надбавки за таємність та премії. Зі змісту заяви вбачається, що вона містить всю необхідну інформацію, що передбачена і заявою встановленого зразка.
Позивачу відмовлено в задоволенні заяви у зв'язку з тим, що після визнання протиправними та скасування пунктів 1, 2 Постанови № 103 інших рішень Уряду про умови і порядок проведення перерахунку пенсій не приймалося, тому відсутні законні підстави для проведення перерахунку пенсії.
Вважаючи, що такими діями відповідач порушує право позивача на перерахунок пенсії, представник позивача звернувся до суду з цим позовом.
Ухвалою від 25 жовтня 2022 року про відкриття провадження в адміністративній справі визначено розглядати дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Від представника ГУПФУ в Луганській області надійшов відзив від 07 листопада 2022 року, в якому представник заперечує проти задоволення позовних вимог з таких підстав.
ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , з 01 січня 2007 року по 04 червня 2021 року перебував на обліку відповідача як отримувач пенсії за вислугу років, призначеної відповідно Закону № 2262-ХІІ, по лінії МВС України.
На підставі особистої заяви позивача про переведення з пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на пенсію в разі втрати годувальника відповідно Закону № 2262-ХІІ позивачу з 03 грудня 2021 року призначено пенсію в разі втрати годувальника - чоловіка - ОСОБА_2 (дата смерті - ІНФОРМАЦІЯ_2 ) в розмірі 30 процентів грошового забезпечення померлого годувальника, зазначеного у довідці про розмір грошового забезпечення від 21 березня 2018 року № 5912-ЛК, виданою ліквідаційною комісією ГУМВС України у Луганській області, а саме: посадовий оклад - 5640,00 грн; оклад за військове звання - 1480,00 грн; процентна надбавка за вислугу років 50 % - 3560,00 грн; всього - 10680,00 грн. Розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії склав - 10680,00 грн, основний розмір пенсії позивача (30 %) - 3204,00 грн. З урахуванням мінімального розміру пенсії (стаття 37 Закону № 2262-ХІІ: два визначені законом розміри прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність) на 1 утриманця розмір призначеної позивачу пенсії склав 3868,00 грн (1934 грн (розмір прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб) х 2 = 3868,00 грн). У зв'язку зі зміною розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб позивачу з 01 липня 2022 року призначено пенсію в розмірі 4054,00 грн. З урахуванням проведеного масового перерахунку щодо індексації компенсаційних виплат особам у віці від 70 до 75 років (відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 15.09.2021 № 963 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб у 2022 році та в подальшому») та доплати на 1 утриманця позивачу з 01 жовтня 2022 року призначено пенсію в розмірі 4354,00 грн.
Також відповідач зазначає, що форма заяви про призначення/перерахунок пенсії, а також обсяг необхідної інформації, яка в ній має бути обов'язково зазначена, затверджена Додатком № 1 до Порядку № 3-1. Підставою для перерахунку пенсії є відповідна заява особи та додані до неї документи, за результатами розгляду яких орган Пенсійного фонду України ухвалює відповідне рішення, та саме рішення про перерахунок пенсії чи про відмову в перерахунку пенсії і створює правові наслідки для особи.
Від Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Луганській області» 10 червня 2021 року надійшов лист, до якого додано довідку від 08 червня 2021 року № 33/33-1323 про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 року, видану на ім'я ОСОБА_2 на підставі його звернення від 20 травня 2021 року. Як зазначено вище, ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , тобто до того, як за результатом розгляду його особистого звернення видано оновлену довідку. При цьому, на думку відповідача, сам по собі факт отримання від Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Луганській області» довідки від 08 червня 2021 року № 33/33-1323 без подання ОСОБА_2 відповідної заяви, як того вимагає Порядок № 3-1, не може тягти за собою обов'язку прийняти відповідачем рішення за наслідками її розгляду.
У зв'язку зі смертю ОСОБА_2 підстав для проведення перерахунку його пенсії з 01 квітня 2019 року на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Луганській області» від 08 червня 2021 року № 33/33-1323 немає. За результатами надходження до ГУПФУ в Луганській області від Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Луганській області» довідки від 08 червня 2021 року № 33/33-1323 жодного рішення не приймалося в зв'язку з тим, що пенсійна справа ОСОБА_2 знята з обліку у зв'язку зі смертю пенсіонера, актовий запис від 05 червня 2021 року № 1180.
Відповідач також зазначає, що в довідку від 08 червня 2021 року № 33/33-1323 про розмір грошового забезпечення позивача включені додаткові види грошового забезпечення, які не передбачені Постановою № 103.
Окрім того вказану довідку видано на ім'я ОСОБА_2 , а не на ім'я ОСОБА_1 , тому позивач не має права на проведення перерахунку пенсії, призначеної їй в разі втрати годувальника, на підставі довідки від 08 червня 2021 року № 33/33-1323.
Під час звернення за призначенням пенсії в разі втрати годувальника ОСОБА_3 довідка від 08 червня 2021 року № 33/33-1323 не надавалась.
Також представником відповідача зазначено, що з 05 березня 2019 року набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року в справі № 826/3858/18, яким визначено противоправними та нечинними, зокрема, пункти 1, 2 Постанови № 103. Нормативно-правових актів, що стосуються перерахунку пенсій, призначених за Законом № 2262-ХІІ, Кабінетом Міністрів України до цього часу не прийнято. Таким чином, на думку відповідача, скасування в судовому порядку пунктів 1, 2 Постанови № 103 призвело до відсутності підстав для перерахунку пенсії.
Крім того представник відповідача зазначає, що позивач або її представник із заявою про перерахунок пенсії, встановленої форми, на підставі довідки від 08 червня 2021 року № 33/33-1323 не зверталися. Так, позивач зверталася до відповідача із заявами від 26 грудня 2021 року та від 29 грудня 2021 року про перерахунок пенсії, оформленими в довільній формі без зазначення необхідної інформації, яка в них має бути обов'язково зазначена, та додав до звернень довіку, яку видано на ім'я померлого чоловіка. За результатом розгляду цих звернень позивача відповідач не приймав ані рішення про відмову в перерахунку пенсії ані про перерахунок пенсії в разі втрати годувальника позивачу. Листи відповідача від 30 грудня 2021 року № 5331-5975/К-02/8-1200/21 та від 31 грудня 2021 року № 5339-6015/К-02/8-1200/21 мають суто роз'яснювальний характер та не тягнуть для позивача правових наслідків, оскільки не є актом індивідуальної дії - рішенням суб'єкта владних повноважень.
Інших заяв по суті справи від учасників справи не надходило.
Ухвалою від 28 листопада 2022 року задоволено клопотання представника позивача про поновлення строку на звернення до суду з цим позовом, поновлено представнику позивача пропущений строк на звернення до суду з позовом та відмовлено в задоволенні клопотання ГУПФУ в Луганській області про залишення позову без розгляду.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд встановив таке.
ОСОБА_4 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) є пенсіонером та перебуває на обліку в ГУПФУ в Луганській області як отримувач пенсії в разі втрати годувальника, що підтверджується копіями паспорта громадянина України, довідки про присвоєння ідентифікаційного номеру, розрахунками пенсії за вислугу років по пенсійній справі № 1203011948 (МВС).
Відповідно до протоколу за пенсійною справою № 1203011948 (МВС) позивачу призначено пенсію в разі втрати годувальника, її чоловіка - ОСОБА_2 , з 03 грудня 2021 року в розмірі 3868,00 грн (30 % грошового забезпечення у розмірі 3204,00 грн з урахуванням мінімального розміру пенсії) та обчислено з таких видів грошового забезпечення: посадовий оклад - 5640,00 грн, оклад за військове звання - 1480,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 50 % - 3560,00 грн, в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 10680,00 грн.
Згідно з довідкою Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Луганській області» від 08 червня 2021 року № 33/33-1323 про розмір грошового забезпечення, виданої ОСОБА_2 за березень 2019 року згідно постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» за посадою начальник 6-го загону УМВС України в Луганській області, становив: посадовий оклад - 5640,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням полковник - 1480,00 грн, надбавка за вислугу років (відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням) 50 % - 3560,00 грн, надбавка за особливості проходження служби (відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років) 60 % - 6408,00 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень (відсотків посадового окладу) 15 % - 846,00 грн, премія (відсотків) посадового окладу - 2820,00 грн, усього - 20754,00 грн.
Позивач 26 грудня 2021 року звернулась до відповідача із заявою, в якій просила здійснити перерахунок пенсії її чоловіка на підставі довідки від 08 червня 2021 року № 33/33-1323.
Відповідач листом від 30 грудня 2021 року вихід. № 5331-5975/К-02/8-1200/21 повідомив позивача, що їй призначено пенсію в разі втрати годувальника з 03 грудня 2021 року в розмірі 30 відсотків грошового забезпечення годувальника, визначеного за довідкою про розмір грошового забезпечення від 21 березня 2018 року № 5912-ЛК, надісланою ліквідаційною комісією ГУМВС України у Луганській області. З 19 листопада 2019 року набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 14 травня 2019 року в справі № 826/12704/18, яким було визначено протиправним та нечинним, зокрема, пункт 3 Постанови № 103. Інших нормативно-правових актів, шо стосуються перерахунку пенсій, призначених за Законом № 2262-ХІІ, у зв'язку зі зміною грошового забезпечення Кабінетом Міністрів України до цього часу не прийнято. Законні підстави для проведення перерахунку пенсії за довідкою про розмір грошового забезпечення від 08 червня 2021 року № 33/33-1323, надісланою Державною установою ТМО МВС України по Луганській області, копія якої додана до заяви, відсутні. Пенсія нарахована та виплачується відповідно до вимог чинного законодавства. Враховуючи вищезазначене, а також той факт, що заява про перерахунок пенсії від 26 грудня 2021 року подана з порушенням вимог пунктів 4, 15, 16 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402, відповідь надана з урахуванням норм Закону України від 02.10.1996 № 393/96-ВР «Про звернення громадян». Для винесення відповідного рішення щодо перерахунку пенсії, пенсіонер має звернутись особисто та надати заяву встановленого зразка.
Позивач 29 грудня 2021 року звернулась із заявою, в якій просила здійснити перерахунок пенсії її померлого чоловіка з 01 квітня 2019 року на підставі довідки від 08 червня 2021 року № 33/33-1323.
Відповідач листом від 31 грудня 2021 року вихід. № 5331-6015/К-02/8-1200/21 повідомив позивача, що їй призначено пенсію в разі втрати годувальника з 03 грудня 2021 року в розмірі 30 відсотків грошового забезпечення годувальника, визначеного за довідкою про розмір грошового забезпечення від 21 березня 2018 року № 5912-ЛК, надісланою ліквідаційною комісією ГУМВС України у Луганській області. З 19 листопада 2019 року набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 14 травня 2019 року в справі № 826/12704/18, яким було визначено протиправним та нечинним, зокрема, пункт 3 Постанови № 103. Інших нормативно-правових актів, шо стосуються перерахунку пенсій, призначених за Законом № 2262-ХІІ, у зв'язку зі зміною грошового забезпечення Кабінетом Міністрів України до цього часу не прийнято. Законні підстави для проведення перерахунку пенсії за довідкою про розмір грошового забезпечення від 08 червня 2021 року № 33/33-1323, надісланою Державною установою ТМО МВС України по Луганській області, копія якої додана до заяви, відсутні. Пенсія нарахована та виплачується відповідно до вимог чинного законодавства. Враховуючи вищезазначене, а також той факт, що заява про перерахунок пенсії від 29 грудня 2021 року подана з порушенням вимог пунктів 4, 15, 16 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402, відповідь надана з урахуванням норм Закону України від 02.10.1996 № 393/96-ВР «Про звернення громадян». Для винесення відповідного рішення щодо перерахунку пенсії, пенсіонер має звернутись особисто та надати заяву встановленого зразка.
Вирішуючи адміністративний позов по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до частини першої статті 36 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по III групі інвалідності, а в разі смерті особи, яка виконала функцію донора анатомічних матеріалів людини, пенсіонера або осіб, зазначених у частині другій статті 32 цього Закону, а також у разі смерті (загибелі) особи внаслідок поранення, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров'я, одержаних під час участі у масових акціях громадського протесту в Україні з 21 листопада 2013 року по 21 лютого 2014 року за євроінтеграцію та проти режиму Януковича (Революції Гідності), - незалежно від тривалості страхового стажу. При цьому дітям пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника.
Пунктом 1 частини другої статті 36 Закону № 1058-IV визначено, що непрацездатними членами сім'ї вважаються чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є особами з інвалідністю або досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09.04.1992 за № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-XII). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до частини третьої статті 1 Закону № 2262-XII члени сімей військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули чи померли або пропали безвісти, мають право на пенсію в разі втрати годувальника.
Умови призначення пенсій в разі втрати годувальника визначені статтею 29 Закону № 2262-XII, згідно з якою пенсії в разі втрати годувальника сім'ям військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом призначаються, якщо годувальник помер у період проходження служби або не пізніше 3 місяців після звільнення зі служби чи пізніше цього строку, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних у період проходження служби, а сім'ям пенсіонерів з числа цих військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом - якщо годувальник помер у період одержання пенсії або не пізніше 5 років після припинення її виплати. При цьому сім'ї військовослужбовців, які пропали безвісти в період бойових дій, прирівнюються до сімей загиблих на фронті.
Згідно з частиною першою статті 30 Закону № 2262-XII право на пенсію в разі втрати годувальника мають непрацездатні члени сімей загиблих, померлих або таких, що пропали безвісти військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які перебували на їх утриманні (стаття 31).
Непрацездатними членами сім'ї вважаються батьки та дружина (чоловік), якщо вони досягли пенсійного віку, встановленого частиною першою статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (незалежно від тривалості страхового стажу), або є особами з інвалідністю (пункту «б» частини четвертої статті 30 Закону № 2262-XII).
Згідно з частиною першою статті 36 Закону № 2262-XII пенсії в разі втрати годувальника призначаються в таких розмірах: а) членам сімей військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби, інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули (померли) внаслідок поранення, контузії або каліцтва, одержаних при захисті Батьківщини, ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи або виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, у партизанських загонах і з'єднаннях та підпільних організаціях і групах, визнаних такими законодавством України, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи участю у бойових діях у мирний час, а саме батькам (одному з батьків), дружині (чоловікові), іншому непрацездатному члену сім'ї загиблого (померлого) годувальника, якщо право на пенсію має один непрацездатний член сім'ї, - у розмірі 70 процентів грошового забезпечення (заробітної плати) загиблого (померлого) годувальника на кожного непрацездатного члена сім'ї; якщо право на пенсію мають два і більше непрацездатних членів сім'ї (крім батьків, дружини (чоловіка) - у розмірі 50 процентів грошового забезпечення (заробітної плати) загиблого (померлого) годувальника на кожного непрацездатного члена сім'ї. У таких самих розмірах, незалежно від причини смерті годувальника, обчислюються пенсії членам сімей померлих осіб з інвалідністю внаслідок війни та членам сімей, до складу яких входять діти, які втратили обох батьків; б) сім'ям військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які померли внаслідок каліцтва, одержаного в результаті нещасного випадку, не пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби, - 30 процентів заробітку годувальника на кожного непрацездатного члена сім'ї.
Пенсії в разі втрати годувальника (або частина спільної пенсії кожного непрацездатного члена сім'ї), що призначається членам сімей військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, з розрахунку на кожного непрацездатного члена сім'ї не може бути меншою ніж два визначені законом розміри прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (стаття 37 Закону № 2262-ХІІ).
Частиною третьою статті 43 Закону № 2262-ХІІ встановлено, що пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Частина вісімнадцята статті 43 Закону № 2262-ХІІ встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Статтею 45 Закону № 2262-ХІІ встановлено, що сім'ям пенсіонерів з числа військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом пенсії в разі втрати годувальника обчислюються з того ж грошового забезпечення (заробітку), з якого було обчислено пенсію годувальникові.
Членам сімей пенсіонерів з числа військовослужбовців строкової служби, які мали право на перерахунок пенсії в порядку, передбаченому статтею 44 цього Закону, пенсії в разі втрати годувальника обчислюються із заробітку, з якого було проведено або мало бути проведено зазначений перерахунок пенсії.
Відповідно до частини другої статті 50 Закону № 2262-ХІІ членам сімей осіб з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, та пенсіонерів з їх числа, які набули право на пенсію після смерті годувальника, - з дня виникнення права на пенсію, а батькам або дружині (чоловікові), які набули право на пенсію у разі втрати годувальника, - з дня звернення за пенсією.
Статтею 51 Закону № 2262-ХІІ визначено, що при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
За частинами першою, другою та четвертою статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до частини другої статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011-XII) до складу грошового забезпечення входять:
посадовий оклад, оклад за військовим званням;
щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);
одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону № 2011-XII).
Кабінетом Міністрів України 30 серпня 2017 року прийнято постанову № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», яка набрала чинності 01 березня 2018 року та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Зокрема, Постановою № 704 установлено такі додаткові види грошового забезпечення:
- надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5 Постанови № 704);
- надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (підпункт 6 пункт 6 Постанови № 704).
- доплата за науковий ступінь доктора філософії (кандидата наук) або доктора наук з відповідної спеціальності, якщо діяльність за профілем відповідає науковому ступеню, військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу в розмірі відповідно 5 і 10 відсотків посадового окладу. За наявності двох наукових ступенів доплата встановлюється за одним (вищим) науковим ступенем (підпункт 2 пункт 6 Постанови № 704);
- доплата за вчене звання військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, які займають посади, пов'язані з педагогічною або науковою діяльністю і мають вчене звання доцента (старшого наукового співробітника), в розмірі 5 відсотків, професора - 10 відсотків посадового окладу. За наявності двох або більше вчених звань доплата встановлюється за одним (вищим) званням (підпункт 3 пункт 6 Постанови № 704).
Окрім цього підпунктом 2 пункту 5 Постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Із аналізу наведених вище положень слідує, що набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», якою змінено (збільшено) грошове забезпечення військовослужбовців, у розумінні частини другої статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» є обставиною, що тягне за собою зміну розміру пенсії ОСОБА_2 , призначеної на підставі цього Закону.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 45), згідно з пунктами 2 та 3 якого Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України (редакція, чинна на момент перерахунку пенсії позивача).
Відповідно до пункту 4 Постанови № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Пунктом 5 Постанови № 45 визначено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Водночас Додаток 2 до Порядку № 45 передбачає форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою № 103 викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премія.
Згідно з пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103) постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року (пункт 2 Постанови № 103).
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року в справі № 2826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Суд зазначає, що до компетенції Кабінету Міністрів України входить прийняття, зміна чи припинення дії Порядку № 45. Проте, зміни внесені Постановою № 103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05 березня 2019 року - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18, діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.
Таким чином, починаючи з 05 березня 2019 року - дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому з цієї дати ОСОБА_2 мав право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Згідно із статтею 51 Закону № 2262-ХІІ такий перерахунок основного розміру пенсії ОСОБА_2 мав бути проведений з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, тобто з 01 квітня 2019 року.
Водночас алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема ГУПФУ у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 не змінився.
Суд зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за № 135/13402 (далі - Порядок № 3-1).
Так, пунктом 1 Порядку № 3-1 встановлено, що заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи). Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).
Абзацом першим пункту 4 Порядку № 3-1 визначено, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.
Днем звернення за призначенням пенсії є день подання до відповідного органу, що призначає пенсії, письмової заяви про призначення пенсії з усіма необхідними для вирішення цього питання документами, а в разі пересилання заяви і документів поштою - дати їх відправлення (абзац перший пункту 6 Порядку № 3-1).
Пунктом 14 Порядку № 3-1 визначено:
Орган, що призначає пенсії, розглядає питання про призначення пенсії або про відновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою;
Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший і поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсії, при поданні заявником всіх необхідних документів;
Заяви осіб про призначення, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі обліку заяв про призначення пенсії згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (додаток 3);
Заявнику або посадовій особі уповноваженого структурного підрозділу органом, що призначає пенсії, видається розписка - повідомлення із зазначенням дати приймання заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати в тримісячний термін з дня прийняття заяви (додаток 4).
Згідно з пунктом 16 Порядку № 3-1 при прийманні документів для призначення пенсії орган, що призначає пенсії: перевіряє правильність оформлення заяви й подання про призначення пенсії, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; здійснює попередню перевірку змісту і належного оформлення представлених документів; перевіряє правильність копій відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розходження. Орган, що призначає пенсії, має право вимагати від міністерств та інших органів, заявників дооформлення поданих документів, а також подання додаткових документів та перевіряти в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі.
Не пізніше 10 днів після надходження заяви з необхідними для призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії документами орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії або про відмову в призначенні, переведенні з одного виду пенсії на інший та відновленні раніше призначеної пенсії (пункт 17 Порядку № 3-1).
Відповідно до пункту 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з пунктом 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути, як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.
Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема у постанові Верховного Суду України від 22 квітня 2014 року в справі № 21-484а13, у постановах Верховного Суду від 10 жовтня 2019 року в справі № 553/3619/16-а, від 15 липня 2020 року в справі № 520/3360/19, від 21 вересня 2020 року в справі № 520/2990/19.
Як слідує з матеріалів справи та заяв по суті справи, ОСОБА_2 за життя звернувся до Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Луганській області» за отриманням довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року із зазначенням у ній розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення та премії, для перерахунку призначеної йому пенсії.
Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Луганській області» складено довідку від 08 червня 2021 року № 33/33-1323 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», до якої включено, зокрема додаткові види грошового забезпечення та премію.
Зазначена довідка була надіслана Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Луганській області» до ГУПФУ в Луганській області та отримана останнім, що відповідачем не заперечується.
Однак, ОСОБА_2 за життя (помер ІНФОРМАЦІЯ_2 ) не встиг скористатися правом подання до ГУПФУ в Луганській області заяви про перерахунок його пенсії з 01 квітня 2019 року на підставі довідки від 08 червня 2021 року № 33/33-1323 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення та премії і такий перерахунок ГУПФУ в Луганській області не здійснено. Особовий рахунок померлого закрито.
Позивачу - ОСОБА_1 , як непрацездатному члену сім'ї (дружині) померлого годувальника ОСОБА_2 , з 03 грудня 2021 року призначена пенсія в разі втрати годувальника, розмір якої відповідно до статті 45 Закону № 2262-XII обчислено з грошового забезпечення (заробітку) годувальника, з якого було обчислено пенсію годувальникові, тобто лише з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років.
Проте, суд вважає, що не подання ОСОБА_2 за життя заяви про перерахунок його пенсії з 01 квітня 2019 року з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, премії, не нівелюють тих обставин, що годувальник набув право на відповідний перерахунок, а тому розмір призначеної позивачу пенсії відповідач мав обчислити з грошового забезпечення годувальника з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення та премії, підтверджених довідкою Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Луганській області» від 08 червня 2021 року № 33/33-1323.
Твердження ГУПФУ в Луганській області, що позивачем при призначенні пенсії довідка Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Луганській області» від 08 червня 2021 року № 33/33-1323 не надавалась, внаслідок чого її не враховано при призначенні пенсії ОСОБА_4 , відхиляються судом як безпідставні, оскільки така довідка за твердженнями самого ж відповідача була ним отримана від Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Луганській області» та приєднана до пенсійної справи ОСОБА_2 без прийняття рішення щодо перерахунку пенсії померлого пенсіонера. У свою чергу, грошове забезпечення померлого годувальника для призначення пенсії членам сім'ї померлого пенсіонера визначається за документами, що є в його пенсійній справі, або за поданими додатково. Оскільки така довідка вже була наявна в пенсійній справі померлого годувальника, за позивачем був відсутній обов'язок подання цієї довідки разом із заявою про призначення пенсії в разі втрати годувальника.
Крім того, з вищеописаних доказів судом встановлено, що така довідка надавалася позивачем разом із заявами про перерахунок пенсії від 26 та 29 грудня 2021 року, проте не врахована відповідачем як підстава для перерахунку пенсії позивача. Відповідач прийняв цю довідку та долучив її до матеріалів пенсійної справи позивача, проте перерахунок її пенсії не провів.
Посилання відповідача на неможливість проведення перерахунку пенсії, з огляду на те, що судовими рішеннями визнано протиправними та нечинними пункти постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», а інших нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів перерахунку пенсії Урядом не приймалось, є безпідставними, оскільки зазначений підзаконний нормативно-правовий акт не регулює порядок перерахунку та виплати пенсії позивачу, який у межах спірних правовідносин визначається Порядком № 45, та не змінює алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема, ГУПФУ в Луганській області.
У зв'язку з тим, що перерахунок пенсії у межах спірних правовідносин проводиться на підставі довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 і така довідка була надана до ГУПФУ в Луганській області позивачем, відповідач повинен був здійснити відповідний перерахунок.
За наведеного правового регулювання та встановлених у справі обставин, суд дійшов висновку, що відповідач безпідставно не здійснює перерахунок пенсії позивача на підставі довідки від 08 червня 2021 року № 33/33-1323.
Суд також відхиляє як безпідставні твердження ГУПФУ в Луганській області, що в довідку від 08 червня 2021 року № 33/33-1323 Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Луганській області» включені складові грошового забезпечення, які не передбачені для включення. Так дослідженням цієї довідки встановлено, що Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Луганській області» до грошового забезпечення ОСОБА_2 , з якого слід здійснити перерахунок пенсії, включені такі додаткові види грошового забезпечення, як надбавка за особливості проходження служби та надбавка за службу в умовах режимних обмежень, та премія, виплата яких прямо передбачена Постановою № 704.
Твердження відповідача, що заяви, з якими зверталася позивач не відповідає формі заяви, наведеної у Додатку 1 до Порядку № 3-1, суд відхиляє як безпідставні та необґрунтовані, оскільки зміст заяв позивача очевидно дає змогу оцінити її намір та містять всю необхідну інформацію.
Що стосується інших обставин, якими сторони обґрунтовують свої вимоги та заперечення, суд вважає за необхідне зауважити, що у пункті 25 Рішення Європейського суду з прав людини у справі «Проніна проти України» зазначено, що суд зобов'язаний надавати відповідь на кожен із специфічних, доречних та важливих доводів заявника. Виходячи з позиції цього суду, що висловлена в пункті 42 рішення «Бендерський проти України», судові рішення мають в достатній мірі висвітлювати мотиви, на яких вони базуються.
Вказані вимоги зобов'язують суди при вирішенні справи у кожному конкретному випадку вживати передбачені законом заходи з метою з'ясування всіх обставин у справі, що мають значення для вирішення спору, встановити та надати вичерпну оцінку фактичним обставинам у межах спірних правовідносин з метою з'ясування об'єктивних причин та факторів, що зумовили настання для платника негативних наслідків у вигляді порушеного права, що підлягає захисту, та в достатній мірі висвітлити мотиви прийняття конкретних рішень.
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Що стосується обраного позивачем способу захисту її порушених прав, суд зазначає таке.
Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Частиною другою статті 9 КАС України визначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно із загальними засадами права, дії суб'єкта владних повноважень це активна поведінка суб'єкта владних повноважень, а бездіяльність це пасивна поведінка суб'єкта владних повноважень. Як дії, так і бездіяльність можуть мати вплив на реалізацію прав, свобод, інтересів фізичної чи юридичної особи.
За встановлених судом обставин, зважаючи на те, що ГУПФУ в Луганській області не здійснює перерахунок пенсії позивача на підставі довідки від 08 червня 2021 року № 33/33-1323, виданої Державною установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Луганській області», то це свідчить саме про протиправну бездіяльність відповідача, а не дії відповідача, як вказує представник позивача, у зв'язку з чим суд, керуючись положеннями статті 9 КАС України вважає за необхідне обрати належний спосіб захисту порушених прав позивача та визнати таку бездіяльність протиправною з наведених вище підстав.
Як наслідок, підлягає задоволенню й похідна від цієї вимоги вимога щодо зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача.
Проте, суд вважає, що такий перерахунок має бути проведений з 03 грудня 2021 року - з дня призначення позивачці пенсії в разі втрати годувальника на умовах Закону № 2262-ХІІ, а не з 01 квітня 2019 року, як вказує представник позивача, оскільки судом не встановлено права позивача на отримання такого виду пенсії до 03 грудня 2021 року.
Щодо вимоги здійснити виплату позивачу різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром по день проведення відповідного перерахунку, суд вважає, що така вимога у повній мірі охоплюється вимогою щодо зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 03 грудня 2021 року, тому не потребує додаткового зобов'язання за судовим рішенням.
Підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог з обранням належного способу захисту порушених прав позивача.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно з частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених вимог.
Відповідно до частини восьмої статті 139 КАС України у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
При зверненні до суду з позовом позивачем сплачено судовий збір в сумі 992,40 грн.
З огляду на те, що спір виник внаслідок протиправної бездіяльності відповідача, суд присуджує позивачу понесені нею і документально підтверджені судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 992,40 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 9, 19, 72, 77, 90, 94, 132, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов адвоката Єрьоміної Вікторії Анатоліївни в інтересах ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (місцезнаходження: 93404, Луганська область, місто Сєвєродонецьк, вулиця Шевченка, будинок 9, код за ЄДРПОУ 21782461) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо нездійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Луганській області» від 08 червня 2021 року № 33/33-1323.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області з 03 грудня 2021 року здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням всіх складових грошового забезпечення ОСОБА_2 , які визначені в довідці Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Луганській області» від 08 червня 2021 року № 33/33-1323, та з урахуванням фактично сплачених сум.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 992,40 грн (дев'ятсот дев'яності дві грн 40 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя К.О. Пляшкова