Рішення від 28.11.2022 по справі 340/4922/22

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 листопада 2022 року м.Кропивницький Справа № 340/4922/22

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Пасічника Ю.П., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (вул.Соборна, 7А, м.Кропивницький, Кіровоградська область, 25009, код ЄДРПОУ 20632802) про визнання дій протиправними та зобов'язати вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

24.10.2022 до Кіровоградського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд: - визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області по несвоєчасному, не обґрунтованому наданні відповідей на мої звернення та наданні відповіді не на всі питання; - зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області повторно розглянути мою скаргу від 23 вересня 2022 року і надати мені особисто вичерпну та мотивовану відповідь на всі поставлені питання та надати всі заявлені у скарзі довідки.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 25 лютого 2020 року було ухвалено рішення суду у зразковій справі №520/1972/19 провадження №Пз/9901/11/19, для справ, у яких предметом спору є обчислення пенсії по інвалідності з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року для осіб, які отримують пенсію по інвалідності та брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час військових зборів і внаслідок цього стали особами з інвалідністю. Дане рішення пройшло перевірку у суді апеляційної інстанції, й постановою Великої Палати Верховного Суду від 12 травня 2021 року провадження N 11-116заі20, було залишено без змін. Позивач зазначає, що дізнавшись про вказані судові рішення він неодноразово (17.12.2021, 22.02.2022, 23.09.2022) звертався до відповідача із запитами щодо надання інформації, в т.ч. і щодо необхідності здійснення перерахунку пенсії, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. На переконання позивача, відповідачем невчасно та не у повному обсязі розглядались його звернення, а також не проведено перерахунок пенсії, у зв'язку з чим він вимушений звернутись до суду з приводу захисту порушеного права на отримання інформації та перерахунку пенсії. Просить задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою суду від 27.10.2022 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідач позовні вимоги не визнав, 14.11.2022 надав до суду відзив, в якому зазначає, що при всі звернення позивача, про які йде мова у позовній заяві, розглянуті і на них надано вичерпні відповіді в порядку передбаченому Законом України «Про звернення громадян», про що позивача було повідомлено листами направленими на його адресу, яка міститься в матеріалах пенсійної справи, а тому позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню (а.с.128-134).

Розглянувши долучені до справи документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню враховуючи наступне.

Відповідно до матеріалів пенсійної справи (а.с.29-126) позивач є пенсіонером, як учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджується посвідченням № НОМЕР_2 (а.с.8).

Згідно ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Відповідно до п. 9-1 «Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» затвердженого постановою КМУ від 23.11.2011р. №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із змінами, внесеними постановою КМУ №851 від 15.11.2017р., за бажанням осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за відповідною формулою.

Конституційний Суд України (другий сенат) розглянувши конституційні скарги ОСОБА_2 та ОСОБА_3 щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-XII 25 квітня 2019 року прийняв рішення № 1-р (ІІ)/2019 справа № 3-14/2019 (402/19, 1737/19) дійшов висновку, що після прийняття цього рішення у держави виник обов'язок обчислити пенсії особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та є інвалідами (за бажанням цих осіб), у відповідності до частини 3 статті 59 Зaкoну Укрaїни «Прo стaтус і сoціaльний зaxист грoмaдян, які пoстрaждaли внaслідoк Чoрнoбильськoї кaтaстрoфи» у п'ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року.

При цьому, положення частини третьої статті 59 Закону Укрaїни «Прo стaтус і сoціaльний зaxист грoмaдян, які пoстрaждaли внaслідoк Чoрнoбильськoї кaтaстрoфи» поширюються на осіб, які отримують пенсію по інвалідності та брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю.

Зважаючи на вищевказане рішення Конституційного Суду України, позивач, 17.12.2021 звернувся до відповідача із заявою про надання інформації за переліком зазначеним у заяві, а також поставив питання щодо необхідності перерахунку пенсії з 25.04.2019, на яку отримав відповідь від 14.01.2022 (а.с.9,16-18).

Позивач зазначає, що не отримавши відповіді на заяву, він повторно, 22.02.2022, через електронний сервіс ПФУ звернувся до відповідача із заявою про надання інформації щодо розгляду звернення від 17.12.2021, на що отримав відповідь від 06.04.2022 (а.с.10,11,23).

29.08.2022 позивач звертався до відповідача із заявою на отримання публічної інформації на яку тримав відповідь від 05.09.2022 (а.с.12,13).

05.09.2022 позивач звернувся до відповідача із заявою за змістом аналогічним із заявою від 22.02.2022, на яку отримав відповідь від 19.09.2022 (а.с.14,15).

Останнім звернення позивача до відповідача у формі скарги, яка датована 23.09.2022, позивач зажадав відповіді на його вище перелічені звернення, а також знову поставлено питання щодо необхідності перерахунку пенсії з 25.04.2019. Скарга була розглянута відповідачем про що свідчить відповідь від 07.10.2022 (а.с. 21,22).

Вищевказані обставини, на переконання позивача, свідчать про протиправні дії відповідача, що зумовило необхідність звернення до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд дійшов наступних висновків.

Щодо звернень позивача про перерахунок пенсії з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 25 квітня 2019 року № 1-р (ІІ)/2019 справа № 3-14/2019 (402/19, 1737/19), суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписом пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.

Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Порядок 22-1).

Відповідно до п. 1.1. Розділу І Порядку 22-1 заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).

При цьому суд зазначає, що Порядком 22-1 не передбачено звернення особи за призначенням/перерахунком пенсії із заявами довільної форми.

Додатком 1 до Порядку 22-1 затверджено єдину форму заяви про призначення/перерахунок пенсії.

Неодноразові звернення позивача до відповідача із заявами (скаргами), в т.ч. 23.09.2022, зокрема з питання про перерахунок пенсії, здійснено в довільній формі, що не відповідає вимогам Порядку 22-1, а тому суд не вбачає протиправності дій відповідача в ході розгляду звернень в частині необхідності перерахунку пенсії з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 25 квітня 2019 року № 1-р (ІІ)/2019 справа № 3-14/2019 (402/19, 1737/19), що свідчить про передчасність звернення до суду за захистом порушеного права.

Щодо доводів позивача про несвоєчасні, не обґрунтовані відповіді на його звернення та надання відповідей не на всі питання суд зазначає наступне.

Мета та обґрунтування вимог позивача, в даній справі, за своїми правовими та логічними наслідками спрямовані на відновлення порушених, на переконання позивача, прав у сфері пенсійного забезпечення осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

На всі звернення до відповідача позивач отримав відповіді, а тому суд зазначає, що позивачем фактично вказується не на протиправність дій відповідача, а оскаржується зміст та повнота відповідей на його звернення, отже, доводи наведені позивачем є суто його суб'єктивною точкою зору на обставини справи, які не ґрунтується на нормах закону і тому не можуть бути достатньою підставою для визнання дій відповідача протиправними.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що дії відповідача в ході розгляду звернень позивача, в т.ч. 23.09.2022, є правомірними, що зумовлює висновок суду про відмову в задоволенні позовних вимог.

Керуючись статтями 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду Ю.П. Пасічник