Справа № 726/1876/22
Провадження №3/726/1355/22
Категорія 295
25.11.2022 м. Чернівці
Суддя Садгірського районного суду м. Чернівці Асташев С. А., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли від ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , українця за національністю, громадянина України, розлученого, солдата військової частини НОМЕР_1 , номер обслуги 2 гірсько-штурмового відділення 2 гірсько-штурмового взводу 3 гірсько-штурмової роти, зареєстрованого та фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , -
про вчинення військового адміністративного правопорушення, передбаченого ч.4 ст.172-11 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 09.08.2021 № 218 солдат ОСОБА_1 призначений на посаду номер обслуги 2 гірсько-штурмового відділення 2 гірсько-штурмового взводу 3 гірсько-штурмової роти військової частини НОМЕР_1 .
15.10.2022 від тимчасово виконуючого обов'язки начальника медичної служби - начальника медичного пункту військової частини НОМЕР_1 молодшого сержанта ОСОБА_2 надійшла доповідь (рапорт вх. 2657 від 15.10.2022) про факт несвоєчасного прибуття з лікувального закладу солдата ОСОБА_1 , який прибув до розташування військової частини, а саме 14.10.2022, та не надав до медичної служби підтверджуючі документи за період з 05.10.2022 по 13.10.2022, які б могли свідчити про законні підстави його відсутності на військовій службі.
Згідно наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 16.10.2022 за № 812, по даному факту призначено службове розслідування, за результатом якого встановлено факт несвоєчасного прибуття на військову службу солдата ОСОБА_1 з лікувального закладу (наказ № 744 від 08.11.2022).
Таким чином солдат ОСОБА_1 у період з 05.10.2022 по 13.10.2022 вчинив військове адміністративне правопорушення, передбачене ч.4 ст. 172-11 КУпАП, а саме: самовільне залишення військової частини або місця служби військовослужбовцем (крім строкової військової служби), вчинене в умовах особливого періоду тривалістю вісім діб.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, однак скерував до суду заяву у якій просив розгляд справи провести без його безпосередньої участі, вину у вчиненні військового адміністративного правопорушення, передбаченого ч.4 ст. 172-11 КУпАП визнав повністю та просив призначити йому найменш суворе покарання. З протоколом ознайомлений та згідний, зауважень немає.
У відповідності до вимог ст. 277 КУпАП, справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 172-11 розглядаються протягом доби, при цьому положеннями ст. 268 КУпАП передбачений вичерпний перелік справ про адміністративне правопорушення де присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, є обов'язковою, серед яких, стаття 172-11 КУпАП - відсутня.
Враховуючи, що по даній категорії справ присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, не є обов'язковою, зважаючи на обмежені строки розгляду справи, з огляду на положення ст.ст. 38, 277 КУпАП, суд вважає за можливе провести розгляд справи за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності за наявності письмової заяви по суті справи та викладених пояснень у протоколі, з метою забезпечення своєчасного розгляду справи про адміністративне правопорушення та недопущення затягування розгляду справи.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення та зібрані у ній докази, надавши їм відповідну правову оцінку, приходжу до наступного висновку.
Положеннями ч.2 ст.7 КУпАП визначено, що провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно з положеннями ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, повне, всебічне з'ясування обставин по справі.
Згідно ч.2 ст. 172-11 КУпАП до адміністративної відповідальності притягуються особи за самовільне залишення військової частини або місця служби військовослужбовцем (крім строкової військової служби), а також військовозобов'язаним та резервістом під час проходження зборів, а також нез'явлення його вчасно без поважних причин на військову службу у разі призначення або переведення, нез'явлення з відрядження, відпустки або з лікувального закладу тривалістю до десяти діб.
Частиною 4 цієї ж статті передбачено відповідальність за вчинення таких дій в умовах особливого періоду.
Статтею 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», визначено, що особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Особливий період діє в Україні від 17 березня 2014 року, після оприлюднення Указу Президента України від 17 березня 2014 року № 303/2014 «Про часткову мобілізацію». Президент України відповідного рішення про переведення державних інституцій на функціонування в умовах мирного часу не приймав.
Натомість Указом Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. Указом Президента України №133/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб. Указом Президента України №259/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26 квітня 2022 року строком на 30 діб.
Указом Президента України №341/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.
Верховною Радою України затверджено Указ Президента України від 12 серпня 2022 року № 573 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», яким на часткову зміну статті 1 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ, строк дії воєнного стану в Україні продовжується з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року, строком на 90 діб.
Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності.
Так вина ОСОБА_1 у вчиненому правопорушенні, передбаченому ч.4 ст. 172-11 КУпАП, повністю підтверджується матеріалами справи, а саме: даними протоколу № ЛВЧ-124 про військове адміністративне правопорушення від 24 листопада 2022 року, що складений у відповідності до вимог КупАП та містить виклад обставин і суті вчиненого правопорушення (а.с. 1-4); даними витягу із наказу № 218 від 09.08.2021, згідно якого з 09 серпня 2021року солдат ОСОБА_1 приступив до виконання службових обов'язків до військової частини НОМЕР_1 (а.с.7); даними контракту про проходження військової служби та військового квитка (а.с.8-9, 10-11); відомостями матеріалів проведеного службового розслідування (а.с.13-40).
При цьому сам ОСОБА_1 у своїх письмових поясненнях, долучених до протоколу, не заперечує того, що був відсутній у військовій частині, оскільки неправильно зрозумів лікарський епікриз. Думав, що у нього є ще 10 днів реабілітації та хотів провести час удома (а.с.6).
Так, згідно даних службового розслідування зокрема: наказу № 812 від 16.10.2022 про його проведення, рапорту щодо факту несвоєчасного прибуття солдата, витягів із наказів, а також витягів із медичної карти стаціонарного хворого № 1351/842 та пояснювальних записок - солдат ОСОБА_1 у період з 21.09.2022 по 04.10.2022 перебував на стаціонарному лікуванні у Неврологічному відділенні КНП «Міська лікарня № 4», однак у період з 05.10.2022 по 13.10.2022 до пункту постійної дислокації військової частини НОМЕР_1 не прибув. Даними Акту службового розслідування та відомостями Наказу про результати службового розслідування №744 від 08.11.2022 згідно яких було встановлено незаконну відсутність солдата ОСОБА_1 на військовій службі та ознаки вчиненого правопорушення, передбаченого ч.4 ст. 172-11 КУпАП.
Аналізуючи докази у справі з точки зору їх допустимості, об'єктивності та достатності, за відсутності будь-яких істотних суперечностей, суд дійшов висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.4 ст. 172-11 КУпАП доведена повністю, так як останній не з'явився вчасно без поважних причин на військову службу з лікувального закладу, тривалістю до десяти діб.
При накладенні адміністративного стягнення на правопорушника, судом враховано характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, дані наданої службової характеристики солдата ОСОБА_1 (а.с.28).
Враховуючи наведене та те, що ОСОБА_1 свою вину визнав, раніше не притягався до адміністративної відповідальності (оскільки дані про таке відсутні у матеріалах справи), суд вважає, що на останнього слід накласти адміністративне стягнення у виді штрафу у мінімальному розмірі, визначеному санкцією статті, яке за своїм видом і розміром буде справедливим, необхідним і достатнім для його виховання, а також запобіганню вчиненню ним нових правопорушень.
Згідно зі ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється Законом України «Про судовий збір».
Відповідно до п.12 ч.1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків.
На підставі вищезазначеного, Закону України «Про судовий збір», керуючись ст. ст. 7, 9, 34, 35, 40-1, 172-11, 245, 277, 278, 283, 284, 287, 294 КУпАП, суддя, -
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.4 ст.172-11 КУпАП і накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 145 (сто сок п'ять) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 2 465 (дві тисячі чотириста шістдесят п'ять) гривень 00 копійок в дохід держави.
Від сплати судового збору ОСОБА_1 звільнити.
Роз'яснити ОСОБА_1 , що відповідно до вимог ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 КУпАП, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі несплати правопорушником штрафу в установлений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подачі апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Чернівецького апеляційного суду через Садгірський районний суд м. Чернівці.
СуддяС. А. Асташев