Справа №463/8103/22
Провадження №1-кс/463/6223/22
про тимчасовий доступ до речей і документів
22 листопада 2022 року слідчий суддя Личаківського районного суду м. Львова ОСОБА_1 , за участю секретаря судових засідань ОСОБА_2 , розглянувши клопотання cтаршого слідчого в особливо важливих справах першого відділу Управління з досудового розслідування кримінальних правопорушень, вчинених працівниками правоохоронних органів та суддями, Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_3 , за погодженням прокурора першого відділу другого управління процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Департаменту нагляду за додержанням законів органами Державного бюро розслідувань Офісу Генерального прокурора ОСОБА_4 про тимчасовий доступ до речей і документів,
слідчий, як сторона кримінального провадження № 62022000000000799, розпочатого 05.10.2022 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364, ч. 4 ст. 246 КК України, за погодженням з прокурором, звернувся до слідчого судді Личаківського районного суду м. Львова з клопотанням про надання тимчасового доступу до документів, а саме до інформації та оригіналів документів в паперовому і в електронному вигляді, з можливістю їх вилучення (проведення виїмки) в оригіналах, які зберігаються у Комунальному некомерційному підприємстві « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Путивльської міської ради (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), юридична адреса: АДРЕСА_1 , що становлять охоронювану законом таємницю, щодо проведеної державної закупівлі у ФОП ОСОБА_5 (код НОМЕР_2 ), найменуванням « ІНФОРМАЦІЯ_2 », з ідентифікатором тендеру UA-2021-02-04-002524-b, а саме: документів щодо виконання укладених договорів про зазначену закупівлю (супровідні документи на деревину, надані ФОП ОСОБА_5 : товарно-транспортні накладі, накладні, технічні документи, рахунки фактури, акти приймання-передачі, специфікації, джерела походження такої, листування, довідки, тощо); документів щодо оплати товарів, поставлених згідно договорів про закупівлю (квитанцій, розписок, листування, тощо); документів щодо претензійної роботи за результатами проведеної закупівлі; відомості щодо повних анкетних даних осіб, які здійснювали підписання документів при проведенні закупівлі: зокрема членів тендерного комітету, осіб, що від імені юридичної особи підписували договорі про закупівлю, осіб що підписували документи щодо про отримання товарів згідно закупівлі від ФОП ОСОБА_5 , приймали рішення про проведення проплати бюджетних коштів за результатами закупівлі, зокрема вказавши їх прізвища імена по батькові, дати народження, місця проживання, найменування посад, контактні номери телефонів, тощо.
Клопотання мотивує тим, що у провадженні першого відділу Управління з досудового розслідування кримінальних правопорушень, вчинених працівниками правоохоронних органів та суддями, Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань перебуває кримінальне провадження № 62022000000000799, розпочатого 05.10.2022 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364, ч. 4 ст. 246 КК України.
В ході досудового розслідування перевіряються обставини можливого вчинення кримінального правопорушення групою осіб, до складу якої входять службові особи державної лісової охорони, ГУ НП в Сумській області та суб'єкти господарювання. Так в ході моніторингу проведення державних закупівель деревини на електронній інформаційній системі « ІНФОРМАЦІЯ_3 » за 2021-2022 роки виявлено факти реалізації деревини, яка має незаконне походження. Моніторингом встановлено, що ФОП ОСОБА_5 у 2021 році уклав договорів на постачання деревної продукції до державних та комунальних суб'єктів закупівель на суму понад 10 мільйонів гривень. В той же час вказаний ФОП уклав два договори на отримання та викуп лісогосподарської продукції з лісозаготівельними підприємствами, загальним об'ємом 1200 м3. В той же час, фактично ОСОБА_5 отримав від даних лісогосподарських підприємств деревини, об'ємом лише 516 м3, при цьому поставивши за 2021 рік до суб'єктів закупівлі об'єм деревини близько 2000 м3. Аналогічна ситуація зафіксована у 2022 році, коли ФОП ОСОБА_5 , отриману у 2021 році деревину, повторно реалізував на державних закупівлях, а також продав її ФОП ОСОБА_6 , який знову ж таки в черговий раз реалізував ту саму деревину державним та комунальним суб'єктам господарювання. Таким чином, ФОП ОСОБА_5 отримавши лише 516 м.3 деревини від лісогосподарських підприємств, реалізував за 2021 та 2022 рік понад 5000 м3.
Враховуючи викладене, встановлено, що деревина продана ФОП ОСОБА_5 у період 2021-2022 є незаконного походження, оскільки постачається суб'єктам державного та комунального господарства внаслідок незаконних порубок, без належного фіксування рубок та дотримання норм з лісової охорони, що дозволяє зменшувати граничні суми закупівель і реалізовувати деревину більшій кількості суб'єктів закупівель. Поряд з цим, вказаний об'єм деревини, згідно наявних документів, ФОП ОСОБА_5 реалізував ФОП ОСОБА_6 , який в подальшому, використовуючи зазначені документи поставив таку деревину до суб'єктів закупівель державної та комунальної власності. Вказаними злочинними діями даної групи осіб завдається шкода інтересам держави на суму не менше 5 млн гривень щорічно.
Таким чином, встановлено, що на території Чернігівської, Полтавської та Сумської областей діє злочинна група до складу якої входять працівники ГУ НП в Сумській області, службові особи державної лісової охорони Сумської, Полтавської та Чернігівської областей, керівництво ІНФОРМАЦІЯ_4 дочірнього агролісогосподарського спеціалізованого підприємства (ЄДРПУО НОМЕР_3 ), Державного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (ЄДРПУО НОМЕР_4 ), ФОП ОСОБА_6 (код НОМЕР_5 ) та ОСОБА_5 (код НОМЕР_2 ), які шляхом вчинення незаконних порубок, заволодівають державною та комунальною деревиною, після чого шляхом виготовлення та використання підроблених документів, які придають їй вид законності, вказану деревину реалізовують як предмет державної закупівлі в системі « ІНФОРМАЦІЯ_6 ». В подальшому, після переведення отриманих грошових коштів у готівку, розподіляють неправомірну вигоду між всіма суб'єктами злочинних дій. При цьому безперешкодне перевезення деревини, яка має злочинне походження, забезпечується працівниками ГУ НП в Сумській області. Наведені обставини у своїй сукупності вказають на факти не постачання деревини закупівельникам зазначеними суб'єктами господарювання, при цьому бюджетні грошові кошти за таку продукцію перераховувалися на їх банківські рахунки.
За таких обставин, органом досудового розслідування в діях вказаної групи осіб вбачаються ознаки кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364, ч. 4 ст. 246 КК України.
Одночасно з цим, встановлено, що закупівлю деревини, походження якої не встановлено, у ФОП ОСОБА_5 (код НОМЕР_2 ) відповідно до наявної інформації про проведені державні закупівлі, згідно тендеру UA-2021-02-04-002524-b здійснило Комунальне некомерційне підприємство « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Путивльської міської ради (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), яке уклало відповідний договір закупівлі з ФОП ОСОБА_5 , отримало описану деревину та сплатило за неї бюджетні грошові кошти.
Відповідно зазначенні документи мають доказове значення у кримінальному провадженні, оскільки інформація, що у них міститься, надасть змогу підтвердити чи спростувати зазначену інформацію, а також встановити всі обставини, що досліджуються у вказаному кримінальному провадженні. Зважаючи на викладені обставини вчинення кримінальних правопорушень, а також ураховуючи специфіку доказування розслідуваної категорії злочинів, стороні обвинувачення необхідно здійснити тимчасовий доступ до речей та документів, які перебувають у володінні Комунального некомерційного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Путивльської міської ради (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ).
Слідчий в судове засідання не з'явився, просив справу слухати у його відсутності.
Представник володільця інформації тимчасовий доступ до якої просить слідчий в судове засідання не з'явився, про день та час судового засідання був повідомлений належним чином, про причини неявки не повідомив, відповідно до ч.4 ст.163 КПК України, вважаю можливим розглядати клопотання у відсутності представника особи, у володінні якої знаходяться речі та документи, тимчасовий дозвіл на доступ до яких просить слідчий.
У відповідності до вимог ч.4 ст.107 КПК України, фіксування кримінального провадження за допомогою технічних засобів в суді не здійснюється.
Дослідивши матеріали клопотання та докази, додані до такого, приходжу до наступного висновку.Згідно з ч.5 ст.163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Стаття 162 КПК України наводить перелік інформації, відомостей та даних, які міститься в речах і документах й належать до охоронюваної законом таємниці, а саме п. 4 ч. 1 ст. 162 КПК України - конфіденційна інформація, в тому числі така, що містить комерційну таємницю.
Проте, згідно ч. 1 ст. 21 Закону України «Про інформацію», ч. 1 ст. 6 Закону України «Про доступ до публічної інформації» до інформації з обмеженим доступом відноситься конфіденційна інформація, таємна інформація та службова інформація.
Вказана інформація має важливе значення для розкриття злочину, викриття всіх причетних до злочину осіб та доведення вини останніх шляхом аналізу документів, які надавались слідчому судді, можливе ведення його в оману, отримати іншу важливу доказову інформацію, необхідну для розслідування можливої незаконної діяльності.
Частиною 6 ст.163 КПК України встановлено, що слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Згідно з ч.7 ст.163 КПК України слідчий суддя в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
Зважаючи на вищевказані обставини, те, що документи, дозвіл на тимчасовий доступ до яких з можливістю вилучення оригіналів просить надати слідчий мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні № 62022000000000799, розпочатого 05.10.2022 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364, ч. 4 ст. 246 КК України. Відповідно відомості, що містяться в цих документах можуть бути використані як доказ, іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів неможливо, приходжу до висновку, що клопотання підставне та його слід задовольнити, надавши слідчому тимчасовий доступ до вказаних у клопотанні документів з можливістю вилучення оригіналів таких.
Керуючись вимогами статей 131, 159, 160, 163, 164 КПК України,-
клопотання задовольнити.
Надати дозвіл слідчим групи слідчих Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_3 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 . ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 та ОСОБА_17 та прокурорам, що входять до складу групи прокурорів Офісу Генерального прокурора ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 та ОСОБА_26 у кримінальному № 62022000000000799 від 05.10.2022на тимчасовий доступ до інформації та оригіналів документів в паперовому і в електронному вигляді, з можливістю їх вилучення (проведення виїмки) в оригіналах, які зберігаються у Комунальному некомерційному підприємстві « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Путивльської міської ради (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), юридична адреса: АДРЕСА_1 , що становлять охоронювану законом таємницю, щодо проведеної державної закупівлі у ФОП ОСОБА_5 (код НОМЕР_2 ), найменуванням « ІНФОРМАЦІЯ_2 », з ідентифікатором тендеру UA-2021-02-04-002524-b, а саме: документів щодо виконання укладених договорів про зазначену закупівлю (супровідні документи на деревину, надані ФОП ОСОБА_5 : товарно-транспортні накладі, накладні, технічні документи, рахунки фактури, акти приймання-передачі, специфікації, джерела походження такої, листування, довідки, тощо); документів щодо оплати товарів, поставлених згідно договорів про закупівлю (квитанцій, розписок, листування, тощо); документів щодо претензійної роботи за результатами проведеної закупівлі; відомості щодо повних анкетних даних осіб, які здійснювали підписання документів при проведенні закупівлі: зокрема членів тендерного комітету, осіб, що від імені юридичної особи підписували договорі про закупівлю, осіб що підписували документи щодо про отримання товарів згідно закупівлі від ФОП ОСОБА_5 , приймали рішення про проведення проплати бюджетних коштів за результатами закупівлі, зокрема вказавши їх прізвища імена по батькові, дати народження, місця проживання, найменування посад, контактні номери телефонів, тощо.
Обов'язок надати тимчасовий доступ до вищевказаних речей та документів, які перебувають у володінні Комунального некомерційного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Путивльської міської ради покладається наКомунальне некомерційне підприємство « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Путивльської міської ради.
Строк дії ухвали становить два місяці з дня її постановлення.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів, у відповідності до вимог ч. 1 ст. 166 КПК України, слідчий суддя за клопотанням слідчого має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК України з метою відшукання та вилучення зазначених вище документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1