Справа №463/2408/22
Провадження №1-кс/463/6255/22
22 листопада 2022 року слідчий суддя Личаківського районного суду м. Львова ОСОБА_1 , з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши клопотання старшого слідчого Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_3 , погоджене прокурором другого відділу другого управління процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Департаменту нагляду за додержанням законів органами Державного бюро розслідувань Офісу Генерального прокурора ОСОБА_4 , про передачу майна в управління,-
встановив:
слідчий за погодженням з прокурором у зв'язку з проведенням досудового розслідування у кримінальному провадженні №62022000000000160 від 04.04.2022 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.110-2, ч.4 ст.110-2, ч.3 ст.436-2, ч.5 ст.191, ч.1 ст.263, ч.4 ст.111-1, ст.198 КК України, звернувся до слідчого судді Личаківського районного суду м.Львова з клопотанням про передачу в управління Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (код ЄДРПОУ 41037901) для здійснення заходів з управління в порядку та на умовах передбаченихст.ст. 19, 21-24 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів» об'єкт нерухомого майна - нежитловий будинок - офіс площею 1029, 20 кв.м., за адресою м. Київ, вул. Олегівська, буд. 3, (реєстраційний номер майна 35955505), який на праві власності належить представництву ТОВ «ГАЗПРОМ ЕКСПОРТ» (код ЄДРПОУ 26409809), об'єкти рухомого майна (транспортні засоби) представництва ТОВ «ГАЗПРОМ ЕКСПОРТ» (код ЄДРПОУ 26409809), зокрема: TOYOTA COROLLA, номер кузова НОМЕР_1 , д.н.з. НОМЕР_2 ; TOYOTA COROLLA, номер кузова НОМЕР_3 , д.н.з. НОМЕР_4 ; TOYOTA RAV4, номер кузова НОМЕР_5 , д.н.з. НОМЕР_6 ; AUDI A6, номер кузова НОМЕР_7 , д.н.з. НОМЕР_8 , на які Ухвалою Личаківського районного суду міста Львова від 13.07.2022 (справа №463/2408/22, провадження №1-кс/463/3632/22) накладено арешт.
Клопотання обґрунтовує тим, що слідчими другого відділу Управління з досудового розслідування кримінальних правопорушень у сфері службової діяльності Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №62022000000000160 від 04.04.2022 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 110-2, ч. 4 ст. 110-2, ч. 3 ст. 436-2, ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 263, ч. 4 ст. 111-1, ст. 198 КК України.
Згідно з наказом Директора Державного бюро розслідувань від 04.03.2022 №121-дск «щодо деяких питань організації роботи слідчих другого відділу Управління з досудового розслідування кримінальних правопорушень у сфері службової діяльності Головного слідчого управління» визначено місцем здійснення досудового розслідування кримінальних проваджень слідчими зазначеного слідчого відділу з 01.03.2022 на період воєнного стану в Україні до окремого наказу Державного бюро розслідувань Територіальне управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Львові.
В ході здійснення досудового розслідування встановлено, 03 березня 2022 року Верховною Радою України, з урахуванням Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, прийнято Закон України «Про основні засади примусового вилучення в Україні об'єктів права власності російської федерації та її резидентів» (далі - Закон), який визначає правові засади примусового вилучення з мотивів суспільної необхідності (включаючи випадки, за яких це настійно вимагається військовою необхідністю) об'єктів права власності російської федерації як держави, яка почала повномасштабну війну проти України, та її резидентів.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону російська федерація - держава, яка рішенням Верховної Ради України відповідно до Резолюції Генеральної Асамблеї ООН 3314 «Визначення агресії» від 14 грудня 1974 року визнана державою-агресором і здійснює збройну агресію проти України; резиденти - юридичні особи (їх філії, представництва), що здійснюють свою діяльність відповідно до законодавства України на території України, засновником (учасником, акціонером) або бенефіціаром яких прямо або опосередковано є Російська Федерація та/або у яких Російська Федерація прямо або опосередковано чи юридичні особи, засновником (учасником, акціонером) або бенефіціаром яких є російська федерація та/або у яких російська федерація прямо або опосередковано має частку у статутному (складеному) капіталі, акції, паї, інше членство (участь у будь-якій формі) у юридичній особі.
У свою чергу встановлено, що на території України здійснюють господарську діяльність ряд суб'єктів господарювання, службові особи яких з використанням засобів масової інформації виправдовують, визнають правомірною та заперечують збройну агресію російської федерації проти України, розпочату у 2014 році, представляючи збройну агресію російської федерації проти України як внутрішній громадянський конфлікт, та майно яких у свою чергу підпадає під засади примусового вилучення в Україні об'єктів права власності російської федерації та її резидентів.
Окрім цього встановлено, що на території України здійснюють господарську діяльність юридичні особи кінцевими бенефіціарами яких прямо або опосередковано є російська федерація та/або громадяни російської федерації, а також особи, які не є громадянами російської федерації, але мають найбільш тісний зв'язок з російською федерацією, які шляхом отримання прибутку від діяльності вказаних підприємств здійснюють фінансування дій, вчинених з метою насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або захоплення державної влади, зміни меж території або державного кордону України, що призвели до інших тяжких наслідків.
Зокрема, відповідно до матеріалів, отриманих оперативним підрозділом в ході виконання доручення встановлено, наявність майна на території України ПАТ «ГАЗПРОМ» (російськафедерація, м. Санкт-Петербург, проспект Лахтинський, 2), а саме дочірнього підприємства ТОВ «ГАЗПРОМ ЕКСПОРТ» (іпн. 7706193766, м. Санкт-Петербург, пл. Островського, д, 2а).
ПАТ «ГАЗПРОМ» (РФ, м. Санкт-Петербург, проспект Лахтинський, 2) є російською транснаціональною компанією 50,23% якої контролюється російською федерацією через федеральне агентство по управлінню державними активами російської федерації (38,37%), АТ «РОСНАФТОГАЗ» (10,97%) та АТ «РОСГАЗИФІКАЦІЯ» (0,89), 100% акцій яких належить федеральному агентству по управлінню державними активами російської федерації.
ПАТ «ГАЗПРОМ» являється найбільшим виробником і експортером природного та скрапленого газу на території російської федерації. Значна частина прибутків ПАТ «ГАЗПРОМ» використовується для фінансування збройної агресії російської федерації проти України. Також,ПАТ «ГАЗПРОМ» має дочірню компанію ТОВ «ГАЗПРОМ ЕКСПОРТ» (іпн. 7706193766, м. Санкт-Петербург, пл. Островського, д, 2а), основний вид діяльності останньої є експорт природного газу, компанія поставляє газ до 20 країн Європи.Основними проектами компанії являється «Північний потік», «Південний потік».
Таким чином є підстави вважати, що кошти отриманні ТОВ «ГАЗПРОМ ЕКСПОРТ» спрямовувалися для фінансування збройної агресії російської федерації проти України.
На території України ТОВ «ГАЗПРОМ ЕКСПОРТ» має зареєстроване представництво ТОВ «ГАЗПРОМ ЕКСПОРТ» (код ЄДРПОУ 26409809), яке зареєстроване в Україні і повністю фінансується за рахунок коштів, що надходять з російської федерації.
Встановлено, що представництво ТОВ «ГАЗПРОМ ЕКСПОРТ», являється власником нерухомого майна за адресою: м. Київ, вул. Олегівська, 3, (нежитловий будинок загальною площею 1029,2 кв. м.) та автомобілів TOYOTA COROLLA, номер кузова НОМЕР_1 , д.н.з. НОМЕР_2 ; TOYOTA COROLLA, номер кузова НОМЕР_3 , д.н.з. НОМЕР_4 ; TOYOTA RAV4, номер кузова НОМЕР_5 , д.н.з. НОМЕР_6 ; AUDI A6, номер кузова НОМЕР_7 , д.н.з. НОМЕР_8 .
Зазначене приміщення та транспортні засоби використовувалися з метою фінансування збройної агресії російської федерації проти України.
У сторони обвинувачення є підстави вважати, що майно представництва ТОВ «ГАЗПРОМ ЕКСПОРТ» (код ЄДРПОУ 26409809), можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, були об'єктом кримінально протиправних дій, та набуті кримінально протиправним шляхом, тобто є речовими доказами.
Ухвалою Личаківського районного суду міста Львова від 13.07.2022 (справа №463/2408/22, провадження №1-кс/463/3632/22 накладено арешт на вказане у клопотанні майно.
Відповідно до абз.7 ч. 6 ст. 100 КПК України речові докази вартістю понад 200 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, якщо це можливо без шкоди для кримінального провадження, передаються за письмовою згодою власника, а в разі її відсутності - за рішенням слідчого судді, суду Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, для здійснення заходів з управління ними з метою забезпечення їх збереження або збереження їхньої економічної вартості, а речові докази, зазначені в абзаці першому цієї частини, такої самої вартості - для їх реалізації з урахуванням особливостей, визначених законом.
Згідно з ч.7 ст. 100 КПК України у випадках, передбачених пунктами 2, 4 та абзацом сьомим частини шостої цієї статті, слідчий за погодженням із прокурором або прокурор звертається з відповідним клопотанням до слідчого судді місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого здійснюється досудове розслідування, а в кримінальних провадженнях щодо кримінальних правопорушень, віднесених до підсудності Вищого антикорупційного суду, - до слідчого судді Вищого антикорупційного суду, або до суду під час судового провадження, яке розглядається згідно із статтями 171-173 цього Кодексу
Частиною першої ст.2 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів» передбачено, що Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (далі - Національне агентство), є центральним органом виконавчої влади із спеціальним статусом, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері виявлення та розшуку активів, на які може бути накладено арешт у кримінальному провадженні чи у справі про визнання необґрунтованими активів та їх стягнення в дохід держави, та/або з управління активами, на які накладено арешт у кримінальному провадженні чи у справі про визнання необґрунтованими активів та їх стягнення в дохід держави або які конфісковано у кримінальному провадженні чи стягнено за рішенням суду в дохід держави внаслідок визнання їх необґрунтованими.
У пункті 4 ч.1 ст. 9 Закону зазначається, що на Національне агентство покладено функцію організації здійснення заходів, пов'язаних з проведенням оцінки, веденням обліку та управлінням активами.
За абзацом 4 ч.1 ст. 1 Закону управління активами - діяльність із володіння, користування та розпорядження активами, на які накладено арешт у кримінальному провадженні чи у справі про визнання необґрунтованими активів та їх стягнення в дохід держави і вирішено питання про їх передачу Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, тобто забезпечення збереження активів, збереження (за можливості - збільшення) їх економічної вартості, передача їх в управління або реалізація активів у випадках та порядку, передбачених цим Законом, а також реалізація активів, конфіскованих у кримінальному провадженні чи стягнених за рішенням суду в дохід держави внаслідок визнання їх необґрунтованими.
Згідно зі ст. 19 Закону зазначені активи приймаються в управління на підставі ухвали слідчого судді, суду чи згоди власника активів.
Оскільки вищевказані судна є речовим доказом у кримінальному провадженні, а їх сукупна вартість становить понад 200 розмірів прожиткового мінімумів для працездатних осіб, зазначені судна можуть бути передані в управління Національному агентству, так як це не завдасть шкоди кримінальному провадженню, а навпаки забезпечить досягнення завдань кримінального провадження, сприятиме збереженню речових доказів, убезпечить від прямого чи опосередкованого впливу та посягання на арештоване майно, тому просить клопотання задовольнити.
Згідно з ч.7 ст.100 КПК України у випадках, передбачених пунктами 2, 4 та абзацом сьомим частини шостої цієї статті, слідчий за погодженням із прокурором або прокурор звертається з відповідним клопотанням до слідчого судді місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого здійснюється досудове розслідування, а в кримінальних провадженнях щодо кримінальних правопорушень, віднесених до підсудності Вищого антикорупційного суду, - до слідчого судді Вищого антикорупційного суду, або до суду під час судового провадження, яке розглядається згідно із статтями 171-173 цього Кодексу.
Відповідно до ч.1, 2 ст.172 КПК України клопотання про арешт майна розглядається слідчим суддею, судом не пізніше двох днів з дня його надходження до суду, за участю слідчого та/або прокурора, цивільного позивача, якщо клопотання подано ним, підозрюваного, обвинуваченого, іншого власника майна, і за наявності - також захисника, законного представника, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження. Неприбуття цих осіб у судове засідання не перешкоджає розгляду клопотання. Клопотання слідчого, прокурора, цивільного позивача про арешт майна, яке не було тимчасово вилучене, може розглядатися без повідомлення підозрюваного, обвинуваченого, іншого власника майна, їх захисника, представника чи законного представника, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, якщо це є необхідним з метою забезпечення арешту майна.
Згідно з ч.4 ст.107 КПК України, у разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Дослідивши представлені матеріали клопотання, слідчий суддя встановив наступне.
Офісом Генерального прокурора здійснюється процесуальне керівництво у кримінальному провадженні № 62022000000000160 від 04.04.2022 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 110-2, ч. 4 ст. 110-2, ч. 3 ст. 436-2, ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 263, ч. 4 ст. 111-1, ст. 198 КК України, що перебуває у проваджені слідчих другого відділу Управління з досудового розслідування кримінальних правопорушень у сфері службової діяльності Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань, місцем здійснення досудового розслідування кримінальних проваджень якими з 01.03.2022 на період воєнного стану в Україні до окремого наказу Державного бюро розслідувань визначено Територіальне управління Державного бюро розслідувань, розташоване у місті Львові.
Ухвалою слідчого судді Личаківського районного суду м. Львова від 13.07.2022 з метою забезпечення збереження речових доказів накладено арешт на вказане у клопотанні майно.
Згідно з абзацом сьомим частини шостої статті 100 КПК України речові докази вартістю понад 200 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, якщо це можливо без шкоди для кримінального провадження, передаються за письмовою згодою власника, а в разі її відсутності - за рішенням слідчого судді, суду Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, для здійснення заходів з управління ними з метою забезпечення їх збереження або збереження їхньої економічної вартості, а речові докази, зазначені в абзаці першому цієї частини, такої самої вартості - для їх реалізації з урахуванням особливостей, визначених законом.
У випадках, передбачених пунктами 2, 4 та абзацом сьомим частини шостої цієї статті, слідчий за погодженням із прокурором або прокурор звертається з відповідним клопотанням до слідчого судді місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого здійснюється досудове розслідування, а в кримінальних провадженнях щодо кримінальних правопорушень, віднесених до підсудності Вищого антикорупційного суду, - до слідчого судді Вищого антикорупційного суду, або до суду під час судового провадження, яке розглядається згідно із статтями 171-173 цього Кодексу. Прокурор у випадку, передбаченому абзацом сьомим частини шостої цієї статті, не пізніше наступного робочого дня з моменту постановлення ухвали слідчого судді, суду надсилає копію цієї ухвали Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, із зверненням щодо прийняття активів, а також вживає невідкладних заходів щодо передачі цих активів Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів.
Частиною першою статті 2 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів» (далі - Закон) передбачено, що Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, є центральним органом виконавчої влади із спеціальним статусом, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері виявлення та розшуку активів, на які може бути накладено арешт у кримінальному провадженні чи у справі про визнання необґрунтованими активів та їх стягнення в дохід держави, та/або з управління активами, на які накладено арешт у кримінальному провадженні чи у справі про визнання необґрунтованими активів та їх стягнення в дохід держави або які конфісковано у кримінальному провадженні чи стягнено за рішенням суду в дохід держави внаслідок визнання їх необґрунтованими.
Згідно з ч.1, 2 ст.19 Закону Національне агентство здійснює управління активами, на які накладено арешт у кримінальному провадженні, у тому числі як захід забезпечення позову - лише щодо позову, пред'явленого в інтересах держави, із встановленням заборони розпоряджатися та/або користуватися такими активами, а також у позовному провадженні у справах про визнання необґрунтованими активів та їх стягнення в дохід держави із встановленням заборони користуватися такими активами, сума або вартість яких перевищує 200 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня відповідного року. Зазначені активи приймаються в управління на підставі ухвали слідчого судді, суду чи згоди власника активів, копії яких надсилаються Національному агентству не пізніше наступного робочого дня після їх винесення (надання) з відповідним зверненням прокурора. У разі прийняття в управління активів, які чи права на які та їх обтяження підлягають державній реєстрації, Національне агентство надсилає того самого дня інформацію про накладення арешту на активи органам, що ведуть державні реєстри таких активів, прав на них або їх обтяжень. У разі прийняття в управління цінних паперів інформація також надсилається відповідним учасникам депозитарної системи України.
Відповідно до ч.1, 3 ст.21 Закону управління рухомим та нерухомим майном, цінними паперами, майновими та іншими правами здійснюється Національним агентством шляхом реалізації відповідних активів або передачі їх в управління. Управління активами, зазначеними у частині першій цієї статті, здійснюється на умовах ефективності, а також збереження (за можливості - збільшення) їх економічної вартості. Управитель має право на плату (винагороду), а також на відшкодування необхідних витрат, зроблених ним у зв'язку з управлінням активами, що відраховуються безпосередньо з доходів від використання прийнятих в управління активів. Управитель не має права відчужувати активи, прийняті ним в управління. Дія договору про управління активами припиняється у разі скасування арешту прийнятих в управління активів або їх конфіскації, спеціальної конфіскації, іншого судового рішення про їх стягнення в дохід держави. Ці та інші умови управління активами зазначаються в договорі між Національним агентством та управителем.
Враховуючи вищенаведене, оскільки вказане у клопотанні майно є речовими доказами у кримінальному провадженні та на таке ухвалою слідчого судді накладено арешт, його сукупна вартість становить понад 200 розмірів прожиткового мінімумів для працездатних осіб, передача таких в управління Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, не завдасть шкоди кримінальному провадженню, а тому слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання слід задовольнити.
Керуючись вимогами ст.100, 171-173, 309, 395 КПК України, -
постановив:
клопотання задовольнити.
Об'єкт нерухомого майна - нежитловий будинок - офіс площею 1029, 20 кв.м., за адресою м. Київ, вул. Олегівська, буд. 3, (реєстраційний номер майна 35955505), який на праві власності належить представництву ТОВ «ГАЗПРОМ ЕКСПОРТ» (код ЄДРПОУ 26409809), об'єкти рухомого майна (транспортні засоби) представництва ТОВ «ГАЗПРОМ ЕКСПОРТ» (код ЄДРПОУ 26409809), зокрема: TOYOTA COROLLA, номер кузова НОМЕР_1 , д.н.з. НОМЕР_2 ; TOYOTA COROLLA, номер кузова НОМЕР_3 , д.н.з. НОМЕР_4 ; TOYOTA RAV4, номер кузова НОМЕР_5 , д.н.з. НОМЕР_6 ; AUDI A6, номер кузова НОМЕР_7 , д.н.з. НОМЕР_8 , на які Ухвалою Личаківського районного суду міста Львова від 13.07.2022 (справа №463/2408/22, провадження №1-кс/463/3632/22) накладено арешт - передати в управління Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (код ЄДРПОУ 41037901) для здійснення заходів з управління в порядку та на умовах передбачених ст.19, 21-24 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів».
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя ОСОБА_1