Справа №500/2270/22
24 листопада 2022 рокум. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі судді Мартиць О.І. розглянувши в порядку письмового провадження заяву представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії
Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 29.06.2022, яке набрало законної сили 01.08.2022, позов у цій справі задоволено повністю. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку та виплаті пенсії з врахуванням розміру 76% відповідної суми грошового забезпечення з 01.01.2016. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 у розмірі 76% відповідних сум грошового забезпечення.
07.11.2022 до Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла заява представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в цій адміністративній справі №500/2270/22 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, а саме в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 у розмірі 76% відповідних сум грошового забезпечення на підставі статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 08.11.2022 прийнято до розгляду вказану заяву, постановлено розгляд заяви здійснювати в порядку письмового провадження.
У поданих до суду запереченнях відповідач зазначив, що Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області вважає заяву безпідставною, оскільки рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 29.06.2022 у справі №500/2270/22 виконано 02.08.2022, проведено перерахунок пенсії у розмірі 76% відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2016. В результаті виконання рішення суду розмір пенсії з 01.09.2022 склав 12608,37 грн. Нараховано доплату пенсії в сумі 18039,07 грн. за період з 01 січня 2016 року по 30 листопада 2019 року.
Крім того, 28.02.2022 Тернопільський окружний адміністративний суд виніс рішення, яким задовольнив позовні вимоги позивача та зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області провести з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у відповідності до вимог статей 43, 63 Закону України від 09.04.1992 №2262 "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" положень постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських національної поліції", з урахуванням грошового забезпечення, визначеного в довідці ДУ "ТМО МВС України по Тернопільській області" Сектору із гуманітарних питань №2021/2118 від 20.01.2022, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, з урахуванням виплачених сум.
Рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 28.02.2022 у справі №500/594/22 виконано 10.05.2022, проведено перерахунок пенсії, відповідно до частини другої статті 13 Закону №2262-ХІІ у розмірі 70% відповідних сум грошового забезпечення з 01.12.2019.
Заява представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, з урахуванням частини третьої статті 166 КАС України, розглянута в порядку письмового провадження.
Ознайомившись зі змістом пояснень учасників справи в межах розгляду заяви про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що зазначену заяву необхідно залишити без задоволення з таких мотивів та підстав.
Відповідно до частини першої статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Згідно із частиною другою статті 382 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Отже, частиною першою статті 382 КАС України передбачено право суду встановити судовий контроль за виконанням рішення суду. Такий контроль здійснюється судом шляхом зобов'язання надати звіт про виконання судового рішення, розгляду поданого звіту на виконання постанови суду, а в разі неподання такого звіту - встановленням нового строку для подання звіту і накладенням штрафу. Одночасно, зазначені процесуальні дії є диспозитивним правом суду, яке може використовуватися в залежності від наявності об'єктивних обставин, які підтверджені належними і допустимими доказами (вказані висновки щодо застосування положень статті 382 КАС України викладені у постанові Верховного Суду від 23.06.2020 у справі №802/357/17-а).
Крім того, у постанові Верховного Суду від 11.06.2020 у справі №640/13988/19 висловлено позицію, відповідно до якої адміністративним процесуальним законодавством регламентовано право суду застосовувати інститут судового контролю шляхом зобов'язання відповідача подати звіт про виконання рішення суду, визнання протиправними рішень, дій. Для застосування наведених процесуальних заходів мають бути наявні відповідні правові умови. У свою чергу, правовою підставою для зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення є наявність об'єктивних підтверджених належними і допустимими доказами підстав вважати, що за відсутності такого заходу судового контролю рішення суду залишиться невиконаним або для його виконання доведеться докласти значних зусиль. При цьому, суд, встановлюючи строк для подання звіту, повинен враховувати особливості покладених обов'язків згідно із судовим рішенням та можливості суб'єкта владних повноважень їх виконати. У разі невиконання судового рішення, позивач має право вимагати вжиття спеціальних заходів впливу на боржника, передбачених законодавством про виконавче провадження. При цьому встановлювати судовий контроль за виконанням судового рішення є правом, а не обов'язком суду.
Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 29.06.2022 у цій справі суд не зобов'язував відповідача подати звіт про виконання судового рішення. Проте, на думку суду, вказана обставина не позбавляє позивача права звернутися до суду із заявою про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду після його ухвалення.
Отже, необхідно встановити наявність підстав для покладення (в порядку частини першої статті 382 КАС України) на відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області як суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, обов'язку подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення у цій справі.
Судом встановлено, що рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 29.06.2022, яке набрало законної сили 01.08.2022, позов у цій справі задоволено повністю. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку та виплаті пенсії з врахуванням розміру 76% відповідної суми грошового забезпечення з 01.01.2016. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 у розмірі 76% відповідних сум грошового забезпечення.
Згідно з відомостями автоматизованої системи діловодства Тернопільського окружного адміністративного суду у цій справі виконавчий лист про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 у розмірі 76% відповідних сум грошового забезпечення не видавався, а відтак для примусового виконання органами державної виконавчої служби позивачем до подання цієї заяви про встановлення судового контролю не подавався.
Статтею 129-1 Конституції України визначено, що судове рішення є обов'язковим до виконання. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно з частиною другою статті 14 КАС України судові рішення, які набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами, та їх об'єднаннями на всій території України.
Відповідно до статті 370 КАС України рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Отже, рішення суду, яке набрало законної сили, є обов'язковим для виконання учасниками справи. Це забезпечується, в першу чергу, через примусове виконання судових рішень відповідно до Закону України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 №1404-VIII.
Суд звертає увагу на те, що завершальною стадією судового провадження з примусового виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) є виконавче провадження (стаття 1 Закону України "Про виконавче провадження").
При цьому, у разі відсутності добровільного виконання судових рішень, приписами Закону України "Про виконавче провадження" врегульований порядок дій та заходів, що спрямовані на примусове виконання таких рішень.
Судовий контроль у формі зобов'язання подати звіт також є формою забезпечення виконання судових рішень, однак може застосовуватись судом коли на час розгляду заяви про встановлення судового контролю, заявником надано докази, що загальний порядок виконання судового рішення не дав очікуваного результату, або що відповідач створює перешкоди для виконання такого рішення.
Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Великої Палати Верховного Суду від 06.05.2019 у справі №826/9960/15.
Крім того у поданих до суду запереченнях відповідач зазначає, що рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 29.06.2022 у справі №500/2270/22 виконано 02.08.2022, проведено перерахунок пенсії у розмірі 76% відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2016. В результаті виконання рішення суду розмір пенсії з 01.09.2022 склав 12608,37 грн. Нараховано доплату пенсії в сумі 18039,07 грн за період з 01 січня 2016 року по 30 листопада 2019 року.
Відтак, ураховуючи вказані вище обставини, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення заяви позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду.
Керуючись статтями 248, 256, 295, 382 КАС України, суд
У задоволенні заяви представника позивача адвоката Дяків О.Я. про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в адміністративній справі №500/2270/22 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії відмовити.
Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст ухвали складено та підписано 24 листопада 2022 року.
Головуючий суддя Мартиць О.І.