Рішення від 24.11.2022 по справі 500/3355/22

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/3355/22

24 листопада 2022 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:

головуючої судді Дерех Н.В.

розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Державної служби геології та надр України до Приватного підприємства "КРАСКО" про анулювання спеціального дозволу, -

ВСТАНОВИВ:

Державна служба геології та надр (надалі, позивач) звернулася до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до Приватного підприємства "Краско" (надалі, відповідач, ПП "Краско"), в якому просила припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №6271 від 19.07.2018 наданого ПП "Краско".

Позов обґрунтований тим, що на думку позивача, відповідач не дотримується вимог законодавства України, чинних стандартів, правил, норм виконання робіт, пов'язаних із користуванням надрами, не використовує надра відповідно до цілей, для яких їх було надано та не дотримується вимог, передбачених дозволом та Угодою, що і стало підставою для звернення до суду з позовом про анулювання спеціального дозволу на користування надрами. Позивач просить врахувати, що відповідач не усунув усі порушення, зазначені в Приписі від 17.11.2021 року №660-21/2, зазначений припис відповідачем не оскаржувався.

Ухвалою суду від 26.09.2022 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи. Даною ухвалою відповідачу встановлено 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття для подання відзиву на позовну заяву. Вказану ухвалу суду відповідач отримав 18.10.2022, що підтверджується підписом у рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення, однак у встановлений судом строк відзиву на позовну заяву до суду не надходило.

Частиною п'ятою ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі, КАС України) передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Оскільки клопотань у розумінні вказаної статті до суду не надходило, розгляд даної справи здійснюється за наявними у справі матеріалами.

Крім цього, частиною шостою ст. 162 КАС України передбачено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Судом встановлено, що ПП "Краско" надано спеціальний дозвіл на користування надрами №6271 від 19.07.2018, з метою видобування суглинків. Як додаток до спеціального дозволу укладено Угоду про користування надрами та складено Програму робіт.

Наказом Державної служби геології та надр України №776 від 28.10.2021, на підставі доручення Прем'єр-міністра України від 14.05.2021 №13237/14-1-21 наказано провести у листопаді 2021 року позапланові перевірки діяльності надрокористувачів, щодо яких буде здійснюватися державний геологічний контроль, серед яких ПП "Краско".

За результатами перевірки було складено Акт перевірки №02-04/07/2021-47/у-153 від 17.11.2021, яким було встановлено порушення законодавства у сфері надрокористування. Даний Акт підписаний директором підприємства. Зокрема, у Акті встановлені наступні порушення: 1) не виконана перша особлива умова спеціального дозволу на користування надрами №6271 від 19.07.2018 щодо виконання умов Міністерства екології та природних ресурсів України - наказ від 03.11.2016 №411, протокол №9 засідання Комісії з питань погодження надання надр у користування Мінприроди від 21.10.2016 (підпункт 2 пункту 2) в частині отримання позитивного висновку державної екологічної експертизи та надання його до Мінприроди у шестимісячний строк після отримання дозволу на користування надрами - на момент проведення перевірки висновок екологічної експертизи або висновок з оцінки впливу на довкілля відсутній; 2) не виконується мета спеціального дозволу на користування надрами №6271 від 19.07.2018 - видобування суглинків придатних для виробництва каменів керамічних і цегли. З початку дії спеціального дозволу на користування надрами №6271 від 19.07.2018 згідно звітних балансів запасів корисних копалин (форма 5-гр) за 2018 - 2020 та довідки надрокористувача від 17.11.2021 №17/11-2 видобуток суглинку не проводився; 3) несвоєчасно виконано пункт 3 Програми робіт Додаток 2 до Угоди про умови користування надрами від 19.07.2018 №6271: складання проекту гірничого відводу і отримання його в установленому порядку (термін виконання ІУ кв. 2018 р. - 1 кв. 2019 р.) - Акт про надання гірничого відводу видано Управлінням Держпраці у Тернопільській області 17.07.2020. Не виконується Програма робіт Додаток 2 до Угоди про умови користування надрами від 19.07.2018 №6271, а саме: пункти 4, 5, 6, 7, (пункт 7.1); 4) суб'єкт господарської діяльності протягом двох років з початку дії дозволу не розпочав користування надрами; 5) враховуючи наявність порушення, не виконується Угода про умови користування надрами від 19.07.2018 №6271, щодо: пункт 5.3 щодо проведення робіт в терміни та в межах, зазначених у програмі робіт; дотримуватись вимог законодавства України, чинних стандартів, правил, норм виконання робіт, пов'язаних з користуванням надрами; дотримуватись вимог, передбачених дозволом та цією Угодою (пункт 6.1).

17.11.2021 відповідачем на адресу позивача направлені письмові пояснення (вих.№17/11) до Акта №02-04/07/2021-47/у (153) від 17.11.2021 складеного за результатами проведення (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.

На підставі даного Акту було складено Припис від 17.11.2021 №660-21/2, яким надано строк до 17.12.2021 для усунення порушень законодавства.

20.12.2021 Західним міжрегіональним відділом департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр направлено на адресу Держгеонадр подання №752-21/02 про зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами №6271 від 19.07.2018, та зазначено, що відповідачем не усунуто порушення вимог законодавства у сфері надрокористування.

В подальшому, 24.11.2021 відповідач звернувся до позивача із листом, в якому просив внести зміни до Угоди про умови користування надрами №6271 від 19.07.2018 з метою видобування суглинків Оришківського родовища (зареєстроване Державною службою геології та надр України вх.№17983/02/07-21 від 26.11.2021).

Зі змісту листа відповідача вих.№02/12-1 від 02.12.2021 вбачається, що ПП "Краско" на Припис позивача №660-21/2 від 17.11.2021 підготовлено пакет документів на внесення змін у програму робіт до Угоди на користування надрами та направлено у Державну службу геології та надр України (вхідний №17983/02/07-21 від 26.11.2021).

Однак, Державною службою геології та надр України відмовлено у внесенні змін до діючої програми робіт, оскільки ПП "Краско" потрібно подати заяву з оформленим належним чином пакетом документів, який містить пояснювальну записку з обгрунтуванням внесення змін до діючої програми робіт та копії необхідних підтверджуючих документів, а також інформацію про стан виконання пунктів діючої програми робіт. Також, Державною службою геології та надр України зазначено про те, що разом із заявою необхідно подати належним чином оформлену Угоду (в новій редакції) з додатками у двох примірниках.

Крім цього, листом від 23.12.2021 вих.№23/12/21-1 відповідач повідомив Західний міжрегіональний відділ Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України, а також Центральний міжрегіональний відділ Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології України про те, що ПП "Краско" у визначені у приписі терміни не може надати відповідь щодо усунення у повному обсязі порушень вимог законодавства у сфері надрокористування, у зв'язку із чим просив відтермінувати строки усунення порушень. Відповідачем також зазначено про те, що для надання відповіді на Припис підприємством було надіслано до Державної служби геології та надр України лист "Щодо внесення змін до Угоди про умови користування надрами (програма робіт)" (вих. №24/11/21 від 24.11.2021 року), відповідь на який відповідач очікує.

Наказом Державної служби геології та надр України від 23.12.2021 №981 прийнято рішення щодо подальшої дії спеціального дозволу на користування надрами №6271 від 19.07.2018, наданого ПП "Краско". Зокрема, як вбачається з Додатку 2 до Наказу Держгеонадр від 23.12.2021 №981 зупинено дію дозволу №6271 від 19.07.2018 , надано 30 календарних днів на усунення порушень.

Стосовно зазначеного Наказу Державною службою геології та надр України відповідача повідомлено листом №32/01/02-22 від 04.01.2022, який направлений рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, та отриманий відповідачем, що підтверджується підписом у рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення.

В подальшому, Західним міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України винесено Подання на анулювання спеціального дозволу на користування надрами №6271 від 19.07.2018 (лист від 25.01.2022 №22-22/02), у зв'язку із здійсненням ПП "Краско" діяльності за спеціальним дозволом на користування надрами з порушенням вимог законодавства, щодо яких органами державного геологічного контролю видано Припис від 17.11.2021.

Держгеонадра направило на адресу надрокористувача ПП "Краско" лист № 720/02-3/2-22 від 01.06.2022 року з проханням надати до Держгеонадр у 15- денний строк, з моменту отримання листа, власну позицію (згоду/незгоду) на припинення права користування надрами, шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами у зв'язку з порушення вимог передбачених спеціальним дозволом. Зазначений лист було повернуто на адресу позивача «за закінченням терміну зберігання».

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 24 Кодексу України про надра, користувачі надр зобов'язані: 1) використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; 2) забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; 3) забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; 4) приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; 4-1) здійснювати підготовку і розкриття звітів (консолідованих звітів) про платежі на користь держави та інформації про укладені договори (угоди) щодо користування надрами в обсязі та у порядку, встановлених Законом України "Про забезпечення прозорості у видобувних галузях; 5) виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.

Права та обов'язки користувача надр виникають з дня отримання спеціального дозволу на користування надрами, а в разі надання права користування надрами на умовах угоди про розподіл продукції - з дня набрання чинності такою угодою, якщо інше не передбачено самою угодою, та діють до завершення строку дії спеціального дозволу на користування надрами або до набрання законної сили рішенням суду про дострокове припинення права користування надрами (анулювання спеціального дозволу на користування надрами) з підстав, встановлених цим Кодексом.

За правилами частини першої статті 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється у разі: 1) якщо відпала потреба у користуванні надрами; 2) закінчення встановленого строку користування надрами; 3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування; 4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення; 5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр; 6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами; 7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.

Відповідно до частини другої статті 26 Кодексу України про надра, право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів - у судовому порядку, а відповідно до пункту 5 статті 26 Кодексу України про надра - використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр.

Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами (далі - дозволи) у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також процедуру продовження строку дії, переоформлення, поновлення дії, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін регулює Прядок надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою КМУ № 615 від 30.05.2011 року.

Пунктом 1 зазначеного Порядку передбачено, що видача (відмова у видачі, переоформлення, анулювання) дозволу здійснюється відповідно до Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності".

Змістом частини сьомої статті 4-1 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" врегульовано, що дозвільний орган, що видав документ дозвільного характеру, може звернутися до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання документа дозвільного характеру за наявності хоча б однієї з таких підстав: 1) встановлення факту надання в заяві про видачу документа дозвільного характеру та документах, що додаються до неї, недостовірної інформації; 2) здійснення суб'єктом господарювання певних дій щодо провадження господарської діяльності або видів господарської діяльності, на які отримано документ дозвільного характеру, з порушенням вимог законодавства, щодо яких дозвільний орган видавав припис про їх усунення із наданням достатнього часу для їх усунення.

Законом можуть передбачатися інші підстави для анулювання документа дозвільного характеру. Анулювання документа дозвільного характеру з підстав, не передбачених законом, забороняється.

Аналіз вищевикладеного дає підстави для висновку, що орган, який надав надра у користування, повноважний самостійно припинити право користування надрами у випадку, передбаченому пунктом 5 частини першої статті 26 Кодексу України про надра, лише за наявності на це згоди надрокористувача.

Відсутність такої згоди за наявності обставин, передбачених частиною першою статті 26 Кодексу України про надра, є підставою для пред'явлення органом Державна служба геології та надр України відповідного позову до адміністративного суду.

Крім цього, зміст положень статті 26 Кодексу України про надра та статті 4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» дає підстави дійти висновку про те, що анулювання раніше зупиненого спеціального дозволу можливе, зокрема, у разі, якщо надрокористувачем не усунуті порушення, які стали підставою для зупинення дії дозволу.

Аналогічна права позиція викладена у постанові Верховного Суду від 15.07.2021 у справі №817/1922/17.

Поряд з цим, в ході розгляду дано справи судом встановлено, що на підставі Акта від 17.11.2021 №02-04/07/2021-47/-153 було складено припис від 17.11.2021 року № 660- 21/2, яким надано строк до 17.12.2021 року на усунення порушень законодавства у сфері надрокористування. Доказів оскарження даного припису суду не подано.

Крім цього, згідно п. 21 «Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами» затвердженим постановою КМУ № 615 від 30.05.2011 року, дія дозволу може бути зупинена органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням Міндовкілля, Держпраці, МОЗ, Держекоінспекції, органів місцевого самоврядування, ДПС у разі: 1) порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користугання ділянкою надр; 3) невиконання в установлений строк приписів уповноважених органів щодо усунення порушення вимог законодавства у сфері надрокористування або охорони навколишнього природного середовища;

Відповідно до частини дев'ятої ст.4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», невиконання приписів, розпоряджень та інших розпорядчих документів органу державного нагляду (контролю) тягне за собою застосування санкцій до суб'єкта господарювання згідно із законом.

При цьому, суд вважає, що надрокористувач наділений не правом, а обов'язком вчасно усунути виявлені порушення.

Оскільки правом на висловлення згоди/незгоди на анулювання спеціального дозволу на користування надрами відповідач не скористався, як і не скористався правом оскарження Припису, доказів на підтвердження відсутності підстав для анулювання спеціального дозволу на користування надрами, передбачених частиною першою статті 26 Кодексу України про надра, суду не надав, суд визнає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Згідно з частиною першою статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини першої статті 77 цього Кодексу кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно з частиною другою статті 139 КАС України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Оскільки витрат по залученню свідків і проведенню експертиз позивач не поніс, то підстави для їх розподілу відсутні

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №6271 від 19.07.2018 наданого Приватному підприємству "Краско".

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повне судове рішення складено та підписано 24 листопада 2022 року.

Реквізити учасників справи: позивач - Державна служба геології та надр України (місце проживання: вул. Антона Цедіка, 16, м. Київ,03057 код ЄДРПОУ 37536031); відповідач -Приватне підприємство "КРАСКО" (місцезнаходження: вул. Микулинецька, 3А, офіс 214,м.Тернопіль,46008 код ЄДРПОУ:39185277).

Головуюча суддя Дерех Н.В.