11 листопада 2022 року Справа № 480/5785/22
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Шаповала М.М.,
за участю секретаря судового засідання - І.С. Іуткіної,
позивача - ОСОБА_1 ,
представника позивача - адвоката Г.М. Безпалої,
представника відповідача - О.Г. Свислоцького,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/5785/22 за позовом ОСОБА_2 до Адміністрації Державної прикордонної служби України про визнання протиправним і скасування наказу та поновлення на посаді,
ОСОБА_2 з урахуванням уточнень позовних вимог просить суд:
- визнати протиправним та скасувати наказ Голови Державної прикордонної служби України від 12.08.2022 № 859-ОС про звільнення його, генерал-майора ОСОБА_2 з посади начальника Державного ліцею-інтернату з посиленою військово-фізичною підготовкою "Кадетський корпус" імені І.Г. Харитоненка, призначивши заступником начальника кафедри національної безпеки та управління факультету підготовки керівних кадрів Національної академії Державної прикордонної служби України ім. Богдана Хмельницького;
- поновити його на службі на посаді начальника Державного ліцею-інтернату з посиленою військово-фізичною підготовкою "Кадетський корпус" імені І.Г. Харитоненка Державної прикордонної служби України з 12.08.2022 і в цій частині звернути судове рішення до негайного виконання.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що згідно розпорядження Кабінету Міністрів України № 54-р від 06.02.2019 Державний ліцей-інтернат з посиленою військово-фізичною підготовкою "Кадетський корпус" ім. І.Г. Харитоненко був переданий із сфери управління Міністерства освіти і науки до сфери управління Адміністрації Державної прикордонної служби.
За пропозицією Адміністрації прикордонної служби України генерал-майор ОСОБА_2 і військовослужбовці ліцею були виключені зі списків особового складу Збройних сил України та направлені для подальшого проходження військової служби до Державної прикордонної служби України (далі - Держприкордонслужба).
Наказом Голови Державної прикордонної служби України від 19.03.2019 № 274-ОС по Державному ліцею-інтернату з посиленою військово-фізичною підготовкою "Кадетський корпус" імені І.Г. Харитоненко Державної прикордонної служби України ОСОБА_2 призначено першим заступником начальника ліцею-інтернату та покладено на нього тимчасове виконання обов'язків за посадою начальника ліцею-інтернату.
19.03.2019 укладено контракт між Головою Державної прикордонної служби та ОСОБА_2 про проходження військової служби в Державній прикордонній службі України на посадах осіб офіцерського складу, на 5 (п'ять) років строком до 18 березня 2024 року.
За результатами проведення конкурсу, після оприлюднення рішення про переможця, наказом Голови Державної прикордонної служби України від 08.05.2019 № 464-ОС ОСОБА_2 , як переможця конкурсу, було призначено начальником Державного ліцею-інтернату з посиленою військово-фізичною підготовкою "Кадетський корпус" імені І.Г. Харитоненка Державної прикордонної служби України.
На підставі цього наказу між адміністрацією Державної прикордонної служби України, в особі її голови та ОСОБА_2 укладено контракт про призначення ОСОБА_2 начальником Державного ліцею-інтернату з посиленою військово-фізичною підготовкою "Кадетський корпус" імені І.Г. Харитоненка Державної прикордонної служби України строком на 6 років, з 08.05.2019 по 08.05.2025 (п.п. 3.1 Контракту - "цей контракт укладається строком на 6 років, з 08 травня 2019 року по 08 травня 2025 року на строк дії цього контракту без випробувального терміну, і набирає чинності з дня підписання його Сторонами"). Тобто було укладено строковий трудовий договір зі ОСОБА_2 про призначення його на посаду керівника спеціалізованого закладу середньої загальної освіти.
Однак, 12.08.2022 наказом Голови Державної прикордонної служби № 859-ОС генерал-майора ОСОБА_2 звільнено з посади начальника Державного ліцею-інтернату з посиленою військово-фізичною підготовкою "Кадетський корпус" імені І.Г. Харитоненка, згідно з абзацом другим пункту 310 "Положення про проходження громадянами України військової служби в Державній прикордонній службі України", призначивши його заступником начальника кафедри національної безпеки та управління факультету підготовки керівних кадрів Національної академії Державної прикордонної служби України ім. Богдана Хмельницького.
З наказом про звільнення з посади позивач не згоден, вважає його протиправним та таким, що порушує його права, зазначає, що його звільнення з посади проведене з порушенням вимог законодавства, оскільки обрання, призначення на посаду та звільнення з посади керівника закладу загальної середньої освіти регламентовано ст. 39 Закону України "Про повну загальну середню освіту" керівник закладу загальної середньої освіти звільняється з посади у зв'язку із закінченням строку трудового договору або достроково відповідно до вимог законодавства та умов укладеного трудового договору.
Припинення трудовою договору з керівником державного чи комунального закладу загальної середньої освіти у зв'язку із закінченням строку його дії або його дострокове розірвання здійснюється відповідною посадовою особою засновника (головою відповідної ради чи керівником державного органу) або керівником уповноваженого ним органу (структурного підрозділу з питань освіти) з підстав та у порядку, визначених законодавством про працю.
Проте, відповідач звільнив ОСОБА_2 в порушення вимог ст. 39 Закону України "Про повну загальну середню освіту" та порушення п.п.3.1 контракту від 08.05.2019 між Адміністрацією Державної прикордонної служби України, до закінчення строку дії контракту.
Крім цього, відповідач порушив процедуру звільнення, оскільки звільнив позивача в період його тимчасової непрацездатності.
Наголошує, що не проходив військово-лікарську комісію і не може бути переведений на рівну або нижчу посаду на підставі п.п. 5, 6 ст. 93 "Положення про проходження громадянами України військової служби в Державній прикордонній службі України", затвердженого Указом Президента України № 115/2009 від 29.12 2009. А тому з цієї підстави наказ про звільнення ОСОБА_2 з посади начальника Ліцею також є протиправним та таким, що суперечить вимогам "Положення про проходження громадянами України військової служби в Державній прикордонній службі України".
Таким чином, позивач вважає наказ протиправним, а тому звернувся до суду за захистом своїх прав.
Згідно із протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу розподілено судді Кунець О.М.
Ухвалою суду від 06.09.2022 заяву про самовідвід судді Кунець О.М. по адміністративній справі № 480/5785/22 за позовом ОСОБА_2 до Адміністрації Державної прикордонної служби України про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на посаді та стягнення різниці в грошовому забезпеченні задоволено. Справу № 480/5785/22 передано на повторний автоматичний розподіл.
Згідно із протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу розподілено судді Шаповалу М.М.
Ухвалою суду від 08.09.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі в порядку загального позовного провадження, призначено підготовче засідання.
Ухвалою суду від 12.10.2022 закрито підготовче провадження по справі, призначено справу до судового розгляду по суті.
В судовому засіданні позивач та його представник позовні вимоги підтримали, просили суд задовольнити їх у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позовних вимог заперечив, зазначив, що дійсно генерал-майор ОСОБА_3 проходить військову службу в Державній прикордонній службі України з 19.03.2019 на посаді начальника Державного ліцею інтернату з посиленою військово-фізичною підготовкою "Кадетський корпус" імені І.Г. Харитоненка Державної прикордонної служби України. 12.08.2022 видано наказ Голови Державної прикордонної служби України № 859-ОС, яким, в тому числі, генерал-майора ОСОБА_2 призначено на посаду заступника начальника кафедри національної безпеки та управління факультету підготовки керівних кадрів, звільнивши його з посади начальника Державного ліцею інтернату з посиленою військово-фізичною підготовкою "Кадетський корпус" імені І.Г. Харитоненка Державної прикордонної служби України.
Представник пояснив, що посилання позивача на те, що укладено трудовий договір, не відповідають дійсності, тому що питання проходження військової служби не регулюються Кодексом Законів про працю України.
Так, між позивачем та заступником Голови Держприкордонслужби було укладено "Контракт про проходження громадянами України військової служби". Згідно статті 2 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу", військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Кодекс Законів про працю України є загальним Законом, що регулює трудові відносини всіх працівників, сприяючи зростанню продуктивності праці, поліпшенню якості роботи, підвищенню ефективності суспільного виробництва і піднесенню на цій основі матеріального і культурного рівня життя працівників, зміцненню трудової дисципліни і поступовому перетворенню праці на благо суспільства в першу життєву потребу кожної працездатної людини (стаття 1 КЗпП).
Натомість, правові питання проходження військової служби в Україні регулюються спеціальними законами та нормативно-правовими актами, які підлягають застосуванню у випадках спірних правовідносин між військовослужбовцями та Державою.
Наголосив, що, у даному випадку, застосуванню підлягає саме спеціальний закон, що регулює спірні правовідносини у зв'язку з чим, подальші посилання позивача на норми права, що регулюють правовідносини, які не стосуються військової служби, не можуть бути прийняті до уваги під час вирішення даного спору.
З огляду на те, що позивач є особою офіцерського складу та має військове звання генерал-майор, звільнення його з посади призначення на посаду здійснювалось у відповідності до п.п. 32 п. 11 Положення "Про Адміністрацію Державної прикордонної служби України", затверджене постановою Кабінету Міністрів України № 533 від 16.10.2014 (далі - Положення № 533); п. 12, п. 88, абз. в) пп. 2 п. 89 Положення "Про проходження громадянами України військової служби в Державній прикордонній службі України", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1115/2009 від 29.122009 (далі Положення № 1115) здійснювалося саме наказом Голови Державної прикордонної служби України.
Щодо посилання позивача про неправомірність звільнення його під час тимчасової непрацездатності представник зазначив, що пряма заборона щодо видання наказу про призначення на посаду або звільнення з посади під час тимчасової непрацездатності в Положенні № 1115/2009 відсутня.
Станом на 08.08.2022 у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю позивач не виконував обов'язки за посадою начальника Ліцею-інтернату 135 днів, що мало негативний вплив на стан виконання обов'язків, покладених на нього.
Щодо законності призначення позивача на посаду згідно п. 310 Положення № 1119/2009 представник пояснив, що пунктом 310 Положення передбачено, що в особливий період просування військовослужбовців по службі може здійснюватися без дотримання вимог пунктів 97 та 98 цього Положення. Призначення військовослужбовців на вищі, рівні та нижчі (не більше ніж на один ступінь) посади у воєнний час здійснюється без згоди цих військовослужбовців.
Таким чином, з аналізу зазначеного, представник вважає, що позивача було звільнено з посади начальника ліцею-інтернату та призначено на аналогічну посаду заступника начальника кафедри з дотриманням вимог, передбачених Положенням № 1119/2009.
Наголосив, що жодних доказів протиправної бездіяльності чи дій Адміністрації Державної прикордонної служби в позові не наведено, просив у його задоволенні відмовити.
Представник відповідача також в судовому засіданні пояснив, що фактичними підставами для видачі наказу № 859-ОС від 12.08.2022 стала службова записка начальника управління охорони здоров'я полковника Карнауха про те, що ОСОБА_2 протягом 2022 року перебував на лікуванні загалом 135 днів, в зв'язку з неможливістю за станом здоров'я ОСОБА_2 в повному обсязі виконувати службові обов'язки за займаною посадою, особливо в умовах воєнного стану, необхідно прийняти рішення щодо переведення його на посаду з меншим обсягом навантаження, 09.08.2022 на підставі цієї службової записки про стан здоров'я ОСОБА_2 був складений рапорт начальником управління професійної підготовки Департаменту персоналу Адміністрації Державної прикордонної служби України з клопотання про призначення ОСОБА_2 на посаду заступника начальника кафедри національної безпеки та управління факультету підготовки керівних кадрів Національної академії Державної прикордонної служби України імені Богдана Хмельницького.
Вислухавши позивача, представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності відповідно до ст. 90 КАС України, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Правове регулювання правовідносин, що склалися між сторонами, здійснюється Законом України "Про військовий обов'язок і військову службу" № 2232-ХІІ від 25.03.1992 (далі - Закон № 2232-ХІІ), Законом України “Про повну загальну середню освіту”, Законом України "Про освіту", Положенням про проходження громадянами України військової служби в Державній прикордонній службі України, затвердженим указом Президента України від 29.12.2009 № 1115/2009, Статутами Збройних Сил України, Положенням "Про Адміністрацію Державної прикордонної служби України", затверджене постановою Кабінету Міністрів України № 533 від 16.10.2014, Статутом Державного ліцею-інтернату з посиленою військово-фізичною підготовкою "Кадетський корпус" імені І.Г. Харитоненка Державної прикордонної служби України, затвердженим наказом Адміністрації Держприкордонслужби від 04.04.2019 № 26, контрактом з начальником Державного ліцею-інтернату з посиленою військово-фізичною підготовкою "Кадетський корпус" імені І.Г. Харитоненка Державної прикордонної служби України.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону № 2232-ХІІ військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Частиною 4 статті 2 вищезазначеного Закону № 2232-ХІІ визначено, що порядок проходження військової служби, права та обов'язки військовослужбовців визначаються цим та іншими законами, відповідними положеннями про проходження військової служби, що затверджуються Президентом України, та іншими нормативно-правовими актами.
Статтею 28 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, затвердженого Законом України № 548-ХІV від 24.03.1999, дія якого поширюється на військовослужбовців Державної прикордонної служби України, та інших утворених відповідно до законів України військових формувань, що єдиноначальність є одним із принципів будівництва і керівництва Збройними Силами України і полягає в наділенні командира (начальника) всією повнотою розпорядчої влади стосовно підлеглих і покладенні на нього персональної відповідальності перед державою за всі сторони життя та діяльності військової частини, підрозділу і кожного військовослужбовця; наданні командирові (начальникові) права одноособово приймати рішення, віддавати накази; забезпеченні виконання зазначених рішень (наказів), виходячи із всебічної оцінки обстановки та керуючись вимогами законів і статутів Збройних Сил України.
Єдиноначальність - принцип управління, за яким керівникові надаються широкі управлінські повноваження при персональній відповідальності за результати роботи.
Пунктом 11 Положення № 533 визначено, що Голова Держприкордонслужби призначає на посаду та звільняє з посади: за погодженням з Міністром внутрішніх справ керівників та заступників керівників самостійних структурних підрозділів Адміністрації Держприкордонслужби, керівників територіальних органів - регіональних управлінь та їх заступників; керівників органів охорони державного кордону та загонів морської охорони, інших військовослужбовців Держприкордонслужби та державних службовців апарату Адміністрації Держприкордонслужби (п.п. 18 п. 11); приймає на військову службу до Держприкордонслужби громадян України та звільняє їх з військової служби в порядку, передбаченому законодавством (п.п. 19 п. 11); підписує накази та директиви Адміністрації Держприкордонслужби (пп. 32 п. 11).
Положенням № 1115/2009 визначається порядок проходження громадянами України військової служби в Державній прикордонній службі України у мирний час та особливості проходження військової служби в ній в особливий період.
Пунктом 12 Положення № 1115/2009 визначено, що становлення, зміна або припинення правових відносин військовослужбовців з державою, зокрема включення їх до списків особового складу органів Держприкордонслужби або виключення з таких списків, присвоєння та позбавлення військових звань, пониження та поновлення у військових званнях, призначення на посади та звільнення з посад, переміщення по службі, звільнення з військової служби, залишення на військовій службі понад граничний вік перебування на військовій службі, направлення за кордон, укладення та припинення (розірвання) контракту, продовження його строку тощо, оформлюється письмовими наказами на підставі документів, види та форма яких установлюються Адміністрацією Держприкордонслужби.
Право видавати накази по особовому складу мають Голова Державної прикордонної служби України та згідно з визначеними ним повноваженнями посадові особи з числа його заступників, керівник розвідувального органу Адміністрації Держприкордонслужби, начальники (командири) регіональних управлінь, органів охорони державного кордону, загонів Морської охорони, ректор вищого військового навчального закладу Держприкордонслужби, начальники навчальних центрів, науково-дослідних установ та органів забезпечення, які утримуються на окремих штатах і за посадами яких штатом передбачено військове звання підполковника (капітана 2 рангу) і вище (далі - начальники) (п. 13 Положення № 1115/2009).
Пунктом 88 Положення 1119/2009 передбачено, що військовослужбовці призначаються на посади, звільняються з посад та зараховуються у розпорядження прямими начальниками, яким надано право видавати накази по особовому складу відповідно до номенклатури посад, що затверджується Адміністрацією Держприкордонслужби.
Відповідно до пп. 2 п. 89 Положення № 1119/2009 призначення осіб офіцерського складу на посади, звільнення їх з посад та зарахування у розпорядження здійснюється: а) на посади в органах Держприкордонслужби, за якими передбачено граничне військове звання до капітана (капітан-лейтенанта) включно, - наказом начальника відповідного органу Держприкордонслужби; б) на посади у структурних підрозділах регіонального управління та підпорядкованих йому органах Держприкордонслужби, вищому військовому навчальному закладі Держприкордонслужби, за якими передбачено граничне військове звання до підполковника (капітана 2 рангу) включно, - наказом відповідно начальника регіонального управління, ректора вищого військового навчального закладу Держприкордонслужби; в) в інших випадках - наказом Голови Державної прикордонної служби України.
Згідно з Положенням № 1119/2009 призначення військовослужбовців на посади здійснюється, зокрема:
4) на вищі посади - у порядку просування по службі;
5) на рівні посади:
у зв'язку зі скороченням штатів або проведенням організаційних заходів (далі - організаційно-штатні заходи) - за рішенням відповідного начальника;
у разі проведення заміни у місцевостях з особливими природними географічними, геологічними, кліматичними, екологічними умовами (далі - місцевості з установленим строком військової служби), а також закінчення граничного строку перебування на окремих посадах або в органах (підрозділах), які виконують завдання в районах проведення антитерористичної операції чи залучені до здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, або забезпечують їх здійснення;
для набуття практичного досвіду управлінської діяльності в органах (їх структурних підрозділах) Держприкордонслужби різного рівня - за рішенням відповідного начальника;
для більш доцільного використання за напрямом підготовки або спеціальністю - за рішенням відповідних начальників або на особисте прохання військовослужбовця;
за станом здоров'я на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії - за рішенням відповідних начальників або на особисте прохання військовослужбовця;
за сімейними обставинами - на особисте прохання військовослужбовця;
за результатами атестації - за рішенням відповідного начальника;
у разі скасування військовослужбовцю допуску до державної таємниці - на посаду, не пов'язану з державною таємницею, - за рішенням відповідного начальника;
вагітних військовослужбовців-жінок за їх клопотанням відповідно до медичного висновку - на посади з більш легкими умовами військової служби, а також військовослужбовців-жінок, які мають дітей віком до трьох років, за їх клопотанням, у разі неможливості виконання ними обов'язків за попередньою посадою;
у разі коли військовослужбовець, якому призначено покарання у виді службового обмеження для військовослужбовців, не може бути залишений на посаді, пов'язаній з керівництвом підлеглими особами, виконанням завдань з охорони державного кордону, - за рішенням відповідного начальника;
у разі виникнення обставин, передбачених абзацом першим пункту 111 цього Положення, - за рішенням відповідного начальника;
6) на нижчі посади:
у зв'язку з проведенням організаційно-штатних заходів у разі неможливості призначення на рівну посаду - за згодою військовослужбовця;
за станом здоров'я на підставі висновку (постанови) військоволікарської комісії - за згодою чи на особисте прохання військовослужбовця;
за результатами атестації - за рішенням відповідного начальника;
на особисте прохання військовослужбовця;
у порядку реалізації накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Збройних Сил України дисциплінарного стягнення - за рішенням відповідного начальника;
у разі скасування військовослужбовцю допуску до державної таємниці - на посаду, не пов'язану з державною таємницею, - за згодою військовослужбовця, у разі неможливості призначення на рівну посаду;
у разі коли військовослужбовець, якому призначено покарання у виді службового обмеження для військовослужбовців, не може бути залишений на посаді, пов'язаній з керівництвом підлеглими особами, виконанням завдань з охорони державного кордону, в разі неможливості призначення на рівну посаду - за рішенням відповідного начальника;
у разі виникнення обставин, передбачених абзацом першим пункту 111 цього Положення, за відсутності рівних посад - за рішенням відповідного начальника.
Посада вважається вищою, якщо штатом за цією посадою передбачено вище граничне військове звання, а в разі рівних граничних військових звань - більший тарифний розряд (посадовий оклад); нижчою, якщо штатом за цією посадою передбачено нижче граничне військове звання, а в разі рівних граничних військових звань - менший тарифний розряд (посадовий оклад); рівною, якщо штатом за цією посадою передбачено рівне граничне військове звання та рівні тарифні розряди (посадові оклади).
Військовослужбовці призначаються на посади з урахуванням відповідності їх професійної (фахової) підготовки за відповідним напрямом чи основною або спорідненою спеціальністю, освітньокваліфікаційного рівня вимогам до цих посад, визначеним посадовими інструкціями, та досвіду служби за фахом.
Військовослужбовці в порядку просування по службі можуть бути призначені на вищу посаду шляхом професійного відбору або на конкурсній основі з урахуванням професійних, ділових і моральних якостей.
Необхідність переміщення військовослужбовців, які не досягли граничного віку перебування на військовій службі, визнані військово-лікарською комісією обмежено придатними до військової служби і щодо яких прийнято рішення про можливість залишення на військовій службі понад граничний вік перебування на військовій службі, з посад, які вони займають, на інші посади, на яких вони можуть виконувати обов'язки військової служби з урахуванням стану здоров'я, рівня фахової підготовки і досвіду служби, визначається начальниками, що мають право призначати військовослужбовців на відповідні посади.
Призначення військовослужбовців на нижчі посади здійснюється на підставах, передбачених:
абзацами другим - п'ятим та сьомим - десятим підпункту 6 пункту 93 цього Положення - прямими начальниками, у межах наданих їм прав щодо призначення на посади.
Призначення осіб офіцерського складу на керівні посади, посади наукових та науково-педагогічних (педагогічних) працівників вищого військового навчального закладу Держприкордонслужби, наукових, науково-дослідних установ здійснюється відповідно до номенклатури посад з урахуванням вимог Законів України "Про вищу освіту" та "Про наукову і науково-технічну діяльність" у порядку, що визначається наказом Міністерства внутрішніх справ України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30 червня 2021 р. № 672 було затверджено Положення "Про військовий (військово-морський, військово-спортивний) ліцей, ліцей із посиленою військово-фізичною підготовкою" (далі - Положення № 672), яке визначає організацію діяльності військового (військово-морського, військово-спортивного) ліцею, ліцею із посиленою військово-фізичною підготовкою, їх завдання, структуру, склад учасників освітнього процесу, права та обов'язки особового складу як закладу спеціалізованої освіти, що забезпечує здобуття освіти військового профілю для осіб (далі - ліцеїсти) з 13 років одночасно із здобуттям базової та/або профільної середньої освіти.
В п. 4 цього Положення № 672 вказано, що ліцей у своїй діяльності керується Конституцією України, Законами України “Про освіту”, “Про повну загальну середню освіту”, “Про військовий обов'язок і військову службу”, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами та міжнародними договорами України, укладеними в установленому законом порядку, цим Положенням і власним статутом.
В п. 6 Положення № 672 визначено, що ліцей є юридичною особою, має печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, штамп, власну символіку, самостійний баланс, розрахункові та інші рахунки у фінансових установах і банках державного сектору і діє на підставі статуту, який затверджується засновником (засновниками) або уповноваженим ним (ними) органом.
Згідно з пунктами 8, 10, 11, 12, 14 і 15 Положення № 672 організаційна структура та чисельність особового складу ліцею визначається його штатом (штатним розписом). Безпосереднє керівництво ліцеєм здійснюється начальником (керівником).
Посаду начальника (керівника) ліцею може обіймати громадянин України, який вільно володіє державною мовою, має вищу освіту ступеня не нижче магістра, стаж педагогічної та/або науково-педагогічної роботи не менше трьох років, організаторські здібності, стан фізичного і психічного здоров'я, що не перешкоджає виконанню професійних обов'язків, пройшов конкурсний відбір та визнаний переможцем конкурсу відповідно до Закону України “Про повну загальну середню освіту”.
Начальник (керівник) ліцею призначається на посаду засновником за результатами конкурсу.
Організація проведення конкурсу на посаду начальника (керівника) ліцею здійснюється відповідно до вимог Закону України “Про повну загальну середню освіту” та положення про конкурс, затвердженого засновником ліцею або уповноваженим ним органом (посадовою особою).
Під час воєнного стану засновник ліцею або уповноважений ним орган (посадова особа) має право продовжити без проведення конкурсу строк дії строкового трудового договору (контракту), укладеного з начальником (керівником) ліцею, але не більше ніж на шість місяців з дня припинення чи скасування воєнного стану.
Начальник (керівник) ліцею підпорядковується засновнику ліцею та уповноваженому ним органу (органу військового управління).
Начальник (керівник) ліцею здійснює безпосереднє управління ліцеєм і несе відповідальність за освітню, фінансово-господарську та іншу діяльність ліцею.
Права, обов'язки та відповідальність начальника (керівника) ліцею визначаються законодавством, засновником, статутом ліцею, колективним договором, строковим трудовим договором (контрактом). Начальник (керівник) ліцею із числа військовослужбовців, крім повноважень, передбачених законодавством у сфері освіти, має повноваження та обов'язки, які визначаються статутами Збройних Сил.
Відповідно до ст. 25 Закону України "Про освіту" № 2145-VIII від 05.09.2017, в чинній на час виникнення спірних правовідносин редакції, засновник закладу освіти або уповноважений ним орган (особа), серед іншого:
приймає рішення про створення, реорганізацію, ліквідацію, зміну типу закладу освіти, затверджує статут (його нову редакцію), укладає засновницький договір у випадках, визначених законом;
укладає строковий трудовий договір (контракт) з керівником закладу освіти, обраним (призначеним) у порядку, встановленому законодавством та установчими документами закладу освіти;
розриває строковий трудовий договір (контракт) з керівником закладу освіти з підстав та у порядку, визначених законодавством та установчими документами закладу освіти.
Статтею 26 Закону України "Про освіту" щодо керівника закладу освіти в частині спору, що розглядається визначено, а саме:
Повноваження (права і обов'язки) та відповідальність керівника закладу освіти визначаються законом та установчими документами закладу освіти.
Керівник закладу освіти призначається засновником у порядку, визначеному законами та установчими документами, з числа претендентів, які вільно володіють державною мовою і мають вищу освіту.
В Статуті Державного ліцею-інтернату з посиленою військово-фізичною підготовкою "Кадетський корпус" імені І.Г. Харитоненка Державної прикордонної служби України, затвердженого Наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 04.04.2019 № 26, (копія на а.с. 40-81) визначено, що цей ліцей є державним закладом спеціалізованої освіти ІІ-ІІІ ступенів військового профілю для дітей з 13 років, починаючи з 8 класу, що забезпечує військово-професійну спрямованість навчання, проведення поглибленої допризовної та посиленої фізичної підготовки і виховання у осіб готовності до військової службою.
В силу п. 1.4 цього Статуту щодо суті спору, який судом розглядається, адміністрація Державної прикордонної служби України здійснює:
затвердження установчих документів Ліцею, їх нову редакцію та зміни до них;
укладання контракту з начальником Ліцею, призначеним у порядку, встановленому законодавством та установчими документами Ліцею;
розривання контракту з начальником Ліцею з підстав та у порядку, визначених законодавством та установчими документами Ліцею;
затвердження кошторису, фінансування Ліцею та прийняття фінансового звіту у випадках та порядку, визначених законодавством; у/ затвердження штату Ліцею;
призначення на посаду начальника Ліцею та його заступників;
реалізує інші права, передбачені законодавством та установчими документами Ліцею.
В розділі "V. Управління ліцеєм" відносно ситуації, яка судом розглядається, записані положення про те, що: навчально-методичне керівництво Ліцеєм здійснюється Адміністрацією Державної прикордонної служби України на основі принципів демократизму, гуманізму, свободи і відповідальності, поєднання колегіального та одноосібного управління.
Безпосереднє управління Ліцеєм здійснює начальник Ліцею відповідно до функцій, покладених на нього Адміністрацією Державної прикордонної служби України.
Начальник Ліцею призначається на посаду та звільняється з неї Головою Державної прикордонної служби України. На посаду начальника Ліцею призначається особа, яка є громадянином України, з числа офіцерів, перебуває на військовій службі в Державній прикордонній службі України, має вищу військову та педагогічну освіту за ступенем не нижче магістра (спеціаліста), досвід військової служби не менш як 10 років та педагогічної роботи не менш як 5 років.
Із копії контракту з начальником Державного ліцею-інтернату з посиленою військово-фізичною підготовкою "Кадетський корпус" імені І.Г. Харитоненка Державної прикордонної служби України (а.с. 17-18), який був укладений Адміністрацію Державної прикордонної служби України в особі виконуючого обов'язки Голови Державної прикордонної служби України генерал-лейтенанта ОСОБА_4 з генерал-майором ОСОБА_2 , слідує, що генерал-майор ОСОБА_2 призначається на посаду начальника Державного ліцею-інтернату з посиленою військово-фізичною підготовкою «Кадетський корпус» імені І.Г. Харитоненка Державної прикордонної служби України (далі - начальник Ліцею) на строк дії цього контракту і цим контрактом визначаються правові засади відносин між начальником Ліцею та Адміністрацією Державної прикордонної служби України.
Відповідно до умов вказаного контракту він укладений строком на 6 років, діє з 08 травня 2019 року по «08» травня 2025 року, умови цього контракту можуть бути змінені лише за згодою сторін шляхом підписання додаткових угод і начальник Ліцею може бути звільнений з посади, а контракт припинений, відповідно до законодавства України.
Судом встановлено, що згідно розпорядження Кабінету Міністрів України № 54-р від 06.02.2019 Державний ліцей-інтернат з посиленою військово-фізичною підготовкою "Кадетський корпус" ім. І.Г. Харитоненко був переданий із сфери управління Міністерства освіти і науки до сфери управління Адміністрації Державної прикордонної служби (а.с. 33) в зв'язку з чим генерал-майор ОСОБА_2 був виключений зі списків особового складу Збройних сил України та направлений для подальшого проходження військової служби до Державної прикордонної служби України (а.с. 35).
Згідно з копією Наказу Голови Державної прикордонної служби України від 19.03.2019 № 274-ОС (а.с. 13) ОСОБА_2 , з яким укладено контракт про проходження громадянами України військової служби в Державній прикордонній службі України, прийнято на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу, які прибули для проходження військової служби з Міністерства Оборони України по Державному ліцею-інтернату з посиленою військово-фізичною підготовкою "Кадетський корпус" імені І.Г. Харитоненко Державної прикордонної служби України призначено першим заступником начальника ліцею-інтернату та покладено на нього тимчасове виконання обов'язків за посадою начальника ліцею-інтернату.
Копія контратаку від 19.03.2019, укладеного контракт між Головою Державної прикордонної служби та ОСОБА_2 про проходження військової служби в Державній прикордонній службі України на посадах осіб офіцерського складу, на 5 (п'ять) років строком до 18 березня 2024 року в матеріалах справи знаходиться на а.с.14-15.
Відповідачем було проведено конкурс і за результатами якого наказом Голови Державної прикордонної служби України від 08.05.2019 № 464-ОС ОСОБА_2 , як переможця конкурсу, призначено начальником Державного ліцею-інтернату з посиленою військово-фізичною підготовкою "Кадетський корпус" імені І.Г. Харитоненка Державної прикордонної служби України (а.с. 16) та на підставі цього наказу укладено контракт про призначення ОСОБА_2 начальником Державного ліцею-інтернату з посиленою військово-фізичною підготовкою "Кадетський корпус" імені І.Г. Харитоненка Державної прикордонної служби України строком на 6 років, з 08.05.2019 по 08.05.2025 (а.с. 17-18).
Згідно з копією наказу Голови Державної прикордонної служби № 859-ОС 12.08.2022 (а.с. 20) генерал-майора ОСОБА_2 призначено заступником начальника кафедри національної безпеки та управління факультету підготовки керівних кадрів Національної академії Державної прикордонної служби України ім. Богдана Хмельницького, звільнивши його з посади начальника Державного ліцею-інтернату з посиленою військово-фізичною підготовкою "Кадетський корпус" імені І.Г. Харитоненка, згідно з абзацом другим пункту 310 "Положення про проходження громадянами України військової служби в Державній прикордонній службі України".
В наказі № 859-ОС від 12.08.2022 не вказано жодних підстав для його винесення, доводи представника відповідача в судовому засіданні про те, що генерал-майор ОСОБА_2 за станом здоров'я не має можливості виконувати обов'язки начальника Державного ліцею-інтернату з посиленою військово-фізичною підготовкою "Кадетський корпус" імені І.Г. Харитоненка суд визнає надуманими, безпідставними та такими, що суперечать діючому законодавству оскільки про цю підставу в оспорюваному наказі нічого не зазначено, відповідних, належним чином оформлених, медичних документів не надано, а службова записка начальника управління охорони здоров'я ОСОБА_5 (а.с. 139) не передбачена діючим законодавством щодо медичного визначення стану здоров'я та в зв'язку з цим неможливості подальшого виконання обов'язків, суд визнає її такою, що складена лише на підставі статистичних даних про кількість днів непрацездатності позивача.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про невідповідність оскаржуваного наказу критеріям, встановленим частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у зв'язку з чим, позовні вимоги про його скасування підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд,
Позов ОСОБА_2 до Адміністрації Державної прикордонної служби України про визнання протиправним і скасування наказу та поновлення на посаді задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправним та скасувати наказ Голови Державної прикордонної служби України № 859-ОС від 12 серпня 2022 року, яким призначено генерал-майора ОСОБА_2 заступником начальника кафедри національної безпеки та управління факультету підготовки керівних кадрів, звільнивши з посади начальника Державного ліцею-інтернату з посиленою військово-фізичною підготовкою "Кадетський корпус" імені І.Г. Харитоненка.
Поновити генерал-майора ОСОБА_2 на службі на посаді начальника Державного ліцею-інтернату з посиленою військово-фізичною підготовкою "Кадетський корпус" імені І.Г. Харитоненка Державної прикордонної служби України з дня звільнення - з 12 серпня 2022 року.
Рішення в частині поновлення генерал-майора ОСОБА_2 на службі на посаді начальника Державного ліцею-інтернату з посиленою військово-фізичною підготовкою "Кадетський корпус" імені І.Г. Харитоненка Державної прикордонної служби України підлягає негайному виконанню.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 21.11.2022.
Суддя М.М. Шаповал