24 листопада 2022 року м. Житомир справа № 240/5126/18
категорія 6820
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Панкеєвої В.А., розглянувши звіт про виконання судового рішення та заяву про встановлення судового контролю по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області про визнання протиправною відмови, зобов'язання затвердити проект землеустрою,
встановив:
У провадженні Житомирського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області визнання протиправною відмови, зобов'язання затвердити проект землеустрою.
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 04.12.2018 визнано протиправною відмову Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області від 20.09.2018 №Д-9455/0-5223/0/22-18 у затвердженні проекту землеустрою з відведення земельної ділянки в оренду та зобов'язано відповідача затвердити проект землеустрою з відведення земельної ділянки в оренду ОСОБА_1 площею 56,1807 га, для ведення фермерського господарства на території Старосолотвинської сільської ради Бердичівського району Житомирської області.
Рішення набрало законної сили 27.03.2019.
15.09.2021 ОСОБА_1 звернувся до суду з клопотанням про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення по справі №240/5126/18 шляхом накладення штрафу на керівника.
Ухвалою суду від 30.08.2022 клопотання ОСОБА_1 задоволено частково, встановлено Головному управлінню Держгеокадастру у Житомирській області строк для подання звіту про виконання судового рішення у справі № 240/5126/18 протягом тридцяти днів з дня набрання даною ухвалою суду законної сили.
14.10.2022 ОСОБА_1 повторно звернувся до суду із заявою про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення.
Ухвалою суду від 20.10.2022 призначено заяву про встановлення судового контролю до розгляду в судовому засіданні.
20 жовтня 2022 року від Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області на адресу суду надійшов звіт про виконання судового рішення.
По змісту якого вказано, що у Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області відсутні повноваження та правові підстави для прийняття рішення щодо передачі в оренду земельних ділянок.
07 листопада 2022 року від Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області надійшли заперечення на заяву про судовий контроль за виконанням рішення суду.
В судовому засіданні 24.11.2022 позивач та його представник підтримали заяву про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення від 14.10.2022, у прийнятті звіту про виконання такого рішення просили відмовити.
Представник Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області просив прийняти звіт про виконання рішення суду, та відмовити у повторному встановленні судового контролю.
Розглянувши звіт про виконання судового рішення, дослідивши заяву ОСОБА_1 від 14.10.2022 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, та матеріали адміністративної справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для прийняття звіту про виконання рішення суду та відмови у встановленні судового контролю, з огляду на таке.
Статтею 14 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) встановлено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до ч.1 ст.382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (ч.2 ст.382 КАС України).
Отже, з вказаних законодавчих положень вбачається, що судом можуть бути вжиті заходи реагування судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах у формі встановлення нового строку для подачі звіту та накладення штрафу на особу відповідальну за виконання рішення суду.
Зазначені правові норми КАС України мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставами їх застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних з невиконанням судового рішення в цій справі.
Поряд з тим, суд зауважує, що такі заходи судового контролю підлягають до застосування у разі не подання звіту суб'єктом владних повноважень про виконання рішення суду або якщо в поданому звіті причини невиконання чи неповного виконання судового рішення є неповажними.
На підтвердження неможливості виконання рішення суду відповідачем надано викопіювання з відомостями про земельну ділянку та датою перенесення до архіву 12.11.2018, інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно щодо земельних ділянок за окремими кадастровими номерами, копії 24-ох наказів про надання дозволу на розробку проектів землеустрою, копії 24-ох наказів про затвердження проектів та передачу у власність вказаних земельних ділянок.
Суд, аналізуючи поданий 20.10.2022 відповідачем звіт про виконання рішення суду, дійшов висновку, що відповідачем обґрунтовано відсутність будь-якої можливості виконати рішення суду, заходи, що могли б сприяти виконанню такого рішення відповідачем також не можуть бути вжиті.
За таких обставин, враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку, що на даний час відсутні підстави для встановлення нового строку подання звіту та накладення штрафу на керівника суб'єкта владних повноважень, а тому суд приймає поданий відповідачем звіт про виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 04.12.2018 у справі №240/5126/18.
Керуючись ст.ст. 243, 248, 256, 382 КАС України, -
ухвалив:
Прийняти звіт Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області поданий 20.10.2022, про виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 04.12.2018 у справі №240/5126/18.
Відмовити у задоволенні заяви ОСОБА_1 від 14.10.2022 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення по справі №240/5126/18.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя В.А. Панкеєва