Справа № 680/716/22
№3/680/443/22
"24" листопада 2022 р. смт Нова Ушиця
Суддя Новоушицького районного суду Хмельницької області Яцина О.І.,
розглянувши матеріали, які надійшли від Сектору поліцейської діяльності №1 відділення поліції №2 Кам'янець-Подільського РУП ГУНП в Хмельницькій областіпро притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , українця, громадянина України, не працюючого, паспорт серії НОМЕР_1 виданий Новоушицьким РВ УМВС України в Хмельницькій області 16 грудня 2011 року, до адміністративної відповідальності протягом року притягався, а саме: за ст. 152 КУпАП,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
встановив:
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення ВАВ №161145 від 17 листопада 2022 року ОСОБА_1 ставиться у винну те, що він 16 листопада 2022 року о 18 годині 00 хвилин перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння в будинку за місцем спільного проживання в АДРЕСА_1 , умисно вчинив домашнє насильство психологічного характеру відносно своєї співмешканки ОСОБА_2 , а саме: ображав нецензурними словами, кричав, виганяв з будинку, чим порушив вимоги п.14 ст.1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», за що передбачена адміністративна відповідальність згідно із ч.1 ст.173-2 КУпАП.
Оглянувши матеріали адміністративної справи, приходжу до висновку, що їх слід повернути для належного дооформлення, з наступних підстав.
Згідно зі ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
При оформленні матеріалів адміністративної справи у відношенні ОСОБА_1 було допущено порушення ст.256 КУпАП, а саме в протоколі фабула правопорушення не відповідає диспозиції ст.173-2 КУПАП.
Зокрема, об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП, визначена законодавцем як «вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а так само невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, або неповідомлення уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про місце свого тимчасового перебування в разі винесення такого припису».
Разом з тим в протоколі не вказано наслідки дій ОСОБА_1 для потерпілої.
Також, до протоколу про адміністративне правопорушення долучені не завірені належним чином копія паспорту громадянина України та довідка-характеристика.
Відповідно до вимог Національного стандарту «Вимоги до оформлення документів» ДСТУ 4163-2003: завіряти документи слід із зазначенням назви посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її ініціалів та прізвища, з відміткою «Згідно з оригіналом», завіреним печаткою, дати засвідчення копії.
Ці обставини позбавляють суд можливості прийняти об'єктивне рішення по справі.
Верховним Судом України визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без додержання вимог ст.256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного дооформлення (п.24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року № 14).
Таким чином, протокол не може розглядатись суддею без усунення порушень, допущених при його складенні, оскільки неповнота передбачених законом даних унеможливлює надання належної правової оцінки викладеним у протоколі обставинам.
Крім цього, згідно із нормами діючого законодавства, суд не має повноважень самостійно вносити будь-які дані (виправлення) в протокол про адміністративне правопорушення чи корегувати його.
Зазначені недоліки суддя відносить до суттєвих порушень вимог діючого КУпАП, що не дозволяють здійснити всебічне, повне і об'єктивне дослідження всіх обставин справи у їх сукупності та прийняти законне і обґрунтоване рішення по справі у відповідності з КУпАП.
За таких обставин, суддя приходить до висновку повернути адміністративний матеріал на дооформлення для усунення вказаних недоліків.
Керуючись ст.ст. 276-280, 283-295, 294 КУпАП, суддя,
постановив:
Адміністративний матеріал про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.173-2 КУпАП направити до Сектору поліцейської діяльності №1 відділення поліції №2 Кам'янець-Подільського РУП ГУНП в Хмельницькій областідля належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя О. І. Яцина