Ухвала від 21.11.2022 по справі 757/32685/22-к

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/32685/22-к

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 листопада 2022 року м. Київ

Слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 ,

при секретарі ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві в залі суду клопотання старшого слідчого Першого слідчого відділу Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Києві ОСОБА_3 про накладення арешту на майно у кримінальному провадженні № 42022100000000427 від 11.08.2022,-

ВСТАНОВИВ:

18 листопада 2022 року до провадження слідчого судді надійшло клопотання старшого слідчого Першого слідчого відділу Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Києві ОСОБА_3 , яке погоджено прокурором у кримінальному провадженні - прокурор відділу Київської міської прокуратури ОСОБА_4 про накладення арешту на майно підозрюваного ОСОБА_5 11.04.1980 ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме на:

- квартира загальна площа 74,1 кв.м., розташована за адресою: АДРЕСА_1 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 22214607680000);

- земельна ділянка із кадастровим номером 3221286401:01:011:0108, площа 0,1993 га, розташована за адресою: АДРЕСА_2 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 1791187632212);

- земельна ділянка із кадастровим номером 7120988800:02:001:1142, площа 2,4 га, розташована за адресою: Черкаська область, Жашківський район, Тинівська сільська рада (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 11404025771209);

- нежитлові приміщення ІІ поверху, загальна площа 97,1 кв.м., (в літ А, А') розташовані за адресою: АДРЕСА_3 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 894895580000);

- квартира, розташована за адресою: АДРЕСА_4 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 37761693);

- 1/2 приватного будинку, загальна площа 37кв.м., розташованого за адресою: АДРЕСА_5 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 14845799);

- квартира, загальна площа 59 кв.м., розташована за адресою: АДРЕСА_6 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 14045458).

З наданих в обґрунтування матеріалів вбачається, що Територіальним управлінням Державного бюро розслідувань, розташованим у м. Києві здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42022100000000427 від 11.08.2022 за підозрою ОСОБА_6 та ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 20.05.2022 № 615 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 р. № 57 і від 3 березня 2022 р. № 194» та Постанови Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 57 «Про затвердження Правил перетинання державного кордону громадянами України» внесено зміни щодо перетину державного кордону в умовах воєнного стану військовозобов'язаними особами.

Відповідно до зазначених змін постанови бронювання військовозобов?язаних осіб з метою їх подальшого перетину державного кордону України стосується зокрема водіїв, що здійснюють перевезення медичних вантажів, вантажів гуманітарної допомоги для потреб Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також населення України.

Рішення про виїзд за межі України водіїв, що здійснюють перевезення гуманітарних вантажів, приймається Мінінфраструктури або обласними, Київською міською військовими адміністраціям иза наявності відповідного обґрунтування щодо обсягів вантажів та кількості транспортних засобів, необхідних для їх перевезення, у листах військових, правоохоронних органів; військових адміністрацій; медичних закладів; відправників чи отримувачів гуманітарної допомоги.

Про прийняте рішення про виїзд за кордон зазначеної категорії військовозобов?язаних осіб Мінінфраструктури, обласна або Київська міська військова адміністрація надсилає до адміністрації Держприкордонслужби України для врахування під час виїзду та в?їзду громадян України. Дані про водіїв, які здійснюють міжнародні перевезення, мають бути у системі «Шлях», наявність яких перевіряють представники Держприкордонслужби.

Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , займає посаду начальника Броварської районної військової адміністрації Київської області.

Відповідно до Указу Президента України №68/2022 постановлено утворити на базі існуючих районних державних адміністрацій відповідні районні військові адміністрації. У зв'язку з утворенням районних військових адміністрацій відповідні районні державні адміністрації та голови таких адміністрацій набувають статусу відповідних районних військових адміністрацій та начальників таких військових адміністрацій.

ОСОБА_6 , як начальник Броварської районної військової адміністрації, уповноважений на виконання функцій держави, а саме: представляє відповідну військову адміністрацію та територіальну громаду у відносинах із державними органами, органами місцевого самоврядування, громадськими об'єднаннями, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності, громадянами.

Таким чином, ОСОБА_6 , як начальник Броварської районної військової адміністрації, є особою, яка постійно здійснює функції представника влади та відповідно до п. 1 примітки до ст. 364 КК України є службовою особою.

Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» посадові та службові особи органів виконавчої влади є суб'єктом відповідальним за корупційні правопорушення.

Відповідно до ст. 22. Закону України «Про запобігання корупції» посадовим та службовим особам, зазначеним у ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» забороняється використовувати свої службові повноваження або своє становище та пов'язані з цим можливості з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб, у тому числі використовувати будь-яке державне чи комунальне майно або кошти в приватних інтересах.

Згідно із ст. 23 Закону України «Про запобігання корупції», особам, зазначеним у пунктах 1, 2 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» забороняється безпосередньо або через інших осіб вимагати, просити, одержувати подарунки для себе чи близьких їм осіб від юридичних або фізичних осіб у зв'язку із здійсненням такими особами діяльності, пов'язаної із виконанням функцій держави.

Відповідно до ст. 24 Закону України «Про запобігання корупції» особа, уповноважена на виконання функцій держави, у разі надходження пропозиції щодо неправомірної вигоди або подарунка, незважаючи на приватні інтереси, зобов'язана невідкладно вжити заходів щодо: відмови від пропозиції; за можливості ідентифікувати особу, яка зробила пропозицію; залучити свідків, якщо це можливо, у тому числі з числа співробітників; письмово повідомити про пропозицію безпосереднього керівника (за наявності) або керівника відповідного органу, підприємства, установи, організації, спеціально уповноважених суб'єктів у сфері протидії корупції.

Водночас, ОСОБА_6 , незважаючи на обов'язок неухильно дотримуватися вищезазначених норм, здійснюючи функції представника влади, будучи посадовою особою, і будучи, відповідно до вимог зазначеного законодавства та ч. 2 ст. 19 Конституції України, зобов'язаним діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, знехтував вимогами законодавства і маючи умисел на одержання неправомірної вигоди, діючи за попередньою змовою із ОСОБА_5 , одержав неправомірну вигоду для себе за вчинення в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду дій з використанням службового становища, за наступних обставин.

Так, 13.08.2022 близько 11 години ОСОБА_7 , який є волонтером і учасником благодійної організації «Благодійний фонд «Відновлюючи життя», перебуваючи в приміщенні Броварської військової адміністрації за адресою: АДРЕСА_7 , прибув на особистий прийом громадян та висловив свою думку щодо необхідності завезення з території республіки Польща бронежилетів в якості гуманітарної допомоги для потреб армії.

В свою чергу, ОСОБА_6 , перебуваючи при виконанні службових обов'язків, використовуючи службове становище та надану владу, умисно, з корисливих мотивів, з метою власного незаконного збагачення, маючи умисел на одержання неправомірної вигоди, та розуміючи, що він має повноваження щодо подачі необхідних документів та переліку осіб для безперешкодного перетину державного кордону в умовах воєнного стану, вказав останньому на необхідність подальшого ведення діалогу з цього питання зі своїм «заступником» ОСОБА_5 .

Пізніше цього ж дня, 13.08.2022, на виконання спільного з ОСОБА_6 злочинного плану ОСОБА_5 пояснив умови для отримання дозвільних документів для виїзду за межі території України та безперешкодного ввезення гуманітарної допомоги. Зокрема останній повідомив, що необхідно буде надати неправомірну вигоду в сумі 10% від загальної вартості бронижилетів у грошовому еквіваленті, тобто грошові кошти в суммі 350 тис. грн.

За вказану неправомірну вигоду ОСОБА_5 підготує, а ОСОБА_6 підпише усі необхідні документи для внесення ОСОБА_7 до бази «Шлях» та для безперешкодного ввезення ним на територію України гуманітарної допомоги.

У подальшому, 06.09.2022, з метою власного незаконного збагачення, маючи умисел на одержання неправомірної вигоди, ОСОБА_6 , перебуваючи в своєму службовому кабінеті в приміщенні Броварської військової адміністрації за адресою: м. Бровари, вул. Гагаріна, 15 при особистій зустрічі особисто підписав, поставив гербову печатку та передав ОСОБА_7 лист-замовлення на бронежилети.

У подальшому, реалізуючи свій спільний злочинний план, маючи умисел на одержання неправомірної вигоди ОСОБА_5 після погодження з ОСОБА_6 призначив зустріч ОСОБА_7 , під час якої, 09.09.2022, останній передав грошові кошти в сумі 350 тис. грн. ОСОБА_5 та отримав документальне підтвердження щодо внесення його до бази «Шлях».

Таким чином ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , обґрунтовано підозрюється у одержанні службовою особою, неправомірної вигоди для себе за вчинення в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду, будь-якої дії з використанням службового становища, вчинене за попередньою змовою групою осіб, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України

09.09.2022 ОСОБА_6 , та ОСОБА_5 , повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.

Згідно Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно підозрюваному ОСОБА_5 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) на праві приватної власності належить наступне нерухоме майно:

- квартира загальна площа 74,1 кв.м., розташована за адресою: АДРЕСА_1 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 22214607680000);

- земельна ділянка із кадастровим номером 3221286401:01:011:0108, площа 0,1993 га, розташована за адресою: АДРЕСА_2 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 1791187632212);

- земельна ділянка із кадастровим номером 7120988800:02:001:1142, площа 2,4 га, розташована за адресою: Черкаська область, Жашківський район, Тинівська сільська рада (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 11404025771209);

- нежитлові приміщення ІІ поверху, загальна площа 97,1 кв.м., (в літ А, А') розташовані за адресою: АДРЕСА_3 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 894895580000);

- квартира розташована за адресою: АДРЕСА_4 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 37761693);

- 1/2 приватного будинку, загальна площа 37кв.м., розташованого за адресою: АДРЕСА_5 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 14845799);

- квартира, загальна площа 59 кв.м., розташована за адресою: АДРЕСА_6 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 14045458).

Враховуючи викладене, з метою забезпечення конфіскації майна як можливого виду додаткового покарання та запобігання можливості його пошкодження, псування, знищення, перетворення та відчуження, на даний час виникла необхідність у накладенні арешту на майно підозрюваного ОСОБА_5 .

Слідчий до судового засідання не з'явився, надав заяву про розгляд клопотання у його відсутність, доводи клопотання підтримав в повному обсязі.

Слідчий суддя розглянув клопотання у відсутність власника майна відповідно до ч. 2 ст. 172 КПК України.

Дослідивши надані матеріали, слідчий суддя дійшов такого висновку.

Відповідно до ч. 1 ст. 131 КПК України захід забезпечення кримінального провадження застосовується з метою досягнення дієвості цього провадження.

Одним із заходів забезпечення кримінального провадження є арешт майна (ч. 2 ст. 131 КПК України).

Згідно з ч. 1 ст. 170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку. Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі, відчуження.

Відповідно до ч. 2 ст. 170 КПК України арешт майна допускається з метою забезпечення: збереження речових доказів; спеціальної конфіскації; конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.

Під час судового розгляду клопотання слідчим суддею встановлено, що Територіальним управлінням Державного бюро розслідувань, розташованим у м. Києві здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42022100000000427 від 11.08.2022 за підозрою ОСОБА_6 та ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.

09.09.2022 ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.

Злочин, у вчиненні якого обґрунтовано підозрюється ОСОБА_5 , зокрема за ч. 3 ст. 368 КК України, передбачає додаткове покарання у вигляді конфіскації майна, у зв'язку з чим є достатні підстави вважати, що суд може призначити відносно останнього вказаний вид покарання.

Згідно з ч. 5 ст. 170 КПК України у випадку, передбаченому пунктом 3 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно підозрюваного, обвинуваченого, засудженого або юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, за наявності достатніх підстав вважати, що суд у випадках, передбачених Кримінальним кодексом України, може призначити покарання у виді конфіскації майна або застосувати до юридичної особи захід кримінально-правового характеру у виді конфіскації майна.

Відповідно до ч. 10 ст. 170 КПК України арешт може бути накладений у встановленому цим Кодексом порядку на рухоме чи нерухоме майно, гроші у будь-якій валюті готівкою або у безготівковій формі, в тому числі кошти та цінності, що знаходяться на банківських рахунках чи на зберіганні у банках або інших фінансових установах, видаткові операції, цінні папери, майнові, корпоративні права, щодо яких ухвалою чи рішенням слідчого судді, суду визначено необхідність арешту майна.

З урахуванням наведеного, слідчий суддя дійшов висновку про задоволення клопотання слідчого та накладення арешту на майно, яке належить підозрюваному ОСОБА_5 , оскільки воно на праві власності належить підозрюваному, щодо якого здійснюється провадження в рамках якого суд у випадках, передбачених Кримінальним кодексом України, може призначити покарання у виді конфіскації майна та метою такого арешту є забезпечення додаткового покарання у вигляді конфіскації майна.

Керуючись ст. 170-173, 175, 309 КПК України,-

УХВАЛИВ:

Клопотання старшого слідчого Першого слідчого відділу Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Києві ОСОБА_3 про накладення арешту на майно у кримінальному провадженні № 42022100000000427 від 11.08.2022 - задовольнити.

Накласти арешт на майно підозрюваного ОСОБА_5 11.04.1980 ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме на:

- квартира загальна площа 74,1 кв.м., розташована за адресою: АДРЕСА_1 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 22214607680000);

- земельна ділянка із кадастровим номером 3221286401:01:011:0108, площа 0,1993 га, розташована за адресою: АДРЕСА_2 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 1791187632212);

- земельна ділянка із кадастровим номером 7120988800:02:001:1142, площа 2,4 га, розташована за адресою: Черкаська область, Жашківський район, Тинівська сільська рада (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 11404025771209);

- нежитлові приміщення ІІ поверху, загальна площа 97,1 кв.м., (в літ А, А') розташовані за адресою: АДРЕСА_3 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 894895580000);

- квартира, розташована за адресою: АДРЕСА_4 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 37761693);

- 1/2 приватного будинку, загальна площа 37кв.м., розташованого за адресою: АДРЕСА_5 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 14845799);

- квартира, загальна площа 59 кв.м., розташована за адресою: АДРЕСА_6 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 14045458).

Ухвала слідчого судді може бути оскаржена протягом п'яти днів з дня її оголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Слідчий суддя ОСОБА_1