Рішення від 08.11.2022 по справі 280/3946/22

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

08 листопада 2022 року 15 год. 50 хв.Справа № 280/3946/22 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сацького Р.В., за участі секретаря судового засідання Демченко А.Е. та сторін

від позивача: ОСОБА_1 , адвокат Лисенко С.Д.,

від відповідача: Крамар В.В.

розглянув у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,

до - Головного управління Національної поліції в Запорізькій області

про визнання протиправним та скасування рішення суб'єкта владних повноважень, поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу.

ВСТАНОВИВ:

06.07.2022 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 у якій позивач просить:

- визнати протиправним та скасувати наказ начальника Головного управління національної поліції в Запорізькій області Лушпієнка М. від 18.05.2022 № 406 "Про застосування дисциплінарного стягнення" в частині звільнення поліцейського відділу реагування патрульної поліції Мелітопольського РУП ГУНП в Запорізькій області старшого сержанта поліції ОСОБА_1 зі служби в поліції;

- визнати протиправним та скасувати наказ начальника Головного управління Національної поліції в Запорізькій області Лушпієнка М. від 23.05.2022 № 418 о/с "По особовому складу" в частині реалізації дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України старшого сержанта поліції ОСОБА_1 ;

- поновити ОСОБА_1 на посаді поліцейського відділу реагування патрульної поліції Мелітопольського РУП ГУНП в Запорізькій області;

- стягнути з Головного управління Національної поліції в Запорізькій області (код ЄДРПОУ 40108688) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) середній заробіток за час вимушеного прогулу, починаючи з 23 травня 2022 року до поновлення на роботі.

Ухвалою судді від 27 липня 2022 року поновлено строк звернення до адміністративного суду, відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Ухвалою судді від 28 липня 2022 року у Головного управління Національної поліції в Запорізькій області витребувано відомості та належним чином засвідчені докази ознайомлення ОСОБА_1 з наказом про звільнення № 418 о/с від 23.05.2022.

Ухвалою судді від 17 серпня 2022 року задоволено клопотання представника позивача - адвоката Лисенка С.Д. про розгляд адміністративної справи за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою судді від 27 вересня 2022 року зупинено провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Запорізькій області для примирення сторін до 12 жовтня 2022 року.

Ухвалою судді від 18 жовтня 2022 року поновлено провадження в адміністративній справі №280/3946/22.

Ухвалою судді від 18 жовтня 2022 року продовжено строк підготовчого провадження терміном на тридцять днів.

Ухвалою судді від 26 жовтня 2022 року зупинено провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Запорізькій області для примирення сторін до 08 листопада 2022 року.

Ухвалою судді від 08 листопада 2022 року поновлено провадження в адміністративній справі №280/3946/22.

08 листопада 2022 року у підготовчому засіданні, усною ухвалою, яка занесена до протоколу судового засідання, закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті на 08 листопада 2022 року.

В обґрунтування позовних вимог вказано, що 18.05.2022 начальником ГУНП в Запорізькій області Лушпієнком М. видано наказ №406 «Про застосування дисциплінарного стягнення» відповідно до якого за скоєння дисциплінарного проступку, порушення вимог частини 1 статті 18 Закону України «Про національну поліцію», Присяги працівника поліції, передбаченої статтею 64 Закону України «Про національну поліцію», пунктів 1 та 4 частини 3 статті 1 Дисциплінарного статуту Національної поліції України, затвердженого Законом України від 15 березня 2018 року №2337-VIII, пунктів 3 та 5 наказу ГУНП в Запорізькій області від 04.04.2022 №282 «Про тимчасове визначення місця розташування (дислокації) територіальних підрозділів (відділів, відділень), підпорядкованих (окремих) підрозділів ГУНП в Запорізькій області та необхідності прибуття поліцейських, державних службовців і працівників (цивільного персоналу) територіальних підрозділів (відділів, відділень), підпорядкованих (окремих) підрозділів ГУНП в Запорізькій області, територія обслуговування (дислокації) яких захоплена окупаційними військами Російської Федерації, до м. Запоріжжя», що виразилось у неприбутті безпечним шляхом (в тому числі використовуючи гуманітарні конвої) до м. Запоріжжя, яке з 04.04.2022 наказом ГУНП в Запорізькій області №282 визначено місцем служби (роботи), та не постановці на облік у ГУНП в Запорізькій області протягом доби з моменту прибуття, до поліцейського відділу реагування патрульної поліції Мелітопольського РУП ГУНП в Запорізькій області старшого сержанта поліції ОСОБА_1 застосовано дисциплінарне стягнення у виді звільнення зі служби в поліції.

Наказом начальника ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_2 від 23.05.2022 №418 о/с «По особовому складу», відповідно до Закону України «Про національну поліцію» звільнено зі служби в поліції за пунктом 6 частини 1 статті 77 (у зв'язку з реалізацією стягнення у вигляді звільнення зі служби, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України) старшого сержанта поліції ОСОБА_1 (0084354), з 23 травня 2022 року. На день звільнення: стаж служби в поліції - 13 років 03 місяці 28 днів; вислуга років на пільгових умовах - не має.

Відповідно до наказу начальника ГУНП в Запорізькій області від 18.05.2022 №406 дисциплінарний проступок ОСОБА_1 виразився в тому, що він не прибув безпечним шляхом (у тому числі використовуючи гуманітарні конвої) до м. Запоріжжя, яке з 04.04.2022 наказом ГУНП в Запорізькій області від 04.04.2022 №282 визначено місцем служби (роботи), та не постановці на облік у ГУНП в Запорізькій області протягом доби з моменту прибуття.

Позивач зазначає, що наказ ГУНП в Запорізькій області від 04.04.2022 №282 йому не доводився і про його існування стало відомо з наказу начальника ГУНП в Запорізькій області від 18.05.2022 №406. Позивачу не надходило жодних письмових чи усних наказів, організаційно-розпорядчих документів, телефонограм чи повідомлень будь-якими каналами зв'язку від керівництва; не доводилося керівництвом наказів чи інструкцій щодо вчинення конкретних дій, явки чи перебування у конкретному місці, слідчому відділі поліції, встановлення обмежень та заборон.

Також позивач вважає, що при звільненні відповідач не провів належного службового розслідування, чим порушив вимоги ч. ч. 1, 10 ст. 14 Дисциплінарного статуту та п.п. 1, 4 розділу 5 Порядку (не було зібрано й перевірено відомостей про обставини, що мають значення для справи, не прийнято до уваги, що поліцейський намагався виїхати з окупованої території, проте безпечним шляхом це зробити було неможливо, ОСОБА_1 не порушував Присягу українському народові, відповідно звинувачення поліцейського є безпідставними).

У відзиві відповідач зазначив, що 18.04.2022 до керівництва ГУНП в Запорізькій області надійшов рапорт начальника Мелітопольського РУП ГУНП в Запорізькій області полковника поліції Бідила А.М., складений 16.04.2022 на виконання п.6 наказу ГУНП в Запорізькій області від 04.04.2022 №282 «Про тимчасове визначення місця розташування (дислокації) територіальних підрозділів (відділів, відділень), підпорядкованих (окремих) підрозділів ГУНП в Запорізькій області та необхідності прибуття поліцейських, державних службовців і працівників (цивільного персоналу) територіальних підрозділів (відділів, відділень), підпорядкованих (окремих) підрозділів ГУНП в Запорізькій області, територія обслуговування (дислокації) яких захоплена окупаційними військами російської федерації, до м. Запоріжжя», у якому зазначено, що станом на 16.04.2022, у порушення вимог пунктів 3 та 5 вказаного наказу, до м. Запоріжжя з території Мелітопольського району Запорізької області, яка є захопленою окупаційними військами російської федерації, для несення служби не прибули та не стали на облік наступні поліцейські:…у тому числі - поліцейський відділу реагування патрульної поліції Мелітопольського РУП старший сержант поліції ОСОБА_1 ».

Враховуючи зазначені відомості, які свідчать про можливе вчинення поліцейським ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_1 дисциплінарного проступку, керуючись ч.3 ст. 11, статтями 14 та 15 Дисциплінарного статуту, Порядком проведення службових розслідувань у Національній поліції та Положенням про дисциплінарні комісії в Національній поліції України, затвердженими наказом МВС України від 07.11.2018 №893, начальником ГУНП в Запорізькій області видано наказ від 18.04.2022 №315 «Про призначення службового розслідування та утворення дисциплінарної комісії» (у письмовому провадженні), з метою встановлення наявності або відсутності складу дисциплінарного проступку в діях позивача, а також з'ясування обставин невиконання вимог наказу ГУНП від 04.04.2022 №282 та підстав невиходу ОСОБА_1 на службу.

04.04.2022 начальником Мелітопольського РУП ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_3 у мобільному застосунку Telegram на мобільний телефон ОСОБА_1 ( НОМЕР_2 ) направлено наказ ГУНП в Запорізькій області від 04.04.2022 №282 та службову телеграму ГУНП в Запорізькій області від 26.03.2022 №102/01/13-2-22 у форматі pdf.

Опитані в ході службового розслідування начальник Мелітопольського РУП ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_3 , начальник відділу поліції №1 (смт Якимівка) Мелітопольського РУП ГУНП в Запорізькій області Лізогубов Д.С., начальник відділення поліції №1 (смт Веселе) Мелітопольського РУП ГУНП в Запорізькій області Куцак В.М., заступник начальника відділу поліції №1 (смт Якимівка) Мелітопольського РУП ГУНП в Запорізькій області Корніцький Я.В., старший інспектор - черговий чергової частини відділення поліції №1 (смт Веселе) Мелітопольського РУП ГУНП в Запорізькій області Волобуєва І.В., заступник начальника відділення поліції з превентивної діяльності ВП №1 (смт Веселе) Мелітопольського РУП ГУНП в Запорізькій області Семикін В.Ю., начальник СКЗ Мелітопольського РУП ГУНП в Запорізькій області Арутюнова С.В. повідомили про неодноразове доведення до особового складу вимог наказу ГУНП в Запорізькій області від 04.04.2022 №282 та відсутність у них інформації щодо загибелі поліцейських або перебування поліцейських у полоні, з також зазначили про постійне спілкування з підлеглими з приводу необхідності прибуття до м. Запоріжжя для несення служби.

З приводу порушень прав позивача та невиконання вимог ч.2 ст. 27 Дисциплінарного статуту Національної поліції України, затвердженого Законом України від 15 березня 2018 року №2337-VIII (зі змінами, внесеними Законом України від 15 березня 2022 року №2123-IX), з використанням засобів електронної комунікації (за допомогою месенджерів Whatsapp, Telegram, Viber, SMS) позивачу на мобільний номер направлено лист вих. 333/35/01-2022 від 03.05.2022, за підписом заступника начальника голови дисциплінарної комісії, яким його викликано до службового кабінету №212 ГУНП в Запорізькій області за адресою: м. Запоріжжя, вул. Матросова Олександра, 29, (необхідно було прибути до 18:00 години 06.05.2022) для надання пояснень дисциплінарній комісії за фактом можливого порушення службової дисципліни, що виразилось у невиконанні вимог пунктів 3 та 5 наказу ГУНП в Запорізькій області від 04.04.2022 №282 «Про тимчасове визначення місця розташування (дислокації) територіальних підрозділів (відділів, відділень), підпорядкованих (окремих) підрозділів ГУНП в Запорізькій області та необхідності прибуття поліцейських, державних службовців і працівників (цивільного персоналу) територіальних підрозділів (відділів, відділень), підпорядкованих (окремих) підрозділів ГУНП в Запорізькій області, територія обслуговування (дислокації) яких захоплена окупаційними військами російської федерації, до м. Запоріжжя».

Факт неприбуття позивача до м. Запоріжжя та не постановки протягом доби з моменту прибуття на облік у ГУНП в Запорізькій області з 16.04.2022 до 17.05.2022 підтверджується актами, складеними працівниками Мелітопольського РУП ГУНП в Запорізькій області.

Також відповідач зазначив, що станом на 17.05.2022 з захопленої окупаційними військами російської федерації території Запорізької області до м. Запоріжжя прибуло та стало на облік 774 поліцейських, у тому числі 103 поліцейських, які проходять службу у Мелітопольському РУП ГУНП в Запорізькій області.

У відповіді на відзив позивачем зазначено, що жодними доказами не підтверджується посилання відповідача на те, що 24.02.2022 у зв'язку з захопленням частини території Запорізької області, особовому складу управлінь, відділів та відділень поліції керівництвом ГУНП в Запорізькій області дана усна вказівка щодо прибуття безпечним шляхом до населених пунктів, які контролюються державою Україна.

Зокрема, позивач стверджує, що ані керівництво ГУНП в Запорізькій області ані керівництво Мелітопольського районного управління ГУНП в Запорізькій області не надавали йому вказівок щодо прибуття до населених пунктів, які контролюються державою Україна. Твердження про те, що керівництвом була дана вказівка, без зазначення часу її надання та кому особисто, і, що є найголовнішим підтвердження цього факту будь-якими доказами, виглядає як спроба виправдання своїх незаконних дій керівництвом Нацполіції області.

Позивач зазначив, що в обґрунтування своїх заперечень відповідач посилається на рапорт начальника Мелітопольського РУП ГУНП в Запорізькій області Бідила А.М. від 16.04.2022, у якому зазначено, що станом на 16.04.2022, у порушення вимог пунктів 3 та 5 наказу ГУНП в Запорізькій області від 04.04.2022 №282, до м. Запоріжжя з території Мелітопольського району Запорізької області, яка є захопленою окупаційними військами російської федерації, для несення служби не прибули та на облік у ГУНП в Запорізькій області не стали наступні поліцейські…у тому числі - поліцейський відділу реагування патрульної поліції Мелітопольського РУП ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_1 .

Позивач стверджує, що з 24.02.2022 до теперішнього часу від не отримував зазначений наказ ГУНП в Запорізькій області та відповідно не ознайомлений з ним. При цьому, відповідач у своєму відзиві не наводить будь-яких доказів ознайомлення ОСОБА_1 із цим наказом. З 22-23.02.2022 керівництво Мелітопольського РУП, зокрема його начальник ОСОБА_3 залишили місто Мелітополь, навіть ще до того, як у нього зайшли окупаційні війська російської федерації, і при цьому не надали особовому складу поліції будь-яких вказівок щодо подальших дій, чим залишили їх у небезпеці.

Аналогічним чином особовий склад поліції, зокрема ОСОБА_1 не ознайомлювався зі службовою телеграмою ГУНП в Запорізькій області від 26.03.2022 №102/01/13-2-22. Твердження відповідача про те, що зазначена телеграма і вищезазначений наказ направлявся керівництвом Мелітопольського РУП усім поліцейським Мелітопольського РУП каналами електронного, мобільного зв'язку та за допомогою мобільних застосунків не відповідає дійсності.

Посилання відповідача на те, що до м. Запоріжжя прибуло та стало на облік певна кількість поліцейських, у тому числі 103 поліцейських, які проходять службу у Мелітопольському РУП, є безпідставними, оскільки вважає, що в кожному конкретному випадку ситуація є індивідуальною та підлягає оцінці з точки зору безпечності для життя та здоров'я особи, яка будучи діючим співробітником поліції і намагається проїхати близько 30 блокпостів окупантів. Більш того, позивач намагався виїхати на підконтрольну Україні територію, однак його не пропустили військові на блокпості при виїзді з м. Мелітополь. А 23.05.2022 приблизно об 11 годині 00 хвилин невстановлені особи з числа представників збройних сил російської федерації та інших воєнізованих формувань, що підконтрольні окупаційній владі російської федерації, знаходячись у с. Костянтинівка Костянтинівської територіальної громади Мелітопольського району Запорізької області, із застосуванням насильства, небезпечного для життя та здоров'я, в порушення законів та звичаїв війни, здійснили викрадення ОСОБА_1 , а також з його місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 , викрадено мисливську зброю «ТОЗ-63», ноутбук «Леново», а також інше майно.

За вказаним фактом слідчим відділом УСБУ в Запорізькій області розслідується кримінальне провадження №22022080000000741 за ч.1 ст. 438 КК України.

У судовому засіданні, 08 листопада 2022 року судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення суду.

Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв'язок у сукупності, встановив наступне.

Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

ОСОБА_1 проходив службу на посаді поліцейського відділу реагування патрульної поліції Мелітопольського районного управління ГУНП в Запорізькій області.

18.04.2022 до керівництва ГУНП в Запорізькій області надійшов рапорт начальника Мелітопольського РУП ГУНП в Запорізькій області полковника поліції Бідило А.М., складений на виконання пункту 6 наказу ГУНП в Запорізькій області від 04.04.2022 №282 «Про тимчасове визначення місця розташування (дислокації) територіальних підрозділів (відділів, відділень), підпорядкованих (окремих) підрозділів ГУНП в Запорізькій області та необхідності прибуття поліцейських, державних службовців і працівників (цивільного персоналу) територіальних підрозділів (відділів, відділень), підпорядкованих (окремих) підрозділів ГУНП в Запорізькій області, територія обслуговування (дислокації) яких захоплена окупаційними військами Російської Федерації, до м. Запоріжжя», у якому зазначено, що станом на 16.04.2022 в порушення вимог пунктів 3 та 5 вказаного наказу, до м. Запоріжжя з території Мелітопольського району Запорізької області, яка є захопленою окупаційними військами Російської Федерації, для несення служби не прибули та на облік у ГУНП в Запорізькій області не стали наступні поліцейські, зокрема, поліцейський відділу реагування патрульної поліції Мелітопольського районного управління ГУНП в Запорізькій області, старший сержант поліції ОСОБА_1 .

Враховуючи вищезазначені відомості, які свідчать про можливе вчинення поліцейським ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_1 дисциплінарного проступку, керуючись ч.3 ст.11, ст.14 та 15 Дисциплінарного статуту, Порядком проведення службового розслідувань у Національній поліції та Положенням про дисциплінарні комісії в Національній поліції України, затвердженими наказом МВС України від 07.11.2018 №893, начальником ГУНП в Запорізькій області видано наказ від 18.04.2022 №315 «Про призначення службовою розслідування та утворення дисциплінарної комісії» (у письмовому провадженні), з метою встановлення наявності або відсутності складу дисциплінарного проступку в діях позивача, а також з'ясування обставин невиконання вимог наказу ГУНП від 04.04.2022 №282 та підстав не виходу на службу.

Наказом ГУНП в Запорізькій області «Про продовження строку проведення службового розслідування» від 02.05.2022 №349 строк проведення службового розслідування, призначеного наказом ГУНП в Запорізькій від 18.04.2022 №315, продовжено до 17.05.2022 (включно).

Висновком службового розслідування, проведеного за відомостями, викладеними у рапорті начальника Мелітопольського РУП ГУНП в Запорізькій області полковника поліції Бідила А.М. від 17.05.2022 №589/01/35-2022 (далі - Висновок службового розслідування від 17.05.2022) встановлено, крім іншого, що у порушення вимог пунктів 3 та 5 наказу ГУНП в Запорізькій області від 04.04.2022 №282 «Про тимчасове визначення місця розташування (дислокації) територіальних підрозділів (відділів, відділень), підпорядкованих (окремих) підрозділів ГУНП в Запорізькій області та необхідності прибуття поліцейських, державних службовців і працівників (цивільного персоналу) територіальних підрозділів (відділів, відділень), підпорядкованих (окремих) підрозділів ГУНП в Запорізькій області, територія обслуговування (дислокації) яких захоплена окупаційними військами Російської Федерації, до м. Запоріжжя, поліцейський відділу реагування патрульної поліції Мелітопольського районного управління ГУНП в Запорізькій області, старший сержант поліції ОСОБА_1 станом на час проведення службового розслідування безпечним шляхом (в тому числі використовуючи гуманітарні конвої) до м.Запоріжжя, яке з 04.04.2022 наказом ГУНП в Запорізькій області від 04.04.2022 №282 визначено місцем служби (роботи) не прибув та на облік у ГУНП в Запорізькій області протягом доби до моменту прибуття не стали. Своїми діями вказаний поліцейський порушив вимоги пунктів частини 1 статті 18 Закону України «Про національну поліцію», Присяги працівника поліції, передбаченої статтею 64 Закону України «Про Національну поліцію», пунктів 1 та 4 частини 3 статті 1 Дисциплінарного статуту.

Відповідно до наказу ГУНП в Запорізькій області «Про застосування дисциплінарного стягнення» від 18.05.2022 №406 за скоєння дисциплінарного проступку, порушення вимог частини 1 статті 18 Закону України «Про Національну поліцію», Присяги працівника поліції, передбаченої статтею 64 Закону України «Про Національну поліцію» пунктів 1 та 4 частини 3 статті 1 Дисциплінарного статуту, пунктів 3 та 5 наказу ГУНП в Запорізькій області від 04.04.2022 №282 «Про тимчасове визначення місця розташування (дислокації) територіальних підрозділів (відділів, відділень), підпорядкованих (окремих) підрозділів ГУНП в Запорізькій області та необхідності прибуття поліцейських, державних службовців і працівників (цивільного персоналу) територіальних підрозділів (відділів, відділень), підпорядкованих (окремих) підрозділів ГУНП в Запорізькій області від 04.04.2022 №282 визначено місцем служби (роботи), та не постановці на облік у ГУНП в Запорізькій області протягом доби з моменту прибуття, до поліцейського відділу реагування патрульної поліції Мелітопольського районного управління ГУНП в Запорізькій області, старшого сержанта поліції ОСОБА_1 застосовано дисциплінарне стягнення у виді звільнення зі служби в поліції.

Згідно з наказом ГУНП в Запорізькій області від 23.05.2022 №418 о/с звільнено зі служби за пунктом 6 частини 1 статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» (у зв'язку із реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України) старшого сержанта поліції ОСОБА_1 , поліцейського відділу реагування патрульної поліції Мелітопольського районного управління ГУНП в Запорізькій області, з 23.05.2022.

Вважаючи, що накази ГУНП в Запорізькій області від 18.05.2022 №406 та від 23.05.2022 №418 о/с є протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв'язок у сукупності, дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Як встановлено з оскаржуваного наказу, під час дисциплінарного розслідування встановлено порушення вимог частини 1 статті 18 Закону України «Про Національну поліцію», Присяги працівника поліції, передбаченої статтею 64 Закону України «Про Національну поліцію» пунктів 1 та 4 частини 3 статті 1 Дисциплінарного статуту.

Так, з матеріалів адміністративної справи встановлено, що підставою для застосування до позивача дисциплінарного стягнення стало неприбуття позивача безпечним шляхом (в тому числі використовуючи гуманітарні конвої) до м. Запоріжжя, яке з 04.04.2022 наказом ГУНП в Запорізькій області від 04.04.2022 №282 визначено місцем служби (роботи) позивача, та не постановці на облік у ГУНП в Запорізькій області протягом доби з моменту прибуття.

Закон України «Про Національну поліцію» визначає правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України.

Статтею 1 Закону України «Про Національну поліцію» визначено, що Національна поліція України (поліція) - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку. Частиною 1 статті 17 Закону України «Про Національну поліцію» передбачено, що поліцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу на відповідних посадах у поліції і якому присвоєно спеціальне звання поліції.

Відповідно до ч.1 ст.18 Закону України «Про Національну поліцію», поліцейський зобов'язаний:

1) неухильно дотримуватися положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського;

2) професійно виконувати свої службові обов'язки відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов'язків, наказів керівництва;

3) поважати і не порушувати прав і свобод людини;

4) надавати невідкладну, зокрема домедичну і медичну, допомогу особам, які постраждали внаслідок правопорушень, нещасних випадків, а також особам, які опинилися в безпорадному стані або стані, небезпечному для їхнього життя чи здоров'я;

5) зберігати інформацію з обмеженим доступом, яка стала йому відома у зв'язку з виконанням службових обов'язків;

6) інформувати безпосереднього керівника про обставини, що унеможливлюють його подальшу службу в поліції або перебування на займаній посаді.

Згідно ч.1 ст.19 Закону України «Про Національну поліцію», у разі вчинення протиправних діянь поліцейські несуть кримінальну, адміністративну, цивільно-правову, матеріальну та дисциплінарну відповідальність відповідно до закону.

Підстави та порядок притягнення поліцейських до дисциплінарної відповідальності, а також застосування до поліцейських заохочень визначаються Дисциплінарним статутом Національної поліції України, що затверджується законом (ч.2 ст.19 Закону України «Про Національну поліцію»).

Законом України «Про Дисциплінарний статут Національної поліції України» від 15 березня 2018 року №2337-VIII затверджено Дисциплінарний статут Національної поліції України, який визначає сутність службової дисципліни в Національній поліції України, повноваження поліцейських та їхніх керівників з її додержання, види заохочень і дисциплінарних стягнень, а також порядок їх застосування та оскарження (далі - Дисциплінарний статут).

Статтею 1 Дисциплінарного статуту визначено, що службова дисципліна - дотримання поліцейським Конституції і законів України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, актів Президента України і Кабінету Міністрів України, наказів Національної поліції України, нормативно-правових актів Міністерства внутрішніх справ України, Присяги поліцейського, наказів керівників.

Відповідно до статті 3 Дисциплінарного статуту, службова дисципліна, крім основних обов'язків поліцейського, визначених статтею 18 Закону України «Про Національну поліцію», зобов'язує поліцейського:

1) бути вірним Присязі поліцейського, мужньо і вправно служити народу України;

2) знати закони, інші нормативно-правові акти, що визначають повноваження поліції, а також свої посадові (функціональні) обов'язки;

3) поважати права, честь і гідність людини, надавати допомогу та запобігати вчиненню правопорушень;

4) безумовно виконувати накази керівників, віддані (видані) в межах наданих їм повноважень та відповідно до закону;

5) вживати заходів до негайного усунення причин та умов, що ускладнюють виконання обов'язків поліцейського, та негайно інформувати про це безпосереднього керівника;

6) утримуватися від дій, що перешкоджають іншим поліцейським виконувати їхні обов'язки, а також які підривають авторитет Національної поліції України, - тощо.

Суд зазначає, що позивач на момент виникнення спірних правовідносин мав спеціальний статус працівника поліції, що додатково покладало на нього певні обмеження та обов'язки пов'язані із проходженням служби в поліції.

За ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Законодавцем визначено процедуру щодо проведення службових розслідувань, за результатами яких поліцейські притягаються до дисциплінарної відповідальності, та процедуру дотримання прав на захист поліцейського, реалізації стягнення, оскарження таких рішень.

Недотримання такої процедури тягне визнання протиправним та скасування наказу про звільнення.

Рішення про звільнення за порушення Присяги має бути обґрунтованим, прийнятим при з'ясуванні і врахуванні фактичних обставин та дій поліцейського.

Висновок дисциплінарної комісії про порушення поліцейським Присяги має бути достатньо доведеним і не може суперечити фактичним обставинам та діям поліцейського.

Під час судового розгляду встановлено, що наказ ГУНП в Запорізькій області від 04.04.2022 №282 не доводився позивачу і про його існування йому стало відомо з наказу начальника ГУНП в Запорізькій області від 18.05.2022 №406. Позивачу не надходило жодних письмових чи усних наказів, організаційно-розпорядчих документів, телефонограм чи повідомлень будь-якими каналами зв'язку від керівництва; не доводилося керівництвом наказів чи інструкцій щодо вчинення конкретних дій, явки чи перебування у конкретному місці, слідчому відділі поліції, встановлення обмежень та заборон.

Представником відповідача не надано суду доказів того, що ОСОБА_1 був обізнаний про існування наказу ГУНП в Запорізькій області від 04.04.2022 №282 «Про тимчасове визначення місця розташування (дислокації) територіальних підрозділів (відділів, відділень), підпорядкованих (окремих) підрозділів ГУНП в Запорізькій області та необхідності прибуття поліцейських, державних службовців і працівників (цивільного персоналу) територіальних підрозділів (відділів, відділень), підпорядкованих (окремих) підрозділів ГУНП в Запорізькій області, територія обслуговування (дислокації) яких захоплена окупаційними військами Російської Федерації, до м. Запоріжжя».

За ст. 12 Статуту дисциплінарним проступком визнається протиправна винна дія чи бездіяльність поліцейського, що полягає в порушенні ним службової дисципліни, невиконанні чи неналежному виконанні обов'язків поліцейського або виходить за їх межі, порушенні обмежень та заборон, визначених законодавством для поліцейських, а також у вчиненні дій, що підривають авторитет поліції.

За ч. ч. 1, 10 ст. 14 Статуту службове розслідування - це діяльність із збирання, перевірки та оцінки матеріалів і відомостей про дисциплінарний проступок поліцейського.

Відповідно до п.п. 1, 4 розділу 5 Порядку проведення службового розслідування полягає збиранні, перевірці та оцінці матеріалів і відомостей про дисциплінарний проступок поліцейського з метою своєчасного, повного та об'єктивного з'ясування всіх обставин його вчинення, установлення причин і умов учинення дисциплінарного проступку, вини поліцейського, ступеня тяжкості дисциплінарного проступку, розміру заподіяної шкоди та для підготовки пропозицій щодо усунення причин учинення дисциплінарних проступків.

Службове розслідування має встановити:

- наявність чи відсутність складу дисциплінарного проступку в діянні (дії чи бездіяльності) поліцейського, з приводу якого (якої) було призначено службове розслідування;

- наявність чи відсутність порушень положень законів України чи інших нормативно-правових актів, організаційно-розпорядчих документів або посадових інструкцій;

- ступінь вини кожної з осіб, що вчинили дисциплінарний проступок;

- обставини, що пом'якшують або обтяжують ступінь і характер відповідальності поліцейського чи знімають безпідставні звинувачення з нього;

- відомості, що характеризують поліцейського, а також дані про наявність або відсутність у нього дисциплінарних стягнень;

- вид і розмір заподіяної шкоди;

- причини та умови, що призвели до вчинення дисциплінарного проступку.

За п. 2 розділу 6 Порядку підсумковим документом є висновок службового розслідування, який складається зі вступної, описової та резолютивної частин; висновок службового розслідування готує і підписує дисциплінарна комісія.

При намаганні ОСОБА_1 самостійно виїхати з окупованого російськими військами м. Мелітополя Запорізької області йому це не вдалося зробити. 04.04.2022 до місця зібрання людей для евакуації до м. Запоріжжя під'їхали російські військові, зробили декілька пострілів у повітря на наказали усім розійтися. Відчуваючи загрозу своєму життю ОСОБА_1 не мав жодної можливості виїхати з м. Мелітополя до м. Запоріжжя безпечним шляхом.

Будучи допитаним, позивач ОСОБА_1 показав, що окрім 04.04.2022 він ще двічі намагався виїхати з окупованого м. Мелітополь до м. Запоріжжя, проте одного разу російські військові не пропустили його через блок-пост та розбили лобове скло на його автомобілі, а іншого разу не пропустили у зв'язку з обстрілами. На початку березня поточного року ОСОБА_1 видалився з усіх месенджерів на своєму мобільному телефоні, тому що під час пересування містом Мелітополь на блок-постах російські військові перевіряли мобільні телефони і наявність в телефоні будь-якої інформації щодо причетності до служби в поліції було небезпечним для життя та здоров'я.

Допитана у судовому засіданні начальник СКЗ Мелітопольського РУП ГУНП в Запорізькій області Арутюнова С.В. повідомила, що наказ ГУНП в Запорізькій області від 04.04.2022 №282 «Про тимчасове визначення місця розташування (дислокації) територіальних підрозділів (відділів, відділень), підпорядкованих (окремих) підрозділів ГУНП в Запорізькій області та необхідності прибуття поліцейських, державних службовців і працівників (цивільного персоналу) територіальних підрозділів (відділів, відділень), підпорядкованих (окремих) підрозділів ГУНП в Запорізькій області, територія обслуговування (дислокації) яких захоплена окупаційними військами Російської Федерації, до м. Запоріжжя», а також телеграма щодо виїзду з окупованої території безпечним шляхом направлялась усім співробітникам Мелітопольського РУП ГУНП в Запорізькій області у месенджері Telegram. Проте, оскільки адміністратор цієї групи - співробітник Мелітопольського районного управління поліції, який пішов на співпрацю з окупантами, видалив її, надати відповідні докази направлення наказу та телеграми на цей час неможливо за їх відсутності.

23.05.2022 приблизно об 11 годині 00 хвилин невстановлені особи з числа представників збройних сил російської федерації та інших воєнізованих формувань, що підконтрольні окупаційній владі російської федерації, знаходячись у с. Костянтинівка Костянтинівської територіальної громади Мелітопольського району Запорізької області, із застосуванням насильства, небезпечного для життя та здоров'я, в порушення законів та звичаїв війни, здійснили викрадення ОСОБА_1 , а також з його місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 , викрадено мисливську зброю «ТОЗ-63», ноутбук «Леново», а також інше майно.

За вказаним фактом слідчим відділом УСБУ в Запорізькій області розслідується кримінальне провадження №22022080000000741 за ч.1 ст. 438 КК України.

04.04.2022 ГУНП в Запорізькій області видано наказ №282 «Про тимчасове визначення місця розташування (дислокації) територіальних підрозділів (відділів, відділень), підпорядкованих (окремих) підрозділів ГУНП в Запорізькій області та необхідності прибуття поліцейських, державних службовців і працівників (цивільного персоналу) територіальних підрозділів (відділів, відділень), підпорядкованих (окремих) підрозділів ГУНП в Запорізькій області, територія обслуговування територія обслуговування (дислокації) яких захоплена окупаційними військами Російської Федерації, до м. Запоріжжя», яким, відповідно до статті 8 Конституції України, Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» та від 14.03.2022 №133/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», у зв'язку із неможливістю виконання завдань і повноважень поліції деякими територіальними підрозділами поліції ГУНП в Запорізькій області, територія обслуговування та дислокації яких захоплена окупаційними військами Російської Федерації, а також наявною інформацією про загрозу вчинення стосовно поліцейських, працівників поліції та членів їх сімей насильницьких дій, що загрожують їх життю і здоров'ю, свободі пересування з метою схилення до співпраці з військами Російської Федерації і російською окупаційною владою:

- п.1.2 У зв'язку із захопленням окупаційними військами Російської Федерації деяких населених пунктів Запорізької області, м. Запоріжжя визначено тимчасовим місцем розташування (дислокації) наступних територіальних підрозділів, підпорядкованих (окремих) підрозділів ГУНП в Запорізькій області: Мелітопольського районного управління поліції, відділ №1 Мелітопольського районного управління поліції (смт. Якимівське), відділ поліції №1 Мелітопольського районного управління поліції (смт. Веселе), відділення поліції №2 Мелітопольського районного управління поліції (смт. Приазовське);

- п.3. Поліцейським, державним службовцям і працівникам (цивільному персоналу) структурних підрозділів апарату ГУНП, територіальних підрозділів (відділів, відділень), підпорядкованих (окремих) підрозділів ГУНП в Запорізькій області визначених у пункті 1, 2 цього наказу прибути безпечним шляхом (в тому числі використовуючи гуманітарні конвої) до м. Запоріжжя до 05.04.2022 (включно);

- п.5. Поліцейським, державним службовцям і працівникам (цивільному персоналу) зазначеним у пунктах 1.2 цього наказу стати на облік у ГУНП в Запорізькій області протягом доби з моменту прибуття;

- п.6. Начальникам структурних підрозділів апарату ГУНП територіальних підрозділів (відділів, відділень), підпорядкованих (окремих) підрозділів ГУНП в Запорізькій області визначених у пункті 1, 2 цього наказу, 16.04.2022 підготувати рапорти із переліком працівників, які не прибули до м. Запоріжжя на виконання цього наказу:

- п.9. Начальникам структурних підрозділів апарату ГУНП, територіальних підрозділів (відділів, відділень), підпорядкованих (окремих) підрозділів Г'УНП в Запорізькій області довести цей наказ до відома поліцейських, державних службовців і працівників (цивільного персоналу) у будь-який доступний спосіб.

При цьому, суд вважає обґрунтованим та бере до уваги те, що з 24.02.2022 у Головного управління Національної поліції в Запорізькій області була відсутня інша можливість інформування у позивача про наявності та необхідності виконання вимог наказу ГУНП № 282, як направлення їх засобами електронного зв'язку на мобільний телефон у форматі pdf, оскільки, з 26.02.2022 територія м. Мелітополя та Мелітопольського району Запорізької області захоплена окупаційними військами Російської Федерації та згідно з інформацією, опублікованою на сайті Укрпошти за посиланням offices.ukrposhta.ua, поштова кореспонденція для відправлення на вказану територію тимчасово не приймаються.

Щодо посилання позивача на те, що відповідач не повідомив позивача про ініціювання службового розслідування, не забезпечив можливість надати письмове пояснення та докази щодо предмета службового розслідування і відсутності дисциплінарного проступку, не викликав у дисциплінарну комісію, чим порушив закон і право на захист, суд дійшов таких висновків.

Законом України «Про внесення змін до законів України «Про Національну поліцію» та «Про Дисциплінарний статут Національної поліції України» з метою оптимізації діяльності поліції, у тому числі під час дії воєнного стану» від 15.03.2022 №2123-IX, який набрав чинності 01.05.2022, Дисциплінарний статут Національної поліції України, доповнено розділом V «Особливості проведення службового розслідування в період дії воєнного стану».

Так, згідно ст.26 розділу V Дисциплінарного статуту у період дії воєнного стану службове розслідування проводиться з дотриманням вимог цього Статуту з урахуванням особливостей, визначених цим розділом. Службове розслідування призначається та проводиться у формі письмового провадження (ч.1 ст.26 Дисциплінарного статуту).

Службове розслідування за фактом порушення поліцейським службової дисципліни може проводитися як дисциплінарною комісією, так і однією особою, у тому числі безпосередньо уповноваженим керівником, який одноособово здійснює передбачені Статутом повноваження дисциплінарної комісії (далі - уповноважена особа).

Службове розслідування має бути завершене протягом 15 календарних днів з дня його призначення уповноваженим керівником. У разі потреби цей строк може бути продовжений керівником, який призначив службове розслідування, але не більш як на 15 календарних днів.

За результатами службового розслідування уповноважена особа складає висновок. У разі проведення службового розслідування безпосередньо керівником, який його призначив, висновок не складається, а обставини вчинення дисциплінарного проступку відображаються в наказі про притягнення до дисциплінарної відповідальності або в довідці про відсутність в діях поліцейського ознак дисциплінарного проступку.

Стаття 27 Дисциплінарного статуту регулює порядок відібрання пояснень під час проведення службового розслідування у період дії воєнного стану. Так, під час проведення службового розслідування уповноважена особа зобов'язана запропонувати поліцейському або іншій особі, обізнаній з обставинами вчинення дисциплінарного проступку, надати пояснення.

У разі відсутності поліцейського на службі уповноважена особа зобов'язана викликати його для надання пояснень. Виклик здійснюється шляхом його безпосереднього вручення поліцейському або надсилання поштовим зв'язком чи з використанням електронної комунікації. За наявної можливості надсилання виклику поштовим зв'язком здійснюється рекомендованим листом на адресу місця проживання поліцейського, що зазначена в його особовій справі.

Надсилання виклику з використанням електронної комунікації здійснюється виключно на адресу електронної пошти поліцейського чи за іншими контактними даними, які зазначені в його особовій справі або які наявні в розпорядженні його безпосереднього керівника.

Виклик надсилається з таким розрахунком, щоб поліцейський, який викликається, мав не менше однієї доби для прибуття за вказаною у виклику адресою.

З метою недопущення порушень прав позивача та на виконання вимог частини 2 статті 27 Дисциплінарного статуту, з використанням засобів електронної комунікації (за допомогою месенджерів Whatsapp, Telegram, Viber, SMS) позивачу ОСОБА_1 на мобільний номер направлено лист вих.№330/35/01-2022 від 03.05.2022 за підписом заступника голови дисциплінарної комісії, яким його викликано до ГУНП в Запорізькій області для надання пояснень дисциплінарній комісії за фактом можливого порушення службової дисципліни.

Відповідно до частини 3 ст.27 Дисциплінарного статуту Національної поліції України виклик, який надісланий з використанням електронної комунікації, вважається таким, що отриманий поліцейським, на другий день з дня його відправлення.

Отже, виклик позивача - лист вих.№330/35/01-2022 від 03.05.2022 відповідно до вимог частини 3 ст.27 Дисциплінарного статуту Національної поліції України вважається отриманим.

В постанові Пленуму Верховного Суду України №9 від 06.11.1992 «Про практику розгляду судами трудових спорів» роз'яснено, що у випадках стягнення на користь працівника середнього заробітку за час вимушеного прогулу в зв'язку з незаконним звільненням або переведенням, відстороненням від роботи - невиконанням рішення про поновлення на роботі, затримкою видачі трудової книжки або розрахунку він визначається за загальними правилами обчислення середнього заробітку, виходячи з заробітку за останні два календарні місяці роботи (пункт 32 Пленуму).

Визначаючи розмір грошового забезпечення за час вимушеного прогулу, суд виходить з того, що при обчисленні належної до виплати суми застосовуються положення Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №100 від 08.02.1995 (далі Порядок №100).

Так, згідно з вимогами пункту 2 розділу ІІ Порядку №100, у всіх інших випадках збереження середньої заробітної плати середньомісячна заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи, що передують події, з якою пов'язана відповідна виплата.

Відповідно до пункту 5 розділу ІV Порядку №100, нарахування виплат у всіх випадках збереження середньої заробітної плати провадиться виходячи з розміру середньоденної (годинної) заробітної плати.

Нарахування виплат, що обчислюються із середньої заробітної плати за останні два місяці роботи, провадяться шляхом множення середньоденного (годинного) заробітку на число робочих днів/годин, а у випадках, передбачених чинним законодавством, календарних днів, які мають бути оплачені за середнім заробітком. Середньоденна (годинна) заробітна плата визначається діленням заробітної плати за фактично відпрацьовані протягом двох місяців робочі (календарні) дні на число відпрацьованих робочих днів (годин), а у випадках, передбачених чинним законодавством, - на число календарних днів за цей період (пункт 8 Порядку №100).

В матеріалах справи міститься довідка ГУНП в Запорізькій області від 08.07.2022 №793/12/01-2022 (а.с.218, т.1), відповідно до якої середньомісячне грошове забезпечення та середньоденне грошове забезпечення ОСОБА_1 становить 10440,16 грн та 342,30 грн, відповідно.

Останнім робочим днем позивача є 23.05.2022, а відповідно позивач має право на відшкодування середньої заробітної плати за період вимушеного прогулу з 24.05.2022 по 14.09.2022 (82 робочих дня).

А відтак сума заробітної плати, яка підлягає стягненню на користь позивача з Головного управління Національної поліції в Запорізькій області становить 28068,60 грн. (342,30 х 82 = 28068,60 грн.).

Відповідно до п.2, 3 ч.1 ст.371 КАС України, негайно виконуються рішення суду про присудження виплати заробітної плати, іншого грошового утримання у відносинах публічної служби - у межах суми стягнення за один місяць; поновлення на посаді у відносинах публічної служби.

За таких обставин, рішення суду в частині поновлення ОСОБА_1 на посаді в поліції, а також в частині стягнення грошового забезпечення у межах суми за один місяць, підлягає негайному виконанню.

Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною 2 статті 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

В постанові Пленуму Верховного Суду України №9 від 06.11.1992 «Про практику розгляду судами трудових спорів» роз'яснено, що у випадках стягнення на користь працівника середнього заробітку за час вимушеного прогулу в зв'язку з незаконним звільненням або переведенням, відстороненням від роботи - невиконанням рішення про поновлення на роботі, затримкою видачі трудової книжки або розрахунку він визначається за загальними правилами обчислення середнього заробітку, виходячи з заробітку за останні два календарні місяці роботи (пункт 32 Пленуму).

Визначаючи розмір грошового забезпечення за час вимушеного прогулу, суд виходить з того, що при обчисленні належної до виплати суми застосовуються положення Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №100 від 08.02.1995 (далі Порядок №100).

Так, згідно з вимогами пункту 2 розділу ІІ Порядку №100, у всіх інших випадках збереження середньої заробітної плати середньомісячна заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи, що передують події, з якою пов'язана відповідна виплата.

Відповідно до пункту 5 розділу ІV Порядку №100, нарахування виплат у всіх випадках збереження середньої заробітної плати провадиться виходячи з розміру середньоденної (годинної) заробітної плати.

Нарахування виплат, що обчислюються із середньої заробітної плати за останні два місяці роботи, провадяться шляхом множення середньоденного (годинного) заробітку на число робочих днів/годин, а у випадках, передбачених чинним законодавством, календарних днів, які мають бути оплачені за середнім заробітком. Середньоденна (годинна) заробітна плата визначається діленням заробітної плати за фактично відпрацьовані протягом двох місяців робочі (календарні) дні на число відпрацьованих робочих днів (годин), а у випадках, передбачених чинним законодавством, - на число календарних днів за цей період (пункт 8 Порядку №100).

В матеріалах справи міститься довідка ГУНП в Запорізькій області від 23.08.2022 №1134/12/01-2022, відповідно до якої середньомісячне грошове забезпечення та середньоденне грошове забезпечення ОСОБА_1 становить 8669,38 грн та 284,24 грн відповідно.

Останнім робочим днем позивача є 23.05.2022, а відповідно позивач має право на відшкодування середньої заробітної плати за період вимушеного прогулу з 24.05.2022 по 08.11.2022 (82 робочих дня).

А відтак сума заробітної плати, яка підлягає стягненню на користь позивача з Головного управління Національної поліції в Запорізькій області становить 48036,56 грн (284,24 х 169 = 48036,56 грн).

Відповідно до пунктів 2, 3 ч.1 ст.371 КАС України, негайно виконуються рішення суду про присудження виплати заробітної плати, іншого грошового утримання у відносинах публічної служби - у межах суми стягнення за один місяць; поновлення на посаді у відносинах публічної служби.

За таких обставин, рішення суду в частині поновлення ОСОБА_1 на посаді в поліції, а також в частині стягнення грошового забезпечення у межах суми за один місяць, підлягає негайному виконанню.

Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною 2 статті 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

Керуючись статтями 2, 6, 8-10, 14, 90, 139, 143, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції в Запорізькій області (код ЄДРПОУ 40108688, 69057, м.Запоріжжя, вул. Матросова Олександра, буд. 29) про визнання протиправним та скасування рішення суб'єкта владних повноважень, поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу - задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати наказ начальника Головного управління Національної поліції в Запорізькій області Лушпієнка М. від 18.05.2022 № 406 "Про застосування дисциплінарного стягнення" в частині звільнення поліцейського відділу реагування патрульної поліції Мелітопольського РУП ГУНП в Запорізькій області старшого сержанта поліції ОСОБА_1 зі служби в поліції.

Визнати протиправним та скасувати наказ начальника Головного управління Національної поліції в Запорізькій області Лушпієнка М. від 23.05.2022 № 418 о/с "По особовому складу" в частині реалізації дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України старшого сержанта поліції ОСОБА_1 .

Поновити ОСОБА_1 на посаді поліцейського відділу реагування патрульної поліції Мелітопольського РУП ГУНП в Запорізькій області.

Стягнути з Головного управління Національної поліції в Запорізькій області (код ЄДРПОУ 40108688) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) середній заробіток за час вимушеного прогулу, починаючи з 23 травня 2022 року до поновлення на роботі.

Рішення в частині поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку у межах суми стягнення за один місяць підлягає негайному виконанню.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення виготовлене у повному обсязі та підписане суддею 18 листопада 2022 року.

Суддя Р.В. Сацький