Справа № 2а-3460/10/1570
30 березня 2010 року м.Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Тарасишина О.М., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Одеського слідчого ізолятору Управління Державного департаменту з питань виконання покарань в Одеській області про визнання дій незаконними, які виразились у триманні під вартою в період з 09.01.2007 року по 19.02.2007 року та з 02.11.2009 року по теперішній час та зобов'язання здійснити заходи щодо звільнення з-під варти, -
До суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Одеського слідчого ізолятору Управління Державного департаменту з питань виконання покарань в Одеській області про визнання дій незаконними, які виразились у триманні під вартою в період з 09.01.2007 року по 19.02.2007 року та з 02.11.2009 року по теперішній час та зобов'язання здійснити заходи щодо звільнення з-під варти.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 17 КАС компетенція адміністративних судів поширюється, зокрема, на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів або правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності. Вжитий у цій процесуальній нормі термін "суб'єкт владних повноважень" відповідно до пункту 7 частини 1 статті 3 КАС України означає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхню посадову чи службову особу, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень. Таким чином, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка правильності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.
У відповідності до ч. 2 ст. 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Крім того, згідно с. 2 ст. 4 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
У відповідності до ч. 2 ст. 17 КАС Україникомпетенція адміністративних судів не поширюється на публічно-правові справи, що належить вирішувати в порядку кримінального судочинства.
Як вбачається з позовної заяви, позивачем оскаржуються дії Одеського слідчого ізолятору Управління Державного департаменту з питань виконання покарань в Одеській області з приводу незаконного утримання під вартою позивача без рішення суду, які за переконанням позивача мають незаконний характер.
Відповідно до положень ст. 3. Кримінально-процесуального Кодексу України провадження в кримінальних справах на території України здійснюється за правилами цього Кодексу незалежно від місця вчинення злочину.
Так, згідно зі ст. 155 КПК України взяття під варту як запобіжний захід застосовується в справах про злочини, за які законом передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк понад три роки. У виняткових випадках цей запобіжний захід може бути застосовано в справах про злочини, за які законом передбачено покарання у вигляді позбавлення волі і на строк не більше трьох років.
У відповідності до ст. 110 КПК України дії і постанови органів дізнання можуть бути оскаржені до суду.
Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 23.05.2001 року №6-рп/2001 правосуддя України здійснюється шляхом розгляду і вирішення справ по спорах відповідно до процесуального законодавства України. Цим рішенням Конституційного Суду України кримінальне судочинство визначено як врегульований нормами Кримінально-процесуального кодексу України порядок діяльності органів дізнання, досудового слідства, прокуратури і суду (судді) щодо порушення, розслідування, розгляду і вирішення кримінальних справ, а також діяльність інших учасників кримінального процесу - підозрюваних, обвинувачених, підсудних, цивільних позивачів і відповідачів, їх представників та інших осіб з метою захисту своїх конституційних прав, свобод та законних інтересів. Захист прав і свобод людини не може бути надійним без надання їй можливості при розслідуванні кримінальної справи оскаржити до суду окремі процесуальні акти, дії чи бездіяльність органів дізнання, попереднього слідства і прокуратури. Таке оскарження може здійснюватися у порядку, встановленому КПК України.
Згідно з п. 4.2 рішення Конституційного Суду України №6-рп/2001 від 23.05.2001р. правосуддя в Україні здійснюється шляхом розгляду і вирішення справ по спорам відповідно до процесуального законодавства України.
З огляду на те, що спірні відносини, які виникли між сторонами за позовом, стосуються правомірності тримання під вартою позивача Одеського слідчого ізолятору Управління Державного департаменту з питань виконання покарань в Одеській області, суд дійшов висновку, що ця позовна заява не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, оскільки правовідносини врегульовані кримінально-процесуальним законодавством України.
Згідно вимог п. 1 ч. 1 ст. 109 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Враховуючи викладене, приймаючи до уваги те, що ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовними вимогами до Одеського слідчого ізолятору Управління Державного департаменту з питань виконання покарань в Одеській області про визнання дій незаконними, які виразились у триманні під вартою в період з 09.01.2007 року по 19.02.2007 року та з 02.11.2009 року по теперішній час та зобов'язання здійснити заходи щодо звільнення з-під варти, суд вважає у відкритті провадження у порядку адміністративного судочинства позивачу слід відмовити та повернути позов з усіма доданими до нього матеріалами відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 109 КАС України, у зв'язку з тим, що для даних правовідносин законом встановлений інший порядок судового провадження.
Керуючись ст. ст. 18, 108, 160, 165 КАС України, -
Відмовити у відкриття провадження в справі а адміністративним позовом ОСОБА_1 до Одеського слідчого ізолятору Управління Державного департаменту з питань виконання покарань в Одеській області про визнання дій незаконними, які виразились у триманні під вартою в період з 09.01.2007 року по 19.02.2007 року та з 02.11.2009 року по теперішній час та зобов'язання здійснити заходи щодо звільнення з-під варти .
Копію ухвали разом з адміністративним позовом та всіма доданими до нього матеріалами надіслати позивачу.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 5-дневний строк з дня винесення ухвали заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 10 днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя О.М. Тарасишина