Ухвала від 21.11.2022 по справі 9901/463/21

УХВАЛА

21 листопада 2022 року

м. Київ

справа №9901/463/21

адміністративне провадження №П/9901/463/21

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

Головуючого судді - Загороднюка А.Г.,

суддів: Білак М.В., Губської О.А., Калашнікової О.В., Соколова В.М.,

за участі:

секретаря судового засідання Волощука В.В.,

представника позивача Бобра Д.О.,

представника відповідача Басая В.О.,

представника 3 особи Пуленця А.С.,

розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні клопотання ОСОБА_1 про залучення Міністерства внутрішніх справ України як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача до участі у розгляді справи, клопотання ОСОБА_1 і Кабінету Міністрів України про витребування доказів та питання про залучення до участі у справі Національної поліції України як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача у справі за позовом ОСОБА_1 до Президента України Зеленського Володимира Олександровича, треті особи: Рада національної безпеки і оборони України та Кабінет Міністрів України про визнання протиправним та скасування Указу Президента України,

ВСТАНОВИВ:

11 листопада 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Верховного Суду з адміністративним позовом до Президента України Зеленського Володимира Олександровича, в якому просив визнати протиправним і нечинним Указ Президента України від 21 травня 2021 року № 203/2021 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 14 травня 2021 року "Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)" у частині введення в дію персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) щодо ОСОБА_1 , а саме пункт 599 додатку 1 до рішення ( ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця Республіки Вірменія, громадянина Республіки Вірменія).

Ухвалою Верховного Суду від 16 листопада 2021 року відкрито провадження у цій справі.

15 серпня 2022 року року від позивача надійшло клопотання про залучення Міністерства внутрішніх справ України як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача до участі у розгляді справи.

В обґрунтування заявленого клопотання позивач зазначив, що рішення суду у даній справі впливає на права та обов'язки Міністерства внутрішніх справ України.

У судовому засіданні представник позивача указане клопотання підтримав та просив його задовольнити з підстав, викладених у ньому. Представники відповідача та третьої особи не заперечували проти задоволення клопотання про залучення тертої особи.

Також у судовому засіданні судом ініційовано питання про залучення Національної поліції України як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача до участі у розгляді справи.

На запитання суду щодо можливості такого залучення у справі Національної поліції України в якості третьої особи представники позивача, відповідача та третьої особи не заперечували.

Також позивачем і Кабінетом Міністрів України заявлено клопотання про витребування доказів з Національної поліції України.

Проти задоволення клопотання про витребування доказів представники позивача, відповідача та третьої особи не заперечували.

Вирішуючи питання щодо можливості залучення Міністерства внутрішніх справ України та Національної поліції України як третьої особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача до участі у розгляді справи та про витребування доказів, суд виходить з такого.

Рішення Ради національної безпеки і оборони України від 14с травня 2021 року «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів санкцій)», уведене в дію Указом Президента України від 21 травня 2017 року № 203/2021, прийняте на підставі пропозицій щодо застосування і скасування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій), внесених Кабінетом Міністрів країни, Службою безпеки України та Національним банком України.

Зазначені вище пропозиції Уряду містяться в розпорядженні Кабінету Міністрів України від 14 травня 2021 року № 442-р «Про внесення пропозицій щодо застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)».

Відповідно до пункту 1 Розпорядження Кабінету Міністрів України, пропозиції щодо безстрокового застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) запровадяться відносно осіб, які перебувають у статусі суб'єкта підвищеного злочинного впливу.

Відповідно до пункту 3 Порядку підготовки пропозицій Кабінету Міністрів України щодо застосування, скасування та внесення змін до санкцій, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2016 року № 888, підготовка та внесення Кабінетові Міністрів України пропозицій щодо застосування, скасування та внесення змін до санкцій здійснюється відповідно до законодавства, у тому числі з урахуванням вимог Регламенту Кабінету Міністрів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 липня 2007 року № 950, державними органами, до повноважень яких належить забезпечення формування та реалізація державної політики у сфері, в якій настали підстави для застосування санкцій (були вчинені дії іноземної держави, іноземної юридичної чи фізичної особи, інших суб'єктів) (далі - ініціатор), якщо інше не передбачено цим Порядком.

Частиною другою пункту 6 зазначеного Порядку передбачено, що відповідальність за повноту і достовірність відомостей, викладених у проекті рішення Кабінету Міністрів України та пояснювальній записці до нього, несе їх ініціатор, а також інші заінтересовані органи, які подавали ініціатору інформацію.

В довідці про погодження проекту розпорядження Кабінету Міністрів України «Про внесення пропозицій щодо застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)» зазначено, що проект вказаного Розпорядження Кабінету Міністрів України розроблено Національною поліцією України.

Таким чином, обґрунтування відомостей, що ідентифікують позивача, як суб'єкта, до якого пропонується застосувати санкції та наявність певних доказів щодо дій та фактів, що підтверджують наявність підстав для застосування санкцій, зазначених Законом України «Про санкції», можуть знаходитися у розробника проекту Розпорядження Кабінету Міністрів України - Національної поліції України.

Листом від 01 серпня 2022 року № 63050/9.1.1/16-22 Міністерство юстиції звернулося до Національної поліції України з вимогою надати відповідні докази та пояснення щодо існування фактичних даних та обставин, що стали підставою для внесення пропозиції Кабінету Міністрів України про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) до низки осіб, у тому числі і до позивача, які містилися в проекті Розпорядження Кабінету Міністрів України, а також документів (відомостей), що можуть підтвердити вчинення позивачем дій (наявність певного статусу), що визначені як підстава для запровадження санкцій.

Листом від 12 серпня 2022 року №7140/55/01-2022 Національна поліція України проінформувала Мін'юст, що інформація щодо підстав застосування санкцій є конфіденційною, таємною та службовою інформацією, з огляду на що, надати документи, які стали підставами для застосування санкцій до позивача, неможливо.

Також в поясненнях Кабінету Міністрів України зазначено, що головним розробником розпорядження Кабінету Міністрів України від 14 травня 2021 року № 442-р «Про внесення пропозицій щодо застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)» є Міністерство внутрішніх справ України.

Відповідно до частини другої статті 49 КАС України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.

Частиною п'ятою статті 49 КАС України встановлено, що про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі.

З огляду на те, що рішення суду у справі може вплинути на права та обов'язки Міністерства внутрішніх справ України та Національної поліції України, зокрема щодо права в подальшому вносити пропозиції про зміну санкцій, застосованих до позивача, Суд залучає їх до участі у справі як третіх осіб, що не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача та витребовує від Національної поліції України належним чином засвідчені копії документів, що містять пропозиції про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) до позивача.

УХВАЛИВ:

Клопотання ОСОБА_1 про залучення Міністерства внутрішніх справ України як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача до участі у розгляді справи задовольнити.

Залучити Міністерство внутрішніх справ України до участі у справі як третю особу, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача.

Залучити Національну поліцію України до участі у справі як третю особу, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача.

Установити третім особам десятиденний строк з дня отримання позовної заяви для подання до суду пояснень щодо позову та доказів, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються ці пояснення, а також документів, що підтверджують надіслання (надання) пояснень і доданих до них доказів учасникам справи.

Клопотання ОСОБА_1 та Кабінету Міністрів України про витребування доказів - задовольнити.

Зобов'язати Національну поліцію України до 05 грудня 2021 року подати Верховному Суду:

- копії документів, що підтверджують існування фактичних даних та обставини, що стали підставою для внесення пропозиції Кабінету Міністрів України та прийняття Радою національної безпеки і оборони України рішення про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) до ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 уродженець Республіки Вірменія, громадянин Республіки Вірменія);

- копії документів, що підтверджують вчинення ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 уродженець Республіки Вірменія, громадянин Республіки Вірменія) дій, передбачених частиною першою статті 3 Закону України «Про санкції»;

- копії документів, що містять пропозиції Національної поліції України про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) до ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 уродженець Республіки Вірменія, громадянин Республіки Вірменія), що були внесені до Кабінету Міністрів України;

- відомості, що ідентифікують ОСОБА_1 , як суб'єкта до якого пропонувалося застосувати санкції та докази стосовно дій та фактів, що підтверджують наявність підстав для застосування до ОСОБА_1 санкцій на підставі указу Президента України від 21 травня 2021 року № 203/2021 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 14 травня 2021 року "Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)".

Повідомити, що інформацію у справі, яка розглядається, можна отримати за адресою на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет: supreme.court.gov.ua.

Призначити наступне судове засідання на 12 грудня 2022 року о 16:30 год.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та оскарженню не підлягає.

Повний текст ухвали буде виготовлено протягом п'яти днів.

Головуючий суддя: А.Г. Загороднюк

судді: М.В. Білак

О.А. Губська

О.В. Калашнікова

В.М. Соколов