ф
22 листопада 2022 року
м. Київ
справа №420/7530/21
адміністративне провадження №К/990/31205/22
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Шевцової Н.В.,
суддів: Данилевич Н.А., Мацедонської В.Е.,
перевіривши касаційну скаргу Управління Державної міграційної служби України в Херсонській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25 жовтня 2021 року та постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 14 квітня 2022 року у справі №420/7530/21 за позовом ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України в Херсонській області, Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, висновку,
У травні 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовною заявою, у якій просив:
- визнати протиправним та скасувати рішення УДМС України в Херсонській області від 30 листопада 2015 року «Про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України ОСОБА_1 »;
- визнати протиправним та скасувати висновок ГУ ДМС України в Одеській області, згідно до якого прийнято рішення про відмову в оформленні паспорта громадянина України у вигляді ID-картки замість втраченого ОСОБА_1 за його заявою від 29 грудня 2020 року, зобов'язавши ГУ ДМС України в Одеській області оформити паспорт громадянина України замість втраченого.
25 жовтня 2021 року рішенням Одеського окружного адміністративного суду позовні вимоги задоволено частково.
Визнано протиправним і скасовано рішення Управління державної міграційної служби України в Херсонській області від 30 листопада 2015 року «Про скасування рішення УМВС України в Херсонській області від 26 грудня 2008 року про набуття громадянства України за територіальним походженням відповідно до частини 1 статті 8 Закону України «Про громадянство України» відносно ОСОБА_1 ».
Визнано протиправними дії Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області щодо відмови в оформленні паспорта громадянина України у вигляді ID-картки замість втраченого громадянину України ОСОБА_1 за його заявою від 29 грудня 2020 року.
Зобов'язано Головне управління Державної міграційної служби України в Одеській області оформити паспорт ОСОБА_1 замість втраченого.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.
14 квітня 2022 року постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу Управління державної міграційної служби України в Херсонській області залишено без задоволення. Апеляційну скаргу Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області задоволено частково.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25 жовтня 2021 року по справі №420/7530/21 в частині визнання протиправними дії ГУ ДМС в Одеській області щодо відмови в оформленні паспорта громадянина України у вигляді ID-картки замість втраченого громадянину України ОСОБА_1 за його заявою від 29.12.2020 року та зобов'язання ГУ ДМС в Одеській області оформити паспорт ОСОБА_1 замість втраченого скасовано.
В означеній частині прийнято нове рішення, яким позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування висновку ГУ ДМС України в Одеській області, згідно до якого прийнято рішення про відмову в оформленні паспорта громадянина України у вигляді ID-картки замість втраченого ОСОБА_1 за його заявою від 29 грудня 2020 року, зобов'язання ГУ ДМС України в Одеській області оформити паспорт громадянина України замість втраченого задоволено частково.
Визнано протиправною відмову ГУ ДМС України в Одеській області в особі Малиновського районного відділу в оформленні ОСОБА_1 паспорта громадянина України у вигляді ІD - картки замість втраченого, викладену в Листі за №5114-141/5114.1-21 від 30 січня 2021 року.
Зобов'язано ГУ ДМС України в Одеській області в особі Малиновського районного відділу повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 29.12.2020 року і прийняти відповідне рішення відповідно до вимог Порядку оформлення, видачі, обміну. пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 № 302, з урахуванням висновків, викладених у даній постанові.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області (65045, м. Одеса, вул. Преображенська, 44, код ЄДРПОУ 37811384) на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 454 грн. (чотириста п'ятдесят чотири гривні 00 копійок).
В іншій частині рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25 жовтня 2021 року по справі №420/7530/21 - залишено без змін
На вказані рішення суду першої та апеляційної інстанцій відповідачем подано касаційну скаргу, яку зареєстровано у Верховному Суді 10 листопада 2022 року.
За правилами частини першої статті 334 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) за відсутності підстав для залишення касаційної скарги без руху, повернення касаційної скарги чи відмови у відкритті касаційного провадження суд касаційної інстанції постановляє ухвалу про відкриття касаційного провадження у справі.
Крім того, згідно з частиною першою статті 328 КАС України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в касаційному порядку рішення суду першої інстанції після апеляційного перегляду справи, а також постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково у випадках, визначених цим Кодексом.
Згідно з даними Єдиного державного реєстру судових рішень, судом першої інстанції розглянуто справу за правилами спрощеного позовного провадження.
Разом з тим, пунктом 2 частини п'ятої статті 328 КАС України обумовлено, що не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах незначної складності та інших справах, розглянутих за правилами спрощеного позовного провадження (крім справ, які відповідно до цього Кодексу розглядаються за правилами загального позовного провадження), крім випадків, якщо: а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики; б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до цього Кодексу позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи; в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу; г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.
Оскаржуючи судове рішення, розглянутій за правилами спрощеного позовного провадження, відповідач у касаційній скарзі зазначає про наявність підстав, передбачених підпунктом «а» пункту 2 частини п'ятої статті 328 КАС України, за яких оскаржувані рішення судів першої та апеляційної інстанцій підлягають перегляду в касаційному порядку, що є передумовою для перевірки вмотивованості підстав, передбачених частиною четвертою статті 328 КАС України.
А саме, у касаційній скарзі відповідач вказує, що касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики.
Суд касаційної інстанції зазначає, що в обґрунтування вказаного твердження відповідач не навів в чому саме полягає фундаментальне значення цієї справи для формування єдиної правозастосовчої практики, тому Суд вважає за необхідне залишити касаційну скаргу без руху для обґрунтування наявності виняткових обставин, передбачених пунктом 2 частини п'ятої статті 328 КАС України.
Згідно із частиною другою статті 332 КАС України до касаційної скарги, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених статтею 330 цього Кодексу, застосовуються положення статті 169 цього Кодексу.
Частинами першою і другою статті 169 КАС України визначено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи викладене, відповідно до правил статей 169, 332 КАС України касаційна скарга підлягає залишенню без руху з установленням відповідачу строку для усунення її недоліків шляхом надання до суду касаційної інстанції касаційної скарги в новій редакції із обґрунтуванням наявності виняткових обставин, передбачених пунктом 2 частини п'ятої статті 328 КАС України.
Керуючись статтями 3, 169, 330, 329, 332 Кодексу адміністративного судочинства України, Суд
Касаційну скаргу Управління Державної міграційної служби України в Херсонській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25 жовтня 2021 року та постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 14 квітня 2022 року у справі №420/7530/21 за позовом ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України в Херсонській області, Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, висновку- залишити без руху.
Надати заявнику касаційної скарги строк для усунення виявлених недоліків касаційної скарги тривалістю десять днів з моменту отримання копії цієї ухвали.
Роз'яснити, що у разі невиконання вимог цієї ухвали в установлений судом строк касаційна скарга буде повернута.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач Н.В. Шевцова
Судді Н.А. Данилевич
В.Е. Мацедонська