79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
15.11.2022 Справа № 914/3989/21
Господарський суд Львівської області у складі судді Петрашка М.М., розглянувши в судовому засіданні
заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Західземлепроект Плюс"
про заміну боржника виконавчого провадження та видачу нового виконавчого листа (вх.№ 3592/22 від 02.11.2022р.)
у справі №914/3989/21
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Західземлепроект Плюс"
до відповідача Буської міської ради
про стягнення 45761,50 грн.
за участю представників:
від заявника (позивача) не з'явився
від відповідача (боржника) не з'явився
У провадженні Господарського суду Львівської області перебувала справа за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Західземлепроект Плюс" до відповідача Буської міської ради про стягнення 45761,50 грн.
Рішенням Господарського суду Львівської області від 12.05.2022 року у справі №914/3989/21 позов задоволено та стягнуто з Буської міської ради (80500, Львівська область, Золочівський район, місто Буськ, площа 900-річчя Буська, будинок 1, ідентифікаційний код 26307575) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Західземлепроект Плюс” (79041, місто Львів, вулиця Героїв УПА, будинок 73, ідентифікаційний код 41027977) 45761,50 грн. - заборгованості та 2270,00 грн. витрат по сплаті судового збору.
На примусове виконання вказаного рішення суду, 30.06.2022р. було видано відповідний наказ.
02.11.2022р. на розгляд Господарського суду Львівської області надійшла заява (вх. № 3592/22) Товариства з обмеженою відповідальністю «Західземлепроект Плюс» про заміну боржника виконавчого провадження та видачу нового виконавчого документа.
Ухвалою суду від 03.11.2022р. заяву прийнято до розгляду, призначено її розгляд в судовому засіданні на 15.11.2022 р.
Сторони явку представників в судове засідання 15.11.2022р. не забезпечили.
Заявник (позивач) у поданій заяві просив здійснювати її розгляд без його участі.
Станом на дату розгляду заяви до суду жодних заяв чи клопотань від Буської міської ради та Виконавчого комітету Буської міської ради не надходило.
Розглянувши заяву про заміну боржника виконавчого провадження та видачу нового виконавчого документа (вх.№ 3592/22 від 02.11.2022р.), суд зазначає таке.
Як вбачається із заяви про заміну боржника у виконавчому провадженні, Товариство з обмеженою відповідальністю “Західземлепроект Плюс” просить суд замінити боржника по справі №914/3989/21: Буську міську раду (ідентифікаційний код 26307575) на Виконавчий комітет Буської міської ради Львівської області (80500, Львівська область, м. Буськ, площа 900- річчя Буська, буд. 1; ідентифікаційний код 04056138) та видати новий виконавчий лист у даній справі.
Обгрунтовуючи подану заяву заявник зазначає, що з метою виконання наказу від 30.06.2022р. про примусове виконання рішення Господарського суду Львівської області від 12.05.2022р., Товариство з обмеженою відповідальністю «Західземлепроект Плюс» звернулось в управління Державної казначейської служби України у Буському районі Львівській області.
Однак, як зазначає заявник, листом від 05.09.2022 року № 01-09-08/658 управлінням державної казначейської служби України у Буському районі Львівській області повідомлено, що боржник - Буська міська рада (ЄДРПОУ 26307575) не має будь-яких рахунків, відкритих в органах Казначейства, а для здійснення місцевого самоврядування міською радою створено Виконавчий комітет Буської міської ради, який має відкриті рахунки в управлінні державної казначейської служби України у Буському районі Львівській області.
Листом Виконавчого комітету Буської міської ради від 01.09.2022 року №1796 повідомлено стягувача, що у Буської міської ради відсутні банківські рахунки.
Також вказаним листом повідомлено стягувача, що Виконавчий комітет Буської міської ради має відкриті рахунки в Державній казначейській службі України, а також зазначено банківські реквізити таких.
Крім того, Товариство з обмеженою відповідальністю «Західземлепроект Плюс» зазначає, що листом Виконавчого комітету Буської міської ради від 02.09.2022 року №1795 повідомлено, що наказ про примусове виконання рішення суду по даній справі буде виконано добровільно після заміни боржника у судовому рішенні.
Таким чином, стягувач стверджує, що юридична особа «Буська міська рада» не є розпорядником бюджетних коштів, та будь-яких рахунків, відкритих в органах казначейської служби та банківських установах, не має. Виконавчий комітет Буської міської ради є головним розпорядником коштів бюджету територіальної громади. Для виконання повноважень, покладених на виконавчий комітет, та обліку коштів загального і спеціального фондів бюджету виконавчому комітету в Державній казначейській службі України відкрито реєстраційні та спеціальні рахунки, що підтверджується вищезазначеними листами.
Відповідно до частин 1, 2, 5 статті 334 Господарського процесуального кодексу України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником. Заяву про заміну сторони її правонаступником може подати сторона (заінтересована особа), державний або приватний виконавець. Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Питання процесуального правонаступництва врегульовані частиною першою статті 52 ГПК України, згідно з якою у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу.
Процесуальне правонаступництво - це перехід процесуальних прав та обов'язків від однієї особи до іншої. Виникнення процесуального правонаступництва безпосередньо пов'язане із переходом матеріальних прав між такими особами. Заміна сторони правонаступником відбувається, як правило, у випадках зміни суб'єкта права або обов'язку у правовідношенні, коли новий суб'єкт права (позивач, відповідач або третя особа) повністю або частково приймає на себе права чи обов'язки попередника.
Для настання процесуального правонаступництва необхідно встановити факт переходу до особи матеріальних прав попередника. У кожному конкретному випадку для вирішення питання про можливість правонаступництва господарському суду необхідно досліджувати відповідні фактичні обставини, передбачені нормами матеріального права.
Відповідний висновок викладений в постанові Великої Палати Верховного Суду від 18.01.2022 у справі № 34/425.
Таким чином, вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження слід здійснювати з урахуванням положень статей 74-79, 86 Господарського процесуального кодексу України, тобто за перевірки та надання оцінки доказам, наданим в обґрунтування відповідної заяви.
Виходячи зі змісту статей 512, 514 Цивільного кодексу України, статті 15 Закону України «Про виконавче провадження» та статті 334 Господарського процесуального кодексу України, Товариство з обмеженою відповідальністю "Західземлепроект Плюс" вважає, що є підстави для заміни боржника у виконавчому листі Буської міської ради на Виконавчий комітет Буської міської ради.
За приписами статті 129-1 Конституції України судове рішення ухвалюється іменем України та є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно із частиною статті 2 Господарського процесуального кодексу України, однією з основних засад (принципів) господарського судочинства є обов'язковість судового рішення.
У відповідності до статті 18 Господарського процесуального кодексу України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Відповідно до статті 326 Господарського процесуального кодексу України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, і за її межами.
Аналогічні положення містить частина 2 статті 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» відповідно до якої судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.
Відповідно до частини 1 статті 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Пунктом 12 частини 1 статті 2 Бюджетного кодексу України визначено, що бюджетні установи - органи державної влади, органи місцевого самоврядування, а також організації, створені ними у встановленому порядку, що повністю утримуються за рахунок відповідно державного бюджету чи місцевого бюджету. Бюджетні установи є неприбутковими.
З огляду на вищенаведені норми законодавства та наявні в матеріалах справи докази, Буська міська рада є органом місцевого самоврядування - бюджетною установою, яка повністю утримуються за рахунок місцевого бюджету. Іншого судом не встановлено.
Механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, а також іншими органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення, в тому числі, механізм здійснення безспірного списання коштів, визначається Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим Постановою КМУ від 03.08.2011 №845.
У пункті 2 Порядку визначено такі терміни:
безспірне списання - операції з коштами державного та місцевих бюджетів, що здійснюються з метою виконання Казначейством та його територіальними органами (далі - органи Казначейства) рішень про стягнення коштів без згоди (подання) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, боржників, органів місцевого самоврядування та/або державних органів на підставі виконавчих документів;
боржники - це визначені в рішенні про стягнення коштів державні органи, розпорядники бюджетних коштів (бюджетні установи), а також одержувачі бюджетних коштів в частині здійснення передбачених бюджетною програмою заходів, на які їх уповноважено, які мають відкриті рахунки в органах Казначейства, крім рахунків із спеціальним режимом використання.
Відповідно до пункту 24 Порядку, стягувачі, на користь яких прийняті рішення про стягнення коштів з рахунків боржника, подають до органу Казначейства, в якому обслуговується боржник (відкриті рахунки), або за його місцезнаходженням документи, зазначені у пункті 6 цього Порядку. Якщо боржник обслуговується централізованою бухгалтерією, зазначені документи подаються до органу Казначейства, в якому відкрито рахунки відповідної бюджетної установи, при якій створена така централізована бухгалтерія.
Листом від 05.09.2022 року № 01-09-08/658 Управління Державної казначейської служби України у Буському районі Львівській області повідомило стягувача, що в управлінні Казначейства не перебуває на розрахунково-касовому обслуговуванні та не має відкритих рахунків зазначений у наказі суду боржник - Буська міська рада (ЄДРПОУ 26307575), проте має відкриті рахунки Виконавчий комітет Буської міської ради (ЄДРПОУ 04056138).
Відтак орган Казначейства зазначив, що він не приймає до виконання та повертає наказ Господарського суду Львівської області у справі № 914/3989/21 на підставі підпункту 1 пункту 9 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників (далі - Порядок виконання рішень), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 30.01.2013 № 45 із змінами), оскільки визначений у виконавчому документі боржник (Буська міська рада Львівської області) не має відкритих рахунків в органі Казначейства.
У вказаному листі також поінформовано, що у разі заміни боржника у виконавчому документі такий може бути пред'явлений для примусового виконання до управління Казначейства в межах встановленого строку пред'явлення виконавчих документів до виконання.
Поряд з цим, листом № 1796 від 01.09.2022р. Виконавчий комітет Буської міської ради поінформував стягувача про відсутність відкритих банківських рахунків у Буської міської ради, а Виконавчий комітет Буської міської ради має відкриті рахунки в Державній казначейській службі України.
Слід зазначити, що заявником долучено до заяви про заміну боржника виконавчого провадження лист Виконавчого комітету Буської міської ради від 02.09.2022р. № 1795, відповідно до якого, виконання наказів про примусове виконання рішень Господарського суду Львівської області, зокрема у справі № 914/3989/21, буде виконано добровільно Виконавчим комітетом Буської міської ради після заміни боржника у судовому рішенні.
Тобто, зі змісту вищенаведеного листа від 02.09.2022р. № 1795 вбачається, що Виконавчий комітет Буської міської ради фактично підтверджує повне прийняття на себе прав та обов'язків по виконанню рішення Господарського суду Львівської області у справі № 914/3989/21.
Статтею 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в України» визначено, що виконавчі органи рад - органи, які відповідно до Конституції України та цього Закону створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах (у разі їх створення) радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами.
Тобто, Виконавчий комітет Буської міської ради - це орган, який утворює міська рада для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах визначених Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» та іншими законами.
Відповідно до частин 1, 2 статті 11 Закону України «Про місцеве самоврядування в України» виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.
Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.
Відповідно до пункту 4 статті 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать, зокрема, здійснення в установленому порядку фінансування видатків з місцевого бюджету.
Статтею 64 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що сільські, селищні, міські, районні в містах (у разі їх створення) ради та їх виконавчі органи самостійно розпоряджаються коштами відповідних місцевих бюджетів, визначають напрями їх використання.
Відповідно до пункту 3 частини 2 статті 22 Бюджетного кодексу України, головними розпорядниками бюджетних коштів за бюджетними призначеннями, визначеними іншими рішеннями про місцеві бюджети, - місцеві державні адміністрації, виконавчі органи та апарати місцевих рад (секретаріат Київської міської ради), структурні підрозділи місцевих державних адміністрацій, виконавчих органів місцевих рад в особі їх керівників.
Зі змісту наведених норм законодавства вбачається, що Виконавчий комітет Буської міської ради є виконавчим органом, який належить до структури Буської міської ради Львівської області та є головним розпорядником бюджетних коштів.
Таким чином, з огляду на викладене, враховуючи положення статей 52, 334 Господарського процесуального кодексу України, суд вважає за можливе замінити боржника у наказі Господарського суду Львівської області у справі №914/3989/21 Буську міську раду на Виконавчий комітет Буської міської ради.
Розглянувши заяву стягувача про видачу нового виконавчого листа у даній справі, суд зазначає, що чинним законодавством не передбачено видачу нового виконавчого документа, а відтак, примусове виконання рішення суду здійснюється на підставі вже виданого наказу з урахуванням даної ухвали суду (Постанова Верховного Суду від 01.12.2021 у справі №905/3250/16).
Враховуючи наведене, керуючись статтями 2, 52, 234, 334 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Західземлепроект Плюс" (вх.№ 3592/22 від 02.11.2022р.) задовольнити частково.
2. Замінити боржника у наказі Господарського суду Львівської області від 30.06.2022р. у справі №914/3989/21 - Буську міську раду (80500, Львівська область, Золочівський район, місто Буськ, площа 900-річчя Буська, будинок 1, ідентифікаційний код 26307575) на Виконавчий комітет Буської міської ради (80500, Львівська область, місто Буськ, площа 900-річчя Буська, будинок 1; ідентифікаційний код 04056138).
3. У решті вимог заяви відмовити.
Ухвала господарського суду набирає законної сили відповідно до статті 235 Господарського процесуального кодексу України.
Ухвалу може бути оскаржено відповідно до розділу IV Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст ухвали виготовлено 21.11.2022р.
Суддя Петрашко М.М.