Категорія №6.6.2
Іменем України
11 серпня 2010 року Справа № 2а-5638/10/1270
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Чиркіна С.М.
секретаря судового засідання: Лисенко Є.М.
без участі сторін
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Алчевської об'єднаної державної податкової інспекції в Луганській області до суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 про припинення підприємницької діяльності , -
21 липня 2010 року Алчевська об'єднана державна податкова інспекція в Луганській області ( далі - позивач) звернулася до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 ( далі - відповідач) про припинення підприємницької діяльності.
В обґрунтування позову зазначено, що відповідач зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності Виконавчим комітетом Перевальської районної ради Луганської області 25.07.2007, про що свідчить довідка з Єдиного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців. В порушення ЗУ «Про систему оподаткування», Декрету КМУ «Про прибутковий прибуток з громадян», ч.8 ст.19 ГК України відповідач не подає до Алчевської ОДПІ податкові декларації з моменту реєстрації.
У зв'язку з чим, посилаючись на ч. 2 ст.46 ЗУ «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» позивач просить суд припинити підприємницьку діяльність відповідача.
Представник позивача у судове засідання не прибув, надіслав клопотання, в якому зазначив, що підтримує позовні вимоги у повному обсязі та просить розглянути справу без участі представника Алчевської об'єднаної державної податкової інспекції в Луганській області.
Відповідач у судове засіданні не прибув, про час, місце та дату судового розгляду повідомлявся належним чином, причини не явки суду не відомі.
Суд вважає за можливе розглянути справу за відсутністю сторін, на підставі доказів, наявних в матеріалах справи.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 69-72 КАС України, суд прийшов до наступного.
Статтями 2-3 ЗУ «Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб-підприємців» від 15.05.03 № 755-ІV, встановлено, що відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних та фізичних осіб - підприємців, регулюються конституцією України, цим Законом та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону. Дія цього Закону поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, а також фізичних осіб -підприємців.
Пунктом 17 ст.11 ЗУ «Про державну податкову службу» від 04.12.1990 №509 передбачено право органів державної податкової служби звертатися, у передбачених законом випадках, до судових органів із заявою про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності та відповідно до ст. 58, 59, 247 Господарського Кодексу України - суб'єкта господарювання.
В судовому засіданні встановлено, що фізична особа - ОСОБА_1 зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності Виконавчим комітетом Перевальської районної державної адміністрації Луганської області 25.07.2007, номер запису НОМЕР_2 ( а.с.4).
Пунктом 3 статті 10 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” передбачено, що державні податкові інспекції в районах у містах контролюють своєчасність подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, інших платежів.
Відповідно до підпункту 2 пункту 1 статті 9 Закону України “Про систему оподаткування” від 25 червня 1991 року № 1251-ХІІ, платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів).
Згідно висновку Відділення у Перевальському районі Алчевської ОДПІ в Луганській області , відповідач як платник податків не подає звітність з моменту реєстрації по теперішній час. Заборгованості по податках, зборах та обов'язкових платежах немає.( а.с.3).
Згідно з ч. 2 ст. 46 Закону України від 15.05.2003р. № 755 - IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» підставою для постановлення судового рішення про припинення підприємницької діяльності фізичної особи підприємця є неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону.
Оскільки відповідач більше року не подає органам Алчевської ОДПІ податкові декларації, то це є підставою припинення його підприємницької діяльності.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 17, 18, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, ст. 46 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» від 15.05.2003 №755, ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» від 25.06.1991 №1251, суд ,-
Позовні вимоги Алчевської об'єднаної державної податкової інспекції в Луганській області до суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 про припинення підприємницької діяльності задовольнити.
Припинити підприємницьку діяльність відповідача - суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1, і.н. НОМЕР_1, зареєстрованого Виконавчим комітетом Перевальської районної державної адміністрації Луганської області 25.07.2007, номер запису НОМЕР_2, адреса: 94300, АДРЕСА_1.
Копію даної постанови направити Перевальській районній державній адміністрації Луганської області( 94300, Луганська обл., Перевальський район, м.Перевальськ, вул.Леніна,38 ) після набрання постановою законної сили.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
СуддяЧиркін С.М.