Постанова від 29.07.2010 по справі 2а-5529/10/1270

Категорія №6.6.6

ПОСТАНОВА

Іменем України

29 липня 2010 року Справа № 2а-5529/10/1270

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді: Чиркіна С.М.,

при секретарі: Лисенко Є.М.,

за участю:

представник позивача: Лемешко Г.А.(довіреність № 3 від 18.01.2010)

представник відповідача: не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов Сватівської міжрайонної державної податкової інспекції Луганської області до фізичної особи ОСОБА_2 про стягнення заборгованості по земельному податку в розмірі 3845,26 грн., -

ВСТАНОВИВ:

14 липня 2010 року Сватівська міжрайонна державна податкова інспекція Луганської області звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості по земельному податку в розмірі 3845,26 грн..

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що згідно державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 633380 від 23 квітня 2008 року ОСОБА_2 набула право власності на земельну ділянку, на підставі рішення Сватівського районного суду, яка розташована за адресою: АДРЕСА_2, площею 0,0285 га, цільове - для роздрібної торгівлі та комерційних послуг. Земельний податок за 2009 рік складає 160,71 грн., з них термін сплати, якого настає 17 серпня 2009 року - 80,36 грн., термін сплати 16.11.2009 року - 80,35 грн..

Згідно державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 267264 від 23 квітня 2008 року ОСОБА_2 набула право власності на земельну ділянку на підставі рішення Сватівського районного суду за адресою: АДРЕСА_1, б/н, площею 0,3135 га, цільове призначення земельної ділянки - для іншої комерційної діяльності. Земельний податок за 2009 рік складає 1767,84 грн., з них термін сплати, якого настає 17 серпня 2009 року - 883,92 грн., термін сплати 16.11.2009 року - 883,92 грн.

Згідно державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 633381 від 23 квітня 2008 року ОСОБА_2 набула право власності на земельну ділянку на підставі рішення Сватівського районного суду за адресою: АДРЕСА_1, 12, площею 0,3399 га. Цільове призначення земельної ділянки - для іншої комерційної діяльності. Земельний податок за 2009 рік складає 1916,71грн., з них термін сплати, якого настає 17 серпня 2009 року - 958,36 грн., термін сплати 16.11.2009 року - 958,35 грн..

В порушення вимог ст. 17 Закону України «Про плату за землю» ОСОБА_2 податкові зобов'язання по платі за землю за 2009 рік не сплатила. Станом на 06.07.2010 року має заборгованість по земельному податку в розмірі 3845,26 грн. Відповідно до вимог Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» відповідачу були вручені податкові вимоги.

В позовній заяві позивач просить стягнути з відповідача заборгованість по земельному податку за 2009 рік у розмірі 3845,26 грн.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги у повному обсязі, надав суду пояснення, аналогічні викладеному в позові.

Відповідач у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, про причини неявки не повідомив, заперечень проти позову суду не надав.

Заслухавши пояснення представника позивача, перевіривши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.69-72 КАС України, суд прийшов до наступного.

Позивач - Сватівська міжрайонна державна податкова інспекція Луганської області, у розумінні пункту 7 частини першої статті 3 КАС України , є суб'єктом владних повноважень, а спір за участю цього органу та фізичної особи є публічно - правовим, оскільки виникає за участю суб'єкта владних повноважень, що реалізує у спірних правовідносинах надані йому чинним законодавством владні управлінські функції.

За змістом пп. 2.3.1 п. 2.3 ст. 2 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», органами, уповноваженими здійснювати заходи з погашення податкового боргу (далі - органи стягнення), є виключно податкові органи, а також державні виконавці у межах їх компетенції.

Відповідач - ОСОБА_2 є платником земельного податку.

Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Статтею 2 Закону України від 03.07.1992 № 2535-ХІІ „Про плату за землю” передбачено, що плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.

Частиною 3 ст. 14 Закону України від 03.07.1992 № 2535-ХІІ „Про плату за землю” регламентовано, що нарахування громадянам сум земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності проводиться органами державної податкової служби, які видають платникові до 15 липня поточного року платіжне повідомлення про внесення платежу.

Відповідно до ч. 3 ст. 17 Закону України від 03.07.1992 № 2535-ХІІ „Про плату за землю” земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності громадянами сплачується рівними частками до 15 серпня і 15 листопада.

Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів у встановлені законом терміни.

Відповідно до п. 11 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» передбачена як одна з функцій податкового органу подання до судів позовів до підприємств, установ та організацій про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Судом установлено, що 23 квітня 2008 року ОСОБА_2, виданий державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 6333880, розташовану за адресою: АДРЕСА_2, площею 0,0285 га, цільове - для роздрібної торгівлі та комерційних послуг.

23 квітня 2008 року ОСОБА_2, виданий державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯГ № 267264, розташовану за адресою: АДРЕСА_1, б/н, площею 0,3135 га, цільове - для комерційної діяльності (а.с. 8).

23 квітня 2008 року ОСОБА_2, виданий державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 633381, розташовану за адресою: АДРЕСА_1, 12, площею 0,3399 га, цільове - для комерційної діяльності (а.с. 9).

Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181 визначений порядок погашення податкового боргу платника податків та порядок звернення стягнення на активи платника податків, який відповідно до ввідної частини є спеціальним законом з питань оподаткування, та встановлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами.

Згідно корінця податкового повідомлення форми „Ф” від 01 червня 2009 року № 007981730 загальна сума податкового зобов'язання складає 1767,84 грн., також зазначено граничні строки сплати податкових зобов'язань у розмірі 883,92 грн. - 17.08.2009 та у розмірі 883,92 грн. - 16.11.2009 (а.с.10).

Згідно корінця податкового повідомлення форми „Ф” від 01 червня 2009 року № НОМЕР_1 загальна сума податкового зобов'язання складає 1916,71 грн.(а.с. 10).

Згідно корінця податкового повідомлення форми „Ф” від 01 червня 2009 року № НОМЕР_2 загальна сума податкового зобов'язання складає 160,71 грн., також зазначено граничні строки сплати податкових зобов'язань у розмірі 80,36 грн. - 17.08.2009 та у розмірі 80,35 грн. - 16.11.2009 (а.с.10).

06 липня 2009 року ОСОБА_2 особисто отримала корінець податкового повідомлення форми „Ф” від 01 червня 2009 року № НОМЕР_1, корінець податкового повідомлення форми „Ф” від 01 червня 2009 року № НОМЕР_1, корінець податкового повідомлення форми „Ф” від 01 червня 2009 року № НОМЕР_2 (а. с. 10).

Відповідно до підпункту 5.2.1 пункту 5.2 статті 5 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту.

Згідно із підпунктом 5.2.2 пункту 5.2 статті 5 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган невірно визначив суму податкового зобов'язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству з питань оподаткування або виходить за межі його компетенції, встановленої законом, такий платник податків має право звернутися до контролюючого органу із скаргою про перегляд цього рішення, яка подається у письмовій формі та може супроводжуватися документами, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати.

Абзацом 6 підпункту 5.2.4 пункту 5.2 статті 5 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» регламентовано, що день закінчення процедури адміністративного оскарження вважається днем узгодження податкового зобов'язання платника податків. При зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу податкове зобов'язання вважається неузгодженим до розгляду судом справи по суті та прийняття відповідного рішення.

З пояснень позивача вбачається, що відповідач податкові повідомлення Сватівської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області від 01 червня 2009 року № НОМЕР_1, від 01 червня 2009 року № НОМЕР_1, 01 червня 2009 року № НОМЕР_2, отримані ним 06 липня 2009 року (а.с.10) ні в адміністративному, ні в судовому порядку не оскаржував, тому визначене ним податкове зобов'язання згідно із підпунктом 5.2.1 пункту 5.2 статті 5 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення.

Відповідно до п. п. 6.2.1. п. 6.2 ст. 6 Закону № 2181, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

6.2.3. Податкові вимоги надсилаються:

а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;

б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.

П.п. 6.2.4 Закону № 2181 податкова вимога вважається надісланою (врученою) фізичній особі, якщо її вручено особисто такій фізичній особі або її законному представникові чи надіслано листом на її адресу за місцем проживання або останнього відомого місця її знаходження із повідомленням про вручення.

Відповідно до вимог Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» відповідачу були вручені податкові вимоги: перша від 19 серпня 2009 року № 1/667 та друга від 19 вересня 2009 року № 2/1107 (а. с.5), які він отримав особисто.

Податковий борг у добровільному порядку відповідачем сплачено не було.

Відповідно до зворотнього боку облікової картки платника станом на 06.07.2010 позивач має заборгованість з земельного податку за 2009 рік у розмірі 3845,26 грн.(а.с.4).

З огляду на викладене суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

Керуючись ст. ст. 6, 17-19, 94, 104-107, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Сватівської міжрайонної державної податкової інспекції Луганської області до фізичної особи ОСОБА_2 про стягнення заборгованості по земельному податку в розмірі 3845,26 грн. задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з ОСОБА_2 (і.н. НОМЕР_3, Луганська область, АДРЕСА_2) в дохід місцевого бюджету Нижньодуванської сільської ради 13050300, код отримувача 24048267, банк ГУДКУ м. Луганськ, МФО 804013, р/р 33217813700273, заборгованість по земельному податку за 2009 рік в розмірі 3845,26 грн. (три тисячі вісімсот сорок п'ять гривень двадцять шість копійок).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано.

Про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції спочатку подається заява. Обґрунтування мотивів оскарження і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються в апеляційній скарзі. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

СуддяЧиркін С.М.