Рішення від 22.11.2022 по справі 380/8028/22

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№380/8028/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 листопада 2022 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кузана Р.І. розглянувши у письмовому провадженні в м.Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Львівської обласної військової (державної) адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі - позивач, ОСОБА_2 ) звернувся до суду з позовом до Департаменту соціального захисту населення Львівської обласної державної адміністрації (місцезнаходження: 79016, Львівська область, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 25254902) (далі - відповідач), в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Регіональної Комісії із визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи при Департаменті соціального захисту населення Львівської обласної державної адміністрації, оформлене протоколом №36 від 13.04.2022, в частині відмови у встановленні статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії та встановлення третьої групи інвалідності, пов'язаної з наслідками Чорнобильської катастрофи ОСОБА_1 ;

- зобов'язати Департамент соціального захисту населення Львівської обласної державної адміністрації ( ЄДРПУО 25254902) прийняти рішення про встановлення статусу особи, яка постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 та встановити третю групу інвалідності постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи ОСОБА_1 .

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що він з моменту свого народження 18.01.1994 по 1996 рік проживав в селі Томашгород, Рокитнівського району, Рівненської області. Ця зона вважалась зоною відчуження. У зв'язку з цим йому було видано посвідчення дитини, яка потерпіла від Чоронобильської катастрофи від 12.06.2001 серії № НОМЕР_2 . Згідно з довідкою до акта огляду МСЕК від 17.02.2022 позивачу встановлено третю групу інвалідності у зв'язку з захворюванням, пов'язаним з Чорнобильською катастрофою. Позивач 22.02.2022 звернувся до відповідача із заявою щодо встановлення статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії. Проте, 13.04.2022 на засіданні регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян при Львівській обласній державній адміністрації прийнято рішення про відмову у встановленні йому статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії, оскільки у дитячому віці позивачу не було встановлено причинний зв'язок інвалідності з наслідками Чорнобильської катастрофи. Дана відмова була оформлена протоколом №36 від 13.04.2022 регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян при Львівській обласній державній адміністрації (далі - Регіональна комісія).

Позивач не погоджується із таким рішенням Регіональної комісії та вказує, що експертним висновком №26817 від 26.01.2022 встановлено, що захворювання позивача пов'язане з наслідками Чорнобильської катастрофи. Крім цього, згідно з довідкою до акта огляду медико-соціальної експертної комісії серії ААВ №604221 ОСОБА_2 встановлено третю групу інвалідності, захворювання спричинене впливом аварії на Чорнобильській АЕС, інвалідність встановлена на строк до 01.02.2025. Відтак, вважає що набув право на встановлення йому статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії. Просив позов задовольнити.

Ухвалою від 03.06.2022 суддя залишив позовну заяву без руху

Ухвалою судді від 20.06.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Від Департаменту соціального захисту населення Львівської обласної державної адміністрації до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити в задоволенні позову. Відзив обґрунтований тим, що відповідно до ст. 11 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать, зокрема особи, які досягли повноліття з числа зазначених у статті 27 цього Закону та яким у дитячому віці встановлено причинний зв'язок інвалідності з наслідками Чорнобильської катастрофи, за умови проходження переогляду у спеціалізованій медико-соціальній експертній комісії, відповідно до ч. 5 ст. 17 цього Закону. З документів позивача слідує, що ОСОБА_2 встановлено ІІІ групу інвалідності. Позивач мав посвідчення дитини, яке належить до потерпілої від Чорнобильської катастрофи.

Відповідач звертає увагу суду, що позивачу інвалідність встановлена між захворюванням та інвалідністю ІІІ групи після досягнення повноліття. Таким чином, оскільки позивачу в дитячому віці не встановлювався причинний зв'язок інвалідності з наслідками Чорнобильської катастрофи то після повноліття він втратив право на отримання статусу особи, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Також зазначає, що позовна вимога про зобов'язання відповідача встановити позивачу третю групу інвалідності постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи відноситься до дискреційних повноважень відповідача.

Від представника позивача 19.10.2022 надійшло клопотання про заміну відповідача у справі з Департаменту соціального захисту населення Львівської обласної державної адміністрації на належного відповідача - Львівську обласну військову (державну) адміністрацію.

Ухвалою від 24.10.2022 суд задовольнив клопотання представника позивача про заміну відповідача та замінив відповідача в адміністративній справі №380/8028/22 за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Львівської обласної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії з Департаменту соціального захисту населення Львівської обласної державної адміністрації на належного відповідача - Львівську обласну військову (державну) адміністрацію ( 79008, м. Львів, вул. Винниченка, 18, код ЄДРПОУ 00022562).

Сторони належним чином повідомлялися про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження.

Відповідач станом на дату розгляду справи відзиву на позовну заяву не подав.

Частиною шостою статті 162 КАС України передбачено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

12.06.2007 позивач отримав посвідчення дитини, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи серії №036994.

Експертним висновком Львівської регіональної міжвідомчої експертної комісії №01, яка на засіданні 26.01.2022 розглянула заяву позивача на предмет встановлення причинного зв'язку хвороби, інвалідності з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, та встановила, що основний діагноз у позивача «Са щитоподібної залози рТ1bN0V0, кл. гр. ІІI». У висновку зазначено, що захворювання пов'язане з наслідками Чорнобильської катастрофи.

Довідкою до акту огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААВ № 604221 від 17.02.2022 встановлено позивачеві ІІІ групу інвалідності. У графі « 9. Причина інвалідності» зазначено «Захворювання пов'язане з наслідками Чорнобильської катастрофи».

ОСОБА_2 звернувся до Управління соціального захисту населення Новороздільської міської ради із заявою, в якій просив видати йому посвідчення громадянина, який постраждав від Чорнобильської катастрофи І категорії, у зв'язку із рішенням експертної комісії та встановленням інвалідності, пов'язаної з наслідками Чорнобильської катастрофи.

Відповідно до витягу з протоколу від 13.04.2022 №36 Комісією з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян при Львівській обласній державній адміністрації (Регіональною комісією) відмовлено позивачу у задоволенні його заяви про визначення статусу потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи та видачі йому посвідчення у зв'язку з тим, що у дитячому віці позивачу не було встановлено причинний зв'язок інвалідності з наслідками Чорнобильської катастрофи.

Не погоджуючись з таким рішення відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.

При вирішенні спору суд керувався таким.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пунктом 6 частини першої статті 11 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 №796-ХІІ (далі - Закон №796-ХІІ) передбачено, що до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать особи, які досягли повноліття, з числа зазначених у статті 27 цього Закону, та яким у дитячому віці встановлено причинний зв'язок інвалідності з наслідками Чорнобильської катастрофи, за умови проходження переогляду у спеціалізованій медико-соціальній експертній комісії відповідно до частини п'ятої статті 17 цього Закону.

Крім осіб, зазначених у частині першій цієї статті, до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать неповнолітні діти, зазначені у статті 27 цього Закону. Після досягнення повноліття (в разі одруження або влаштування на роботу в передбачених чинним законодавством випадках до досягнення повноліття - за їх бажанням відповідно з часу одруження або влаштування на роботу) визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи провадиться на умовах, визначених частиною першою цієї статті, а щодо потерпілих, зазначених у пункті 6 частини першої цієї статті, визначення категорії провадиться відповідно до пункту 1 частини першої статті 14 цього Закону (частина друга статті 11 Закону №796-ХІІ).

Відповідно до статті 27 Закону №796-ХІІ до дітей, потерпілих від Чорнобильської катастрофи, належать неповнолітні діти, які: 1) евакуйовані із зони відчуження, у тому числі діти, які на момент евакуації знаходились у стані внутріутробного розвитку; 2) проживали на момент аварії чи прожили або постійно навчалися після аварії не менше одного року у зоні безумовного (обов'язкового) відселення; 3) проживали на момент аварії чи прожили або постійно навчалися після аварії не менше двох років у зоні гарантованого добровільного відселення; 4) проживали на момент аварії чи прожили або постійно навчалися після аварії не менше трьох років у зоні посиленого радіоекологічного контролю; 5) народились після 26 квітня 1986 року від батька, який на час настання вагітності матері мав підстави належати до категорії 1, 2 або 3 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, або народжені матір'ю, яка на час настання вагітності або під час вагітності мала підстави належати до категорії 1, 2 або 3 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи; 6) хворі на рак щитовидної залози незалежно від дозиметричних показників, а також хворі на променеву хворобу; 7) одержали дозу опромінення щитовидної залози внаслідок Чорнобильської катастрофи, яка перевищує рівні, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я.

Згідно із пунктом 1 частини першої статті 14 Закону №796-ХІІ для встановлення пільг і компенсацій до категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи належать, зокрема особи з інвалідністю з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи (статті 10, 11 і частина третя статті 12), щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, - категорія 1.

За приписами частини першої статті 12 Закону №796-ХІІ причинний зв'язок між захворюванням, пов'язаним з Чорнобильською катастрофою, частковою або повною втратою працездатності громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, і Чорнобильською катастрофою визнається встановленим (незалежно від наявності дозиметричних показників чи їх відсутності), якщо його підтверджено під час стаціонарного обстеження постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи уповноваженою медичною комісією не нижче обласного рівня або спеціалізованими медичними установами Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, які мають ліцензію центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я.

Відповідно до частин першої, третьої, четвертої статті 65 Закону №796-ХІІ учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України. Дітям, які не досягли повноліття, посвідчення видаються на загальних підставах та вручаються батькам. Посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом. Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій.

Згідно із пунктом 3 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2018 №551 (далі - Порядок №551), особам з інвалідністю з числа потерпілих від Чорнобильської катастрофи, віднесеним до категорії 1, щодо яких установлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, видаються посвідчення «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» (категорія 1) серії Б синього кольору.

Пунктом 8 Порядку №551 передбачено, що особам, зазначеним у статті 27 Закону, категорії встановлюються після досягнення повноліття (в разі одруження або укладення трудового договору в передбачених законодавством випадках до досягнення повноліття - за їх бажанням відповідно з дати реєстрації шлюбу або укладення трудового договору згідно із законодавством) відповідно до статті 14 Закону, а посвідчення видаються згідно з цим Порядком.

За правилами пункту 11 Порядку №551 посвідчення видаються уповноваженими органами за місцем проживання (реєстрації) особи на підставі рішень комісій з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, утворених уповноваженими органами (далі - регіональні комісії).

Отже, аналіз вказаних вище нормативно-правових актів свідчить, що до потерпілих від Чорнобильської АЕС відносяться особи, які досягли повноліття, з числа зазначених в статті 27 Закону №796-ХІІ, яким спеціалізованою медико-соціальною комісією встановлено причинний зв'язок інвалідності з наслідками Чорнобильської катастрофи.

Вказані висновки щодо застосування норм права викладені також у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 21.02.2018 у справі №826/3650/17 та в силу приписів частини п'ятої статті 242 КАС України враховуються при вирішенні даного спору.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 мав статус дитини, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2 від 12.06.2007.

Відповідно до експертного висновку Львівської регіональної міжвідомчої експертної комісії №26817 від 26.01.2022 захворювання ОСОБА_1 пов'язане з наслідками Чорнобильської катастрофи, позивачу встановлена третя група інвалідності (причина - захворювання пов'язане з наслідками Чорнобильської катастрофи) відповідно до довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААВ №604221 від 17.02.2022.

Відтак, оскільки причиною захворювання, яке призвело до інвалідності позивача, є вплив аварії на ЧАЕС, що встановлено медичною комісією, тому суд дійшов висновку про те, що позивач набув право на встановлення йому статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії.

Крім цього судом встановлено, що позивачем було надано всі необхідні документи для встановлення йому статусу особи постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, зокрема: посвідчення дитини, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи; експертний висновок; довідку МСЕК, якою встановлено причинний зв'язок хвороби внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, а тому відмова Комісії у встановленні такого статусу є необґрунтованою та такою, що порушує права та законні інтереси позивача.

Суд відхиляє доводи Департаменту соціального захисту населення Львівської обласної державної адміністрації щодо відсутності у позивача права на встановлення статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії, через не встановлення у дитячому віці причинного зв'язку інвалідності з наслідками Чорнобильської катастрофи, оскільки дана обставина не спростовує наявності причинного зв'язку між захворюванням та впливом Чорнобильської катастрофи, з огляду на документальне підтвердження цього факту Львівською регіональною міжвідомчою експертною комісією. При цьому, суд враховує аналогічні висновки щодо застосування норм права, викладені у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 21.02.2018 у справі №826/3650/17.

Розпорядженням голови Львівської ОДА від 27.10.2021 №1053/0/5-21 створено комісію з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян при Львівській обласні державній адміністрації та затверджено Положення про неї. Так, пунктом 2.2.2 Положення про Регіональну комісію визначено, що одним із основних завдань комісії є прийняття рішення щодо видачі (заміни, відмови у видачі) посвідчень відповідних категорій, згідно із Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2018 №551, необхідності доопрацювання документів та надання додаткової інформації.

З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку про те, що позивач набув право на встановлення йому статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії, а рішенням Регіональної комісії, оформленим протоколом від 13.04.2022 №36, безпідставно відмовлено у визначенні статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи та видачі позивачу посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорії 1.

Відтак, суд дійшов висновку про те, що оскаржуване рішення Регіональної комісії, оформлене витягом з протоколу від 13.04.2022 №36, не відповідає критеріям, визначеним частиною другою статті 2 КАС України та порушує права позивача.

Водночас, суд вважає необґрунтованою позовну вимогу ОСОБА_1 про зобов'язання відповідача встановити йому третю групу інвалідності, оскільки Регіональна комісія не наділена повноваженнями встановлювати заявникам інвалідність. Крім цього, відповідно до довідки до акта огляду медико-соціальної експертної комісії серії 12 ААВ №604221 від 17.02.2022 та експертного висновку №26817 позивачу вже встановлено третю групу інвалідності у зв'язку з захворюванням пов'язаним з наслідками Чорнобильської катастрофи.

З урахуванням викладеного суд доходить висновку, що з метою повного та ефективного захисту порушених прав позивача, виходячи із наданих суду статтею 245 КАС України повноважень, позовні вимоги необхідно задовольнити частково, шляхом визнання протиправним та скасування рішення Комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи інших категорій громадян при Львівській обласній державній адміністрації від 13.04.2022, яке оформлене протоколом №36, в частині відмови у встановленні позивачу статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, зобов'язання відповідача прийняти рішення про встановлення позивачу статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 та видати позивачу посвідчення «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» (категорія 1) серії Б.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. А, згідно ч.1 ст.90 цього ж Кодексу, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить висновку про наявність підстав для задоволення позову.

Позивачем при зверненні до суду сплачено судовий збір, який в силу ч. 1 ст. 139 КАС України підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10,13, 14, 72-77, 139, 241-247, 250, 255, 293, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

позов задовольнити частково.

Визнати протиправними та скасувати рішення Комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи інших категорій громадян при Львівській обласній державній адміністрації від 13.04.2022, яке оформлене протоколом №36, в частині відмови у встановленні ОСОБА_1 статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1.

Зобов'язати Львівську обласну військову (державну) адміністрацію (79008, м. Львів, вул. Винниченка, 18, код ЄДРПОУ 00022562) прийняти рішення про встановлення ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 та видати ОСОБА_1 посвідчення «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» (категорія 1) серії Б.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з Львівської обласної військової (державної) адміністрації ( 79008, м. Львів, вул. Винниченка, 18, код ЄДРПОУ 00022562) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_2 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір в сумі 992 (дев'ятсот дев'яносто дві) грн. 40 коп.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Р.І. Кузан