Справа № 397/756/22
Провадження №3/397/423/22
22 листопада 2022 рокусмт.Олександрівка
Суддя Олександрівського районного суду Кіровоградської області Соловйов О.В., секретар судового засідання Петренко Л.О., розглянувши матеріали, які надішли з відділу поліції № 1 (м.Знам"янка) Кропивницького районного управління поліції ГУНП в Кіровоградській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючої фактично за адресою: АДРЕСА_2 , не працюючої,
за ч. 1 ст. 184 КУпАП,
встановив:
28 жовтня 2022 року інспектором сектору ЮП ВП КРУП ГУНП в Кіровоградській області ст. лейтенантом поліції Мовчан Я.С. складено протокол про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 485516 відносно ОСОБА_1 , яка 03 жовтня 2022 року, будучи матір"ю неповнолітніх дітей ОСОБА_2 (2014 р.н.), ОСОБА_3 (2010 р.н.), ОСОБА_4 (2015 р.н.), ОСОБА_5 (2012 р.н.), ОСОБА_4 (2021 р.н.), ОСОБА_6 (2019 р.н.), ОСОБА_4 (2017 р.н.), ухилилася від виконання передбачених законодавством обов"язків щодо виховання дітей та у порушення п. 2 ст. 150 СК України, не забезпечила піклування про здоров"я останніх, що виразилося у залишенні дітей матір"ю з 03.10.2022 по 26.10.2022 без материнського піклування, чим вчинила правопорушення, передбачене ч.1 ст.184 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 не зявилася, подала заяву про розгляд справи за її відсутності.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд дійшов до таких висновків.
У відповідності до ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Стаття 280 зазначеного Кодексу передбачає, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують або відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 62 Конституції України вина особи, яка притягається до відповідальності, має бути доведена належними доказами, а не ґрунтуватися на припущеннях, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
На підтвердження вини ОСОБА_1 надано: протокол про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 485516 від 28 жовтня 2022 року; лист голови Олександрівської селищної ради Кропивницького району Кіровоградської області Безпечного О. від 24.10.2022 р. № № 2404/01-16, в якому він просить вирішити питання про притягнення ОСОБА_1 адміністративної відповідальності за неналежне виконання батьківських обов"язків; копії свідоцтв про народження дітей щодо даних материнства.
Відповідно до ч.1 ст.12 ЗУ "Про охорону дитинства" - виховання в сім'ї є першоосновою розвитку особистості дитини. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов'язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров'я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.
Частиною 6 вищезазначеного Закону передбачено, що батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за порушення прав і обмеження законних інтересів дитини на охорону здоров'я, фізичний і духовний розвиток, навчання, невиконання та ухилення від виконання батьківських обов'язків відповідно до закону.
Диспозиція ч.1 ст.184 КУпАП зазначає, що адміністративна відповідальність передбачена в разі ухиленні батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Між тим, об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП, полягає в ухиленні батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей, а саме: залишення впродовж тривалого строку дитини без будь-якого нагляду, ухилення від виховання дітей, незабезпечення безпечних умов перебування за місцем проживання чи в іншому місці, невжиття заходів щодо їх лікування, безпідставне обмеження в харчуванні, одязі, інших предметах першої необхідності, штучне створення незадовільних побутових умов, тощо.
Вчинення даного адміністративного правопорушення характеризується умисною формою провини, а саме особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.
З наданих матеріалів не вбачається невиконання ОСОБА_1 вимог ст.150 СК України. Відповідно до пояснень самої ОСОБА_1 , суд приймає поважними причини залишення матір"ю дітей, у зв"язку з проходженням лікування. Та приймає до уваги те, що діти не були залишені матір"ю без будь-якого нагляду, оскільки матір залишила їх під наглядом дорослих.
За вимогами ч.2 ст.251 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього кодексу.
Викладені в протоколі факти та додані матеріали не підтверджують умисного невиконання ОСОБА_1 обов'язків, покладених на батьків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей, що є обов"язковою ознакою складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.184 КУпАП.
За таких обставин, вважаю, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад правопорушення, передбаченого ч.1 ст.184 КУпАП, оскільки не встановлено, що остання ухиляється від виконання своїх батьківських обов'язків.
Відповідно до ст. 247 КУпАП провадження по справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у випадку відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст.ст. 247, 280, 283-284 КУпАП,
постановив:
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 1 ст. 184 КУпАП - закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, за відсутності у її діях складу адміністративного правопорушення.
На постанову суду може бути подана апеляційна скарга до Кропивницького апеляційного суду через Олександрівський районний суд Кіровоградської області протягом десяти днів з дня винесення.
Суддя О. В. Соловйов