вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
Іменем України
16.06.10Справа №2а-7982/09/12/0170
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Котаревої Г.М., при секретарі Суконновій Г.В.,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2,
до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в АРК
про спонукання до виконання певних дій,
за участю представників:
від позивачів -ОСОБА_1, - паспорт НОМЕР_1, ОСОБА_2, - паспорт НОМЕР_2, ОСОБА_3, за усним клопотанням на підставі посвідчення № 73,
від відповідача - не з'явився.
Суть спору: ОСОБА_1 (далі позивач) звернулася до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом, в якому просила визнати дії Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в АРК (далі відповідач) щодо неприйняття до експлуатації житлового будинку з відкритою терасою в АДРЕСА_1, неправомірними, визнати за ОСОБА_2 та ОСОБА_1 право власності. По ? частині за кожним на самовільно збудований житловий будинок відкритою терасою в АДРЕСА_1. Вимоги мотивовані тим, що відповідач протиправно відмовляє позивачу у прийнятті в експлуатацію та наданні свідоцтва про відповідність житлового будинку, який був ним реконструйований.
Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 03.07.09р. відкрито провадження, після закінчення підготовчого провадження справу призначено до судового розгляду.
Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 03.11.09р. по справі призначено судово - будівельну експертизу.
Керуючись ст. 49,51 КАС України, позивач уточнив позовні вимоги, просив визнати дії Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в АРК (далі відповідач) щодо неприйняття до експлуатації житлового будинку з відкритою терасою в АДРЕСА_1, неправомірними, зобов'язати відповідача прийняти до експлуатації житловий будинок відкритою терасою в АДРЕСА_1.
Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 16.06.10р. допущено до участі у справі у якості другого позивача ОСОБА_2.
Керуючись ст. 49,51 КАС України, позивачі уточнили позовні вимоги, просили зобов'язати відповідача видати їм свідоцтво про відповідність збудованого об'єкту - житлового будинку лит. “А” з відкритою терасою лит. «а» в АДРЕСА_1 -вимогам державних стандартів, будівельним нормам та правилам.
Відповідач надіслав до суду заперечення на позов (вих. № 7/1-4224 від 29.07.2009р.), в яких зазначив, що відсутні підстави для задоволення позовних вимог, просив розглянути справу без участі його представника.
Представник позивача, позивачі у судовому засіданні, яке відбулось 16.06.2009 р., наполягали на задоволенні позовних вимог, вважали можливим продовжити розгляд справи на підставі залучених до неї документів.
Відповідач явку свого представника у судове засідання, яке відбулось 16.06.2009 р., не забезпечив.
Суд, вислухавши думку позивачів, представника позивачів, вивчивши клопотання відповідача, керуючись ст. 128 КАС України, ухвалив продовжити розгляд справи на підставі залучених до неї документів.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши позивачів, представника позивачів, суд
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією або законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Згідно зі ст. 3 КАСУ справою адміністративної юрисдикції є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, суб'єктом владних повноважень є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова особа чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.
Ст.19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти на підстава, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органу власних повноважень суд керується критеріями, закріпленими у статті 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного суб'єкта., встановлюючи чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ст. 331 Цивільного кодексу України (далі ЦК України) право власності на нову річ, яка виготовлена (створена) особою, набувається нею, якщо інше не встановлено договором або законом. Особа, яка виготовила (створила) річ зі своїх матеріалів на підставі договору, є власником цієї речі. Право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна).Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації. Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації. До завершення будівництва (створення майна) особа вважається власником матеріалів, обладнання тощо, які були використані в процесі цього будівництва (створення майна). У разі необхідності особа, зазначена в абзаці першому цієї частини, може укласти договір щодо об'єкта незавершеного будівництва, право власності на який реєструється органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно на підставі документів, що підтверджують право власності або користування земельною ділянкою для створення об'єкта нерухомого майна, проектно-кошторисної документації, а також документів, що містять опис об'єкта незавершеного будівництва.
Правові та організаційні основи планування, забудови та іншого використання територій встановлені в Законі України “Про планування і забудову територій”, який також спрямований на забезпечення сталого розвитку населених пунктів з урахуванням громадських і приватних інтересів
Згідно ст. 30-1 Закону України “Про планування і забудову територій” прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів здійснюється на підставі свідоцтва про відповідність збудованого об'єкта проектній документації, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил (далі - свідоцтво), що видається інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю. Свідоцтво - документ, що засвідчує відповідність закінченого будівництвом об'єкта проектній документації, державним будівельним нормам, стандартам і правилам.
Постановою Кабінету Міністрів України № 923 від 2008 р. затверджена нова редакція Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів (далі Порядок № 923), який встановлює механізм та умови прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів.
Прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів здійснюється на підставі свідоцтва про відповідність збудованого об'єкта проектній документації, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил (далі - свідоцтво), що видається інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю (далі - інспекція). Свідоцтво - документ, що засвідчує відповідність закінченого будівництвом об'єкта проектній документації, державним будівельним нормам, стандартам і правилам (п. 2 Порядку № 923).
У п. 3 Порядку № 923 встановлено, що для одержання свідоцтва замовник або уповноважена ним особа подає інспекції, яка видала дозвіл на виконання будівельних робіт, письмову заяву, до якої додаються проектна документація, затверджена в установленому законодавством порядку та акт готовності об'єкта до експлуатації, підписаний генпроектувальною та генпідрядною організаціями, субпідрядними організаціями, що здійснювали будівництво, замовником, страховою компанією (у разі, коли об'єкт застрахований).
На закінченому будівництвом об'єкті повинні бути виконані всі передбачені проектною документацією та державними стандартами, будівельними нормами і правилами роботи, а також змонтоване і випробуване обладнання (п. 9 Порядку № 923)
Відповідно до п. 12 Порядку № 923 за результатами розгляду заяви з документами, що додаються до неї, та підсумкової перевірки інспекція протягом двох робочих днів приймає рішення про видачу свідоцтва або відмову.
Матеріали справи свідчать про те, що на підставі договору дарування від 02.07.2004 р., який засвідчений нотаріально, позивачі є власниками житлового будинку з надвірними забудовами, який розташований за адресою: м. Керч, вул. Московська, 28, по ? частині на кожного, а також співвласниками земельної ділянки площею 0,0853 га, (а.с. 7 - 16).
Позивачі здійснили реконструкцію належного їм будинку, після чого звернулися до відповідача у травні 2009 р. з заявою про прийняття в експлуатацію завершеного будівництвом об'єкту, відповідач листом від 20.05.09р. № 7/1-Д-585 відмовив позивачам, мотивуючи відмову тим, що Постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.08р. № 923 не передбачений порядок прийняття до експлуатації самовільно збудованих об'єктів.
Під час розгляду справи судом призначались судово - будівельна експертиза.
До матеріалів справи залучений експертний висновок № 2872 від 27.01.2010 р. (а.с. 86), в якому зафіксовано те, що збудований позивачами житловий будинок, розташований за адресою: м. Керч, вул. Московська, 28, є завершеним будівництвом об'єктом з 100% готовністю, який відповідає вимогам державних стандартів, будівельним нормам та правилам, готовий до експлуатації за цільовим призначенням.
З огляду на зазначене вище, приймаючи до уваги те, що позивачі здійснювали реконструкцію належного їм на праві власності будинку, який розташований на їх власній земельній ділянці, керуючись встановленим у ст. 7 КАС України принципом верховенства права, згідно з яким людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави, суд вважає, що позовні вимоги мають бути задоволені.
Під час судового засідання, яке відбулось 16.06.2010 р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено 23.06.2010 р.
Керуючись ст.ст. 160-163 КАС України, суд
1. Позов задовольнити.
2. Зобов'язати Інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю в АР Крим (юр. адреса: м. Сімферополь, вул. Леніна 17, факт.адреса: м.Сімферополь, вул.Залеська, 12, код ЄДРПОУ 35593873) видати ОСОБА_1, ОСОБА_2 свідоцтво про відповідність збудованого об'єкту - житлового будинку лит. “А” з відкритою терасою (лит. «а»), розташованого за адресою: АДРЕСА_1, - вимогам державних стандартів, будівельним нормам та правилам.
3. Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 3,40 грн. -судового збору, 2064,96грн. -витрат на проведення експертизи.
4. Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 3,40 грн. -судового збору.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складання постанови у повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набуває законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Протягом 10 днів з дня складання постанови у повному обсязі до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається в строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Котарева Г.М.