Справа № 2-2226 /10
16 серпня 2010 року Микитівський районний суд міста Горлівки Донецької області в складі головуючої - судді Полтавець Н.З. при секретарі Марченко Н.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Горлівка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Микитівському районі м. Горлівки про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги, -
Позивач ОСОБА_1 просить стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Микитівському районі м. Горлівки суму невиплаченої соціальної допомоги як дитині війни за період з 1 липня 2007 року по 31 грудня 2009 року у розмірі 3134,10 грн., посилаючись на те, що відповідно до ст. 1 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” має статус “дитини війни”. Згідно ст. 6 вказаного Закону йому повинна виплачуватися щомісячна соціальна допомога у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. У 2007-2008 роках така допомога не виплачувалася, а з 1 січня 2008 року сплачується в неповному обсязі. Статтею 71 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” було зупинено дію статті 6 вищевказаного Закону. Рішеннями Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 09.07.2007 року та № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року положення Законів України “Про Державний бюджет України на 2007 рік”, “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів” відповідно, які призупиняють дію ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, визнані неконституційними. Згідно Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність становить з 1 січня 2007 року - 380 грн., з 1 квітня 2007 року - 406 грн., з 1 жовтня 2007 року - 411 грн. Згідно Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік” прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність становить з 1 січня 2008 року -470 грн., з 1 квітня 2008 року - 481 грн., з 1 липня 2008 року - 482 грн., з 1 жовтня 2008 р. - 498 грн. Згідно Закону України “Про Держаний бюджет України на 2009 рік” прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність становить з 1 січня 2009 року - 498 грн., з 1 листопада 2009 року -573 грн. Загальна сума невиплаченої щомісячної державної соціальної допомоги з 1 липня 2007 по 31 грудня 2009 роки становить 3134,10 грн.
Позивач ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, надав суду заяву з проханням справу розглядати без його участі, в якій наполягає на задоволенні позову.
Відповідач - Управління Пенсійного фонду України в Микитівському районі м. Горлівки, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, явку свого представника у судове засідання не забезпечив, надавши суду письмові заперечення проти позову, в яких просив справу розглянути без участі представника відповідача та зазначив, що Законом України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” була передбачена виплата надбавки як “дітям війни”, лише особам, які визнані інвалідами. Позивач інвалідом не визнаний, тому йому така надбавка у 2007 році не виплачувалася. У 2008 році щомісячна набавка позивачу, як дитині війни, нараховувалась і виплачувалась відповідно до Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, згідно якому розмір надбавки дітям війни складав: з 01.01.2008 року - 47,00 грн., з 01.04.2008р. - 48,10 грн., з 01.07.2008р. - 48,20 грн., з 01.10.2008р. - 49,80 грн. Законом України “Про Державний бюджет України на 2009 рік” передбачено, що розміри державних соціальних гарантій на 2009 рік, що визначаються залежно від прожиткового мінімуму, встановлюються відповідними законами України, цим Законом та нормативно - правовими актами Кабінету Міністрів України. Пунктом 8 постанови від 28.05.2008 року № 530 “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян” встановлено, що дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Законів України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” та “Про жерти нацистських переслідувань”) до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у таких розмірах: з 22 травня 2008 - 48,1 грн., з 1 липня 2008 - 48,2 грн., з 1 жовтня 2008 року - 49,8 грн. Оскільки, інших нормативно - правових актів щодо розміру підвищення надбавки “дитина війни” не було прийнято, на теперішній час діє дана постанова КМУ. Управлінням ПФУ в Микитівському районі м. Горлівки в 2009 році виплата надбавки “дитина війни” проводилася в розмірі 49,80 грн. Фінансування даних виплат має проводитися з Державного бюджету України, а не з бюджету Пенсійного фонду України. Крім того, згідно ч. 3 ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” мінімальний розмір пенсій за віком, встановлений абзацом 1 частини 1 цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом, тому не може застосовуватися для визначення розміру підвищення до пенсій відповідно до ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”. Просив суд відмовити у позові за наведених підстав.
Суд, з'ясувавши всі обставини по справі та перевіривши їх доказами, вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню за наступних підстав:
У судовому засіданні встановлено, що позивач ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується копією паспорту громадянина України.
Згідно статті 1 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” № 2195-ІV від 18.11.2004 р., який набрав чинності з 01.01.2006 р., дитиною війни є особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення Другої світової війни (2 вересня 1945 року) було менше 18 років.
Відповідно, позивач є дитиною війни в розумінні даного Закону. Відповідачем даний факт не заперечується.
Виходячи з того, що позивач є дитиною війни, на нього повністю розповсюджуються всі пільги та соціальні гарантії, передбачені Законом України “Про соціальний захист дітей війни”.
Згідно статті 6 вказаного Закону дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” - мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Статтею 62 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” з урахуванням змін, внесених Законом України “Про внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” від 15.03.2007 р. затверджений на 2007 рік прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі: з 1 січня - 380 грн., з 1 квітня -406 грн., з 1 жовтня - 411 грн.
Статтею 58 Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до яких законодавчих актів” затверджений на 2008 рік прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі: з 1 січня - 470 грн., з 1 квітня -481 грн., з 1 липня - 482 грн., з 1 жовтня - 498 грн.
Управління Пенсійного фонду України в Микитівському районі м. Горлівки, в якому позивач перебуває на обліку та отримує пенсію, протягом 2007 року підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком позивачу не нараховувало і не виплачувало, а протягом 2008 року згідно із Законом України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” нарахувало та виплатило у наступних розмірах:
- з 01.01.2008р. по 31.03.2008р. - по 47,00 грн. щомісяця,
- з 01.04.2008р. по 30.06.2008р. - по 48,10 грн. щомісяця,
- з 01.07.2008р. по 30.09.2008р. - по 48,20 грн. щомісяця,
- з 01.10.2008р. по 31.12.2008р. - по 49,80 грн. щомісяця.
Зазначені обставини підтверджені довідкою Відділу пенсійного забезпечення УПФУ у Микитівському районі м. Горлівки про розмір виплаченої надбавки “Дитина війни”.
Статтею 71 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” дію статті 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” було зупинено.
Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 положення статті 71 Закону України “Про державний бюджет на 2007 рік”, якими була зупинена дія статті 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
Пунктом 41 розділу ІІ Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчій актів України” від 28.12.2007 р. були внесені зміни до ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” та передбачено, що “дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”) до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання, державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни”, тобто 10 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року положення пункту 41 розділу II “Внесення змін до деяких законодавчих актів України” Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
Відповідно до ст. 152 Конституції України, ст. 73 Закону України “Про Конституційний Суд України” - закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Рішення Конституційним Судом України.
Таким чином, положення статті 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” стосовно того, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком були чинними з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року (із дня ухвалення рішення Конституційним Судом України до кінця бюджетного року). Тому позовні вимоги у частині стягнення з Управління Пенсійного фонду України в Микитівському районі м. Горлівки державної соціальної допомоги за період з 1 липня 2007 року по 9 липня 2007 року та з 1 січня 2008 року по 22 травня 2008 року задоволенню не підлягають.
Частиною 2 статті 54 розділу VI Закону України “Про Державний бюджет України на 2009 рік” передбачено, що розміри державних соціальних гарантій на 2009 рік, що визначаються залежно від прожиткового мінімуму, встановлюються відповідними законами України, цим Законом та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України.
Частиною 1 статті 54 Закону України “Про Державний бюджет України на 2009 рік” у 2009 році прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, встановлений у розмірі прожиткового мінімуму на одну особу та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, в розмірах, що діяли у грудні 2008 року, тобто у розмірі 498 грн. ( Стаття 58 Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів”).
Частиною 5 ст. 1 Закону України “Про встановлення прожиткого мінімуму та мінімальної заробітної плати” № 1646-VІ від 20.10.2009 року прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, з 1 листопада 2009 року встановлений у розмірі 573 грн.
Згідно довідки Відділу пенсійного забезпечення Управління ПФУ в Микитівському районі м. Горлівки позивачеві щомісячна надбавка до пенсії, як дитині війни, сплачується з 1.01.2009 року по теперішній час у розмірі 49 грн. 80 коп.
Тому суд вважає необхідним стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Микитівському районі м. Горлівки на користь позивача суму недоплаченої щомісячної державної допомоги до пенсії, як дитині війни, за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2009 року в загальному розмірі 2659 грн. 30 коп., виходячи з наступного розрахунку:
липень 2007 р. - 90, 37 грн. (406 грн. х 30% /31 х 23 дн.),
серпень вересень 2007 р. - 121,80 грн. х 2 міс. (406 грн. х 30%),
жовтень-грудень 2007 р. - 123,30 грн. х 3 міс. (406 грн. х 30%),
травень 2008 р. - 31 грн. 03 коп. (481 грн. х 30% / 31 х 10 дн. - 48 грн. 10 коп. /31 х 10 дн.),
червень 2008 р. - 96 грн. 20 коп. (481 гри. х 30% - 48 грн. 10 коп.),
липень-вересень 2008 р. - 96 грн. 40 коп. х 3 міс. (482 грн. х 30% - 48,20 грн.),
жовтень-грудень 2008 р. - 99 грн. 60 коп. х 3 міс. (498 грн. х 30% - 49,80 грн.).
січень-жовтень 2009 р. - 99, 60 грн. х 10 міс. (498 х 30% - 49,80 грн.),
листопад-грудень 2009 р. - 122,10 грн. х 2 міс. (573 грн. х 30% - 49,80 грн.).
Суд не приймає до уваги доводи відповідача стосовно того, що виплата позивачеві щомісячної надбавки до пенсії за 2009 рік має проводитися у розмірі, встановленому п. 8 постанови КМУ від 28.05.2008 р. № 530 “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”, згідно якої дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Законів України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” та “Про жертви нацистських переслідувань”) до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у таких розмірах: з 22 травня - 48,10 грн., з 1 липня - 48,20 грн. та з 1 жовтня - 49,80 грн., оскільки відповідно до статті 3 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” - державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим Законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами.
Даним Законом не передбачено повноважень Кабінету Міністрів України зменшувати конкретний розмір державних соціальних гарантій дітям війни. Положення цього Закону мають пріоритетну силу над постановами Кабінету Міністрів України як підзаконними нормативно-правовими актами.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України - виключно законами визначаються, зокрема, основи соціального захисту, а ст. 75 Конституції України встановлено, що єдиним органом законодавчої влади в України є парламент - Верховна Рада. Конституцією України не передбачено делегування парламентом своїх повноважень іншим державним органам, а останніми своїми нормативно-правовими актами змінювати положення законів. Верховною Радою України дія ст. 6 Закону України від 18.11.2004 р. № 2195-IV “Про соціальний захист дітей війни” у 2009 році не призупинялась.
Суд також відзначає, що статтею 71 Закону України “Про Державний бюджет України на 2009 рік” Кабінету Міністрів України надано право у 2009 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених відповідними бюджетними програмами. Таким чином, дія вищевказаної постанови КМУ не поширюється на спірні відносини, оскільки розмір зазначених соціальних виплат згідно із Законом України “Про соціальний захист дітей війни” залежить від розміру мінімальної пенсії за віком.
Отже, нарахування та виплата позивачеві, як дитині війни, підвищення до пенсії за 2009 рік має здійснюватися відповідно до норм Закону України “Про соціальний захист дітей війни”.
Крім того, суд не може прийняти до уваги доводи відповідача відносно того, що мінімальний розмір пенсій за віком, встановлений абз. 1 ч. 1 ст. 28 “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, не може застосовуватися для визначення розміру підвищення до пенсії відповідно до ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, оскільки в даному випадку мінімальний розмір пенсії за віком використовується не для визначення розміру будь-якої пенсії, а лише як коефіцієнт, передбачений законом як критерій визначення розміру щомісячної доплати до пенсії, що не суперечить вимогам ч. 3 ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, на яку посилається відповідач.
Суд також не приймає до уваги посилання відповідача на невиплату 30-ти відсоткової надбавки до пенсії через відсутність фінансування з державного бюджету, оскільки статтею 46 Конституції України передбачено право громадян на соціальний захист. Щомісячна доплата до пенсії дітям війни є формою реалізації даного конституційного права позивача, як дитини війни. Відповідно до ст. 7 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” фінансове забезпечення державних соціальних гарантій здійснюється за рахунок Державного бюджету України. Відсутність у державному бюджеті коштів, не може бути підставою для порушення права позивача на соціальний захист, у тому числі й на отримання надбавки до пенсії, яка прямо передбачена законом, та реалізація даного права не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.
Керуючись ст.ст. 3, 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, ст. ст. 209, 212-215 ЦПК України, суд
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Микитівському районі м. Горлівки на користь ОСОБА_1 суму недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги до пенсії, передбаченої ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та за період з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2009 року в загальному розмірі 2659 (дві тисячі шістсот п'ятдесят дев'ять) грн. 30 коп.
У задоволенні позову в іншій частині відмовити.
На рішення до апеляційного суду Донецької області через Микитівський районний суд м. Горлівки може бути подана апеляційна скарга протягом 10 днів з дня проголошення.
Суддя: