Справа № 303/3120/22
14.11.2022 м. Ужгород
Суддя Закарпатського апеляційного суду Бисага Т.Ю., за участю захисників - Дурдинець В.В., Олексій І.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ст.124 КУпАП за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на постанову судді Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області від 22 червня 2022 року,
Постановою судді Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області від 22 червня 2022 рокупровадження в справі відносно ОСОБА_1 про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП, закрито у зв'язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.
Відповідно до постанови, - 04.05.2022 року о 08 годині 50 хвилин в м. Мукачево на перехресті вулиць Пряшівська - Головна (напрямок с.Шипка) ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом марки «KIA CEED», н.з. НОМЕР_1 , порушила вимоги п. 12.1 та п.13.3 ПДР України, а саме - не вибрала безпечної швидкості руху під час зустрічного роз'їзду та не дотрималася безпечного бокового інтервалу, що призвело до зіткнення з транспортним засобом марки «Mercedes - Benz Actros», н.з. НОМЕР_2 /STAS НОМЕР_3 /, під керуванням ОСОБА_3 . В результаті дорожньо-транспортної пригоди, транспортні засоби отримали механічні пошкодження.
Не погоджуючись з даною постановою, ОСОБА_2 подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржувану постанову суду та визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП.
Заслухавши пояснення захисників Дурдинець В.В., Олексій І.Ю., вивчивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, апеляційний суд вважає, що така підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
В постанові Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами України у справах про деякі злочини проти безпеки руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» від 23 грудня 2005 року № 14 судам вказано на неприпустимість спрощеного підходу до судового розгляду справ про адміністративні правопорушення на транспорті та ігнорування прав осіб, яких притягають до відповідальності, потерпілих, їх законних представників і захисників. Суди повинні неухильно виконувати вимоги ст. 268 КУпАП щодо розгляду справи про адміністративне правопорушення у присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності зазначеної особи це можливо лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце та час розгляду і якщо від неї не надійшло клопотання про його відкладення. При розгляді справ зазначеної категорії необхідно з'ясовувати всі обставини, перелічені у статтях 247 і 280 КУпАП, у тому числі шляхом допиту свідків та призначення експертиз. Зміст постанови судді має відповідати вимогам, передбаченим статтями 283 і 284 КУпАП. У ній, зокрема, потрібно навести докази, на яких ґрунтується висновок про вчинення особою адміністративного правопорушення, та зазначити мотиви відхилення інших доказів, на які посилався правопорушник, чи висловлених останнім доводів. Визнати правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
Так, судом при розгляді справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 вимог закону щодо всебічності та повноти не дотримано. Суд встановив відсутність події та складу адміністративного правопорушення в першому судовому засіданні без заслуховування пояснень сторін, не взяв до уваги пояснення ОСОБА_4 та ОСОБА_1 , дані ними одразу після дорожньо-транспортної пригоди. При цьому, судом не наведено мотивів не взяття до уваги пояснення ОСОБА_4 та ОСОБА_1 , дані ними під час складання протоколу про адміністративне правопорушення.
У відповідності до п.1 розділу 2 порушення Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі ( далі Інструкція) протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності. За наявності свідків і потерпілих протокол про адміністративне правопорушення підписується також цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу про адміністративне правопорушення в ньому робиться відповідний запис. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання, які долучаються до протоколу. Під час складання протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються її права й обов'язки, передбачені статтею 268 КУпАП, про що робиться відмітка у протоколі.
Слід заначити, що ОСОБА_1 під час складання протоколу були роз'яснені її права і зі змістом протоколу про вчинення адміністративного правопорушення вона погодилась та надала письмові пояснення.
Зміст ст. 280 КУпАП визначає предмет доказування органів адміністративної юрисдикції, які на етапі слухання справи мають проаналізувати зібрані матеріали і обставини справи. Щоб винести мотивоване і законне рішення, органу адміністративної юрисдикції необхідно встановити, чи був вчинений адміністративний проступок, а також необхідно з'ясувати, чи мають місце в діянні особи, яка притягається до відповідальності, всі ознаки, що характеризують склад адміністративного проступку.
Відповідно до вимог ст. 283 КУпАП постанова має містити досить повну інформацію про особу, щодо якої вона винесена, бути зрозумілою і переконливою не тільки за смислом, а й за змістом. У ній необхідно обґрунтувати і мотивувати юридичну оцінку обставин справи, вид і захід застосовуваного стягнення, а також рішення про припинення справи або вжиття заходів впливу. Обгрунтованість постанови по справі пов'язана з повним, всебічним і об'єктивним дослідженням обставин справи, правильним застосуванням матеріально - правових і процесуально - правових норм. При цьому аргументація висновків має ґрунтуватися на даних, досліджених під час розгляду справи.
Апеляційним судом встановлено, що 04.05.2022 року о 08 годині 50 хвилин в м. Мукачево на перехресті вулиць Пряшівська - Головна (напрямок с.Шипка), ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом марки «KIA CEED», н.з. НОМЕР_1 , порушила вимоги п. 12.1 та п.13.3 ПДР України, а саме не вибрала безпечної швидкості руху під час зустрічного роз'їзду та не дотрималася безпечного бокового інтервалу, що призвело до зіткнення з транспортним засобом марки «Mercedes - Benz Actros», н.з. НОМЕР_2 /STAS НОМЕР_3 /, під керуванням ОСОБА_3 . В результаті дорожньо-транспортної пригоди, транспортні засоби отримали механічні пошкодження.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, стверджується сукупністю зібраних та досліджених апеляційним судом доказів, а саме: даними протоколу про адміністративне правопорушення серіїДПР18 №143064 від 04.05.2022 року, даними схеми місця ДТП, на якій відображено місце зіткнення автомобілів та їх розташування після зіткнення, отримані механічні пошкодження автомобілів, письмовими поясненнями учасників дорожньої пригоди.
За таких обставин, апеляційний суд приходить до висновку, що дорожньо-транспортна пригода сталась з вини ОСОБА_1 , внаслідок порушення нею п. 13.3 та 12.1 Правил дорожнього руху України, наслідком чого стало пошкодження автомобілів.
Тому доводи апеляційної скарги підлягають до задоволення, а постанова скасуванню як незаконна та невмотивована.
Разом з тим, відповідно до вимог ст. 38 КУпАП, якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частині третій цієї статті.
Враховуючи те, що на момент розгляду адміністративної справи в апеляційному суді закінчився строк накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 , провадження в справі підлягає закриттю у зв'язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення, передбачених ст. 38 КУпАП.
Керуючись ст. 294 КУпАП, апеляційний суд
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити.
Постанову судді Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області від 22 червня 2022 року скасувати.
Визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, а провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП - закрити на підставі п. 7 ст. 247 КУпАП у зв'язку із закінченням строків, передбачених ст. 38 КУпАП.
Постанова є остаточною та оскарженню не підлягає.
Суддя Т.Ю. Бисага