Рішення від 18.11.2022 по справі 420/12622/22

Справа № 420/12622/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 листопада 2022 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бжассо Н.В., розглянув в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління ДПС в Одеській області за результатом розгляду якого позивач просить суд:

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0042055107 від 08.04.2019.

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 22.06.2015 №262- 17.

В обґрунтування адміністративного позову представник позивача зазначає, що у грудні 2013 року позивач придбав автомобіль NISSAN PATROL та сплатив транспортний податок у сумі 25000 гривень. Але, у податковому повідомлені-рішенні №0042055107 від 08.04.2019 зазначено, що позивач прострочив оплату транспортного податку на 143 дні, з чим позивач не погоджується. Позивач наполягає на тому, що у відповідача були відсутні законодавчі підстави для нарахування позивачеві транспортного податку за придбаний у 2013 році автомобіль, а відповідно й будь-яких штрафних санкцій на підставі помилково сплаченого позивачем податку. Крім того, позивач зауважує, що транспортний податок, справляння якого введено змінами до Податкового кодексу України, фактично був сплачений позивачем, як власником транспортного засобу (легкового автомобіля) за правилами оподаткування, що діяли на момент придбання автомобіля. Так, автомобіль NISSAN PATROL, 2012 року випуску, з об'ємом двигуна 5552 куб.см, був придбаний позивачем і зареєстрований у 2013 році, при цьому був сплачений податок, встановлений п. 9.1.5 п. 9.1 ст. 9 ПК України, а саме - збір за першу реєстрацію транспортного засобу. Оскаржувані рішення є протиправними, необґрунтованими та такими, що прийняті не на підставі чинного законодавства України.

Ухвалою суду від 16.09.2022 року судом відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Представником відповідачів до суду надано відзив в якому останній заперечує щодо доводів позовної заяви. Відповідач зазначає, що відповідно до відомостей про платників транспортного податку за 2015 рік, за фізичною особою ОСОБА_1 рахувався транспортний засіб NISSAN PATROL 2012 року виготовлення, об'єм двигуна 5552 куб.см., номерний знак НОМЕР_1 , дата здійснення реєстраційної дії - 26.12.2013 року, дата оновлення інформації - 27.04.2015 року. Між тим, 01.01.2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014 року № 71-VІІІ, яким, шляхом викладення в новій редакції ст. 267 Податкового кодексу України, введено транспортний податок. Таким чином, транспортний засіб який належить ОСОБА_1 є об'єктом оподаткування у 2015 році. Враховуючи вищезазначене, контролюючим органом було сформовано та направлено податкове повідомлення-рішення від 22.06.2015 року № 262-17 у розмірі 25000 грн. Станом на 24.11.2015 року податкове зобов'язання із сплати транспортного податку за 2015 рік сплачено не було. Надалі контролюючим органом було направлено вимогу від 25.11.2015 року № 1734-23 про наявність боргу у розмірі 25000 грн. на адресу позивача. Позивачем 12.04.2016 року сплачено транспортний податок за 2015 рік у розмірі 25000 грн. Надалі ГУ ДФС в Одеській області проведено камеральну перевірку своєчасності/несвоєчасності сплати суми податкового зобов'язання з транспортного податку платником податку, за результатами якої було складеного акт від 06.02.2019 року №000667/15-32-51-07. На підставі зазначено було сформовано податкове повідомлення - рішення від 08.04.2019 року № 0042055107 на суму 5000 грн., яке направлено на адресу позивача та повернуто у зв'язку із закінченням терміну зберігання. Відповідач наполягає на правомірності податкових повідомлень-рішень від 22.06.2015 року № 262-17, від 08.04.2019 року № 0042055107 та безпідставності позовних вимог.

Суд розглянув матеріали справи, всебічно і повно з'ясував всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінив надані учасниками справи докази в їх сукупності та робить наступні висновки.

ОСОБА_1 , є власником автомобіля марки NISSAN PATROL 2012 року виготовлення, об'єм двигуна 5552 куб.см., номерний знак НОМЕР_1 , дата реєстрації - 26.12.2013 року.

Судом встановлено, що 22.06.2015 року ДПІ у Суворовському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області на підставі підпункту 267.6.2 п.267.6 ст.267 ПК України, сформовано на ім'я позивача податкове повідомлення-рішення № 262-17 з податкового зобов'язання у розмірі 25000 грн. та встановлено граничний строк сплати 60 днів з дня його отримання.

Із наявного в матеріалах справи рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення не вбачається, що саме направлялось адресату ОСОБА_2 , та не вбачається повна дата отримання даного рекомендованого відправлення. Вказане повідомлення, в місці зазначення дати вручення, містить наступний запис: « 14/5».

При цьому, суд звертає увагу, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення № 262-17 прийняте податковим органом 22.06.2015 року, а тому ніяк не може бути вручене адресату в травні місяці.

Тому суд не може констатувати конкретну дату отримання позивачем податкового повідомлення-рішення № 262-17.

25.11.2015 року податковим органом сформовано податкову вимогу №1734-23 про наявність боргу у розмірі 25000 грн. та направлено позивачеві за адресою АДРЕСА_1 .

Вказане поштове відправлення повернуто відправнику з відміткою «за закінченням терміну зберігання».

Відповідно до квитанції від 12.04.2016 року ОСОБА_1 , сплатив 25000,00 грн транспортного податку з фізичної особи.

Надалі ГУ ДФС в Одеській області проведено камеральну перевірку своєчасності/несвоєчасності сплати суми податкового зобов'язання з транспортного податку платником податку, за результатами якої, складеного акт від 06.02.2019 року №000667/15-32-51-07.

06.02.2019 року головним державним ревізором- інспектором відділу адміністрування податків та зборів з фізичних осіб Північного управління у м. Одесі ГУ ДФС в Одеській області Спіциною Іриною Андріївною проведено перевірку та складено акт щодо несвоєчасності сплати суми податкового зобов'язання з транспортного податку платником податку ОСОБА_1 . Перевіркою встановлено що в порушення вимог пп.267.8.1 п.267.8 ст. 267 Податкового кодексу України ОСОБА_1 , несвоєчасно сплачено узгоджену суму податкового зобов'язання 25000 грн. 00 коп., в тому числі з ТРАНСПОРТНОГО ПОДАТКУ (180110001), за що нараховано штрафні санкції у 5000,00 грн (п. 126.1 ст.126 Податкового кодексу України).

08.04.2019 року ГУ ДФС в Одеській області прийнято податкове повідомлення-рішення №0042055107 від 08.04.2019 року, на суму 5000 грн., штрафних санкцій за затримку на 143 календарних дні сплати транспортного податку у розмір 25000,00 грн.

Вказане податкове повідомлення-рішення №0042055107 від 08.04.2019 року направлено на адресу позивача, проте повернуто відправнику з відміткою «за закінченням терміну зберігання».

Позивач вважає оскаржувані податкові повідомлення-рішення протиправними.

Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства (стаття 1 Податкового кодексу України).

Згідно п. 15.1. ст. 15 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-V1 (далі - ПК України) визначено, що платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

В редакції Податкового кодексу України станом на дату реєстрації позивачем транспортного засобу, розділом VII «ЗБІР ЗА ПЕРШУ РЕЄСТРАЦІЮ ТРАНСПОРТНОГО ЗАСОБУ» ст.231 ПК України було визначено, що платниками збору є юридичні та фізичні особи, які здійснюють першу реєстрацію в Україні транспортних засобів, що відповідно до статті 232 цього Кодексу є об'єктами оподаткування.

Об'єктом оподаткування збором є, зокрема, колісні транспортні засоби, за винятком тих, що визначені даною статтею.

Збір за першу реєстрацію транспортного засобу виключено на підставі Закону № 71-VIII від 28.12.2014 року.

З 01 січня 2015 року, набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" від 28 грудня 2014 року № 71-VIII, яким шляхом викладення в новій редакції ст. 267 ПК України введено новий податок з громадян України - транспортний податок.

Відповідно до ст.267 ПК України платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об'єктами оподаткування.

Об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, які використовувалися до 5 років і мають об'єм циліндрів двигуна понад 3000 куб. см.

Базою оподаткування є легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.

Ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25 000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.

Базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.

Обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку.

Податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його реєстрації до 1 липня року базового податкового (звітного) періоду (року).

Щодо об'єктів оподаткування, придбаних протягом року, податок сплачується фізичною особою-платником починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об'єкт. Контролюючий орган надсилає податкове повідомлення-рішення новому власнику після отримання інформації про перехід права власності.

Нарахування податку та надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень про сплату податку фізичним особам - нерезидентам здійснюють контролюючі органи за місцем реєстрації об'єктів оподаткування, що перебувають у власності таких нерезидентів.

Органи внутрішніх справ зобов'язані до 1 квітня 2015 року подати контролюючим органам за місцем реєстрації об'єкта оподаткування відомості, необхідні для розрахунку податку.

З 1 квітня 2015 року органи внутрішніх справ зобов'язані щомісячно, у 10-денний строк після закінчення календарного місяця подавати контролюючим органам відомості, необхідні для розрахунку податку, за місцем реєстрації об'єкта оподаткування станом на перше число відповідного місяця.

Форма подачі інформації встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної податкової політики.

Платники податку - юридичні особи самостійно обчислюють суму податку станом на 1 січня звітного року і до 20 лютого цього ж року подають контролюючому органу за місцем реєстрації об'єкта оподаткування декларацію за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками поквартально.

Щодо об'єктів оподаткування, придбаних протягом року, декларація юридичною особою - платником подається протягом місяця з дня виникнення права власності на такий об'єкт, а податок сплачується починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об'єкт.

У разі переходу права власності на об'єкт оподаткування від одного власника до іншого протягом звітного року податок обчислюється попереднім власником за період з 1 січня цього року до початку того місяця, в якому він втратив право власності на зазначений об'єкт оподаткування, а новим власником - починаючи з місяця, в якому він набув право власності на цей об'єкт.

Контролюючий орган надсилає податкове повідомлення-рішення новому власнику після отримання інформації про перехід права власності.

За об'єкти оподаткування, придбані протягом року, податок сплачується пропорційно кількості місяців, які залишилися до кінця року, починаючи з місяця, в якому проведено реєстрацію транспортного засобу.

Податок сплачується за місцем реєстрації об'єктів оподаткування і зараховується до відповідного бюджету згідно з положеннями Бюджетного кодексу України.

Транспортний податок сплачується:

а) фізичними особами - протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення;

б) юридичними особами - авансовими внесками щокварталу до 30 числа місяця, що наступає за звітним кварталом, які відображаються в річній податковій декларації».

Статтею 126 ПК України, визначена відповідальність за порушення правил сплати (перерахування) податків, зокрема у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств, рентної плати протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:

при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;

при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Що стосується податкового повідомлення-рішення № 262-17 від 22.06.2015 року, суд зазначає наступне.

Статтею ст.8 ПК України визначено, що в Україні встановлюються загальнодержавні та місцеві податки та збори. До місцевих належать податки та збори, що встановлені відповідно до переліку і в межах граничних розмірів ставок, визначених цим Кодексом, рішеннями сільських, селищних і міських рад у межах їх повноважень, і є обов'язковими до сплати на території відповідних територіальних громад.

Відповідно до пп.10.1.1 п.10.1 ст.10 ПКУ, до місцевих податків належить податок на майно.

Пунктом 12.3 ст.12 ПКУ, встановлено, що рішення про встановлення місцевих податків та зборів приймають сільські, селищні, міські ради в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів.

Згідно з пп.12.3.1-12.3.3 п.12.3 ст.12 ПКУ, встановлення місцевих податків та зборів здійснюється у порядку, визначеному цим Кодексом.. При прийнятті рішення про встановлення місцевих податків та зборів обов'язково визначаються об'єкт оподаткування, платник податків і зборів, розмір ставки, податковий період та інші обов'язкові елементи, визначенні ст.7 цього Кодексу з дотриманням критеріїв, встановлених розділом ХІІ цього Кодексу для відповідного місцевого податку чи збору. Копія прийнятого рішення про встановлення місцевих податків чи зборів надсилається у десятиденний строк з дня оприлюднення до контролюючого органу, в якому перебувають на обліку платники відповідних місцевих податків та зборів.

Підпунктом 12.3.4 п.12.3 ст.12 ПКУ, рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Рішенням Одеської міської ради від 21.01.2015 року №5257-VI "Про встановлення податку на майно в частині транспортного податку" вказаний податок встановлено та визначено ставку податку з розрахунку на календарний рік 25000,00 гривень за кожний легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування.

Згідно ч.1 ст.3 Бюджетного кодексу України, бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему України, становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року.

З урахуванням оприлюднення рішення Одеської міської ради №5257-VI про встановлення та розмір транспортного податку 21.01.2015 року, нараховуватися він може платникам цього податку лише в 2016 бюджетному році.

Крім того, статтею 2 ПКУ, також визначено, що зміна положень цього Кодексу може здійснюватися виключно шляхом внесення змін до цього Кодексу. Закон України № 71-VІІІ, яким внесені зміни до ПКУ та, зокрема, введений новий місцевий податок транспортний, набрав чинності відповідно до п.1 розділу ІІ Прикінцеві положення з 01.01.2015 року.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, а також встановлений Податковим кодексом України принципі стабільності податкового законодавства ( п.п. 4.1.9. п. 4.1. ст. 4), відповідно до якого зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніш як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки; податки та збори, їх ставки, а також податкові пільги не можуть змінюватися протягом бюджетного року.

12.04.2016 року, позивачем сплачений транспортний податок з фізичної особи у розмірі 25000,00 грн.

Докази вручення позивачеві податкового повідомлення-рішення № 262-17 від 22.06.2015 року із зазначенням конкретної дати в матеріалах справи відсутні.

Посилання відповідача на вручення позивачеві податкового повідомлення-рішення № 262-17 від 22.06.2015 року засобами поштового зв'язку під особистий підпис не є належними так, як з наявного в матеріалах справи рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення не вбачається, що саме направлялось адресату ОСОБА_2 , та не вбачається повна дата отримання даного рекомендованого відправлення. Вказане повідомлення в місці зазначення дати вручення містить наступний запис: « 14/5».

При цьому, суд звертає увагу, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення № 262-17 прийняте податковим органом 22.06.2015 року, а тому ніяк не може бути вручене адресату в травні місяці.

Суд не може констатувати конкретну дату отримання позивачем податкового повідомлення-рішення № 262-17, а тому робить висновок про обґрунтованість позовних вимог позивача щодо протиправності податкового повідомлення-рішення № 262-17 від 22.06.2015 року та наявності підстав для його скасування.

Крім того, ГУ ДФС в Одеській області прийнято податкове повідомлення-рішення №0042055107 від 08.04.2019 року, яким до позивача застосовано штрафні санкції у розмірі 5000 грн., за затримку на 143 календарних дні сплати транспортного податку у розмір 25000,00 грн., який, в свою чергу визначений за податковим повідомленням-рішенням № 262-17 від 22.06.2015 року.

Тобто, матеріалами справи не підтверджено отримання позивачем податкового повідомлення-рішення № 262-17 від 22.06.2015 року в конкретну дату, що свідчить про недоведеність обрахунку прострочення позивачем сплати на 145 днів транспортного податку у розмірі 25000,00 грн. здійсненого за податковим повідомленням-рішенням №0042055107 від 08.04.2019 року.

Суд зазначає, що за відсутності доказів вручення позивачеві податкового повідомлення-рішення № 262-17 від 22.06.2015 року із зазначенням дати такого вручення доводи відповідача про прострочення позивачем сплати на 145 днів транспортного податку у розмірі 25000,00 грн., та накладення штрафу за таке прострочення за податковим повідомленням-рішенням №0042055107 від 08.04.2019 року - є безпідставними, а податкове повідомлення-рішення №0042055107 від 08.04.2019 року таким, що прийняте не в спосіб, що передбачений вимогами ПК України.

Отже, податкове повідомлення-рішення №0042055107 від 08.04.2019 року є протиправним та підлягає скасуванню, а позовні вимоги в даній частині - задоволенню.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З огляду на вищевикладене, суд робить висновок, що адміністративний позов належить до задоволення.

Згідно з ч. 1ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Суд зазначає, що за звернення до суду із зазначеним позовом позивач сплатив 1984,80 грн. судового збору.

Керуючись ст.ст.2, 3, 6, 8, 9, 73, 74, 75, 76, 77, 94, 139, 243, 245, 246, 255, 257-262, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Задовольнити адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0042055107 від 08.04.2019.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 22.06.2015 №262- 17.

Стягнути з Головного управління ДПС в Одеській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1984,80 грн.

Відповідно до ст.255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно з ч.1 ст.295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ).

Відповідач - Головне управління ДПС в Одеській області (вул. Семінарська, буд. 5, м. Одеса, 65044; код ЄДРПОУ ВП 44069166);

Повний текст рішення складений та підписаний судом 17.11.2022 року.

Суддя Н.В. Бжассо