Справа № 755/19843/21
Провадження № 2/761/7763/2022
(заочне)
17 листопада 2022 року Шевченківський районний суд міста Києва у складі:
головуючого судді Романишеної І.П.,
за участі секретаря Решти Д.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Шевченківського районного суду міста Києва в залі судових засідань в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Дніпровської районної у м.Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про стягнення суми коштів державної соціальної допомоги, -
У листопаді 2021 року Управління соціального захисту населення Дніпровської районної у м.Києві державної адміністрації звернулося до Дніпровського районного суду міста Києва із даним позовом.
Ухвалою Дніпровського районного суду міста Києва від 15.12.2021 року цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Дніпровської районної у м.Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про стягнення суми коштів державної соціальної допомоги передано до Шевченківського районного суду м.Києва за підсудністю.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач ОСОБА_1 являється матір'ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстрацію народження якого було проведено згідно ч. 1 ст. 135 СК України.
Відповідач вперше звернулася до Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації із заявою про призначення державної допомоги одинокій матері на сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішенням Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації від 07.08.2013 року заяву задоволено.
В черговий раз відповідач звернулася до Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації із заявою про призначення державної допомоги одинокій матері 16.09.2019 року.
Рішенням Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації від 19.09.2019 року призначено щомісячну державну допомогу з 01.09.2019 року по 29.02.2020 року в сумі 2133,92 грн.
Постановою Кабінету Міністрів України № 211 від 11.03.2020 року «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» на всій території України встановлено карантин.
Постановою Кабінету Міністрів України № 264 від 08.04.2020 року «Про деякі питання надання державної соціальної допомоги» встановлено, що на період дії карантину встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 строк виплати державної соціальної допомоги, яку було призначено раніше, продовжується на період карантину та на один місяць після дати його відміни і державна соціальна допомога виплачується за повний місяць без звернення особи до структурних підрозділів з питань соціального захисту населення.
Позивач вказує, що розпорядженням Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат від 22.06.2020 року призначено та здійснено виплату відповідачу державної допомоги одинокій матері з 01.07.2020 року по 31.07.2020 року в сумі 2133,92 грн.
Відповідачем Управлінню соціального захисту населення Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації було надано витяг з Реєстру застрахованих осіб державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування пенсійного фонду України.
Позивач вказує, що відповідно до поданої заяви та витягу з Реєстру застрахованих осіб державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування пенсійного фонду України встановлено, що відповідач сумарно більше ніж три місяці протягом періоду, за який враховуються доходи не працює та відповідно з 01.07.2020 року втратила право на отримання допомоги на дітей одиноким матерям.
З метою досудового врегулювання спору на адресу відповідача було направлено лист з проханням в добровільному порядку повернути державні кошти, проте станом на листопад 2021 року неправомірно отримані грошові кошти у розмірі 2133,92 грн. відповідачем не повернуто.
Ухвалою від 18.02.2022 року було відкрито провадження в цивільній справі за вказаним позовом, розгляд якої вирішено проводити в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, надав до суду заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримав, просили суд про їх задоволення, проти заочного розгляду справи не заперечував.
Відповідач в судове засідання не з'явилася, про дату, час і місце судового розгляду повідомлялася належним чином у встановленому законом порядку, причин неявки не повідомила.
Третя особа в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлялися належним чином.
Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо даних про права та взаємовідносини сторін, суд вважає можливим вирішити справу на підставі наявних у ній матеріалів та ухвалити заочне рішення, у зв'язку з неподанням відповідачем відзиву, та відсутністю заперечень позивача щодо заочного розгляду справи, що відповідає положенням п. 3, п. 4 ч. 1 ст. 280 ЦПК України.
Дослідивши письмові докази, які містяться в матеріалах справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, відповідач ОСОБА_1 являється матір'ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відомості про батька якої внесено на підставі ч. 1 ст. 135 СК України, що підтверджується Витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про реєстрацію народження згідно з частиною першою статті 135 Сімейного кодексу України для отримання допомоги.
Відповідно до положень ст. 1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України. Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
На виконання статті 1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» Кабінетом Міністрів України 27.12.2001 року прийнято постанову № 1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми», якою затверджено Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми (далі - Порядок).
02.08.2013 року відповідач вперше звернулася до Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації із заявою про призначення державної допомоги одинокій матері на сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішенням Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації від 07.08.2013 року заяву задоволено.
В черговий раз відповідач звернулася до Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації із заявою про призначення державної допомоги одинокій матері 16.09.2019 року.
Рішенням Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації від 19.09.2019 року призначено щомісячну державну допомогу з 01.09.2019 року по 29.02.2020 року в сумі 2133,92 грн.
За повідомленням позивача, відповідно поданої заяви та витягу з Реєстру застрахованих осіб державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування пенсійного фонду України встановлено, що ОСОБА_1 сумарно більш ніж три місяці протягом періоду, за який враховуються доходи не працює та відповідно з 01.07.2020 року втратила право на отримання допомоги на дітей одиноким матерям.
Відповідно до пп. 1 п. 35-2 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, допомога на дітей одиноким матерям не призначається, якщо у складі сім'ї є працездатні особи, які досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи, та не працювали, не проходили військової служби, не провадили підприємницької чи професійної незалежної діяльності, не здобували освіти за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, не зареєстровані в центрі зайнятості як безробітні або як такі, що шукають роботу, сумарно більше ніж три місяці протягом періоду, за який враховуються доходи.
Згідно положень п. п. 48, 49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, органи, що призначають і виплачують державну допомогу сім'ям з дітьми, мають право у разі потреби перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення допомоги. Особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, зобов'язані повідомляти органам соціального захисту населення про зміну всіх обставин, які впливають на виплату такої допомоги (зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї тощо). Якщо отримувачам державної допомоги сім'ям з дітьми, якими подано документи із свідомо неправдивими відомостями, не подано відомостей про зміни у складі сім'ї, приховуються обставини, які впливають на призначення і виплату допомоги, було надміру виплачено суми допомоги, органи соціального захисту населення: визначають обсяг коштів, які підлягають поверненню, з місяця призначення державної допомоги сім'ям з дітьми та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють отримувачу державної допомоги сім'ям з дітьми про обсяг коштів, які підлягають поверненню, та строки їх повернення.
З метою досудового врегулювання спору на адресу відповідача було направлено лист № 37/18-3319 від 04.03.2021 року з проханням в добровільному порядку повернути державні кошти у розмірі 2313,92 грн., проте відповідачем добровільно грошові кошти не повернуто.
Відповідно до положень пп. 4 п. 49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, у разі неможливості добровільного повернення або утримання коштів, які підлягають поверненню, такі кошти стягуються в судовому порядку.
Відповідно до положень статті 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Згідно зі статтею 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
За правилами ч. 3 ст. 12, ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
У спростування зазначеного будь яких доказів відповідачем суду не надано.
Зважаючи на викладене вище, оцінюючи належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів в їх сукупності, враховуючи те, що обставини, на які посилається позивач, як на підставу для задоволення позову, знайшли своє підтвердження у судовому засіданні, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в м. Києві державної адміністраціїпідлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 2 270 грн.
Керуючись Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», Порядком призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751, ст. ст. 3, 11, 15, 16, 1166, 1212, 1215 ЦК України, ст. ст. 2, 4, 7, 10, 12, 13, 19, 76, 81, 89, 133, 141, 258, 259, 263, 265, 268, 273, 274, 280, 282, 354, 355 ЦПК України, суд,-
Позов Управління соціального захисту населення Дніпровської районної у м.Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про стягнення суми коштів державної соціальної допомоги задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних заборгованість за переплатою у розмірі 2313,92 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації судовий збір у розмірі 2270, 00 грн.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Рішення суду може бути оскаржене до Київського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Реквізити сторін:
Управління соціального захисту населення Дніпровської районної у м.Києві державної адміністрації: м.Київ, вул. Курнатовського, 7-А, корп. 1, ЄДРПОУ 37397200.
ОСОБА_1 : АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 .
Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат: м.Київ, прт. Л.Гузара, 7, ЄДРПОУ: 22886300.
Повний текст рішення складено: 17.11.2022 року.
СУДДЯ І.П.РОМАНИШЕНА