Справа № 286/3927/21
18 листопада 2022 року м. Овруч
Овруцький районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді Вачко В. І.
з секретарем Деменчук О. Г.,
розглянувши в загальному позовному провадженні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Комунального підприємства «Гарне місто» Овруцької міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії , -
Позивач ОСОБА_1 , в інтересах якої діє представник адвокат Барановський І.І., звернулася в суд з позовом до Комунального підприємства «Гарне місто» Овруцької міської ради Житомирської області, в якому просить визнати протиправною бездіяльність Комунального підприємства «Гарне місто» Овруцької міської ради щодо ненадання відповіді на її заяву від 08.11.2021 року; зобов'язати Комунальне підприємство «Гарне місто» Овруцької міської ради надати відповідь на питання, викладені у її заяві від 08.11.2021 року.
Позов зокрема мотивований тим, що з 01.11.2016 року відносини позивача ОСОБА_1 , та відповідача Комунального підприємства «Гарне місто» Овруцької міської ради Житомирської області регулюються договором про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій б/н. 28.04.2020 року ухвалою Житомирського апеляційного суду у справі № 296/3444/19 зобов'язано КП «Гарне місто» продовжити надавати послуги ОСОБА_1 з утримання будинку АДРЕСА_1 . 11.08.2021 року рішенням Овруцького районного суду Житомирської області у справі № 286/2878/20 відмовлено в позові КП «Гарне місто» до ОСОБА_1 про розірвання договору від 01.11.2016 року. Таким чином, КП «Гарне місто» і надалі зобов'язане надавати комунальні послуги. Проте, КП «Гарне місто» не виконує свої обов'язки. У зв'язку з цим ОСОБА_1 та її чоловік (співвласник житла) ОСОБА_2 08.11.2021 року звернулася до відповідача із письмовою заявою із проханням повідомити її та її чоловіка (співвласника житла) про розмір тарифу по оплаті послуг та реквізити для такої сплати. На дану заяву відповідач надав позивачу відповідь листом від 12.11.2021 року № 555, яка по своїй суті не відповідає на звернення ОСОБА_1 . Своєю відповіддю відповідач запропонував укласти з ним додаткову угоду, що не є відповіддю на звернення. Згідно з ст.20 Закону України «Про звернення громадян» звернення розглядаються та вирішуються у термін не більше одного місяця від дня її надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів. На обґрунтовану письмову вимогу громадянина термін розгляду може бути скорочено від встановленого цією статтею терміну. Звернення громадян, які мають встановлені законодавством пільги, розглядаються у першочерговому порядку.
Відповідач у встановлений судом строк подав відзив на позов, в якому позов не визнав, просив у його задоволенні відмовити в повному обсязі за безпідставністю, мотивуючи зокрема тим, що з дотриманням приписів Закону України «Про звернення громадян» відповідачем було розглянуто звернення позивача ОСОБА_1 та ОСОБА_2 від 08.11.2021 року та надано відповідь на поставлені питання впродовж чотирьох днів 12.11.2022 року листом № 555. Окрім того, відповідачем запропоновано ОСОБА_2 (як одній із сторін договору) укласти додаткову угоду, в якій саме передбачити і ціну договору від 01.11.2016 року, на відсутність якої і посилається позивач, як на таку інформацію, яка нібито надана не була, хоча остання не є договірною стороною. Враховуючи наведені обставини, позовні вимоги не підлягають задоволенню, а дії відповідача відповідають Закону України «Про звернення громадян».
Представник позивача подав заяву про розгляд справи без його участі позивача та без участі позивача, позовні вимоги підтримують в повному обсязі, просить їх задолити.
Відповідач подав клопотання про відкладення розгляду справи у зв'язку з воєнним станом, карантином та неможливістю бути присутнім на розгляді справи представника підприємства, так як він перебуває за межами України.
Враховуючи, що обидві сторони висловили свою правову позицію у заявах по суті спору і неявка учасників справи в судове засідання не перешкоджає розгляду справи по суті, у задоволенні клопотання сторони позивача, керуючись нормами ст.223 ЦПК України, суд здійснює розгляд справи за відсутності її учасників.
Відтак, дослідивши та оцінивши докази у справі, суд дійшов наступних висновків.
Як вбачається з матеріалів справи, 01.11.2016 року між Комунальним підприємством «Гарне місто» Овруцької міської ради Житомирської області (виконавець) та ОСОБА_2 (споживач) було укладено договір про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій б/н (далі - договір від 01.11.2016 року), предметом якого є забезпечення виконавцем надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій у житловому будинку АДРЕСА_2 , а споживачем - забезпечення своєчасної оплати таких послуг за встановленим тарифом у строк та на умовах, що передбачені цим договором (пункт 1.1 договору від 01.11.2016 року).
Пунктом 1.2 договору від 01.11.2016 року передбачено, що виконавець надає послуги відповідно до встановленого рішенням органу місцевого самоврядування тарифу, його структури, періодичності та строків надання послуг, копія якого додається до цього договору.
Відповідно до пункту 1 Рішення виконкому Овруцької міської ради Житомирської області від 11.10.2016 року № 158 «Про затвердження тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій», вирішено затвердити для КП «Гарне місто» Овруцької міської ради тарифи на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій по кожному будинку окремо залежно від кількісних показників надання послуг надання послуг та застосовувати його з 01.11.2016 року (додаток № 1).
Додаток № 1 до рішення виконкому Овруцької міської ради Житомирської області від 11.10.2016 року № 158 в матеріалах справи відсутній та сторонами суду не подавався. Доказів того, що цей Додаток № 1 до рішення разом з договором від 01.11.2016 року взагалі свого часу надавався відповідачем споживачу також відсутні.
У пункті 1.3 договору від 01.11.2016 року зазначено: «Розмір щомісячної плати за надані послуги на дату укладення цього договору становить _____ гривен». Проте конкретної суми розміру щомісячної плати не вказано.
Відповідно до пунктів 2.1, 2.2, 2.3 договору розрахунковим періодом є календарний місяць. У разі застосування щомісячної системи оплати послуг платежі вносяться не пізніше ніж до 20 числа місяця, що настає за розрахунковим. Послуги оплачуються готівкою. Плата вноситься на розрахунковий рахунок № НОМЕР_1 через ПАТ КБ «Приватбанк» та через інші фінансові установи.
Згідно з підпунктом 5 пункту 3.1 споживач має право на своєчасне отримання від виконавця інформації про перелік послуг, структуру тарифу, загальну суму місячного платежу, норми споживання, режим надання послуг, їх споживчі властивості тощо.
Згідно з підпунктом 5 пункту 3.4 виконавець зобов'язаний подавати споживачеві в установленому законом порядку необхідну інформацію про перелік послуг, структуру тарифу, загальну суму місячного платежу, норми споживання, режим надання послуг, їх споживчі властивості тощо.
Згідно з підпунктом 1 пункту 3.2 споживач зобов'язаний оплачувати послуги в установлений цим договором строк.
Постановою Житомирського апеляційного суду від 28.04.2020 року у справі № 296/3444/19, яка набрала законної сили з дня її прийняття, зобов'язано КП «Гарне місто» продовжити надавати послуги ОСОБА_1 з утримання будинку АДРЕСА_1 .
Рішенням Овруцького районного суду Житомирської області від 11.08.2021 року у справі № 286/2878/20, яке набрало законної сили 20.09.2021 року, відмовлено в позові КП «Гарне місто» до ОСОБА_1 про розірвання договору від 01.11.2016 року.
08.11.2021 року ОСОБА_1 (позивач) та ОСОБА_2 звернулися до КП «Гарне місто» Овруцької міської ради Житомирської області із заявою за вхідним № 362, в якій просили повідомити їх про розмір тарифу, який вони повинні сплачувати за житлово-комунальні послуги, а також реквізити, на якій вони повинні здійснювати оплату.
У відповідь КП «Гарне місто» Овруцької міської ради Житомирської області листом № 555 від 12.11.2021 року повідомило заявників, в тому числі позивача, що заяву з приводу інформації про розмір тарифу з житлово-комунального обслуговування розглянуто. 01.11.2016 року між ОСОБА_2 та КП «Гарне місто» укладено договір про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, а саме будинку АДРЕСА_2 . Відповідно до умов договору виконавець надає послуги у розмірі відповідно до встановленого рішенням органу місцевого самоврядування тарифу. Разом з тим, у п.1.3 договору розмір щомісячної оплати за надані послуги на дату укладення цього договору не зазначено. Враховуючи наведені обставини запропоновано підписати додаткову угоду щодо ціни договору та надати один екземпляр до комунального підприємства упродовж 5 днів з моменту його отримання.
В якості додатків до листа № 555 від 12.11.2021 року вказано: додаток № 2 до договору на 2 арк. та реквізити для оплати послуг на 1 арк.
Фактично до листа № 555 від 12.11.2021 року відповідачем було додано Додаткову угоду № 2 про внесення змін до договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій від 01.11.2016, датовану 12.11.2021 року, наступного змісту: «Внести зміни до п.7.1 договору та викласти відповідно до Типового договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2005 року № 560 у наступній редакції: п.1.3 Розмір щомісячної плати за надані послуги на дату укладення цього договору становить 0,99 грн. за 1 м.кв. Додаткова угода укладена у двох оригінальних примірниках по одному примірнику виконавцю та споживачу.» Вказано реквізити виконавця КП «Гарне місто», підпис директора та реквізити споживача ОСОБА_2 .
Статтею 1 Закону України «Про звернення громадян» (далі - Закон) встановлено, що громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
У відповідності до статті 3 Закону під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги. Зокрема, Заява (клопотання) - це звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.
Статтею 5 Закону встановлено вимоги до звернення. Так, звернення адресуються органам державної влади і органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форми власності, об'єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань. Звернення може бути подано окремою особою (індивідуальне) або групою осіб (колективне). Звернення може бути усним чи письмовим. Письмове звернення надсилається поштою або передається громадянином до відповідного органу, установи особисто чи через уповноважену ним особу, повноваження якої оформлені відповідно до законодавства. Письмове звернення також може бути надіслане з використанням мережі Інтернет, засобів електронного зв'язку (електронне звернення). У зверненні має бути зазначено прізвище, ім'я, по батькові, місце проживання громадянина, викладено суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги. Письмове звернення повинно бути підписано заявником (заявниками) із зазначенням дати. В електронному зверненні також має бути зазначено електронну поштову адресу, на яку заявнику може бути надіслано відповідь, або відомості про інші засоби зв'язку з ним. Застосування електронного цифрового підпису при надсиланні електронного звернення не вимагається. Звернення, оформлене без дотримання зазначених вимог, повертається заявнику з відповідними роз'ясненнями не пізніш як через десять днів від дня його надходження, крім випадків, передбачених частиною першою статті 7 цього Закону.
Статтею 7 Закону встановлено заборону на відмову в прийнятті та розгляді звернення. Звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов'язковому прийняттю та розгляду. Якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об'єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п'яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення. У разі якщо звернення не містить даних, необхідних для прийняття обґрунтованого рішення органом чи посадовою особою, воно в той же термін повертається громадянину з відповідними роз'ясненнями.
Порядок розгляду заяв (клопотань) передбачений статтею 15 Закону. Зокрема органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань). Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов'язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов'язки. Рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні), доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на Закон і викладенням мотивів відмови, а також із роз'ясненням порядку оскарження прийнятого рішення.
Згідно з статтею 18 Закону громадянин, який звернувся із заявою чи скаргою до органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, засобів масової інформації, посадових осіб, має право, зокрема: одержати письмову відповідь про результати розгляду заяви чи скарги.
А відповідно до ст.19 Закону органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об'єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов'язані: об'єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги; у разі прийняття рішення про обмеження доступу громадянина до відповідної інформації при розгляді заяви чи скарги скласти про це мотивовану постанову; забезпечувати поновлення порушених прав, реальне виконання прийнятих у зв'язку з заявою чи скаргою рішень; письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення;
Відповідно до статті 20 Закону звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів. На обґрунтовану письмову вимогу громадянина термін розгляду може бути скорочено від встановленого цією статтею терміну.
У спірному випадку відповідач листом № 555 від 12.11.2021 року невідкладно відписався заявникам, в тому числі позивачу, на заяву від 08.11.2021 року, проте, надана ним відповідь по суті не відповідає на звернення заявників, оскільки не містить запитуваної ними інформації та прямо не вирішує порушених у заяві питань, так як в листі № 555 від 12.11.2021 року прямо не вказано розміру тарифу за житлово-комунальну послуги для споживачів та реквізитів для його оплати. Таким чином, відповідачем допущено порушення статей 18, 19, 20 Закону України «Про звернення громадян» в частині вирішення у встановлений термін порушених у зверненні питань та забезпечення поновлення порушеного права заявників-споживачів, зокрема позивача, закріпленого у пункті 3.1 чинного договору від 01.11.2016 року, на своєчасне отримання від виконавця інформації про структуру тарифу, загальну суму місячного платежу тощо, яке кореспондує із закріпленим у пункті 3.4 договору обов'язком виконавця-відповідача таку інформацію споживачу подавати. На підставі викладеного, суд доходить висновку про часткове задоволення позову.
Позивач звільнена від сплати судового збору на підставі п.10 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір».
Тому керуючись ст.ст. 4, 12, 13, 81, 141, 223, 258, 259, 263-265, 273, 279, п.3 розділу ХІІ Прикінцевих положень, пп.15.5 п.15 п.1 ХІІІ Перехідних положень Цивільного процесуального кодексу України, суд -
Позовні вимоги задоволити частково.
Зобов'язати Комунальне підприємство «Гарне місто» Овруцької міської ради Житомирської області надати ОСОБА_1 пряму відповідь на питання, викладені у її заяві за вхідним № 362 від 08.11.2021 року.
В задоволенні решти позову відмовити.
Стягнути з Комунального підприємства «Гарне місто» Овруцької міської ради Житомирської області (11101, Житомирська область, Коростенський район, м.Овруч, вул.Івана Франка, 5А, код ЄДРПОУ 40711424)) на користь держави судовий збір в сумі 922,40 грн.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Житомирського апеляційного суду або через Овруцький районний суд Житомирської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду або якщо суд визнає причини пропуску строку поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв'язку з карантином.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 18.11.2022 року.
Суддя: В. І. Вачко