Справа №295/11423/22
1-в/295/851/22
Іменем України
18.11.2022 року м. Житомир
Богунський районний суд м. Житомира в складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
за участі представника ДУ «Житомирська установа виконання покарань (№8)» ОСОБА_3 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі в режимі відеоконферецзв'язку подання в.о. начальника державної установи «Житомирська установа виконання покарань (№8)» про можливість встановлення адміністративного нагляду засудженому ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , -
09.11.2022 року в.о. начальника ДУ «Житомирська установа виконання покарань (№8)» звернувся до суду із поданням можливість встановлення адміністративного нагляду засудженому ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , строком на 1 рік із встановленням наступних обмежень: заборона виходу з будинку, у якому проживає з 22 до 06 години ранку, заборона виїзду за межі району (міста) де проживає, без дозволу органів національної поліції, реєстрації в поліції 4 рази на місяць, заборона відвідування ресторанів, кафе, пивбарів, барів з метою придбання спиртних напоїв. В обґрунтування подання зазначив, що ОСОБА_4 , будучи особою, яка 09.12.2022 звільняється з державної установи по відбуттю строку покарання, за час відбування покарання частково став на шлях виправлення, але залишається небезпечним для суспільства, а тому формально підпадає під дію адміністративного нагляду, на підставі ЗУ «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», належить взяттю під адміністративний нагляд.
Представник установи ДУ «Житомирська установа виконання покарань (№8)» ОСОБА_3 в судовому засіданні подання підтримала та просила задовольнити.
Засуджений ОСОБА_4 в судовому засіданні просив відмовити в задоволенні подання та не встановлювати відносно нього адміністративний нагляд, оскільки він не вживає спиртні напої, не палить, є інвалідом 3-ї групи, на теперішній час в країні війна, а тому вищезазначені заборони будуть заважати йому соціалізуватися в суспільстві.
Суд, вислухавши думку учасників справи, дослідивши матеріали особової справи, доходить наступного висновку.
Згідно з статями 1, 2 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд - це система тимчасових примусових профілактичних заходів спостереження і контролю за поведінкою окремих осіб, звільнених з місць позбавлення волі, що здійснюються органами Національної поліції.
Адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню кримінальних правопорушень окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них.
Судом встановлено, що ОСОБА_4 раніше неодноразово судимий:
- 19.05.1997 р. Миколаївським райсудом Миколаївської області за ч.1 ст.101 КК України 1960 р. до 3 років позбавлення волі, на підставі ст.45 КК України 1960 р. умовно з іспитовим строком на 2 роки та штрафом 170 грн.;
- 17.06.1998 р. Заводським райсудом м. Миколаєва за ст.229-6 ч.2 43 КК України 1960 р. до 3 років 6 місяців позбавлення волі, звільненого 25.01.2001р. умовно-достроково на 6 місяців 19 днів;
- 23.02.2004 р. Центральним райсудом Миколаєва (із змінами за ухвалою апеляційного суду Миколаївської області від 10.06.2004 р.) за ст.ст. 185 ч.3, 185 ч.4, 185 ч.5, 187 ч.3, 187 ч.4, 358 ч.1, 70,71 КК України до 10 років позбавлення волі з конфіскацією майна, звільненого 30.11.2011 р. по відбуттю строку покарання.
Вироком Заводського районного суду м. Миколаєва від 09 березня 2017 року ОСОБА_4 засуджено за ч.2 ст.309, ч.3 ст.187, ч.4 ст.187, ст.257, ч.1 ст.263-1, ч.1 ст.70 КК України до 12 років позбавлення волі з конфіскацією всього належного йому майна. Строк відбуття покарання обчислено з часу затримання з 12.10.2014 року. На підставі ст.72 КК України зараховано у відбуття покарання з розрахунку один день попереднього ув'язнення за два дні позбавлення волі час попереднього ув'язнення з 12.10.2014 по 05.04.2016р.
Вирок набрав законної сили 13.08.2018 року.
Ухвалою Заводського районного суду м. Миколаєва від 14.09.2018 року визначено порядок виконання покарання, призначеного вироком Заводського районного суду м. Миколаєва від 09 березня 2017 року: на підставі ст.72 КК України в редакції Закону України №838-VIII від 26 листопада 2015 року зараховано у строку відбуття покарання з розрахунку один день попереднього ув'язнення за два дні позбавлення волі час попереднього ув'язнення ОСОБА_4 з 12.10.2014 року по 13.08.2018 року.
Початок строку: 12.10.2014. Кінець строку: 11.12.2022.
Як вбачається із характеристики, затвердженої начальником ДУ «Житомирська установа виконання покарань (№8)» засуджений ОСОБА_4 за час відбування покарання в місцях попереднього ув'язнення та позбавлення волі допустив 5 порушень вимог режиму тримання, з яких один раз з ним було проведено бесіду виховного характеру начальником відділення 20.10.2015 року щодо зберігання заборонених предметів. Заохочень не мав. В ДУ «Житомирська установа виконання покарань (№8)» засуджений ОСОБА_4 відбуває покарання з 12.02.2019 року. За час відбування покарання порушень вимог режиму тримання не допускав, має одне заохочення. На даний час на майстерні установи працевлаштований. Залучається до покращення благоустрою установи. В середовищі вживчивий, неконфліктний, підтримує дружні стосунки із засудженими різної спрямованості. Намагається дотримуватися вимог пожежної безпеки, встановлених правил санітарії та гігієни. Приймає участь в реалізації програми диференційовано виховного впливу, передбачених ст.123 КВК України «Духовне відродження», однак до її реалізації не прагне. Участь в організації виховних заходів, які проводяться в установі, передбачених ст.123 КВК України не приймає. Вину у вчиненому злочині визнає частково, вироку суду та міру призначеного судом покарання вважає несправедливим.
Відповідно до довідки про заохочення та стягнення, складеної начальником відділення СПС 02.11.2022 року, засуджений ОСОБА_4 має одне заохочення та чотири стягнення.
Згідно п. «б» ст. 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо під час відбування покарання їх поведінка свідчила, що вони вперто не бажають стати на шлях виправлення і залишаються небезпечними для суспільства.
З матеріалів справи вбачається, що за час попереднього ув'язнення та відбування покарання в Державній установі «Житомирська установа виконання покарань (№8)» засуджений ОСОБА_4 п'ять разів допускав порушення режиму утримання, має чотири стягнення та лише одне заохочення, раніше неодноразово судимий за вчинення тяжких та особливо тяжких злочинів, нові злочини вчиняв в період непогашених судимостей, на даний час відбуває покарання у виді позбавлення волі за особливо тяжкі умисні злочини. Згідно висновку адміністрації державної установи «Житомирська установа виконання покарань (№8)» залишається небезпечним для суспільства.
З огляду на вказане та враховуючи індивідуальні обставини засудженого та його кримінальну історію, суд вважає, що ОСОБА_4 після відбуття покарання потребує з боку держави профілактичних заходів спостереження і контролю за поведінкою з метою запобігання вчиненню ним інших кримінальних правопорушень, та встановлення щодо нього певних обмежень, а тому відносно нього слід встановити адміністративний нагляд, строком на один рік.
При цьому суд вважає, що таке втручання в права засудженого є виправданим відповідно до пункту 2 статті 8 Європейської Конвенції з прав людини, оскільки воно відповідає закону, переслідує законні цілі, наведених у пункті 2 статті 8 Конвенції, та є необхідним у демократичному суспільстві для запобігання злочинам, та захисту прав і свобод інших осіб. (рішення у справі «Роман Захаров проти Росії» [ВП] (Roman Zakharov v. Russia) [GC], заява № 47143/06, пункт 227, ЄСПЛ 2015, пункти 72-76 у справі «Дедеш проти України» (Заява № 50705/13) від 14 січня 2021 року).
Відповідно до ст. 3 п. «б» Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі", суд вважає за доцільне встановити адміністративний нагляд засудженому із встановленням йому обмежень, визначених ст.10 Закону.
Керуючись ст.ст. 2; 3 п. "б", 5, 10 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі", суд,
Подання в.о. начальника державної установи «Житомирська установа виконання покарань (№8)» про можливість встановлення адміністративного нагляду засудженому ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , задовольнити.
Встановити відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адміністративний нагляд строком на 1 (один) рік.
Застосувати щодо ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , такі обмеження:
1) не виходити з будинку (квартири) за місцем проживання у вільний від роботи час з 23 по 05 годину;
2) не відвідувати бари, ресторани та інші заклади торгівлі та громадського харчування, які здійснюють торгівлю спиртними напоями та пивом на розлив;
3) не виїжджати за межі населеного пункту без письмового дозволу начальника відділу поліції за місцем проживання;
4) з'являтися на реєстрацію до відділу поліції за місцем проживання 15 числа кожного місяця протягом всього строку адміністративного нагляду з 9 по 18 годину.
Ухвала може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Богунський районний суд м. Житомира протягом 7 днів з дня її оголошення, а особою, яка перебуває під вартою в той же строк з моменту вручення їй копії ухвали.
Суддя ОСОБА_1