04 серпня 2010 р. № 03/1590
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
Божок В.С. -головуючого,
Костенко Т.Ф.,
Коробенко Г.П.
розглянувши матеріали
касаційної скарги Черкаської міської ради, м. Черкаси
на постановуКиївського міжобласного апеляційного господарського суду
від 20.04.2010р.
у справігосподарського суду Черкаської області
за позовомОдеської залізниці, м. Одеса
довиконавчого комітету Черкаської міської ради, м. Черкаси
треті особи1. Черкаська міська рада, м. Черкаси,
2. Департамент бюджетної політики виконавчого комітету Черкаської міської ради, м. Черкаси,
3. Головне управління Державного казначейства України у Черкаській області, м. Черкаси,
4. Головне фінансове управління Черкаської обласної державної адміністрації, м. Черкаси
простягнення 664 769, 29 грн.
за участю представників:
позивача: Іванов С.Г. (представник за дов. від 04.01.2010р. б/н),
відповідача: Науменко М.С. (представник за дов. від 19.03.2010р. № 266-01-21),
треті особи 1: не з'явився,
треті особи 2: Джуган Н.В. (представник за дов. від 25.01.2010р. №136/18-00),
треті особи 3: не з'явився,
треті особи 4: не з'явився
Одеська залізниця звернулась до господарського суду Черкаської області з позовом до Виконавчого комітету Черкаської міської ради про стягнення 664 769, 29 грн. збитків за перевезення пільгових категорій громадян залізничним транспортом протягом травня - грудня 2008 р., які останній мав відшкодувати, як головний розпорядник коштів бюджету у відповідності з вимогами ч.5 ст. 9 Закону України "Про залізничний транспорт", Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік", Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 4 березня 2002 року №256.
Рішенням господарського суду Черкаської області від 02.09.2009р., залишеним без змін постановою Київського міжобласного апеляційного господарського суду від 20.04.2010р. у справі № 03/1590 позов задоволено повністю.
Не погоджуючись з вказаним рішенням та постановою, Черкаська міська рада звернулась з касаційною скаргою до Вищого господарського суду України, в якій просить їх скасувати та прийняти нове рішення про відмову в позові, мотивуючи скаргу порушенням судами норм матеріального і процесуального права та неповним з'ясуванням обставин справи, які мають значення для справи.
У відзиві Одеська залізниця просить рішення та постанову залишити без змін, а касаційну скаргу без задоволення.
Колегія суддів, приймаючи до уваги межі перегляду справи в касаційній інстанції, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм матеріального та процесуального права при винесенні оспорюваних судових актів, знаходить необхідним в задоволенні касаційної скарги відмовити, враховуючи наступне.
Як встановлено судом попередніх інстанцій, Одеською залізницею протягом травня -грудня 2008 р. здійснено перевезення пільгових категорій пасажирів по території м. Черкаси на загальну суму 664 769, 29 грн..
Відповідно до ч.5 ст.9 Закону України "Про залізничний транспорт" для захисту інтересів окремих категорій громадян па пасажирських перевезеннях, в тому числі приміських, можуть передбачатися пільгові тарифи. Збитки залізничного транспорту загального користування від їх використання відшкодовуються залізницям за рахунок державного або місцевих бюджетів залежно від того, яким органом прийнято рішення щодо введення відповідних пільг.
Відповідно до ч. 3 ст. 42 Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік" компенсація за пільговий проїзд окремих категорій громадян здійснюється шляхом надання субвенції з державною бюджету України місцевим бюджетам.
Підпунктом "б" п.4 ст.89 Бюджетного кодексу України передбачено, що до видатків, які здійснюються з районних бюджетів та бюджетів міст обласного значення та враховуються при визначенні обсягу міжбюджетних трансфертів, належать видатки на соціальний захист та соціальне забезпечення державних програм соціального захисту, зокрема на компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян.
Згідно п.2 ч.1 ст. 97 Бюджетного кодексу України до трансфертів, які надаються з Державного бюджету України місцевим бюджетам, зокрема входять субвенції на здійснення програм соціального захисту, у тому числі на компенсацію виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян.
Частиною 2 ст. 7 Закону України "Про транспорт" передбачено, що відшкодування збитків від безплатних перевезень пільгових категорій громадян регулюється нормативними актами Кабінету Міністрів України.
Згідно з пунктом 2 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціальною захисту населения за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 4 березня 2002 року №256, фінансування видатків місцевих бюджетів за державними програмами соціального захисту населення провадиться за рахунок субвенцій, передбачених державним бюджетом на відповідний рік, у межах обсягів, затверджених у обласних бюджетах, бюджеті Автономної Республіки Крим, бюджетах міст Києва та Севастополя, міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення та у районних бюджетах на зазначені цілі.
Згідно п. 8 цього Порядку отримані місцевими бюджетами суми субвенцій перераховуються протягом одною операційного дня на рахунки головних розпорядників коштів, відкриті в територіальних управліннях Державного казначейства, для здійснення відповідних видатків, а Головні розпорядники коштів місцевих бюджетів у п'ятиденний термін здійснюють розрахунки з постачальниками відповідних послуг.
Законом України "Про Державний бюджет України па 2008 рік" обласному бюджету Черкаської області передбачена субвенція з Державного бюджету на надання пільг з послуг зв'язку та інших передбачених законодавством пільг та компенсацію за пільговий проїзд окремих категорій громадян в сумі 39 478, 2 тис. грн..
Судом попередніх інстанцій встановлено, що компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян здійснюються відповідно до ст.89 Бюджетного кодексу України з районних бюджетів міст обласного значення за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг в тому числі на компенсацію за пільговий проїзд окремих категорій громадян. Розподіл субвенції між регіонами області затверджується рішенням обласної ради про обласний бюджет на відповідний рік. Планування видатків, які фінансуються за рахунок цієї субвенції, у т.ч. і компенсаційні виплати залізничному транспорту, належить до компетенції місцевих органів влади та місцевою самоврядування і затверджується рішенням місцевої ради.
Рішенням Черкаської обласної ради від 12.01.2008р. № 15-1 /V "Про обласний бюджет на 2008 рік", зі змінами, субвенція Черкаському міському бюджету передбачена в сумі 13 469 981, 00 грн., з яких фактично профінансовано 13 431 281, 00 грн. або 99,7% до річних призначень.
Рішенням Черкаської міської ради від 31.01.2008р. № 4-310 "Про міський бюджет на 2008 рік" суми субвенцій для відшкодування витрат по перевезенню пільгових категорій громадян на 2008 рік затверджені в сумі 9821,1 тис. грн., в тому числі електротранспортом -9736,27 тис. грн. залізничним транспортом - 84,83 тис. грн., які відповідно пояснювальної записки до цього рішення передбачені на погашення заборгованості перед Одеською залізницею.
Як вбачається з відповіді виконавчого комітету Черкаської міської ради від 12.05.2008р. на звернення позивача від 07.05.2008р. до Голови Черкаської міської ради про необхідність вирішення питання відносно компенсації витрат залізниці на перевезення пільгових категорій пасажирів, вся сума субвенції, яка була виділена з державного бюджету для забезпечення перевезення пільгових категорій громадян в сумі 9821,1 тис. грн. була направлена на потреби міського електротранспорту.
Таким чином, як встановлено судом попередніх інстанцій, витрати позивача на перевезення пільгових категорій громадян у 2008 році враховані не були.
Відповідно до ст.174 ГК України, однією з підстав виникнення господарських зобов'язань передбачає закон або інший нормативно-правовий акт, що регулює господарську діяльність.
Пільгове перевезення пасажирів залізничним транспортом передбачено Законами України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", "Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні", "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців, членів їх сімей", "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", постановою Кабінету міністрів України від 17.05.1993р. №354 "Про безплатний проїзд пенсіонерів на транспорті загального користування", Угодою про взаємне визнання прав на пільговий проїзд для інвалідів та учасників Великої вітчизняної війни, а також осіб, прирівняних до них від 12 березня 1993р..
Дія цих законів, як правильно зазначає суд апеляційної інстанції, в частині безкоштовного проїзду визначених ними категорій громадян не була припинена із введенням в дію Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік".
Відшкодування збитків залізничного транспорту від перевезення пільгових категорій громадян передбачено ст. 9 Закону України "Про залізничний транспорт", ст. 7 Закону України "Про транспорт", Законом України "Про державний бюджет України на 2008 рік", постановою КМУ від 04.03.2002 р. № 256 "Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету", з огляду на що висновок господарського суду попередніх інстанцій про те, що зобов'язання відповідача відшкодувати позивачу збитки від перевезення пільгових категорій громадян залізничним транспортом випливає безпосередньо з зазначених нормативних актів, що регулюють відносини сторін щодо здійснення пільгових перевезень за рахунок коштів державного бюджету, колегія визнає правомірними та обґрунтованими.
Судом також встановлено, що відповідно довідки Департаменту бюджетної політики виконавчому комітету Черкаської міської ради було здійснено перерахування у період травень-грудень 2008року сум субвенцій на фінансування відповідних видатків місцевого бюджету.
Дана обставина підтверджується також повідомленням Головного управління державною казначейства України у Черкаській області, з якого вбачається, що на ім'я виконкому Черкаської міськради в Управлінні держказначейства відкритий реєстраційний рахунок 35417023002229 з кодом функціональної класифікації 170302 "Компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян на залізничному транспорті", рух коштів на якому в період з травня по грудень 2008 р. відсутній.
Отже, як правильно стверджує суд апеляційної інстанції, за період травень-грудень 2008р. існувала реальна можливість отримання позивачем коштів для компенсації збитків внаслідок забезпечення пільгового проїзду окремих категорій громадян, однак в силу невиконання вимог чинного законодавства щодо компенсації збитків позивача внаслідок перевезень пасажирів пільгових категорій громадян протягом травня-грудня 2008 р. відповідачем, який згідно рішення Черкаської міської ради від 31.01.2008р. № 4-310 є головним розпорядником коштів міською бюджету з використання програм соціальною захисту населення, цього не відбулось.
Отже, апеляційним господарським судом під час перегляду справи встановлені обставини справи, що підтверджуються певними доказами, яким попередній суд дав належну оцінку, правом переоцінки яких в силу приписів ст. 1117 ГПК України касаційна інстанція не наділена, з огляду на що висновок господарського суду попередньої інстанції про задоволення позовних вимог, колегія визнає правомірним та обґрунтованим.
Наведене спростовує доводи касаційної скарги щодо порушення та неправильного застосування господарським судом норм матеріального та процесуального права, та не заперечує правильність і законність оскаржуваних судових актів, які відповідають чинному законодавству України і обставинам справи, підстав для скасування яких колегія не вбачає.
З урахуванням встановленого та керуючись ст. 1115, 1117, 1118, 1119 - 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України, -
В задоволенні касаційної скарги відмовити.
Постанову Київського міжобласного апеляційного господарського суду від 20.04.2010р. у справі № 03/1590 залишити без змін.
Головуючий суддя : В.С. Божок
Судді: Т.Ф. Костенко
Г.П. Коробенко