14 листопада 2022 року м. Ужгород№ 260/2988/21
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Гаврилка С.Є.,
з участю секретаря судового засідання - Рошко Л.М.
учасники справи:
позивач - Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 - не з'явився;
за участі представника позивача - адвоката Юрика Богдана Ігоровича;
відповідач - Головне управління ДПС у Закарпатській області - представник - Купар Лариса Вікторівна,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Закарпатського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Закарпатській області про скасування податкового повідомлення-рішення, -
16 липня 2021 року до Закарпатського окружного адміністративного суду звернулася з позовом Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Закарпатській області (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Волошина, 52, код ВП ЄДРПОУ 44106694), яким просить суд: "1. Прийняти дану позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі; 2. Визнати протиправним та скасувати податкове - повідомлення рішення від 18.05.2021 року № 0010527-5201-0703; 3. Судові витрати покласти на відповідача"."
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 20 липня 2021 року було прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в даній адміністративній справі.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 17 серпня 2021 року було зупинено провадження в даній адміністративній справі.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 01 червня 2022 року було поновлено провадження в даній адміністративній справі.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 21 вересня 2022 року було закрито підготовче провадження у даній адміністративній справі та призначено справу до судового розгляду.
В обґрунтування позовних вимог позивач покликається на те, що податковим повідомленням-рішенням від 18 травня 2021 року № 0010527-5201-0703 позивачу було нараховано суму податкового зобов'язання за платежем - податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, в розмірі 152105,40 грн за 2020 рік. Позивач вказує, що при прийнятті вказаного податкового повідомлення-рішення податковий орган керувався протиправним рішення органу місцевого самоврядування про встановлення податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки на 2020 рік, що тягне за собою протиправність оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.
До суду надійшов відзив на позовну заяву, зі змісту якого вбачається, що відповідач не погоджується з вимогами позовної заяви, вважає їх необґрунтованими та зазначає, що податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на 2020 рік на території Яношівської сільської ради Берегівського району Закарпатської області встановлений рішенням Яношівської сільської ради № 114 від 19 червня 2019 року "Про встановлення ставок та пільг із сплати податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки, на 2020 рік". Дане рішення є офіційним. Таким чином, вважає, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення, яким визначено податкові зобов'язання позивачу по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2020 рік відповідають нормам чинного законодавства.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив задовольнити з підстав наведених у позову.
В судовому засіданні представник відповідачів заперечив щодо задоволення позовних вимог з підстав наведених у відзиві на позов. Одночасно зазначив, що відповідач здійснив нарахування податкового зобов'язання позивачу, на підставі ставок податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на 2020 рік згідно додатку 1 до рішення Яношівської сільської ради від 19 червня 2019 року № 114 "Про встановлення місцевих податків і зборів на території Яношівської сільської ради на 2020 рік".
Розглянувши подані сторонами докази, (заслухавши сторони та їх представників) всебічно і повно оцінивши всі фактичні обставини (факти), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , на підставі Свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця від 29 листопада 2001 року, номер запису про включення відомостей про фізичну особу-підприємця до ЄДР № 23090170000000571, є суб'єктом підприємницької діяльності (а.с. 6).
Відповідно до Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 16 квітня 2019 року № 163750058, ОСОБА_1 на праві приватної власності належить об'єкт нерухомості, будівля готельного комплексу загальної площею 3513, 3 кв.м., розташованого за адресою: АДРЕСА_2 (а.с.а.с. 10, 11).
19 червня 2019 року Яношівською сільською радою прийнято рішення № 114 "Про встановлення місцевих податків і зборів на території Яношівської сільської ради на 2020 рік", керуючись статтею 26 пунктом 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та відповідно до Податкового Кодексу України, Яношівська сільська рада вирішила встановити на території Яношівської сільської ради Берегівського району Закарпатської області на 2020 рік такі місцеві податки і збори: а) податок на майно, що складається з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (додаток 1) (а.с.а.с. 12, 13).
При цьому, судом встановлено, ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на 2020 рік, були затверджені рішенням Яношівської сільської ради "Про встановлення місцевих податків і зборів на території Яношівської сільської ради на 2020 рік" від 19 червня 2019 року, однак, в таких було зазначено, що додаток № 1 до рішення "Про встановлення місцевих податків і зборів на території Яношівської сільської ради на 2020 рік" від 19 червня 2019 року № 115 (а.с.а.с. 30-33).
Судом встановлено та підтверджується відповідачем, що контролюючий орган здійснив нарахування податкового зобов'язання зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2020 рік, на підставі ставок податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на 2020 рік згідно додатку 1 до рішення Яношівської сільської ради від 19 червня 2019 року № 114 "Про встановлення місцевих податків і зборів на території Яношівської сільської ради на 2020 рік".
Податковим повідомленням-рішенням від 18 травня 2021 року № 0010527-5201-0703 позивачу було нараховано суму податкового зобов'язання за платежем - податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, в розмірі 152105,40 грн за 2020 рік (а.с. 14).
Вважаючи протиправним податкове повідомлення - рішення від 18 травня 2021 року № 0010527-5201-0703, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Згідно із статтею 266 пунктом 266.1 підпунктом 266.1.1 Податкового кодексу України (далі - ПК України) платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.
Відповідно до статті 266 пункту 266.2 підпункту 266.2.1 ПК України об'єктом оподаткування є об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка.
Згідно із статтею 266 пунктом 266.3 підпунктом 266.3.1 ПК України базою оподаткування є загальна площа об'єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток.
Відповідно до статті 266 пункту 266.3 підпункту 266.3.2 ПК України база оподаткування об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності.
Згідно із статтею 266 пунктом 266.5 підпунктом 266.5.1 ПК України ставки податку для об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об'єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує три відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування.
Статтею 266 пунктом 266.4 ПК України встановлено, що база оподаткування об'єкта/об'єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності фізичної особи платника податку, зменшується, зокрема, б) для житлового будинку/будинків незалежно від їх кількості - на 120 кв. метрів. При цьому пільги з податку, передбачені підпунктами 266.4.1 та 266.4.2 цього пункту, для фізичних осіб не застосовуються до: об'єкта/об'єктів оподаткування, якщо площа такого/таких об'єкта/об'єктів перевищує п'ятикратний розмір неоподатковуваної площі, встановленої підпунктом 266.4.1 цього пункту; об'єкта/об'єктів оподаткування, що використовуються їх власниками з метою одержання доходів (здаються в оренду, лізинг, позичку, використовуються у підприємницькій діяльності).
Обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів житлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості у порядку визначеному статтею 266 пунктом 266.7 підпунктом 266.7.1 Податкового кодексу України, зокрема: б) за наявності у власності платника податку більше одного об'єкта житлової нерухомості одного типу, в тому числі їх часток, податок обчислюється виходячи із сумарної загальної площі таких об'єктів зменшеної відповідно до підпунктів "а" або "б" підпункту 266.4.1 пункту 266.4 цієї статті та відповідної ставки податку; г) сума податку, обчислена з урахуванням підпунктів "б" і "в" цього підпункту, розподіляється контролюючим органом пропорційно до питомої ваги загальної площі кожного з об'єктів житлової нерухомості; ґ) за наявності у власності платника податку об'єкта (об'єктів) житлової нерухомості, у тому числі його частки, що перебуває у власності фізичної чи юридичної особи - платника податку, загальна площа якого перевищує 300 квадратних метрів (для квартири) та/або 500 квадратних метрів (для будинку), сума податку, розрахована відповідно до підпунктів "а" - "г" цього підпункту, збільшується на 25000 гривень на рік за кожен такий об'єкт житлової нерухомості (його частку).
Статтею 266 пунктом 266.7 підпунктом 266.7.3ПК України передбачено, що платники податку мають право звернутися з письмовою заявою до контролюючого органу за місцем проживання (реєстрації) для проведення звірки даних щодо: об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності платника податку; розміру загальної площі об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності платника податку; права на користування пільгою із сплати податку; розміру ставки податку; нарахованої суми податку.
Тобто, податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, для об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, а для об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, що знаходяться у власності юридичних осіб, обчислюється такими особами самостійно виходячи з загальної площі кожного окремого об'єкта оподаткування на підставі документів, що підтверджують право власності на такий об'єкт.
Податковим кодексом України, зокрема статтею 8, передбачені загальнодержавні та місцеві податки і збори. Відповідно до пункту 8.3 цієї статті до місцевих належать податки та збори, що встановлені відповідно до переліку і в межах граничних розмірів ставок, визначених цим Кодексом, рішеннями сільських, селищних і міських рад у межах їх повноважень, і є обов'язковими до сплати на території відповідних територіальних громад.
Встановлення місцевих податків та зборів здійснюється у порядку, визначеному Податковим кодексом України. Згідно із статтею 12 пунктом 12.3 ПК України сільські, селищні, міські ради та ради об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів.
При прийнятті рішення про встановлення місцевих податків та зборів обов'язково визначаються об'єкт оподаткування, платник податків і зборів, розмір ставки, податковий період та інші обов'язкові елементи, визначені статтею 7 цього Кодексу, з дотриманням критеріїв, встановлених розділом XII цього Кодексу для відповідного місцевого податку чи збору.
Копія прийнятого рішення про встановлення місцевих податків чи зборів або про внесення змін до них надсилається в електронному вигляді у десятиденний строк з дня прийняття до контролюючого органу, в якому перебувають на обліку платники відповідних місцевих податків та зборів, але не пізніше 1 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін до них. Контролюючі органи не пізніше 10 липня поточного року складають зведену інформацію про розмір та дату встановлення ставок місцевих податків та зборів на відповідних територіях та подають її в електронній формі центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, не пізніше 15 липня поточного року оприлюднює на своєму офіційному веб-сайті зведену інформацію про розмір та дату встановлення ставок місцевих податків та зборів на відповідних територіях.
Як вбачається із матеріалів адміністративної справи, підставою для звернення до суду із даним позовом, на думку позивача, є неправомірне нарахування відповідачем грошового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки у розмірі 152105,40 грн, при визначенні суми якого, останній керувався рішенням органу місцевого самоврядування, а саме, рішення Яношівської сільської ради Берегівського району Закарпатської області від 19 червня 2019 року № 114 "Про встановлення місцевих податків і зборів на території Яношівської сільської ради на 2020 рік", що, в свою чергу, тягне за собою незаконність оскарженого податкового повідомлення-рішення.
Як вбачається із КП "Діловодство спеціалізованого суду" рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 19 квітня 2022 року у справі № 260/2990/21 позов Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Берегівської міської ради Закарпатської області про визнання протиправним та скасування рішення задоволено. Визнано протиправним та нечинним рішення Яношівської сільської ради Берегівського району Закарпатської області від 19 червня 2019 року № 114 "Про встановлення місцевих податків і зборів на території Яношівської сільської ради на 2020 рік" в частині встановлення ставок податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. Вказане судове рішення набрало законної сили 25 травня 2022 року.
Статтею 59 частиною 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 року №280/97-ВР встановлено, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Відповідно до статті 236 частини 1 ЦК України, нікчемний правочин або правочин, визнаний судом недійсним, є недійсним з моменту його вчинення.
Згідно із статтею 78 частиною 4 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Таким чином, рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 19 квітня 2022 року у справі № 260/2990/21, яке набрало законної сили 25 травня 2022 року, визнано нечинним рішення Яношівської сільської ради Берегівського району Закарпатської області від 19 червня 2019 року № 114 "Про встановлення місцевих податків і зборів на території Яношівської сільської ради на 2020 рік", на підставі якого відповідачем прийнято оскаржуване податкове повідомлення - рішення.
А відтак, податкове повідомлення-рішення відповідача № 0010527-5201-0703 від 18 травня 2021 року, яким нараховано податок на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки, є протиправними та таким, що підлягають скасуванню.
Відповідно до статті 77 частини 2 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи викладене суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, які необхідно задовольнити.
Керуючись статтями 242-246 КАС України, суд, -
Позов Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Закарпатській області (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Волошина, 52, код ВП ЄДРПОУ 44106694) про скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення за № 0010527-5201-0703 від 18 травня 2021 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Відповідно до статті 243 частини 3 КАС України 14 листопада 2022 року було проголошено вступну та резолютивну частини рішення. Рішення у повному обсязі було складено 17 листопада 2022 року.
СуддяС.Є. Гаврилко