Деражнянський районний суд Хмельницької області
ін. 32200 , місто Деражня , вул. Миру, 43 тел. (факс): 038 56 2 10 24
28 жовтня 2022 року Справа № 673/1035/22 Провадження № 3/673/655/22
Суддя Деражнянського районного суду Хмельницької області Ягодіна Т.В., розглянувши матеріали, які надійшли від Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, жителя АДРЕСА_1 , зареєстрованого по АДРЕСА_1 , проживаючого в АДРЕСА_2 , військовослужбовця військової служби PBК м. Деражня, головного сержанта роти охорони, старшого сержанта,
за ч.3 ст.172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
встановив:
Згідно протоколу про військове адміністративне правопорушення серії ЛВХ N846, складеного офіцером групи проведення службових розслідувань Хмельницького зонального відділу Військової служби правопорядку ОСОБА_2 06.10.2022 року відносно ОСОБА_1 , останній 06.10.2022 року близько 21 год. 00 хв. як військовослужбовець військової служби за контрактом під час мобілізації в умовах особливого періоду перебував на території ІІІ відділу Хмельницького РТЦК та СП з ознаками алкогольного сп'яніння під час виконання ним обов'язків військової служби, Проходити огляд на стан алкогольного сп'яніння відмовився, про що свідчить довідка N 1475 від 06.10.2022 року, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.172-20 КУпАП.
Ознайомившись зі змістом вказаного протоколу, суд вважає, що він не відповідає вимогам, визначеним Кодексом України про адміністративні правопорушення.
Так, у відповідності до ч.1 ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягаеться до адміністративної відповідальності (у разі їі виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачае відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони е; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Як вбачається судом зі змісту означеного протоколу про військове адміністративне правопорушення, відмова ОСОБА_1 від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння підтверджується довідкою N21475 від 06.10.2022 року.
Разом із цим, додані до протоколу матеріали такої довідки не містять.
Відповідно до ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Враховуючи наведене, з метою встановлення дійсного прізвища особи, відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення, вважаю за доцільне направити справу про адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.172-20 КУпАП до Хмельницького зонального відділу Військової служби правопорядку на доопрацювання.
Керуючись ст. ст.. 254, 256 КУпАП, -
постановив:
Направити справу про адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.172-20 КУпАП, відносно ОСОБА_1 до Військової служби правопорядку у Збройних Силах України для доопрацювання.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Деражнянського районного суду Хмельницької області Т. В. Ягодіна