Справа № 336/3021/22
Пр. 3/336/3214/2022
11 листопада 2022 року м. Запоріжжя
Суддя Шевченківського районного суду м. Запоріжжя Вайнраух Лідія Анатоліївна розглянула справу відносно: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, уродженки м. Запоріжжя, яка не працевлаштована, адреса реєстрації за місцем проживання: АДРЕСА_1 ,
за ознаками скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст.156 КУпАП,-
17.10.2022 до Шевченківського районного суду м. Запоріжжя повторно після доопрацювання надійшли матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Згідно з протоколом серії ВАБ №915628 від 30.06.2022, 30.06.2022, о 08-27 годині, ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , здійснювала продаж алкогольних напоїв на території, забороненої законом, чим порушила ст. 15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального». Дії ОСОБА_1 кваліфіковано під час складення протоколу за ч.3 ст.156 КУпАП.
Судове засідання у справі, призначене на 07.11.2022 на 08-30 годину не відбулося у зв'язку з зайнятістю судді в іншому судовому процесі та відкладено на 11.11.2022 на 10-00 годину. ОСОБА_1 11.11.2022 не з'явилася в судове засідання, хоча була повідомлена належним чином (шляхом надіслання sms-повідомлення), причини неявки не повідомляла, клопотань про відкладення розгляду справи від неї не надходило.
Європейський Суд з прав людини у рішенні «Пономарьов проти України» від 03.04.2008 наголосив, що «сторони в розумні інтервалу часу мають вживати заходів, щоб дізнатися про стан відомого їм судового провадження». Враховуючи наведене, вжиття всіх можливих заходів для своєчасного виклику особи, суддя приходить до переконання про можливість розгляду справи за відсутності ОСОБА_1 що не протирічить ч.1 ст.268 КУпАП.
Вивчивши у сукупності всі докази у справі, зокрема, протокол про адміністративне правопорушення, суддя дійшла висновків про наявність підстав для закриття провадження у справі у зв'язку із таким.
Відповідно до ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно з ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
За нормою ст.252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом та правосвідомістю.
Як передбачено ч.1 ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Так, відносно ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення з підстав здійснення продажу алкогольних напоїв на території, забороненій законом.
Диспозицією ч.3 ст.156 КУпАП передбачено настання адміністративної відповідальності за торгівлю пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями, тютюновими виробами, електронними сигаретами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пристроями для споживання тютюнових виробів без їх згоряння з рук, з лотків, у приміщеннях або на територіях, заборонених законом.
Вказана норма закону є бланкетною, тобто відсилає до інших нормативних актів, у яких сформульовані конкретні правила поведінки.
Так, особою, яка складала протокол про адміністративне правопорушення, наведено посилання на ст.15-3 Закону України Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», проте, вказана стаття містить 9 окремих частин, тобто, яку саме частину вказаної статті порушила ОСОБА_1 , не конкретизовано.
За змістом ч.1 ст.15-3 зазначеного вище закону, забороняється продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових, тютюнових виробів, електронних сигарет, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння:
1) особами, які не досягли 18 років;
2) особам, які не досягли 18 років;
3) у приміщеннях та на території закладів освіти, закладів охорони здоров'я (крім ресторанів, розташованих на території санаторіїв);
4) у приміщеннях спеціалізованих торговельних організацій, що здійснюють торгівлю товарами дитячого асортименту або спортивними товарами, а також у відповідних відділах (секціях) універсальних торговельних організацій;
5) у закритих спортивних спорудах (крім пива у пластиковій тарі);
6) у місцях проведення спортивних змагань за участю дітей;
7) з торгових автоматів;
8) на полицях самообслуговування (крім тютюнових виробів у блоках та алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових, пива);
9) поштучно (для тютюнових виробів, крім сигар);
10) у споживчих упаковках, що містять менш як 20 сигарет;
11) з рук;
12) у невизначених для цього місцях торгівлі.
Отже, законодавчо визначено низку заборонених для здійснення торгівлі місць, але, у протоколі різновид не конкретизовано.
Крім цього, для наявності складу вказаного правопорушення необхідним є доведення як факту торгівлі, так і факту того, що предметом торгівлі були алкогольні напої (з урахуванням змісту протоколу), а також, що торгівля здійснювалась саме у невизначеному для цього місці.
Проте, у якості доказів надано лише протокол огляду та вилучення від 30.06.2022; фототаблиця із зображенням пластикових пляшок із невідомим вмістом; письмові пояснення ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , які зазначили, що придбали алкоголь у невідомої їм жінки у розмірі 50 грам. Експертного висновку стосовно різновиду алкоголю до протоколу не додано. Так само, свідками не конкретизовано, який саме напій вони придбали.
Фототаблиця, додана до матеріалів справи, не містить пояснювальних написів (дати, місця тощо), відповідно, зазначений доказ є недопустимим і таким, що суперечить основним положенням про докази, врегульованим КУпАП.
Суддя наголошує, що факт здійснення продажу також має бути зафіксований та підтверджений в належний спосіб. Проте, обов'язок доведення наявності складу правопорушення в діях ОСОБА_1 з боку посадової особи, що склала протокол, не дотриманий в належний спосіб.
Разом з цим, суддя зазначає, що торгівля зазначеними виробами може бути оптовою або роздрібною. Оптова торгівля - діяльність з придбання і відповідного перетворенню товарів для наступної їх реалізації підприємствам роздрібної торгівлі, іншим суб'єктам підприємницької діяльності; роздрібна торгівля - діяльність з продажу товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, зокрема на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших підприємствах громадського харчування.
Натомість, у протоколі не зазначено, продаж якої кількості алкогольного напою здійснено та який різновид напою продавався.
Згідно з ч.2 ст.251 КУпАП, що обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст.255 цього Кодексу.
У практиці Європейського Суду з прав людини існує тенденція поступової універсалізації понять «обвинувачення за адміністративним проступком» та «обвинувачення, які мають ознаки злочину», залежно від ступеня їх суспільної небезпеки (рішення у справі «Лутц проти Німеччини», «Отцюрк проти Німеччини», «Девеєр проти Бельгії», «Адольф проти Австрії» та інші), отже, адміністративне обвинувачення має бути доведено державою, в особі уповноважених на те посадових осіб.
Оцінюючи надані суду докази в їх сукупності, суд керується основними конституційними засадами судочинства, визначеними ст.129 Конституції України, до яких відноситься забезпечення доведеності вини і змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а також ст.62 Конституції України та загальними принципами права, згідно яких усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь. Суд зберігає неупередженість і не може вийти за рамки пред'явленого обвинувачення (протоколу), і так само самостійно знаходити нові обставини та підстави для засудження особи, займаючи тим самим обвинувальну позицію у справі.
Згідно з п.3 ч.1, ч.2 ст. 284 КУпАП по справі про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить, зокрема, постанову про закриття справи при наявності обставин, передбачених ст. 247 цього Кодексу. Провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення (п.1 ч.1 ст.247 КУпАП).
На підставі вищевикладеного та за результатами дослідження наявних у справі доказів, суддя приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.156 КУпАП, тому провадження в справі підлягає закриттю.
За змістом ч.1 ст.265 КУпАП, предмети, які згідно протоколу огляду та вилучення від 30.06.2022 вилучені, необхідно повернути володільцеві.
Застосування положень ст.38 КУпАП за умови застосування п.1 ч.1 ст.247 КУпАП виключається.
Керуючись ст. 9, 156, 245, 247, 256, 265, 280, 284 КУпАП, суддя, -
Провадження в справі відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ознаками скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.156 КпАП України, закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП - за відсутністю в її діях події і складу адміністративного правопорушення.
Предмети (4 пластикові пляшки, мкістю по 3 л), які згідно протоколу огляду та вилучення від 30.06.2022, вилучені, - повернути за приналежністю ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ).
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником протягом десяти днів з дня її винесення до Запорізького апеляційного суду через Шевченківський районний суд м. Запоріжжя (Рішення КСУ справі за конституційним зверненням громадянина ОСОБА_4 щодо офіційного тлумачення положень ч.2 ст. 294 КУпАП у взаємозв'язку з положеннями п.8 ч.3 ст. 129 Конституції України N 2-рп/2015 від 31.03.2015).
Суддя Л.А. Вайнраух
Постанова набрала законної сили “___”_____________ 20___рік
Дата видачі постанови “___”_____________ 20___рік