Справа № 444/2636/22
Провадження № 3/444/1355/2022
25 жовтня 2022 року суддя Жовківського районного суду Львівської області Ясиновський Р. Б., за участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Жовква в залі суду матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли 24 жовтня 2022 року від відділу поліції № 2 ЛРУП № 1 ГУ НП у Львівській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України, місце народження: село Мацошин Жовківського району Львівської області, місце проживання фактичне та зареєстроване: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , паспорт громадянина України НОМЕР_2 , зі слів не одружений, не інвалід, комісований, працює на посаді охоронця ТзОВ "Бар'єр. Безпека Бізнесу"), -
за статтею 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
встановив:
ОСОБА_1 , відповідно допротоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 790410 від 19 жовтня 2022 року, складеного ДОП ВП № 2 ЛРУП № 1 ГУ НП у Львівській області Приймою Тарасом Степановичем, ставиться до вини те, що він "12 жовтня 2022 року о 12 год. 40 хв. в селі Мацошин по вулиці Привокзальна, нецензурно лаявся в громадському місці, чим порушив громадський порядок, чим вчинив дрібне хуліганство, чим вчинив правопорушення, передбачене статтею 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення".
ОСОБА_1 в судовому засіданні вину у вчиненні правопорушення визнав, однак зазначив наступне. В цей день прийшли працівники соціальної служби перевірити в яких умовах проживають діти його брата через скарги з боку сусідів, які кажуть, що діти часто кричать і їм це не подобається. Оскільки в такій комісії були особи, які не є членами органу з питань дітей, тому дружина брата вирішила не пускати їх до хати. І тоді вони почали гримати в двері та вікна. Пояснив, що внаслідок таких дій останніх, у нього почав підніматися тиск, діти також злякалися, і всі в хаті були налякані і тоді він вирішив їх заспокоїти. Пояснив, що він, вийшовши з хати, а саме будучи в дверях будинку, сказав, щоб вони припинили такі свої дії, інакше він викличе поліцію. Під час розмови дісйно не втримався і вжив нецензурну лексику.
Заслухавши пояснення гр. ОСОБА_1 , вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, дослідивши докази кожен окремо та в їх сукупності, приходжу до наступного висновку.
Згідно з ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 173 КУпАП наступає адміністративна відповідальність за дрібне хуліганство, тобто нецензурну лайку в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян та інші подібні дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян.
Об'єктивна сторона дрібного хуліганства полягає у нецензурній лайці в громадських місцях, образливому ставленні до громадян та інших діях, що порушують громадський порядок і спокій громадян. При цьому дрібне хуліганство характеризується умислом, тобто особа, яка вчиняє таке правопорушення, усвідомлює, що своїми діями порушує громадський порядок і спокій громадян, та бажає чи свідомо припускає прояв неповаги до суспільства.
Суб'єктивна сторона дрібного хуліганства полягає у неповазі до суспільства, у прагненні показати свою зневагу до існуючих правил і норм поведінки в суспільстві, самоутвердитися за рахунок приниження інших осіб, протиставити себе іншим громадянам, суспільству, державі. Умисний прояв винним явної неповаги до оточуючих головний момент, що визначає зміст і сенс поведінки хулігана. За відсутності такого мотиву не може бути дрібного хуліганства.
Обов'язковою ознакою для кваліфікації дій особи як "дрібне хуліганство" необхідна наявність такого обов'язкового елементу об'єктивної сторони складу статті 173 КУпАП як "громадське місце".
Із довідки за результатами проведення перевірки від 19.10.2022, яка підписана начальником СППП ВП № 2 ЛРУП № 1 ГУ НП у Львівській області П'єкним О. та ДОП СП ПП ВП № 2 ЛРУП № 1 ГУ НП у Львівській області Приймою Т., та яка долучена до матеріалів справи, вбачається, зокрема, що 12.10.2022 приблизно о 11 год. 00 хв. староста села Мацошин, фахівець центру надання соціальних послуг Жовківської МТГ спільно із фельдшером села намагалися здійснити обстеження місця проживання сім'ї ОСОБА_2 в АДРЕСА_1 , та зайшовши на подвір'я намагались без відома та згоди володільця або користувача житла проникнути в будинок з метою проведення огляду умов проживвання дітей ОСОБА_2 , однак з подвір'я іх вигнав з нецензурною лайкою брат ОСОБА_2 - ОСОБА_1 . Пізніше ОСОБА_3 вивела дітей на подвір'я, де їх візуально оглянула фельдшер села Мацошин та не виячвила ніякої небезпеки для двтей.
Таким чином, як вбачається з матеріалів справи про адміністративне правопорушення, усіх пояснень, які знаходяться у матеріалах справи, а також вищевказаної довідки за результатами проведення перевірки, подія відбулася на території домоволодіння - житлової будівлі, що не є багатоквартирним будинком.
Від так місце події не є громадським місцем.
Крім цього, громадський порядок - це обумовлена потребами суспільства система врегульованих правовими та іншими соціальними нормами, система відносин, що складаються у громадських місцях в процесі спілкування людей, і яка має на меті забезпечення спокійної обстановки суспільного життя, нормальних умов для праці і відпочинку людей, для діяльності державних органів, підприємств, установ та організацій.
Судом не встановлено порушення ОСОБА_1 громадського порядку, оскільки таке не підтверджено належними, допустимими та достатніми у своїй сукупності доказами у справі, а сам лише факт вживання ненормативної лексики не є об'єктивною стороною правопорушення, передбаченого статтею 173 КУпАП.
Відповідно до ст. 251 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 62 Конституції України обвинувачення не може грунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Таким чином, у ході судового розгляду справи не встановлено в діях ОСОБА_1 усіх обов'язкових ознак складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП, відсутні докази того, що ОСОБА_1 вчинив дрібне хуліганство в громадському місці, чим було порушено громадський порядок, що свідчить про відсутність у діях особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, складу цього правопорушення.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись статтями 173, 247, 283, 284, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя,
постановив:
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за статтею 173 КУпАП закрити за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови до Львівського апеляційного суду через Жовківський районний суд Львівської області, в порядку ст. ст. 287, 294 КУпАП.
Суддя Ясиновський Р. Б.