Ухвала від 16.11.2022 по справі 400/4536/22

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

16 листопада 2022 р. № 400/4536/22

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брагар В. С., розглянувши клопотання представника відповідача про зупинення провадження в адміністративній справі

за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідача:Факультету перепідготовки та підвищення кваліфікації авіаційного персоналу Харківського національного університету Повітряних Сил Збройний Сил України, вул. Леваневців, 25, м. Миколаїв, 54038,

про:визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Факультету перепідготовки та підвищення кваліфікації авіаційного персоналу Харківського національного університету Повітряних Сил імені Івана Кожедуба, в якому просив визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо відмови у нарахуванні та виплати індексації грошового забезпечення за час проходження військової служби у Збройних Силах України у Військовій частині НОМЕР_1 у період з 01.01.2016 по 28.02.2018 та зобов'язання провести нарахування та виплату індексації грошового забезпечення за час проходження військової служби у Збройних Силах України у Військовій частині НОМЕР_1 у період з 01.01.2016 по 28.02.2018.

Факультет перепідготовки та підвищення кваліфікації авіаційного персоналу Харківського національного університету Повітряних Сил імені Івана Кожедуба подав до суду клопотання про зупинення провадження у справі до закінчення воєнного стану, обґрунтоване посиланням на введення в Україні режиму воєнного стану згідно Указу Президента України від 24.02.2022 року № 64/2022. Відповідав посилався на те, що Факультет, як структурний підрозділ, що входить до складу Збройних Сил України, з 24.02.2022 року виконує завдання за призначенням поза межами пункту постійної дислокації, що унеможливлює ознайомлення з матеріалами справи, отримання та направлення до суду відповідних процесуальних документів та доказів по справі.

Надаючи оцінку вказаному клопотанню, суд враховує наступне.

Питання зупинення провадження у справі врегульовано ст. 236 КАС України.

Відповідно до п.5 ч.1 ст.236 КАС України, суд зупиняє провадження у справі в разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції, - до припинення перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.

Зі змісту наведеної вище норми п. 5 ч.1 ст.236 КАС України слідує, що така пов'язує необхідність зупинення провадження у справі саме з перебуванням сторони/третьої особи (фізичної особи) у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції, до припинення перебування такої фізичної особи у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції, тобто стосується фізичної особи.

Згідно ст. 12-2 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 12.05.2015 року № 389-VIII в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України.

Повноваження судів, органів та установ системи правосуддя, передбачені Конституцією України, в умовах правового режиму воєнного стану не можуть бути обмежені.

Згідно зі ст. 26 цього Закону правосуддя на території, на якій введено воєнний стан, здійснюється лише судами. На цій території діють суди, створені відповідно до Конституції України. Скорочення чи прискорення будь-яких форм судочинства забороняється.

У разі неможливості здійснювати правосуддя судами, які діють на території, на якій введено воєнний стан, законами України може бути змінена територіальна підсудність судових справ, що розглядаються в цих судах, або в установленому законом порядку змінено місцезнаходження судів.

Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом.

Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Таким чином, відповідно до статті 64 Конституції України, в умовах воєнного або надзвичайного стану не можуть бути обмежені, гарантовані ст. 55 Конституції, право на судовий захист, яке включає право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб, зокрема і військових формувань, які перебувають у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, а також розгляд справи судом.

Конституційний Суд України у своїх рішеннях послідовно підкреслював значущість положень статті 55 Конституції України щодо захисту кожним у судовому порядку своїх прав і свобод від будь-яких рішень, дій чи бездіяльності органів влади, посадових і службових осіб, а також стосовно неможливості відмови у правосудді (пункт 1 резолютивної частини рішення від 25 листопада 1997 року № 6-зп, пункт 1 резолютивної частини рішення від 25 грудня 1997 року № 9-зп).

За усталеною практикою Європейського суду з прав людини «право на суд» включає в себе не тільки право ініціювати провадження, але й право розраховувати на «розгляд» спору судом (зокрема, рішення у справі «Кутіч проти Хорватії» (Kutic v. Croatia), заява № 48778/99, п. 25, ЕСПЛ 2002-ІІ).

Коментуючи аргументи відповідача, суд також зазначає, що представник відповідача зареєстрований в системі "Електронний суд", тому має можливість безпечно ознайомлюватися із матеріалами справи, подавати процесуальні документи та отримувати кореспонденцію від суду.

Таким чином станом на теперішній час у відповідача наявний уповноважений представник на право представляти вказаний структурний підрозділ, який входить до складу Збройних Сил України, який реалізовує надані йому процесуальні права.

При цьому, суд враховує, що розгляд справи призначено у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін у справі, що також свідчить про відсутність перешкод для розгляду даної справи судом та, відповідно, про відсутність підстав для зупинення провадження у справі.

З огляду на вказане, заявником не доведено наявність підстав для зупинення провадження у даній справі передбачених п. 5 ч. 1 ст. 236 КАС України, а відтак клопотання про зупинення провадження у справі задоволенню не підлягає.

На підставі викладеного та керуючись ст. 236, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, -

УХВАЛИВ:

1. В задоволенні клопотання відповідача про зупинення провадження у справі №400/4536/22 - відмовити.

2. Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення (підписання) суддею в порядку ст. 256 КАС України. Апеляційна скарга на цю ухвалу може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення (складання) в порядку, визначеному ст.ст. 295-297 КАС України.

Суддя В. С. Брагар