ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
про встановлення судового контролю
15 листопада 2022 року м. Київ № 640/22047/19
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Мазур А.С., розглянувши у порядку письмового провадження заяву представника позивача про встановлення судового контролю в адміністративній справі:
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві
про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
У провадженні Окружного адміністративного суду міста Києва перебувала адміністративна справа ОСОБА_1 із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 20.03.2020 позовні вимоги задоволено, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, які полягають у зменшенні основного розміру пенсії ОСОБА_1 під час проведення перерахунку з 90 відсотків до 70 відсотків відповідних сум грошового забезпечення, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 в розмірі 90 відсотків відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2016 з урахуванням проведених платежів.
Через відділ документального обігу, контролю та забезпечення розгляду звернень громадян (канцелярія) надійшла заява позивача про становлення судового контролю за виконанням рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 20.03.2020 по справі №640/22047/19. Заява обґрунтована тим, що рішення суду виконано відповідачем не у повному обсязі, а саме, відповідачем протиправно не виплачено позивачу заборгованість по пенсійним виплатам, яка утворилася з 01.01.2016 по 31.10.2020 у сумі 139 993, 43 грн.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 17.09.2021 у задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 20.03.2020 по справі №640/11047/19 відмовлено.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 09.08.2022 скасовано ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва від 17.09.2021 та направлено для продовження розгляду даного клопотання.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу справ між суддями, справу передано раніше визначеному складу суду.
Так, заява обґрунтована тим, що відповідачем було здійснено перерахунок та виплату пенсії позивачу на підставі рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 20.03.2020, сума заборгованості пенсії з 01.01.2016 по 31.10.2020 склала 139993,43 грн. Разом з тим, погашення вказаної заборгованості за рішенням суду здійснюється в порядку черговості, тому у зв'язку з відсутністю бюджетних асигнувань кошти Позивачу на виконання рішення суду будуть виплачені після виділення коштів на цю мету. Також зазначив, що 26.09.2018 постановою правління Пенсійного фонду України №20-1, яка набрала чинності 10.11.2018, затверджено Порядок ведення обліку рішень у Реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою. Вказаним порядком визначено процедуру функціонування реєстру рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою.
Розглядаючи заяву про встановлення судового контролю, суд виходить з наступного.
Згідно статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Відповідно до частини 3 статті 129-1 Конституції України, контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Одним із способів судового контролю за виконанням судового рішення є зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Відповідно до частини першої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Положення Кодексу адміністративного судочинства України не містять обмеження щодо стадій процесу на яких може бути вирішено питання про застосування заходів судового контролю, передбачених частиною 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України. Тобто, зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення, суд може й після ухвалення такого рішення за наслідком розгляду клопотання позивача.
Вказана позиція узгоджується із правовою позицією Великої Палати Верховного Суду викладеною в ухвалі від 20.06.2018 у справі № 800/592/17, та правовою позицію Верховного Суду, викладеною в постанові від 18.04.2019 у справі № 286/766/17 та в ухвалі від 05.07.2018 у справі № 206/3911/17.
У справі № 800/592/17 Велика Палата Верховного Суду змінила підхід до правил застосування судового контролю, роз'ясненого у Постанові Пленуму Вищого адміністративного суду України № 3 від 13.03.2017 "Про огляд практики застосування адміністративними судами статті 267 Кодексу адміністративного судочинства". Вищий адміністративний суд України вважав, що суд першої чи апеляційної інстанції може застосовувати судовий контроль за виконанням рішення суб'єкта владних повноважень відповідачем у справі під час прийняття рішення у справі. Натомість, Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку, що клопотання про встановлення судового контролю може бути подане й після ухвалення судового рішення у справі.
Крім того, в Рішенні від 30.06.2009 у справі № 16-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абз. 1 пп. 3.2 п. 3, абз. 2 п. 4 мотивувальної частини).
Виконання рішення, винесеного будь - яким судом, має розглядатись як невід'ємна частина "судового процесу" для цілей статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
У рішенні Європейського суду з прав людини від 19.03.1997 у справі "Горнсбі проти Греції" суд підкреслив, що виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватись як невід'ємна частина судового розгляду. Здійснення права на звернення до суду з позовом стосовно його прав та обов'язків цивільного характеру було б ілюзорним, якби внутрішня правова система допускала, щоб остаточне судове рішення, яке має обов'язкову силу, не виконувалося б на шкоду однієї зі сторін (п.40).
Разом з тим суд зауважує, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 16.02.2021 зобов'язано Головне управління ПФУ в м. Києві провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 в розмірі 90 % відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2016 року з урахуванням проведених платежів, однак доказів повного виконання рішення суду матеріали справи не містять.
Відповідач обґрунтовуючи неможливість нарахування заборгованості в сумі 139 993, 43 грн., посилався на те, що відповідачем забезпечено виконання рішення в межах покладених зобов'язань та наявного фінансового ресурсу.
Так, оцінюючи вказані пояснення, суд зазначає, що Велика Палата ВС у своїй постанові у справі №911/4249/16 від 17.04.2018 зазначила, що відсутність бюджетного фінансування (бюджетних коштів) не є підставою для звільнення від відповідальності за порушення зобов'язання.
Європейський суд з прав людини у рішеннях від 18 жовтня 2005 року у справі «Терем ЛТД, Чечеткін та Оліус проти України» та від 30 листопада 2004 року у справі «Бакалов проти України» зазначав, що відсутність бюджетного фінансування (бюджетних коштів) не є підставою для звільнення від відповідальності за порушення зобов'язання.
Відповідно до правової позиції Європейський суд з прав людини у справі «Кечко проти України» (рішення від 08 листопада 2005 року) органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
Таким чином, приймаючи до уваги встановленні обставини справи, суд вважає, що заява про встановлення судового контролю за виконанням рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 20.03.2020 є обґрунтованою та підлягає задоволенню частково, шляхом встановлення відповідачу строку для подання звіту про виконання судового рішення у справі строком до 12.12.2022.
Керуючись ст. 241, 243, 248, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
Заяву ОСОБА_1 , про встановлення судового контролю за виконанням рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 20.03.2020 у справі №640/22047/19 задовольнити частково.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у України в м. Києві подати включно до 12.12.2022 звіт про виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 20.03.2020 у справі №640/22047/19.
Ухвала набирає законної сили в порядку та в строки, передбачені ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені ст. ст. 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя А.С. Мазур