Ухвала від 28.10.2022 по справі 296/7108/22

Справа № 296/7108/22

1-кс/296/2617/22

УХВАЛА

Іменем України

28 жовтня 2022 року м.Житомир

Слідчий суддя Корольовського районного суду м. Житомира ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши клопотання старшого слідчого СВ Житомирського РУП Головного управління Національної поліції в Житомирській області ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до документів, погодженого прокурором Спеціалізованої екологічної прокуратури (на правах відділу) Житомирської обласної прокуратури ОСОБА_4 , поданого в межах кримінального провадження внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42022060000000059 від 16.09.2022, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.239, ч.2 ст.242 КК України,-

ВСТАНОВИВ:

Слідча звернулася до суду з вказаним клопотанням, в обґрунтування якого зазначила, що слідчим управлінням ГУ НП в Житомирській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42022060000000059 від 16.09.2022, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.239, ч.2 ст.242 КК України.

В ході проведення досудового розслідування, встановлено, що рішенням позачергового засідання комісії з питань техногенно- ІНФОРМАЦІЯ_1 від 10.03.2022 було делеговано комунальному підприємству « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 , далі КП « ІНФОРМАЦІЯ_3 ») проведення контрольованого поступового пониження до безпечного рівня води у р. Тетерів у районі водопідйомної греблі по АДРЕСА_1 .

В подальшому, 29.03.2022 між комунальним підприємством « ІНФОРМАЦІЯ_3 » та ФО1Т ОСОБА_5 (і.п.н. НОМЕР_2 ) було укладено договори щодо виконання земельних робіт екскаватором, а саме щодо проведення очистки та днопоглиблювальних робіт русла р. Тетерів в районі водопідйомної греблі по АДРЕСА_1 .

Вказані роботи мали виконуватись відповідно до проекту: «Заходи щодо відновлення і підтримання сприятливого гідрологічного режиму та санітарного стану р. Тетерів в м. Житомирі», який був виготовлено у 2018 році комунальним підприємством « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (ЄДРПОУ НОМЕР_3 ).

Водночас, на підприємстві відсутня документація щодо проходження проектом експертизи та висновок з оцінки впливу на довкілля.

04.08.2022 Управлінням здійснено огляд русла р. Тетерів в районі підвісного мосту в м. Житомир, де проводились вищезазначені роботи та здійснено висипання твердого покриття по дну річки з використанням забрудненого будівельним сміттям ґрунту.

Провиявлені обставини було проінформовано Державну екологічну інспекцію Поліського округу (лист № 57/5/2-939 від 04.08.2022).

Спеціалістами Інспекції здійснено необхідне обстеження зазначеної у згаданому листі території, в ході якого встановлено, що вздовж 3-го провулку Чуднівського та русла річки Тетерів, по дну спущеного водосховища, від підвісного мосту в напрямку протилежному течії річки, в ході робіт з очистки та поглиблення дна річки Тетерів невідомими особами на 2 (двох) відкритих (без твердого асфальтобетонного або іншого ізоляційного покриття, що виключало б можливість фільтрації хімічних речовин у ґрунт у разі протікання та інфільтрації ґрунтових вод) земельних ділянках орієнтовним розміром 1215м на 4,5м (ділянка № 1) та 39м на Зм (ділянка № 2), влаштовано під'їзну дорогу шляхом розміщення (відсипання) будівельних відходів, з товщиною шару відходів 0,3м та 0,75м відповідно. Отже, об'єм розміщених будівельних відходівстановить на ділянці № НОМЕР_4 становить 1640,25 м. куб., а на ділянці № 2 - 87,75 м. куб.. Відповідно до положень ст. 58 Земельного кодексу України вказані вище земельні ділянки, які використовуються для розміщення будівельних відходів належать до земель водного фонду, які перебувають в адміністративних межах м. Житомира.

В даному випадку необхідно відмітити, що статтею 86 Водного кодексу України визначається порядок проведення робіт на землях водного фонду. Даною нормою дійсно передбачено, що на землях водного фонду можуть проводитися роботи, пов'язані, зокрема, з розчисткою русел річок, каналів і дна водойм. В той же час, цією ж статтею передбачено, що місця і порядок проведення зазначених робіт визначаються відповідно до проектів, що погоджуються з обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства (крім робіт на землях, зайнятих морями, а також робіт, пов'язаних з будівництвом, облаштуванням та утриманням інженерно - технічних і фортифікаційних споруд, огорож, прикордонних знаків, прикордонних просік, комунікацій), та центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр. Однак, в Інспекції відсутні будь-які відомості щодо розробленої проектної документації, на підставі якої проводяться вказані вище роботи з очистки та поглиблення дна річки Тетерів. Також, необхідно зауважити, що згідно абзацу 7 пункту 10 частини 3 стаття 3 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» проведення робіт з розчищення і днопоглиблення русла та дна річок відноситься до другої категорії видів планованої діяльності, які можуть мати значний вплив на довкілля та підлягають оцінці впливу на довкілля. Відомості про проходження процедури з оцінки впливу на довкілля в даному випадку в Єдиному реєстрі з оцінки впливу на довкілля Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України також відсутні.

Відповідно до Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства (далі - Методика), затвердженої наказом ІНФОРМАЦІЯ_5 № 171 від 27.10.1997 року та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.05.1998 року за № 285/2725, із змінами і доповненнями, внесеними наказом ІНФОРМАЦІЯ_5 від 04.04.2007 року № 149, наказом ІНФОРМАЦІЯ_6 від 04.11.2020 року № 241, розмір шкоди від засмічення земель Згідно пункту 5.5. «Методики», витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що зазнала засмічення, видає територіальний орган Держгеокадастру за місцем розташування земельної ділянки через центри надання адміністративних послуг.

У відповідь на запит Інспекції від 30.08.2022 № 2971/2/4-08 ІНФОРМАЦІЯ_7 листом № 11-6-0.332- 2037/2-22 від 06.09.2022 повідомило, що зазначені вище земельні ділянки № 1 та № 2 не сформовані в розумінні ст. 79-1 Земельного кодексу України (не визначена точна площа, межі та не внесені відомості до Державного земельного кадастру (не визначений кадастровий номер)). В той же час, згідно Довідника показників нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, на якій міститься посилання у вищевказаному листі ІНФОРМАЦІЯ_7 , встановлено, що рішенням ІНФОРМАЦІЯ_8 від 10.06.2015 № 931 було затверджено технічну документацію про нормативну грошову оцінку земель населеного пункту міста Житомира. В даному випадку необхідно відмітити, що технічні документації про нормативну грошову оцінку земель населених пунктів розробляються відповідно до Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, який затверджений наказом ІНФОРМАЦІЯ_9 від 25.11.2016 № 489 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 19.12.2016 за № 1647/29777 (далі-Порядок). Даним Порядком введено поняття середньої (базової) вартості одного квадратного метра земель населеного пункту (згідно п. 2 Порядку населені пункти включають землі всіх категорій за основним цільовим призначенням, які розташовуються в їх адміністративних межах), яка є вихідним показником для обрахування нормативної грошової оцінки земельних ділянок в межах населеного пункту.

Відповідно до Довідника показників нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, на якій міститься посилання у вищевказаному листі ІНФОРМАЦІЯ_7 від 06.09.2022 № 11-6-0.332-2037/2-22, середня (базова) вартість одного квадратного метра земель міста Житомира становить 249,8 грн. Орієнтовний розрахунок розміру збитків, заподіяних державі внаслідок забруднення водного об'єкту, складає близько 228 930 739 грн.

Таким чином в діях посадових осіб підрядної організації вбачаються ознаки кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.239, ч.2 ст.242 КК України.

В ході виконання доручення слідчого оперативними працівниками УСБУ в Житомирській області встановлено, що до вчинення вказаного правопорушення можуть бути причетні:

Посадові особи комунального підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_2 » Житомирської міської ради (ЄДРПОУ НОМЕР_1 , далі КП « ІНФОРМАЦІЯ_3 », юридична адреса: АДРЕСА_2 ), які відповідають за реалізацію проекту з очистки та днопоглиблювання р. Тетерів.

Посадові особи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (ЄДРПОУ - НОМЕР_5 , юридична адреса: АДРЕСА_3 ). Між ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » та КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » Житомирської міської ради укладено договір № 50 від 23.05.2022 про надання послуг спеціальної техніки для проведення земляних та навантажувальних робіт.

Посадові особи ПП « ОСОБА_6 » (ЄДРПОУ - НОМЕР_6 , юридична адреса: АДРЕСА_4 , фактична адреса: АДРЕСА_5 ). Між ПП « ОСОБА_6 » та КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » Житомирської міської ради укладено договір № 52 від 24.07.2022 про надання послуг спеціальної техніки для проведення навантажувальних робіт та робіт з розробки ґрунту.

Водночас, вказані роботи мали здійснюватись відповідно до проектно-кошторисної документації, після отримання відповідного дозволу на проведення робіт на землях водного фонду.

Враховуючи вищевикладене з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінальних правопорушень, документів, які можуть бути використані як докази у кримінальному провадженні, встановлення істини у справі, а також проведення ряду експертиз, виникла необхідність у вилученні оригіналів документів, а саме: договір № 50 від 23.05.2022 про надання послуг спеціальної техніки для проведення земляних та навантажувальних робіт з додатками; проектно-технічної документації «Заходи щодо відновлення і підтримання сприятливого гідрологічного режиму та санітарного стану р.Тетерів в м.Житомирі», проектно-кошторисної документації «Заходи щодо відновлення і підтримання сприятливого гідрологічного режиму та санітарного стану р.Тетерів в м.Житомирі», документації щодо здійснення ремонту гідротехнічних споруд греблі Тетерів в АДРЕСА_1 , звітної документації, будівельної та бухгалтерської документації щодо здійснення ремонту гідротехнічних споруд греблі Тетерів в АДРЕСА_1 , акти виконаних робіт, платіжні доручення, посадові інструкції відповідальних осіб, журнали обліку транспортних засобів підприємства та їх використання, дозвільна документація та інші документи щодо виконання робіт, пов'язаних з очистки та днопоглиблення русла р. Тетерів, розміщення будівельного сміття, які перебувають у ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (ЄДРПОУ - НОМЕР_5 , юридична адреса: АДРЕСА_3 ), з метою надання в подальшому експертам ІНФОРМАЦІЯ_11 , для виконання судової екологічної експертизи.

Вказані документи самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження мають суттєве значення для встановлення обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, містять інформацію про обставини, що підлягають доказуванню та можуть бути використані як доказ у кримінальному провадженні. При цьому неможливо іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів, а отримати їх в інший спосіб неможливо.

Слідча в поданій заяві просила розглянути клопотання та задовольнити. Також просила долучити до матеріалів клопотання копію договору №50 від 23.05.2022 (а.с.20).

Особа, у володінні якої знаходяться документи повідомлялася про час та місце розгляду клопотання.

Відповідно до ч. 4 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд розглядає клопотання за участю сторони кримінального провадження, яка подала клопотання, та особи, у володінні якої знаходяться речі і документи, крім випадків, передбачених частиною другою цієї статті. Неприбуття за судовим викликом особи, у володінні якої знаходяться речі і документи, без поважних причин або неповідомлення нею про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду клопотання.

Дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя дійшов наступних висновків.

Відповідно до ч. 1 ст. 131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.

Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 131 КПК України передбачені такі види заходів забезпечення кримінального провадження, як тимчасовий доступ до речей і документів.

Статтею 132 КПК України визначені загальні правила застосування заходів забезпечення кримінального провадження та передбачені обставини, за яких не допускається застосування заходів кримінального провадження. Серед таких обставин у п. 2 ч. 3 ст. 132 КПК України зазначена необхідність слідчого, прокурора довести, що потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого.

Згідно ч. 4 ст. 132 КПК України, для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя або суд зобов'язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні.

Частиною 1 ст. 159 КПК України передбачено, що тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).

Відповідно до ч. 2 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.

Відповідно до ч. 1 ст. 160 КПК України, сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 КПК України. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.

За змістом п.3 ч.5 ст.163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі, або документи, зокрема, не становлять собою, або не виключають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.

При цьому ч.6 ст.163 КПК України передбачено, що слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей та документів, які місять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених ч. 5 цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах. Та неможливість іншим способом довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.

Беручи до уваги вищевикладене, враховуючи доведеність стороною обвинувачення того, що вказані у клопотанні документи перебувають у володінні зазначеної в клопотанні особи, і є такими, що мають суттєве значення для встановлення обставин у кримінальному провадженні, і відомості, що містяться в цих документах можливо використати як докази, при цьому вбачається неможливість іншим способом довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів, слідчий суддя вважає за можливе постановити ухвалу про надання тимчасового доступу до документів, які містять охоронювану законом таємницю.

Разом з тим, враховуючи, що в клопотанні не наведено достатньо доводів для вилучення оригіналів документів, зокрема, не доведено, що для проведення судової екологічної експертизи потрібні саме оригінали документів, виходячи з обґрунтування клопотання, слідчий суддя вважає, що виправданим ступенем втручання у права і свободи особи буде надання дозволу на вилучення копій документів.

Керуючись ст.ст.160,163, 164, 309 КПК України, -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання задовольнити частково.

Надати групі слідчих у кримінальному провадженні №42022060000000059 від 16.09.2022 року, а саме: ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_3 тимчасовий доступ до документів, які перебувають у володінні ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (ЄДРПОУ - НОМЕР_5 , юридична адреса: АДРЕСА_3 ), а саме до оригіналів документів: договір № 50 від 23.05.2022 про надання послуг спеціальної техніки для проведення земляних та навантажувальних робіт з додатками; проектно-технічної документації «Заходи щодо відновлення і підтримання сприятливого гідрологічного режиму та санітарного стану р.Тетерів в м.Житомирі», проектно-кошторисної документації «Заходи щодо відновлення і підтримання сприятливого гідрологічного режиму та санітарного стану р.Тетерів в м.Житомирі», документації щодо здійснення ремонту гідротехнічних споруд греблі Тетерів в АДРЕСА_1 , звітної документації, будівельної та бухгалтерської документації щодо здійснення ремонту гідротехнічних споруд греблі Тетерів в АДРЕСА_1 , акти виконаних робіт, платіжні доручення, посадові інструкції відповідальних осіб, журнали обліку транспортних засобів підприємства та їх використання, дозвільна документація та інші документи щодо виконання робіт, пов'язаних з очистки та днопоглиблення русла р. Тетерів, розміщення будівельного сміття, з метою надання в подальшому експертам ІНФОРМАЦІЯ_12 , з можливістю вилучення копій таких документів.

В іншій частині клопотання відмовити.

ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 », як володілець документів зобов'язаний надати тимчасовий доступ до зазначених в ухвалі документів, з можливістю вилучення копій таких документів.

Згідно ст.166 КПК України у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Строк дії ухвали не може перевищувати двох місяців з дня її постановлення.

Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження у суді.

Слідчий суддя ОСОБА_1