Справа № 420/12439/22
09 листопада 2022 року м.Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Харченко Ю.В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , Об'єднаної житлової комісії військових частин НОМЕР_1 , НОМЕР_2 , НОМЕР_3 , Контактного пункту ВМС ЗУ України, Кадрого центру ВМС ЗС України, Центру військово-музичного мистецтва ВМС ЗС України, Телерадіостудії Міністерства оборони України «Бріз», Інформаційної агенції Міністерства оборони України про визнання незаконним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом, у якому просить суд визнати незаконним та скасувати рішення об'єднаної житлової комісії військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_1 ), оформлене протоколом №1 від 29 січня 2021 року, в частині зняття ОСОБА_1 зі складом сім'ї 04 (особи) з 29 січня 2021 року з квартирного обліку військовослужбовців, осіб звільнених з військової служби, та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов та перебувають на обліку у військовій частині НОМЕР_1 ; зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 в особі її об'єднаної житлової комісії ( АДРЕСА_1 ) поновити ОСОБА_1 зі складом сім'ї 4 (чотири) особи на квартирному обліку військовослужбовців, осіб звільнених з військової служби та членів їх сімей, для отримання житла за рахунок житлового фонду при військовій частині НОМЕР_1 в загальній черзі - з 04.10.1997 року, в першочерговій черзі з 10 серпня 2017 року та внести відповідні зміни в облікову справу ОСОБА_1 .
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 12.09.2022 р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі № 420/12439/22 за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , Об'єднаної житлової комісії військових частин НОМЕР_1 , НОМЕР_2 , НОМЕР_3 , Контактного пункту ВМС ЗУ України, Кадрого центру ВМС ЗС України, Центру військово-музичного мистецтва ВМС ЗС України, Телерадіостудії Міністерства оборони України «Бріз», Інформаційної агенції Міністерства оборони України про визнання незаконним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.
Відповідно до ч.13 ст.171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п'яти днів з дня вручення позивачу ухвали.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є правильність рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.
Акт державного чи іншого органу - це юридична форма рішень цих органів, тобто офіційний письмовий документ, який породжує певні правові наслідки, спрямований на регулювання тих чи інших публічно-правових відносин і має обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин.
При цьому, залежно від компетенції органу, який прийняв такий документ, і характеру та обсягу відносин, що врегульовано ним, акти поділяються на нормативно-правові і такі, що не мають нормативно-правового характеру, тобто індивідуальні.
Правовий акт індивідуальної дії - це виданий суб'єктом владних повноважень документ, прийнятий із метою реалізації положень нормативно-правового акту (актів) щодо конкретної життєвої ситуації, не містить загальнообов'язкових правил поведінки та стосується прав і обов'язків, чітко визначеного суб'єкта (суб'єктів), якому він адресований. До того ж, обов'язковою ознакою як нормативно-правового, так і правового акту індивідуальної дії, є юридичний характер, тобто обов'язковість його приписів для відповідного суб'єкта (суб'єктів), дотримання якого забезпечується правовими механізмами.
Обов'язковою ознакою нормативно-правового акту чи акту індивідуальної дії, а також відповідних дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень є створення ними юридичних наслідків у формі прав, обов'язків, їх зміни чи припинення.
Таким чином, до адміністративних судів можуть бути оскаржені лише рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, які породжують, змінюють або припиняють права та обов'язки у сфері публічно-правових відносин, вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі, на виконання делегованих повноважень.
Згідно ч. 4 ст. 161 КАС України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Згідно з ч. 7 ст. 161 КАС України, до заяви про визнання індивідуального акта протиправним чи адміністративного договору недійсним додається також оригінал або копія оспорюваного акта чи договору або засвідчений витяг з нього, а у разі відсутності акта чи договору у позивача - клопотання про його витребування.
Відповідно до ст. 79 КАС України, позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом із поданням позовної заяви. Якщо доказ не може бути поданий у встановлений законом строк з об'єктивних причин, учасник справи повинен про це письмово повідомити суд та зазначити: доказ, який не може бути подано; причини, з яких доказ не може бути подано у зазначений строк. Учасник справи також повинен надати докази, які підтверджують, що він здійснив усі залежні від нього дії, спрямовані на отримання відповідного доказу. Докази, не подані у встановлений законом або судом строк, до розгляду судом не приймаються, крім випадку, коли особа, що їх подає, обґрунтувала неможливість їх подання у вказаний строк з причин, що не залежали від неї.
Зокрема, у позовній заяві позивач просить суд визнати незаконним та скасувати рішення об'єднаної житлової комісії військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_1 ), оформлене протоколом №1 від 29 січня 2021 року, в частині зняття ОСОБА_1 зі складом сім'ї 04 (особи) з 29 січня 2021 року з квартирного обліку військовослужбовців, осіб звільнених з військової служби, та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов та перебувають на обліку у військовій частині НОМЕР_1 . Водночас, до матеріалів позову додано лише витяг з протоколу №1 від 29 січня 2021 року засідання об'єднаної житлової комiсiї вiйськових частин НОМЕР_1 , НОМЕР_4 , НОМЕР_3 , Контактного пункту ВМС ЗС України, Кадрового центру ВМС ЗС України, Центру військово-музичного мистецтва ВМС ЗС України, Телерадіостудії МО України "Бриз", Інформаційної агенції МО України.
Отже, вимоги ч. 7 ст. 161 КАС України позивачем не дотримано.
Також, суд акцентує, що згідно з ч. 1 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Частиною 3 статті 122 КАС України встановлено, що для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Таким чином, строк звернення до адміністративного суду - це проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів. При цьому перебіг такого строку починається з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Зокрема, згідно зі змістом позовних вимог позивач просить суд визнати незаконним та скасувати рішення об'єднаної житлової комісії військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_1 ), оформлене протоколом №1 від 29 січня 2021 року, в частині зняття ОСОБА_1 зі складом сім'ї 04 (особи) з 29 січня 2021 року з квартирного обліку військовослужбовців, осіб звільнених з військової служби, та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов та перебувають на обліку у військовій частині НОМЕР_1 ; зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 в особі її об'єднаної житлової комісії ( АДРЕСА_1 ) поновити ОСОБА_1 зі складом сім'ї 4 (чотири) особи на квартирному обліку військовослужбовців, осіб звільнених з військової служби та членів їх сімей, для отримання житла за рахунок житлового фонду при військовій частині НОМЕР_1 в загальній черзі - з 04.10.1997 року, в першочерговій черзі з 10 серпня 2017 року та внести відповідні зміни в облікову справу ОСОБА_1 .
Так, частиною 3 статті 120 КАС України «Обчислення процесуального строку» встановлено, що строк, що визначається місяцями, закінчується у відповідне число останнього місяця цього строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 168 КАС України, позов пред'являється шляхом подання позовної заяви в суд першої інстанції, де вона реєструється та не пізніше наступного дня передається судді.
Згідно з ч. 9 ст. 120 КАС України, строк не вважається пропущеним, якщо до його закінчення позовна заява, скарга, інші документи чи матеріали або грошові кошти здано на пошту чи передані іншими відповідними засобами зв'язку.
Відповідно, днем подання позову є день безпосереднього подання позовної заяви в суд першої інстанції або здачі його на пошту чи передачі іншими відповідними засобами зв'язку.
Зокрема, позивачем зазначено, що він дізнався про зняття його з квартирного обліку при Військовій частині НОМЕР_1 , тобто про порушення своїх прав, - 20.04.2021 р. внаслідок отримання відповідного повідомлення.
Проте, даний позов до Одеського окружного адміністративного суду позивачем - ОСОБА_1 подано лише 06.09.2022 року.
Отже, з наведеного вбачається, що позивачем пропущено шестимісячний строк звернення до адміністративного суду з даною позовною заявою, встановлений абз. 1 ч. 2 ст. 122 КАС України.
Згідно ч. 6 ст. 161 КАС України, у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Водночас, до матеріалів адміністративного позову позивачем не подано до суду як заяви про поновлення строку звернення до суду з даним адміністративним позовом, так і жодних юридично спроможних доказів на підтвердження поважності причин його пропуску.
Частиною 1 статті 123 КАС України встановлено, що у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху.
Відповідно до ч.ч. 2, 6 ст. 121 КАС України встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку, чи з ініціативи суду.
Окрім того, суд зазначає, що відповідно до п.9 ч.1 ст.4 КАС України відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
Частиною 3 статті 46 КАС України визначено, що відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Згідно п.7 ч.1 ст. 4 КАС України суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Згідно з приписами п.2 ч.5 ст.160 КАС України в позовній заяві зазначаються: повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
Відповідно до ч.4 ст.55 КАС України юридична особа, суб'єкт владних повноважень, який не є юридичною особою, бере участь у справі через свого керівника або члена виконавчого органу, уповноваженого діяти від її (його) імені відповідно до закону, статуту, положення (самопредставництво юридичної особи), або через представника.
Зокрема, в якості відповідача по справі у позовній заяві позивач вказує Об'єднану житлову комісію військових частин НОМЕР_1 , НОМЕР_2 , НОМЕР_3 , Контактного пункту ВМС ЗУ України, Кадрого центру ВМС ЗС України, Центру військово-музичного мистецтва ВМС ЗС України, Телерадіостудії Міністерства оборони України «Бріз», Інформаційної агенції Міністерства оборони України.
При цьому, згідно відомостей, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, відсутні будь-які данні щодо Об'єднаної житлової комісії військових частин НОМЕР_1 , НОМЕР_2 , НОМЕР_3 , Контактного пункту ВМС ЗУ України, Кадрого центру ВМС ЗС України, Центру військово-музичного мистецтва ВМС ЗС України, Телерадіостудії Міністерства оборони України «Бріз», Інформаційної агенції Міністерства оборони України, як юридичної особи.
Враховуючи те, що суд має право залишити позовну заяву без руху на будь - якій стадії розгляду справи та встановлені судом недоліки позовної заяви, суд вважає за необхідне надати позивачеві - ОСОБА_1 строк для усунення недоліків протягом п'яти днів з дня отримання даного судового рішення, шляхом надання до суду до суду уточненого адміністративного позову, а також заяви про поновлення строку звернення до суду, обґрунтування, та належні, допустимі докази на підтвердження поважності причин його пропуску.
Суд вважає за доцільне також зазначити, що у разі своєчасного виконання ухвали суду, та направлення необхідних документів засобами поштового зв'язку, позивачеві, з метою попередження повернення судом позовної заяви позивачеві з підстав невиконання вимог ухвали суду про залишення адміністративного позову без руху, необхідно завчасно повідомити суд відповідними засобами зв'язку (телефон, факс, електрона пошта, тощо) про надіслання матеріалів до суду, оскільки згідно з п.1 та п.2 розділу ІІ Нормативів і нормативних строків пересилання поштових відправлень, затверджених Наказом Міністерства інфраструктури України від 28 листопада 2013 року №958, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 28.01.2014 року за №173/24950, нормативні строки пересилання простої письмової кореспонденції операторами поштового зв'язку (без урахування вихідних днів об'єктів поштового зв'язку): 1) місцевої - Д+2, пріоритетної - Д+1; 2) у межах області та між обласними центрами України (у тому числі для міст Києва, Сімферополя, Севастополя) - Д+3, пріоритетної - Д+2; 3) між районними центрами різних областей України (у тому числі для міст обласного підпорядкування) - Д+4, пріоритетної - Д+3; 4) між іншими населеними пунктами різних областей України - Д+5, пріоритетної - Д+4, де Д - день подання поштового відправлення до пересилання в об'єкті поштового зв'язку або опускання простого листа чи поштової картки до поштової скриньки до початку останнього виймання; 1, 2, 3, 4, 5 - кількість днів, протягом яких пересилається поштове відправлення. При пересиланні рекомендованої письмової кореспонденції зазначені в пункті 1 цього розділу нормативні строки пересилання збільшуються на один день.
Керуючись ст.ст. 123, 160, 161, 169, 171, КАС України суддя, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , Об'єднаної житлової комісії військових частин НОМЕР_1 , НОМЕР_2 , НОМЕР_3 , Контактного пункту ВМС ЗУ України, Кадрого центру ВМС ЗС України, Центру військово-музичного мистецтва ВМС ЗС України, Телерадіостудії Міністерства оборони України «Бріз», Інформаційної агенції Міністерства оборони України про визнання незаконним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, - залишити без руху.
Повідомити позивача про необхідність у 5-денний строк з дня отримання копії ухвали усунути недоліки, та роз'яснити, що в іншому випадку позов буде залишено без розгляду.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Ухвалу складено 09.11.2022 р., з урахуванням знаходження судді Ю.В. Харченко у відпустці, у період часу з 13.09.2022 р. по 07.10.2022 р., а також на лікарняному - з 10.10.2022 р. по 20.10.2022 р.
Суддя Ю.В. Харченко