Ухвала від 10.11.2022 по справі 300/6430/21

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

"10" листопада 2022 р. Справа № 300/6430/21

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Микитин Н.М. за участю секретаря судового засідання Маковійчук С.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду заяву Городенківської міської ради про відстрочення виконання судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Городенківської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення №58 від 16.09.2021, зобов'язання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Івано-Франківського окружного адміністративного суду перебувала на розгляді адміністративна справа №300/6430/21 за позовом ОСОБА_1 до Городенківської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення №58 від 16.09.2021, зобов'язання надати безоплатно у власність земельну ділянку та дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо безоплатного виділення земельної ділянки у власність для ведення особистого сільського господарства орієнтовною площею 2 га, яка знаходиться в селі Поточище, Коломийського району, Івано-Франківської області.

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 23.05.2022 адміністративний позов задоволено частково.

Визнано протиправними дії Городенківської міської ради, які полягають у неприйнятті рішення за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 26.08.2022 про надання дозволу на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства в селі Поточище, Коломийського району, Івано-Франківської області, згідно з поданими графічними зображеннями.

Зобов'язано Городенківську міську раду повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 26.08.2021 про надання дозволу на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства в селі Поточище, Коломийського району, Івано-Франківської області, згідно з поданими графічними зображеннями.

У задоволенні інших позовних вимог відмовлено.

Вищевказане рішення суду набрало законної сили 23.06.2022.

01.10.2020 Городенківська міська рада звернулася до суду із заявою про відстрочення виконання рішення від 23.05.2022 в справі №300/6430/21 але не більше, як до 23.05.2023. Вказана заява мотивована тим, що виконати рішення суду Городенківська міська рада не може через введення воєнного стану на території України та внесення змін до Земельного кодексу України на період дії воєнного стану, а саме Законом України №2145-IX від 24.03.2022 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану", яким під час дії воєнного стану заборонено безоплатну передачу земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі та розроблення такої документації.

Заявник, Городенківська міська рада в судове засідання явку представника не забезпечила, однак на адресу суду подала заяву, згідно якої просить суд задовольнити дану заяву та проводити засідання без участі представника.

Позивач та державний виконавець в судове засідання не з'явилися, хоча належним чином повідомлялись про дату, час та місце судового засідання.

Відповідно до частини 2 статті 378 КАС України, неприбуття в судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

Розглянувши подану заяву про відстрочення виконання судового рішення, дослідивши матеріали адміністративної справи, суд встановив наступне.

Відстрочення і розстрочення виконання, зміна чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення визначає стаття 378 КАС України.

Частиною 1 статті 378 КАС України встановлено, що за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Згідно з частиною 3 статті 378 даного Кодексу підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

За положеннями частин 4, 5 статті 378 КАС України вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: 1) ступінь вини відповідача у виникненні спору; 2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім'ї, її матеріальне становище; 3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.

Відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення рішення, ухвали, постанови.

Таким чином, підставою для відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у визначений строк або встановленим адміністративним судом способом.

Разом з тим, під обґрунтованими підставами слід розуміти наявність виключних обставин, які є об'єктивно непереборними, тобто такими, що ускладнюють або унеможливлюють виконання рішення суду у раніше встановлений судом спосіб. Наявність таких обставин має бути підтверджено належними та допустимими доказами.

Як встановлено судом зі змісту заяви, підставою для звернення з останньою до суду є введення воєнного стану на території України та внесення змін до Земельного кодексу України, якими під час дії воєнного стану заборонено безоплатну передачу земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі та розроблення такої документації.

Суд зазначає, що Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 “Про введення воєнного стану в Україні”, який затверджено Законом України “Про затвердження Указу Президента України “Про введення воєнного стану в Україні” від 24.02.2022 № 2102-ІХ, в Україні введено воєнний стан із 05 годин 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб.

Згідно указу Президента України від 14.03.2022 №133/2022 “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні”, у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України “Про правовий режим воєнного стану” продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб.

Указом Президента України від 18.04.2022 №259/2022 продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб.

В подальшому, Указом Президента України від 17.05.2022 №341/2022 продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.

Указом Президента України від 12 серпня 2022 року № 573/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", який затверджено Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" № 2500-IX від 15.08.2022 року, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб, тобто до 21 листопада 2022 року.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" воєнний стан це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №165 "Деякі питання реалізації прав, свобод і законних інтересів фізичних та юридичних осіб" визначено зупинити строки надання адміністративних послуг суб'єктами їх надання та видачу дозвільними органами документів дозвільного характеру на час воєнного стану в Україні. Поновити зупинені строки у місячний строк після припинення чи скасування воєнного стану на відповідній території України.

У свою чергу, Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану" від 24.03.2022 №2145-IX, внесено зміни до законодавчих актів України, зокрема, у розділ X "Перехідні положення" Земельного кодексу України.

Так, Земельний кодекс України містить, зокрема, наступні доповнення на час дії воєнного стану:

- земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної, комунальної власності можуть надаватися у користування лише для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (підпункт 4 пункту 27 Розділ X "Перехідні положення");

- безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється (підпункт 5 пункту 27 Розділ X "Перехідні положення");

- формування земельних ділянок, зазначених у підпункті "а" підпункту 1 цього пункту, крім тих, що передаються в оренду відповідно до підпункту 2 цього пункту, забороняється (підпункт 6 пункту 27 Розділ X "Перехідні положення").

Тобто, Закон України №2145-IX від 24.03.2022, встановлює беззаперечну заборону під час дії воєнного стану на вчиненні дій стосовно безоплатної передачі земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою безоплатної передачі та формування земельної ділянки з огляду на що, суд вважає, що факт введення воєнного стану в Україні є обставиною, що істотно ускладнює виконання рішення суду в цій справі, оскільки у відповідача відсутня можливість прийняти одне з можливих рішень за результатом розгляду заяви позивача, зокрема: рішення про надання ОСОБА_1 дозволу на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки за його заявою.

При цьому суд зазначає, що право позивача на отримання дозволу на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки має бути обов'язково реалізоване.

Крім того, при визначенні строку на який слід відстрочити виконання рішення суду у даній справі, суд враховує сферу і межі регулятивної дії диспозиції правової норми підпункту 5 пункту 27 розділу X Земельного кодексу України із змінами, внесеними згідно із Законом №2247-IX від 12.05.2022 та вимоги частини 5 статті 378 КАС України.

Враховуючи вищевикладене та підстави, на які посилається заявник щодо відстрочення виконання згаданого судового рішення, з метою дотримання розумного балансу між інтересами позивача, суд дійшов висновку, що заява відповідача про відстрочення виконання рішення суду уданій справі є обґрунтованою та підлягає задоволенню шляхом відстрочення його виконання, строком на один рік з дати його винесення.

На підставі наведеного, керуючись статями 243, 248, 250, 256, 293-295, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Заяву Городенківської міської ради від 25.10.2022 №760 про відстрочення виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 23.05.2022 в справі №300/6430/21, - задовольнити повністю.

Відстрочити виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 23.05.2022 в справі №300/6430/21 за позовом ОСОБА_1 до Городенківської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення №58 від 16.09.2021, зобов'язання до вчинення дій, строком на 1 (один) рік з дня його ухвалення до 23 травня 2023 року.

Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку.

Відповідно до статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складання в повному обсязі, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Суддя Микитин Н.М.