Справа № 458/798/22
3/458/528/2022
10.11.2022 м. Турка
Суддя Турківського районного суду Львівської області Ференц Р.І., розглянувши матеріали, які надійшли з відділення поліції № 2 Самбірського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України, місце проживання та реєстрації: АДРЕСА_1 , не працездатний, пенсіонер, інвалід II групи, одружений, на протязі року не притягувався до адміністративної відповідальності, за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, -
Обставини справи.
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 10.11.2022 року у провадження судді Турківського районного суду Львівської області Ференц Р.І. передана справа № 458/798/22 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП.
Згідно вимог ст. 278 КУпАП справа про адміністративне правопорушення, що посягає на громадський порядок і громадську безпеку підвідомча Турківському районному суду Львівської області. Відповідно до ст. 221 КУпАП судді районних судів розглядають справи про адміністративне правопорушення, що посягає на громадський порядок і громадську безпеку, передбачені ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
Опис обставин, установлених судом під час розгляду справи.
Згідно супровідного листа відділення поліції № 2 Самбірського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області за вихідним № 3421/01/60-2022 від 10.11.2022 року на адресу Турківського районного суду Львівської області було скеровано матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП, які надійшли в Турківський районний суд Львівської області 10.11.2022 року за вхідним № 3440/22.
З протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 791970 від 08.11.2022 року, складеного складеного старшим дільничним офіцером поліції Самбірського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області майором поліції Кричківським І.М. вбачається, що 05.11.2022 року біля 15.45 год в м.Турка пор вул..Богуна у хаті громадянин ОСОБА_1 вчинив домашнє насильство сім'ї з невісткою ОСОБА_2 , яку обзивав нецензурними словами, шарпав за верхній одяг, погрожував фізичною розправою, чим своїми діями завдав психічної шкоди ОСОБА_2 ,, за що передбачена відповідальність за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
Зі складеними з приводу виявленого адміністративного правопорушення з протоколом про адміністративне правопорушення порушник ознайомився, було роз'яснено права, передбачені ст. 63 Конституції України, а також ст. 268 КУпАП, повідомлено, що справу про адміністративне правопорушення буде розглянуто у строки, визначені ст. 277 КУпАП, про що зроблено відмітка та поставлено підпис особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Поліцейський, складаючи відносно згаданої особи протокол про адміністративне правопорушення передбачене ч. 1 ст. 187 КУпАП вбачав в діях такої особи порушення.
ОСОБА_1 при складанні працівником поліції протоколу про адміністративне правопорушення передбачене ч. 1 ст. 178 КУпАП був присутній, йому роз'яснено права, передбачені ст. 63 Конституції України, а також ст. 268 КУпАП, повідомлено, що справи про адміністративні правопорушення буде розглянуто у строки, визначені ст. 277 КУпАП, про що зроблено відмітка.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, в адміністративних протоколах, складених відносно такої особи, ознайомилася, та поставила свій підпис у них.
Дослідивши матеріали адміністративної справи стосовно особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, всебічно, повно і об'єктивно дослідивши всі обставини справи у їх сукупності, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що відсутні обставини, що виключають розгляд справи, оскільки складений протокол адміністративні правопорушення, що посягає на громадський порядок і громадську безпеку, складений уповноваженою державою особою, оскільки від імені органів Національної поліції оформляти справи про адміністративні правопорушення мають право працівники органів і підрозділів Національної поліції, які мають спеціальні звання, відповідно до покладених на них повноважень, протокол про адміністративне правопорушення та інші матеріали свідчать про подію та склад адміністративного правопорушення, про осудність особи, яка вчинила протиправну дію, про вчинення дій собою не в стані крайньої необхідності, на момент розгляду справи не закінчилися строки, передбачені ст. 38 КУпАП.
Розгляд справи про адміністративне правопорушення відбувається в межах протоколу про адміністративне правопорушення відносно конкретної особи, суд не має права у будь-який спосіб конкретизувати пред'явлене посадовою особою адміністративне обвинувачення та його змінювати, оскільки це суперечить загальним засадам судочинства, які передбачені ст. 129 Конституції України.
Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП, суд, при розгляді справи про адміністративне правопорушення, крім іншого, зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Враховуючи обмежені законом строки розгляду справ про адміністративне правопорушення, передбачені ст. 173-2 КУпАП, на час поступлення адміністративних матеріалів в суд і на момент їх розгляду судом, суд прийшов до висновку про неможливість розгляду адміністративних матеріалів на підставі наявних адміністративних матеріалів по причині неналежного і не повного оформлення таких матеріалів.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, суддя вважає, що протокол про адміністративне порушення щодо ОСОБА_1 підлягає поверненню органу, який його склав, для належного оформлення з наступних підстав.
Згідно п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України однією із засад судочинства є змагальність сторін і закон не покладає на суд обов'язок збирати докази винуватості чи невинуватості особи.
Притягнення до адміністративної відповідальності має відбуватись у відповідності до встановленого законодавством порядку. Як зазначено у ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше, як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Стаття 278 КУпАП передбачає, що орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Суд звертає увагу на те, що існують підстави для правильного вирішення справи, не достатньо всебічних, повних та об'єктивних фактичних даних, на основі яких у визначеному законом суд порядку повинен встановити наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, зокрема, з'ясувати, чи правильно складено протокол про адміністративне правопорушення та чи можна за допомогою такого протоколу й доданих до нього матеріалів встановити наявність в діях відповідної особи складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173-2 КУпАП.
Неналежним чином оформлений адміністративний протокол створює перешкоди для повного і об'єктивного з'ясування всіх обставин по справі та не може бути належним підтвердженням вчинення правопорушення, і як наслідок, такий адміністративний протокол повертається на доопрацювання.
Згідно ст. 251 КУпАП на співробітників поліції, як на осіб, що в силу ст. 255 КУпАП уповноважені на складання протоколів про адміністративні правопорушення, в тому числі й за ст. 173-2 КУпАП, покладено імперативний обов'язок щодо збирання доказів, які в силу системного аналізу вимог ст.ст.251 та 256 КУпАП мають бути додані до протоколу та/або посилання на які повинні міститися в самому протоколі.
Працівник поліції в графі складеного протоколу «склад адміністративного правопорушення» не зазначає місця (номер будинку, вулиця, населений пункт, район, область) де була встановлено факт порушення.
Працівник поліції складаючи даний протокол, в якому вказує, що сторони між собою перебувають в родинних відносинах, проте до протоколу не долучено свідоцтв про одруження, свідоцтв про народження, витягів про реєстрацію шлюбу і реєстрацію народження, з яких можна було б встановити що сторони по справі один по відношенню до іншого перебувають у відносинах як свекор і невістка.
Окрім цього, працівник поліції в підтвердження притягнення/ не притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 не долучає усіх підтверджуючих документів стосовно особи, відносно якої складено протокол для можливості подальшої ідентифікації особи правопорушника - паспорта громадянина України, даних щодо притягнення такої до адміністративної відповідальності на протязі останнього року, не долучено інші документи та матеріали про адміністративне правопорушення, що містять інформацію про правопорушення.
Вказаних вимог щодо формулювання суті адміністративного правопорушення не було дотримано, у зв'язку з чим суд позбавлений можливості встановити фактичні обставини правопорушення, що ставиться в провину особі, щодо якої складено протокол, а потім дати правильну юридичну кваліфікацію вчиненого винним адміністративного правопорушення.
Адміністративні матеріали оформлені в порушення вимог п. 15 Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, оскільки до протоколу про адміністративне правопорушення не долучено інші документи та матеріали про адміністративне правопорушення, що містять інформацію про правопорушення.
Докази мають бути належними та допустимими. Допустимими є ті докази, які зібрані у відповідності до закону, а належними - якщо вони містять інформацію щодо предмету доказування.
Згідно з п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України, однією із засад судочинства є змагальність сторін і закон не покладає на суд обов'язок збирати докази винуватості чи невинуватості особи.
Згідно до абз. 5 п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року № 14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті», визнана правильною практика тих судів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративне правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП України, до відповідного правоохоронному органу для належного оформлення.
Також відповідно до Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №11 від 17.10.2014 «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» звертається увага на те, що норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП вмотивованою постановою цього суду для належного оформлення, вважаю, що, адміністративна справа не може бути розглянута судом згідно з вимогами чинного законодавства і повинна бути повернута органу, який її склав, для належного оформлення.
У відповідності до ст. 1 КУпАП завданням Кодексу про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.12.2010 року № 23-рп/2010, адміністративна відповідальність в Україні та процедура притягнення до неї ґрунтується на конституційних принципах і правовій презумпції, в тому числі, і закріпленої в статті 62 Конституції України презумпції невинуватості. Така позиція Конституційного Суду України відповідає і правовим позиціям ЄСПЛ.
З урахуванням наведеного, вважаю за необхідне повернути вищезазначений адміністративний матеріал для належного оформлення, оскільки вказані недоліки перешкоджають подальшому провадженню у справі, створює перешкоди для повного і об'єктивного з'ясування всіх обставин по справі.
Прийняття суддею саме такого рішення спричинене тим, на що звертає увагу суддя, що обов'язок щодо належного складання протоколу про адміністративне правопорушення, який в порядку ст. 251 КУпАП є одним з численних доказів в справі про адміністративне правопорушення, та надання доказів на підтвердження викладених в протоколі відомостей, а також на своєчасне скерування адміністративних матеріалів в суд, покладається на особу, яка має право складати відповідний протокол, та не може бути перекладено на суд.
Керуючись ст.ст.245,246,256,278,283 КУпАП, суддя -
Матеріали справи про адміністративне правопорушення порушені на підставі протоколу про адміністративне правопорушення серії серії ВАБ № 791970 від 08.11.2022 року, складеного складеного старшим дільничним офіцером поліції Самбірського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області майором поліції Кричківським І.М. про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення 05.11.2022 року адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 173-2 КУпАП повернути відділенню поліції № 2 Самбірського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області для належного оформлення з підстав, зазначених в мотивувальній частині постанови.
Постанова є остаточною оскарженню не підлягає.
Суддя Р. І. Ференц