Провадження №3/447/1125/22
Справа №447/2080/22
09.11.2022 Суддя Миколаївського районного суду Львівської області Бачун О.І., розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого в АДРЕСА_1
за ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ОБ №045585 від 05.09.2022 року, вбачається, що 05.09.2022року о 21 год. 05 хв. в м.Новий Розділ, по вулиці Миколаївська,1 водій ОСОБА_1 керував автомобілем MERCEDES BENZ 270CDI д.н.з. НОМЕР_1 з ознаками наркотичного сп'яніння: звуженні зіниці, що не реагують на світло, сповільнення рухів. Від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння у встановленому законом порядку відмовився. Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч.1 ст.130 КУпАП, оскільки він порушив п.2.5 Правил дорожнього руху України.
В судове засіданні ОСОБА_1 не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.
Адвокат Скакун В.В. в судовому засіданні вину ОСОБА_1 не визнала, вказав, що останній не відмовлявся від проходження огляду з метою виявлення наркотичного сп'яніння. Крім цього подала до суду клопотання в якому просила суд закрити провадження в адміністративній справі за відсутності в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП.
В судовому засіданні свідок ОСОБА_2 показав, що 05.09.2022року він відпочивав в м.Новий Розділ, Львівської області. Подзвонив до ОСОБА_1 , щоб останній його забрав і завіз додому в м.Жидачів. Коли вони поверталися, їх зупинили працівники поліції. ОСОБА_1 пропонували пройти тест за допомогою приладу « Драгер», він пройшов і результат показав 0,00 проміле. Після цього, працівники поліції деякий час не відпускали ОСОБА_1 і сказали їхати на наркотичне освідування. ОСОБА_1 двічі або тричі погоджувався їхати в лікарню, однак працівники поліції проігнорували вказану згоду.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, виходячи з наступного.
Відповідно до вимог, передбачених ст.280 КУпАП, при розгляді справи про адміністративне правопорушення орган (посадова особа) зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності.
Частиною 1 статті 130 КУпАП передбачено відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно п.27 Постанови Пленуму Верховного Суду України №14 від 23.12.2005 року «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті», відповідальність за ст. 130 КУпАП несуть особи, які керують транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції. Стан сп'яніння встановлюють шляхом огляду правопорушника, який проводять згідно з Інструкцією про порядок направлення громадян для огляду на стан сп'яніння в заклади охорони здоров'я та проведення огляду з використанням технічних засобів.
За змістом зазначених положень особу може бути притягнуто до адміністративної відповідальності, коли вона керувала транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніння, що визначається лише у встановленому чинним законодавством порядку, а так само за відмову саме особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.
Відповідно до ст. 256 КУпАП України, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Відповідно до ч. 3 ст. 266 КУпАП у разі незгоди водія на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.
Відповідно до Розділу І Загальних положень «Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції» затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я України 09.11.2015 року № 1452/735 (далі Інструкція) Огляд на стан сп'яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі - спеціальні технічні засоби); лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку). У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - заклад охорони здоров'я).
Форма направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, наведена в додатку 1 до цієї Інструкції.
Крім того, порядок направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року N 1103 (далі - Порядок) визначає процедуру направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі - огляд), і проведення такого огляду.
Відповідно до ч.2 п.13 Порядку, висновок складається в трьох примірниках: по одному - для поліцейського та водія транспортного засобу, а третій залишається в закладі охорони здоров'я.
В матеріалах справи міститься направлення водія на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 05.09.2022 року, виписане о 21год. 30хв. на ОСОБА_3 однак в такому не відображено чи погоджувався останній їхати на огляд чи відмовився.
Згідно з п. 3,4 розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою наказом МОЗ та МВС України № 1452/735 від 09.11.2015 р., однією з ознак наркотичного сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, є звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло. Проте, як вбачається із відео, долученого до матеріалів справи, жодної проби на реакцію зіниць на світло ОСОБА_1 не проводили.
Крім цього, відео складається із декількох файлів, що свідчить про те, що відеозйомка проводилася не безперервно, тобто працівника поліції порушено Наказ МВС №1026 від 18.12.2018року яким затверджено Інструкцію із застосування органами та підрозділами поліції технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото-і кінозйомки, відеозапису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису.
В матеріалах справи відсутні відомості про технічний засіб, за допомогою якого здійснювався запис(відеофіксація), у протоколі не вказано номер технічного засобу, а відеозапис проводився на невідомий пристрій. Крім цього, 2,3 відеофайли без звуку, а в 4 відеофайлі невказано дату та час такого
З урахуванням викладеного, в матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази які б підтверджували факт відмови ОСОБА_1 від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння.
Як вбачається із відео, що долучено до матеріалів справи, зокрема файлу ( video 5240377412750941278) ОСОБА_1 час (0:15), (06:06), погодився проїхати в лікарню на огляд з метою виявлення стану наркотичного спяніння, однак працівники поліції таку згоду проігнорували.
Крім цього, ОСОБА_1 не був відсторонений від керування належним йому транспортним засобом.
Також в матеріалах справи не міститься відомостей у який спосіб ОСОБА_1 було запропоновано пройти огляд на визначення стану наркотичного сп'яніння , і які дії водія були щодо ухилення від такого огляду.
Як вбачається із відеозапису долученого до матеріалів справи, ОСОБА_1 вказав, що пройшов огляд на визначення стану алкогольного сп'яніння за допомогою приладу Драгер , результат 0,00 проміле, працівник поліції не заперечив вказаного факту, однак така процедура не зафіксована на відео.
З урахуванням викладеного, в матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази які б підтверджували відмову ОСОБА_1 від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння.
З врахуванням наведеного, протокол про адміністративні правопорушення серії ОБ№ 045585 від 05.09.2022 року, відносно ОСОБА_1 за ст. 130 ч.1 КУпАП, не може бути належними доказами в розумінні ст.251 КУпАП, оскільки такий не підтверджений доказами відмови останнього від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння. Обставини, викладені у вищезазначеному протоколі про адміністративне правопорушення не знайшли свого підтвердження в ході судового розгляду.
Згідно п.1 ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи викладене, суд дійшов до висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, у зв'язку із чим провадження у справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю.
Керуючись ст.ст.7, п.1 ч.1 247, 279, 280, 283, 284, 285 КУпАП, суддя, -
постановив:
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.130 КУпАП закрити на підставі п.1 ст. 247 КУпАП в зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду через Миколаївський районний суд Львівської області протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Суддя Бачун О. І.