ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
про закриття провадження у справі
18 квітня 2019 року м. Київ№ 640/2335/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: судді Келеберди В.І., розглянувши в порядку письмового провадження клопотання про закриття провадження по справі
за позовом ОСОБА_1
до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб
про визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії,
Ухвалою від 21.02.2019 року відкрито провадження по даній справі та ухвалено здійснювати її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
09.04.2019 року на адресу суду надійшло клопотання представника ПАТ «Міський комерційний банк» Мушкало С.М. про закриття провадження у справі № 640/2335/19.
Зазначене клопотання обґрунтовано тим, що дану справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 238 КАС України.
Судом встановлено, що правлінням Національного банку України 20.11.2014 року прийнято Постанову №732 «Про віднесення ПАТ «Міський комерційний банк» до категорії неплатоспроможних». Того ж дня, виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення № 124 про запровадження з 21.11.2014 року тимчасової адміністрації та призначення уповноваженої особи Фонду на ліквідацію банку.
19.09.2014 року між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 було укладено договір дарування частки банківського вкладу № 2630/02/ НОМЕР_1 , який належить ОСОБА_2 (а.с.13-15).
Як встановлено судом та підтверджено сторонами під час розгляду справи, 22.09.2014 року позивач зверталася до Банку із заявою відкрити на своє ім'я рахунок та відповідно укласти договір, проте їй було відмовлено.
Правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами встановлені Законом України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» від 23 лютого 2012 року №4452-VI (далі по тексту - Закон України № 4452-VI).
Частиною 1 статті 3 Закону України № 4452-VI встановлено, що Фонд є установою, що виконує спеціальні функції у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку.
Згідно частини 1 статті 11 цього Закону, управління поточною діяльністю Фонду здійснює виконавча дирекція Фонду.
Повноваження виконавчої дирекції Фонду визначені в статті 12 Закону України №4452-VI. Зокрема, відповідно до пунктів 2 та 4 частини 3 названої статті виконавча дирекція Фонду у сфері забезпечення відшкодування коштів за вкладами визначає порядок відшкодування Фондом коштів за вкладами відповідно до розділу V цього Закону; приймає рішення про відшкодування коштів за вкладами у разі прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідації банку.
Статтею 27 Закону України № 4452-VI, врегульовано порядок визначення вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами.
Так, уповноважена особа Фонду складає перелік вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Фонду станом на день прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідації банку. Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, із зазначенням сум, що підлягають відшкодуванню.
При цьому, у відповідності до частини 6 статті 27 Закону України № 4452-VI, уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує перелік вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню фондом відповідно до частини 4 статті 26 Закону «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».
Згідно частини 5 вказаної статті, протягом шести днів з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідації банку виконавча дирекція Фонду затверджує реєстр вкладників для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку вкладників.
Відповідно до пункту 9 розділу IV Положення про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами, затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 09 серпня 2012 року №14 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 07 вересня 2012 року за №1548/21860 (далі по тексту - Положення №14), для отримання коштів вкладник або інша особа (представник, спадкоємець тощо) звертається до Фонду із заявою про виплату гарантованої суми відшкодування. Рекомендована форма заяви наведена в додатку 11 до цього Положення.
Як вбачається з п. 1 ч. 1 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України, права фізичної особи у випадку їх порушення, можуть бути захищені шляхом визнання незаконними рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
Відповідно до пункту 7 частини 1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України суб'єктом владних повноважень є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Таким чином, єдиною ознакою суб'єкта владних повноважень є здійснення цим суб'єктом владних управлінських функцій, при цьому ці функції повинні здійснюватися суб'єктом саме у тих правовідносинах, у яких виник спір.
Якщо суб'єкт (у тому числі орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа) у спірних правовідносинах не здійснює вказані владні управлінські функції щодо іншого суб'єкта, який є учасником спору, такий спір не має встановлених нормами Кодексу адміністративного судочинства України ознак справи адміністративної юрисдикції, і, відповідно, не повинен вирішуватись адміністративним судом.
Згідно зі ст. 45, ч. 2 ст. 27 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» уповноважена особа Фонду виконує повноваження органу управління банку, банку, вчиняє будь-які дії та приймає рішення, що належать до повноважень органів управління і органів контролю банку. Завданням уповноваженої особи в період ліквідації банку є забезпечення функціонування юридичної особи до її припинення, в тому числі формування реєстру акцептованих кредиторів з метою подальшого задоволення їх вимог за рахунок активів банку.
Зі змісту заявлених позовних вимог вбачається, що в даному випадку має місце спір про визнання ОСОБА_1 вкладником на підставі договору дарування та права на кошти, який слід розглядати в порядку цивільного судочинства, оскільки спірні правовідносини носять приватноправовий характер.
Вказані правовідносини виникли між особою, яка не визнана вкладником та господарюючим суб'єктом - банком, від імені якого діє уповноважена особа. При цьому, жодних владних управлінських функцій по відношенню до позивача уповноважена особа Фонду не здійснює.
Відповідно до п. 3 Положення про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами, затверджений рішенням виконавчої дирекції Фонду від 09.08.2012 № 14, Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день прийняття рішення НБУ про віднесення банку до категорії неплатоспроможних та початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Гарантована Фондом сума відшкодовується вкладнику, незалежно від пред'явлення вкладником вимоги до банку (ч. 5 ст. 45 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб»).
Так, відповідно до ст.15 Цивільного процесуального кодексу України, суди розглядають у порядку цивільного справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також з інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
З урахуванням вищезазначеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги до Уповноваженої особи фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «Міський комерційний банк» не підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства, а позивачу, з метою належного захисту порушеного права, слід звернутися до відповідного місцевого суду в порядку адміністративного судочинства.
Натомість, щодо позовних вимог до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, який виконує владні (управлінські) функції лише при виплаті гарантованої суми вкладу, суд зазначає, що ліквідатор та сам Фонд не є суб'єктами владних повноважень при здійсненні інших функцій, зокрема, при визначенні особи вкладником за договором дарування частини банківського вкладу та зобов'язання включити її до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 238 Кодексу адміністративного судочинства України суд закриває провадження у справі, зокрема, якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
За таких обставин суд вважає можливим задовольнити клопотання представника ПАТ «Міський комерційний банк» Мушкало С.М. та закрити провадження у справі з підстав, передбачених пунктом 1 частини 1 статті 238 Кодексу адміністративного судочинства.
Відповідно до частини 2 статті 239 Кодексу адміністративного судочинства України у разі закриття провадження у справі повторне звернення до суду зі спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається.
Враховуючи те, що позивачем при зверненні до адміністративного збору не було сплачено судовий збір зазначене питання не підлягає вирішенню.
Враховуючи викладене, керуючись ст. 238, 239, 241, 243, 248, 256, 294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Закрити провадження у справі № 640/2335/19 за позовом ОСОБА_1 до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення ліквідації банку Публічного акціонерного товариства «Міський комерційний банк», Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про зобов'язання вчинити дії.
2. Роз'яснити ОСОБА_1 , що повторне звернення до суду зі спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається.
Ухвала набирає законної сили у порядку, встановленому статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Суддя В.І. Келеберда