31 жовтня 2022 року м. Чернігів Справа № 620/5382/22
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді Падій В.В.,
за участі секретаря Михайлової І.О.,
позивача ОСОБА_1 ,
представника позивача Пономаренко О.В.,
представника відповідача Шиманського О.Л.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за правилами загального позовного провадження за адміністративним ОСОБА_1 до 105 прикордонного загону імені Князя Володимира Великого Державної прикордонної служби України про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) звернувся до суду з адміністративним позовом до 105 прикордонного загону імені Князя Володимира Великого Державної прикордонної служби України, в якому просить:
-визнати протиправним та скасувати наказ 105 прикордонного загону імені Князя Володимира Великого Державної прикордонної служби України №796-АГ від 12.07.2022 про результати службового розслідування.
Обґрунтовуючи вимоги, позивач вказує на порушення відповідачем у спірних правовідносинах чинного законодавства України на момент їх виникнення, що стало підставою для його звернення до суду.
Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду Падій В.В. від 11.08.2022 відкрито провадження у даній справі за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання та встановлено відповідачу для подання відзиву на позов або заяви про визнання адміністративного позову 15 - денний строк, з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
У встановлений ухвалою суду строк відповідач надав до суду відзив на позов, в якому з позовними вимогами позивача не погоджується, зазначає, що в результаті службового розслідування було встановлено, що позивачем втрачено майно номенклатури служби РАО (перелік зазначений у відзиві на позов), чим порушено пункт 3 розділу І Інструкції про особливості зберігання стрілецької зброї, боєприпасів та ручних гранат в органах та підрозділах Державної прикордонної служби України в умовах особливого періоду, надзвичайного та воєнного стану, а також у підрозділах, які залучені до сил і засобів для здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії та виконують завдання на адміністративній межі з тимчасово окупованою територією Автономної Республіки Крим, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 26.07.2018 № 636.
Позивачем подано відповідь на відзив на позов, в якому зазначає, що відповідач жодних належних та достовірних доказів ввірення втраченого майна саме позивачу не було додано ні до висновку службового розслідування, ні до матеріалів справи.
Ухвалою суду від 29.09.2022, без виходу до нарадчої кімнати, занесеною секретарем судового засідання до протоколу судового засідання підготовче провадження у справі закрито; призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 19.10.2022 на 10:00 год.
Позивач та його представник в судовому засіданні позовні вимоги підтримали, просили їх задовольнити, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив відмовити в їх задоволенні з підстав, викладених у відзиві на позов.
Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Так судом встановлено, що ОСОБА_1 проходить службу в НОМЕР_1 прикордонному загоні імені Князя Володимира Великого Державної прикордонної служби України.
Наказом начальника 105 прикордонного загону імені Князя Володимира Великого Державної прикордонної служби України від 28.04.2022 №391-АГ, з метою об'єктивного з'ясування причин та обставин знищення, пошкодження та втрати майна номенклатури служби ракетно-артилерійського озброєння відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » НОМЕР_1 прикордонного загону імені князя ОСОБА_2 у відповідності до рапортів начальника відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » капітана ОСОБА_3 від 05.04.2022 (реєстраційний № Р-3407/66 від 05.04.2022) (т. 1 а.с. 22-23) призначено службове розслідування (т. 1 а.с. 19).
За наслідками службового розслідування та зібраних матеріалів складено висновок службового розслідування, який затверджений 24.06.2022 начальником 105 прикордонного загону імені Князя Володимира Великого Державної прикордонної служби України Олександром Чорним (т. 1 а.с. 24-30).
Проведеним службовим розслідуванням встановлено факт втрати майна номенклатури служби РАО (перелік зазначений у висновку), чим порушено пункт 3 розділу І Інструкції про особливості зберігання стрілецької зброї, боєприпасів та ручних гранат в органах та підрозділах Державної прикордонної служби України в умовах особливого періоду, надзвичайного та воєнного стану, а також у підрозділах, які залучені до сил і засобів для здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії та виконують завдання на адміністративній межі з тимчасово окупованою територією Автономної Республіки Крим, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 26.07.2018 № 636, статті 11 Статуту внутрішньої служби збройних сил України.
Наказом начальника 105 прикордонного загону імені Князя Володимира Великого Державної прикордонної служби України Олександра Чорного від 12.07.2022 №796-АГ вирішено: майора ОСОБА_1 притягнути до підвищеної матеріальної відповідальності відповідно до Закону України «Про матеріальну відповідальність військовослужбовців, прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі», Переліку військового майна, пошкодження якого відбувається винними особами у кратному співвідношенні до його вартості, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.07.2020 № 604 та на підставі довідки - розрахунку визначення збитку заподіяного державі; стягнути з майора ОСОБА_1 збиток завданий державі з урахуванням кратності у сумі 1729516,09 грн; на підставі пункту 6 глави 14 розділу ІІІ Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 25.06.2018 № 558, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.07.2018 за № 854/32306, за упущення, які призвели до матеріальних збитків, офіцера відділу організації прикордонної служби штабу майора ОСОБА_1 , позбавити премії повністю від нарахованої суми у серпні 2022 року; на підставі пункту 9 наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 31.03.2022 № 164-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168» та в зв'язку з тим, що в діях офіцера відділу організації прикордонної служби штабу майора ОСОБА_1 вбачаються ознаки кримінального правопорушення передбаченого статтею 413, 425 Кримінального кодексу України, позбавити останнього винагороди за лютий 2022 року в сумі 17857,14 грн; здійснити утримання грошової винагороди за лютий 2022 року з офіцера відділу організації прикордонної служби штабу майора ОСОБА_1 (т. 1 а. с. 31-34).
Вважаючи вищевказаний наказ відповідача протиправним та таким, що виданий з порушенням встановленого порядку, без з'ясування усіх обставин справи, ОСОБА_1 звернувся до суду з відповідним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Загальні права та обов'язки військовослужбовців Збройних Сил України і їх взаємовідносини, обов'язки основних посадових осіб бригади (полку, корабля 1 і 2 рангу, окремого батальйону) та її підрозділів, правила внутрішнього порядку у військовій частині та її підрозділах встановлені Законом України від 24.03.1999 № 548-XIV «Про Статут внутрішньої служби Збройних Сил України» (далі - Закон № 548-XIV).
Відповідно до пункту 11 частини 1 розділу І Закону № 548-XIV необхідність виконання завдань оборони України, захисту її суверенітету, територіальної цілісності та недоторканності, а також завдань, визначених міжнародними зобов'язаннями України покладає на військовослужбовців такі обов'язки, зокрема: свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок; бути хоробрим, ініціативним і дисциплінованим; беззастережно виконувати накази командирів (начальників) і захищати їх у бою, як святиню оберігати Бойовий Прапор своєї частини; знати й утримувати в готовності до застосування закріплене озброєння, бойову та іншу техніку, берегти державне майно; поважати бойові та військові традиції, допомагати іншим військовослужбовцям, що перебувають у небезпеці, стримувати їх від вчинення протиправних дій, поважати честь і гідність кожної людини; вести бойові дії ініціативно, наполегливо, до повного виконання поставленого завдання.
Пунктом 17 частини 1 розділу І Закону № 548-XIV визначено, що на військовослужбовців під час перебування на бойовому чергуванні, у внутрішньому і гарнізонному наряді, а також під час виконання інших завдань покладаються спеціальні обов'язки. Ці обов'язки та порядок їх виконання визначаються законами і статутами Збройних Сил України, а також іншими нормативно-правовими актами, що приймаються на основі законів і статутів Збройних Сил України.
За приписами пунктів 26, 27 частини 1 розділу І Закону № 548-XIV військовослужбовці залежно від характеру вчиненого правопорушення та провини несуть з урахуванням бойового імунітету, визначеного Законом України "Про оборону України" дисциплінарну, адміністративну, матеріальну, цивільно-правову та кримінальну відповідальність згідно із законом.
Військовослужбовці, на яких накладається дисциплінарне стягнення за вчинене правопорушення, не звільняються від матеріальної та цивільно-правової відповідальності за ці правопорушення. За вчинення кримінального правопорушення військовослужбовці притягаються до кримінальної відповідальності на загальних підставах.
Сутність військової дисципліни, обов'язки військовослужбовців, а також військовозобов'язаних та резервістів під час проходження навчальних (перевірочних) і спеціальних зборів щодо її додержання, види заохочень та дисциплінарних стягнень, права командирів щодо їх застосування, а також порядок подання і розгляду заяв, пропозицій та скарг визначено Дисциплінарним статутом Збройних Сил України затверджений Законом України від 24.03.1999 № 551-XIV «Про Дисциплінарний статут Збройних Сил України» (далі - Дисциплінарний статут ЗСУ).
Згідно з преамбулою Дисциплінарного статуту ЗСУ усі військовослужбовці Збройних Сил України незалежно від своїх військових звань, службового становища та заслуг повинні неухильно керуватися вимогами цього Статуту.
Положення Статуту поширюються на громадян, звільнених з військової служби у відставку або у запас з правом носіння військової форми одягу, під час носіння ними військової форми одягу.
Дія цього Статуту поширюється на військовослужбовців Служби зовнішньої розвідки України, Служби безпеки України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Управління державної охорони України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, органів спеціального призначення з правоохоронними функціями.
Відповідно до частини 85 розділу ІІІ Дисциплінарного статуту ЗСУ, службове розслідування призначається письмовим наказом командира (начальника), який прийняв рішення притягти військовослужбовця до дисциплінарної відповідальності. Воно може бути проведено особисто командиром (начальником), доручено військовослужбовцю офіцерського складу, а в разі вчинення правопорушення військовослужбовцем рядового, сержантського (старшинського) складу - також військовослужбовцю сержантського (старшинського) складу.
Заборонено проводити службове розслідування особам, які є підлеглими військовослужбовця, чиє правопорушення підлягає розслідуванню, а також особам - співучасникам правопорушення або зацікавленим у наслідках розслідування. Розслідування проводиться за участю безпосереднього начальника військовослужбовця, який вчинив дисциплінарне правопорушення.
Службове розслідування має бути завершене протягом одного місяця з дня його призначення командиром (начальником). У необхідних випадках цей термін може бути продовжено командиром (начальником), який призначив службове розслідування, або старшим командиром (начальником), але не більш як на один місяць.
Якщо під час службового розслідування буде з'ясовано, що правопорушення військовослужбовця містить ознаки кримінального правопорушення, командир військової частини письмово повідомляє про це орган досудового розслідування.
Порядок проведення службового розслідування у Збройних Силах України визначається наказом Міністерства оборони України, в інших військових формуваннях, правоохоронних органах спеціального призначення - наказами державних органів, які мають у своєму підпорядкуванні військові формування, утворені відповідно до законів України, правоохоронних органів спеціального призначення, Державної спеціальної служби транспорту, Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України.
Підстави та процедуру проведення службового розслідування стосовно військовослужбовців Адміністрації Державної прикордонної служби України, регіональних управлінь, органів охорони державного кордону, Морської охорони, навчальних закладів, науково-дослідних установ, органів забезпечення, підрозділів спеціального призначення Державної прикордонної служби України (далі - органи Держприкордонслужби), а також військовозобов'язаних під час проходження ними навчальних (перевірочних) і спеціальних зборів та резервістів під час проходження ними підготовки та зборів (далі - військовослужбовці), які не виконали (неналежно виконали) свої службові обов'язки або вчинили правопорушення під час проходження служби (підготовки, зборів), оформлення результатів службового розслідування та прийняття за ними рішень, а також повноваження посадових осіб під час проведення службового розслідування визначені Порядком проведення службового розслідування в Державній прикордонній службі України, затвердженому наказом Міністерства внутрішніх справ України від 08.11.2021 № 815 (далі - Порядок № 815).
Відповідно до пункту 4 розділу І Порядку № 815 підставою для призначення службового розслідування є: наявність інформації про невиконання або неналежне виконання військовослужбовцем своїх службових обов'язків; наявність інформації про порушення військової дисципліни або громадського порядку, вимог законодавства, наказів начальників (командирів), розпорядчих документів або виявлення ознак таких порушень; виявлення фактів завдання шкоди; припис Національного агентства з питань запобігання корупції або подання спеціально уповноваженого суб'єкта у сфері протидії корупції; установлення фактів дискримінації за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, віку, етнічного та соціального походження, громадянства, сімейного та майнового стану, місця проживання, мовних або інших ознак, а також сексуальних домагань; неправомірне застосування військовослужбовцем заходів фізичного впливу, спеціальних засобів, вогнепальної зброї, озброєння та бойової техніки.
За приписами пункту 7 розділу І Порядку № 815 службове розслідування має встановити: наявність чи відсутність правопорушення або події, з приводу якого (якої) було призначено службове розслідування, його (її) обставини (час, місце) та наслідки; осіб, з вини яких трапилася подія, та осіб, дії чи бездіяльність яких сприяли негативним наслідкам або спричинили їх виникнення; наявність причинного зв'язку між подією, з приводу якої було призначено службове розслідування, та неправомірними діями (бездіяльністю) військовослужбовця; конкретні неправомірні дії або бездіяльність військовослужбовця, який учинив правопорушення; порушення вимог законодавства, організаційно-розпорядчих актів Адміністрації Держприкордонслужби, посадових інструкцій, які було допущено військовослужбовцем; ступінь вини кожної з осіб, причетних до правопорушення; форму вини (навмисно чи з необережності) та мотиви протиправної поведінки військовослужбовця і його ставлення до вчиненого; причини правопорушення та умови, що сприяли правопорушенню; чи вчинено правопорушення під час виконання військовослужбовцем службових обов'язків; наявність шкоди та її розмір.
Начальник (командир) органу Держприкордонслужби зобов'язаний призначити службове розслідування: не пізніше десяти діб від дня, коли йому стало відомо про правопорушення; протягом трьох діб - за фактами, які є підставою для усунення військовослужбовця від виконання службових обов'язків, або після отримання письмової доповіді посадових (службових) осіб про завдання шкоди (пункт 4 розділ ІІ Порядку № 815).
Підстави та порядок притягнення військовослужбовців та деяких інших осіб до матеріальної відповідальності за шкоду, завдану державному майну, у тому числі військовому майну, майну, залученому під час мобілізації, а також грошовим коштам, під час виконання ними службових обов'язків визначає Закон України від 03.10.2019 № 160-IX «Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі» (далі - Закон № 160-IX).
Згідно визначень термінів, наведених у статті 1 Закону № 160-IX матеріальна відповідальність - вид юридичної відповідальності, що полягає в обов'язку військовослужбовців та деяких інших осіб покрити повністю або частково пряму дійсну шкоду, що було завдано з їх вини шляхом знищення, пошкодження, створення нестачі, розкрадання або незаконного використання військового та іншого майна під час виконання обов'язків військової служби або службових обов'язків, а також додаткове стягнення в дохід держави як санкція за протиправні дії у разі застосування підвищеної матеріальної відповідальності.
Відповідно до частини 2 статті 3 Закону № 160-IX умовами притягнення до матеріальної відповідальності є: 1) наявність шкоди; 2) протиправна поведінка особи у зв'язку з невиконанням чи неналежним виконанням нею обов'язків військової служби або службових обов'язків; 3) причинний зв'язок між протиправною поведінкою особи і завданою шкодою; 4) вина особи в завданні шкоди.
Частиною 1, 2 Закону № 160-IX посадові (службові) особи зобов'язані письмово доповісти командиру (начальнику) про всі факти завдання шкоди протягом доби з моменту виявлення таких фактів.
У разі виявлення факту завдання шкоди командир (начальник) протягом трьох діб після отримання відповідної письмової доповіді посадових (службових) осіб письмовим наказом призначає розслідування для встановлення причин завдання шкоди, її розміру та винних осіб.
Абзацом 3 пункту 3 розділу VII Порядку № 815 визначено, що у разі доведення вини військовослужбовця в завданні шкоди державі начальник (командир) не пізніше ніж у п'ятнадцятиденний строк із дня закінчення розслідування видає наказ про притягнення військовослужбовця до матеріальної відповідальності із зазначенням суми, що підлягає стягненню, а якщо шкода завдана кількома військовослужбовцями,- суми, що підлягає стягненню окремо з кожного військовослужбовця, з урахуванням ступеня вини і конкретних обставин завдання ними шкоди.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 6 Закону № 160-IX особа несе матеріальну відповідальність у повному розмірі завданої з її вини шкоди в разі, зокрема: виявлення нестачі, розкрадання, умисного знищення, пошкодження чи іншого незаконного використання військового та іншого майна, у тому числі переданого під звіт для зберігання, перевезення, використання або для іншої мети, здійснення надлишкових виплат грошових коштів чи вчинення інших умисних протиправних дій.
Як встановлено судом, наказом начальника 105 прикордонного загону імені Князя Володимира Великого Державної прикордонної служби України від 28.04.2022 №391-АГ, з метою об'єктивного з'ясування причин та обставин знищення, пошкодження та втрати майна номенклатури служби ракетно-артилерійського озброєння відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » НОМЕР_1 прикордонного загону імені князя ОСОБА_2 у відповідності до рапортів начальника відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » капітана ОСОБА_3 від 05.04.2022 (реєстраційний № Р-3407/66 від 05.04.2022) призначено службове розслідування.
За наслідками службового розслідування та зібраних матеріалів складено висновок службового розслідування, який затверджений 24.06.2022 начальником 105 прикордонного загону імені Князя Володимира Великого Державної прикордонної служби України Олександром Чорним.
В письмових поясненнях начальник відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » капітана ОСОБА_1 зазначив, що 24.02.2022 близько 04 год. 30 хв. по лінії оперативно-чергової служби йому надійшла інформація про здійснення нападу та бомбардування ділянки відповідальності відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » НОМЕР_1 прикордонного загону, згодом по лінії оперативно-чергової служби від управління прикордонного загону надійшла команда «БАЗА».
В період з 04 год. 45 хв. до 06 год. 15 хв. на підрозділі здійснювався збір персоналу по команді, здійснювалась видача зброї та визначались завдання щодо вибуття окремих груп до місцевого пункту «Деревини» та місцевого пункту пропуску «Ільмівка» з метою посилення прикордонних нарядів, які несли службу у вказаних районах.
В цей час з метою здійснення маневру та збереження зброї і боєприпасів, їх було частково завантажено в транспортний засіб Volkswagen Amarok д.н.з. НОМЕР_2 .
Близько 06 год. 15 хв. підрозділами збройних сил противника було здійснено оточення відділу прикордонної служби «Деревини» та захоплено частину озброєння, боєприпасів та транспортного засобу Volkswagen Amarok д.н.з. НОМЕР_2 .
В ході виходу персоналу відділу з оточення зброя, яка залишилась була захована в підвал нежилого будинку за адресою: АДРЕСА_1 .
Проведеним службовим розслідуванням встановлено факт втрати майна номенклатури служби РАО (перелік зазначений у висновку), чим порушено пункт 3 розділу І Інструкції про особливості зберігання стрілецької зброї, боєприпасів та ручних гранат в органах та підрозділах Державної прикордонної служби України в умовах особливого періоду, надзвичайного та воєнного стану, а також у підрозділах, які залучені до сил і засобів для здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії та виконують завдання на адміністративній межі з тимчасово окупованою територією Автономної Республіки Крим, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 26.07.2018 № 636, статті 11 Статуту внутрішньої служби збройних сил України.
Наказом начальника 105 прикордонного загону імені Князя Володимира Великого Державної прикордонної служби України Олександра Чорного від 12.07.2022 №796-АГ вирішено: майора ОСОБА_1 притягнути до підвищеної матеріальної відповідальності відповідно до Закону України «Про матеріальну відповідальність військовослужбовців, прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі», Переліку військового майна, пошкодження якого відбувається винними особами у кратному співвідношенні до його вартості, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.07.2020 № 604 та на підставі довідки - розрахунку визначення збитку заподіяного державі; стягнути з майора ОСОБА_1 збиток завданий державі з урахуванням кратності у сумі 1729516,09 грн; на підставі пункту 6 глави 14 розділу ІІІ Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 25.06.2018 № 558, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.07.2018 за № 854/32306, за упущення, які призвели до матеріальних збитків, офіцера відділу організації прикордонної служби штабу майора ОСОБА_1 , позбавити премії повністю від нарахованої суми у серпні 2022 року; на підставі пункту 9 наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 31.03.2022 № 164-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168» та в зв'язку з тим, що в діях офіцера відділу організації прикордонної служби штабу майора ОСОБА_1 вбачаються ознаки кримінального правопорушення передбаченого статтею 413, 425 Кримінального кодексу України, позбавити останнього винагороди за лютий 2022 року в сумі 17857,14 грн; здійснити утримання грошової винагороди за лютий 2022 року з офіцера відділу організації прикордонної служби штабу майора ОСОБА_1 (т. 1 а. с. 31-34).
Разом з тим суд зазначає, що матеріали службового розслідування не містять всіх додатків, на які посилається відповідач у висновку службового розслідування.
У висновку службового розслідування відповідач зазначає, що на підставі інвентарного опису №417 стало відомо, що за капітаном ОСОБА_1 рахується майно служби ракетно-артилерійського озброєння (за переліком визначеним у висновку), однак в матеріалах службового розслідування відсутній такий опис.
Також у висновку службового розслідування відповідач посилається на витяг з журналу бойових дій ІНФОРМАЦІЯ_3 , щодо обставин, які мали місце 24.02.2022, однак матеріали службового розслідування не містять вищезазначеного витягу.
Разом з тим у висновку службового розслідування відповідач зазначає, що у зв'язку з тим, що книгу видачі зброї та боєприпасів було знищено, підтвердити факт видачі вказаної зброї та боєприпасів не можливо.
Суд звертає увагу, що матеріальна відповідальність військовослужбовця за нестачу матеріальних цінностей наступає лише у разі передачі йому під звіт цих матеріальних цінностей, але в матеріалах справи відсутній документ який би міг підтвердити, що матеріально-відповідальною особою за втрачене озброєння на суму 1729516,09 є саме позивач.
В судовому засіданні позивач пояснив, що з метою здійснення маневру та збереження зброї і боєприпасів частину зброї було завантажено в транспортний засіб Volkswagen Amarok д.н.з. НОМЕР_2 та інші машини, проте близько 06 год. 15 хв. підрозділами збройних сил противника було здійснено оточення відділу прикордонної служби «Деревини» та захоплено частину озброєння, боєприпасів та транспортного засобу Volkswagen Amarok д.н.з. НОМЕР_2 . В ході виходу персоналу відділу з оточення зброя, яка залишилась була захована в підвал нежилого будинку за адресою: АДРЕСА_1 та після звільнення цієї території від збройних сил ворога вказана зброя була на місці, де вони її сховали.
Представник відповідача підтвердив даний факт в судовому засіданні.
Враховуючи вищевикладене суд дійшов висновку, що частина озброєння, боєприпасів була втрачена саме внаслідок оточення місця постійної дислокації відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_4 » збройними силами РФ, яка і була вкрадена останніми, проте позивач не міг вчинити в даному випадку жодних дій чи заходів щодо збереження цього майна та був позбавлений можливості здійснювати контроль за цим майном, оскільки не міг наражати на небезпеку своє життя та життя своїх підлеглих в цій ситуації.
Підсумовуючи наведене вище, суд вважає, що висновок службового розслідування сформований без з'ясування всіх обставин справи, без доведення вини позивача в завданні шкоди державі, без жодних належних та достовірних доказів ввірення втраченого озброєння ОСОБА_1 .
Враховуючи наведене, суд зазначає, що вказані обставини можуть свідчити про формальний підхід до проведення службової перевірки та не повноту з'ясування всіх обставин, необхідних для притягнення винних осіб до матеріальної відповідальності.
Оскільки оскаржуваний наказ 105 прикордонного загону імені Князя Володимира Великого Державної прикордонної служби України від 12.07.2022 №796-АГ про результати службового розслідування був прийнятий на підставі висновку службового розслідування, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для визнання протиправним та скасування наказу 105 прикордонного загону імені Князя Володимира Великого Державної прикордонної служби України від 12.07.2022 №796-АГ про результати службового розслідування.
Відповідно до приписів статей 9, 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд, згідно із статтею 90 цього ж Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
При вирішенні даної справи судом були враховані положення частини 2 статті 2 та частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України.
Вирішуючи питання про розподіл між сторонами судових витрат, суд, керуючись положеннями статті 139 КАС України, враховуючи задоволення позову повністю, вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань 105 прикордонного загону імені Князя Володимира Великого Державної прикордонної служби України на користь ОСОБА_3 судовий збір у сумі 992, 40 грн.
Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ААдміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати наказ 105 прикордонного загону імені Князя Володимира Великого Державної прикордонної служби України №796-АГ від 12.07.2022 про результати службового розслідування.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань 105 прикордонного загону імені Князя Володимира Великого Державної прикордонної служби України на користь ОСОБА_3 судовий збір у сумі 992 (дев'ятсот дев'яносто дві) грн 40 коп.
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 293, 295 - 297 та підпунктом 15.5 пункту 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текс рішення виготовлено 10 листопада 2022 року.
Позивач : ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_3 )
Відповідач: 105 прикордонний загін імені Князя Володимира Великого Державної прикордонної служби України (вул. Квітнева, буд. 3 В, м. Чернігів, 14026, ЄДРПОУ - 14321765).
Суддя В.В. Падій