10 листопада 2022 року Справа № 480/6292/22
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Глазька С.М., розглянувши у спрощеному провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, в якій просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 за вислугу років із 79% до 70% грошового забезпечення при її перерахунку з 01.04.2019, згідно оновленої довідки Сумського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 06.04.2021 № 11/46987/1151;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок розміру пенсії та її виплату ОСОБА_1 із розрахунку 79% відповідних сум грошового забезпечення станом на 05.03.2019, згідно довідки Сумського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 06.04.2021 № 11/46987/1151 від 22.12.2020, починаючи з 01.04.2019.
Свої вимоги мотивує тим, що він перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області, як отримувач пенсії за вислугу років призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". При призначенні пенсії було враховано вислугу років та розмір пенсії складав 79% від грошового забезпечення. На адресу відповідача Сумським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки було надано довідку про розмір грошового забезпечення, що є підставою для перерахунку раніше призначеної пенсії з 01.04.2019. На підставі даної довідки відповідач провів перерахунок пенсії з 01.04.2019, одночасно зменшивши позивачу розмір пенсії, а саме з 79% грошового забезпечення на 70% грошового забезпечення, що є підставою звернення до суду для відновлення прав позивача.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 29.09.2022 провадження у справі відкрито, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Відповідач повідомлявся належним чином про відкриття провадження у даній справі, проте заяви про визнання позову чи відзиву на позовну заяву в строки, передбачені статтею 261 КАС України, до суду не надав, тому суд, в порядку ч. 6 ст. 162 КАС України, вирішує справу за наявними матеріалами.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши наявні в ній докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач є пенсіонером, отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Розмір пенсій позивача при її призначенні склав 79% розміру грошового забезпечення, що підтверджується рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 21.10.2019 №480/944/19 (а.с.17-18).
На підставі довідки Сумського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 06.04.2021 № 11/46987/1151 позивачу проведено перерахунок пенсії та з 01.04.2019 її розмір визначено 70% грошового забезпечення. Таким чином, з 01.04.2019 розмір пенсії позивача зменшено на 9%, що підтверджується листом відповідача від 09.09.2022 (а.с.14).
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Згідно з ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, які звільняються з військової служби на умовах Закону України "Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються зі служби у зв'язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей" (пункт "в" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів відповідних сум грошового забезпечення із збільшенням цього розміру на 3 проценти за кожний повний рік вислуги понад 20 років, але не більше ніж 65 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).
При цьому, максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Так, при перерахунку розміру пенсії позивача з 01.04.2019, відповідач протиправно застосував норми Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», які набрали чинності 01.05.2014 року, зокрема частину 2 статті 13 даного Закону, де зазначено, що «максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Слід зазначити, що на момент настання права на пенсійне забезпечення позивача ця норма Закону ще не діяла і зворотної дії в часі не має згідно з положеннямист.58 Конституції України.
Згідно з ч.1 ст.55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Відповідно до приписів ч.3 ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Таким чином, дії відповідача щодо зменшення основного розміру пенсії позивача з 79% (саме такий розмір пенсії позивач отримував до здійснення перерахунку) до 70% грошового забезпечення починаючи з 01.04.2019 не відповідають вимогам закону, отже є протиправними, а право позивача на отримання пенсії виходячи з грошового забезпечення 79% підлягає судовому захисту шляхом зобов'язання ГУ ПФУ в Сумській області здійснити перерахунок та виплатити позивачу з 01.04.2019 пенсію за вислугу років у розмірі 79% грошового забезпечення.
Враховуючи задоволення позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, відповідно до ст. 139 КАС України, суд вважає за необхідне відшкодувати позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача суму судового збору в розмірі 992,40 грн, який був сплачений позивачем при подачі позову.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 за вислугу років із 79% до 70% грошового забезпечення при її перерахунку з 01.04.2019, згідно довідки Сумського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 06.04.2021 № 11/46987/1151.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) здійснити перерахунок розміру пенсії та її виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) із розрахунку 79% відповідних сум грошового забезпечення станом на 05.03.2019, згідно довідки Сумського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 06.04.2021 № 11/46987/1151 від 22.12.2020, починаючи з 01.04.2019.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області витрати на оплату судового збору в сумі 992 грн. 40 коп.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.М. Глазько