Справа № 420/11636/22
10 листопада 2022 року Одеський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Левчук О.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області, Державної міграційної служби України про визнання протиправним та скасування висновку, зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач звернувся з даним позовом до суду та просить суд визнати протиправним та скасувати рішення у формі висновку № 65/2022, затвердженого Державною міграційною службою України, складеного за результатами службової перевірки, проведеної Головним управлінням Державної міграційної служби України в Одеській області, яким паспорт громадянина України серія НОМЕР_1 , виданого Болградським РВ ГУМВС України в Одеській області 14.01.2010 та паспорт громадянина України серія НОМЕР_2 , виданого Болградським РВ УМВС України в Одеській області 21.05.2010 на ім'я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнано оформленими з порушенням вимог законодавства, недійсними та такими, що підлягають вилученню, анулюванню та знищенню відповідно до пп. 8 п. 108 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсними та знищення паспорта громадянина України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 № 302; зобов'язати Головне управління Державної міграційної служби України в Одеській області видалити (виключити) з інформаційної системи підсистеми ФМ "Недійсні документи" ЄІАС УМП ДМС України інформацію (відомості) про недійсність паспорту громадянина України серія НОМЕР_1 , виданого Болградським РВ ГУМВС України в Одеській області 14.01.2010 на ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що вона з жовтня 1998 року по теперішній час проживає на території України та добросовісно вважала, що нею додержано вимоги закону щодо підстав набуття громадянства України. Відповідач приймаючи оскаржуваний висновок не враховує правових та фактичних наслідків таких дій, не обґрунтовує суттєву суспільну необхідність прийняття такого рішення та не враховує право позивача на сім'ю, роботу, соціальні зв'язки та право вільного пересування. Своїми діями відповідач порушив баланс між несприятливими наслідками для прав позивача, що призвело до негативних для неї наслідків за відсутності безпосередньої вини та своєчасності реагування протягом розумного строку на можливі процедурні порушення, так як перший паспорт позивач отримала у 2001 році, а оскаржуваний висновок складений у 2022 році. При цьому, необхідною та обов'язковою умовою для скасування рішення про оформлення набуття громадянства України є встановлення центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, факту набуття особою громадянства України шляхом обману, внаслідок подання свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів, приховування будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа може набути громадянства України. Відповідачем не зазначено в чому конкретно полягали порушення саме позивачки при видачі їй паспорта громадянина України. Не вбачається даних про вчинення позивачем будь-яких протиправних дій з метою незаконного документування паспортом громадянина України, а є лише висновки про недбале виконання посадовими особами своїх посадових обов'язків. Республіка Молдова не видавала позивачу паспорт цієї держави. Незважаючи на місце народження вона більшість часу мешкає в Україні, пройшла навчання в школі, вищому навчальному закладі, маючи дійсний паспорт громадянина України. З дати видачі першого паспорта до дати прийняття висновку вона не здійснювала виїзд за межі території України на тривалий час. Вона має всі достатні підстави для набуття громадянства України за територіальним походженням, так як її мати народилась до 16 липня 1990 року на території, яка стала територією України відповідно до ст. 5 ЗУ «Про правонаступництво України». На сьогоднішній день її мати має паспорт громадянина України, а також позивач перебуває у шлюбі з громадянином України та має доньку громадянку України. Отже, позивач набула достатніх правовідносин з суб'єктом владних повноважень, життєвих зв'язків в Україні, а тому позбавлення її паспорта громадянина України становило втручання в її право на приватне життя.
Представником Головного управління ДМС України в Одеській області до суду надано відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача вказує, що оскільки ОСОБА_3 відповідно до вимог ЗУ «Про громадянство України» в установленому порядку громадянство України не набувала паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 , оформлений 21.05.2001 року Болградським РВ УМВС України в Одеській області з порушенням законодавства, а саме: положень ЗУ «Про громадянство України» від 18.01.2001 № 2235-ІІІ та вимог п. 6 розділу ІІ та п. 21 розділу ІІІ Інструкції щодо правил та порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженою наказом МВС від 17.08.1994 № 316. За результатами службового розслідування було складено висновок, який в установленому порядку був надісланий до ДМС для затвердження. Відповідно до цього висновку паспорт громадянина України на ім'я ОСОБА_1 оформлено з порушенням законодавства, оскільки підстав вважати її громадянкою України немає. Паспорт громадянина України є документом, який підтверджує громадянство України, набуття якого не підтверджено, відповідач дійшов обґрунтованого висновку, що цей документ є таким, що отриманий з порушенням закону, а тому оскаржувані дії та рішення є правомірними та такими, що вчинені на підставі та у межах чинного законодавства. При цьому, оскаржуваний висновок стосується визнання недійсними та такими, що підлягає вилученню та знищенню паспорта громадянина України щодо визнання паспортів ОСОБА_1 не є рішенням щодо позбавлення позивача громадянства України.
Представником ДМС України до суду надано відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача вказує, що оскільки ОСОБА_3 відповідно до вимог ЗУ «Про громадянство України» в установленому порядку громадянство України не набувала паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 , оформлений 21.05.2001 року Болградським РВ УМВС України в Одеській області з порушенням законодавства, а саме: положень ЗУ «Про громадянство України» від 18.01.2001 № 2235-ІІІ та вимог п. 6 розділу ІІ та п. 21 розділу ІІІ Інструкції щодо правил та порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженою наказом МВС від 17.08.1994 № 316. За результатами службового розслідування було складено висновок, який в установленому порядку був надісланий до ДМС для затвердження. Відповідно до цього висновку паспорт громадянина України на ім'я ОСОБА_1 оформлено з порушенням законодавства, оскільки підстав вважати її громадянкою України немає. Паспорт громадянина України є документом, який підтверджує громадянство України, набуття якого не підтверджено, відповідач дійшов обґрунтованого висновку, що цей документ є таким, що отриманий з порушенням закону, а тому оскаржувані дії та рішення є правомірними та такими, що вчинені на підставі та у межах чинного законодавства. Оскаржуваний висновок стосується визнання недійсними та такими, що підлягає вилученню та знищенню паспорта громадянина України щодо визнання паспортів ОСОБА_1 не є рішенням щодо позбавлення позивача громадянства України.
Представником позивача до суду надано відповідь на відзив, в якій представник позивача вказує, що а ні зі змісту оскаржуваного висновку, а ні з змісту доданих до нього документів не вбачається, в чому конкретно полягали порушення саме позивачки при видачі їй паспорту громадянина України серії серія НОМЕР_1 від 14.01.2010 та паспорту громадянина України серія НОМЕР_2 від 21.05.2001. Також не вбачається даних про вчинення позивачкою будь-яких протиправних дій з метою незаконного документування паспортом громадянина України, а є лише висновки про недбале виконання посадовими особами своїх посадових обов'язків. Позивачка отримала свій перший паспорт громадянина України як раз у віці 16 років на підставі свідоцтва про народження, про що у її свідоцтво про народження було внесено відповідний запис, тобто паспорт їй було видано у чіткій відповідності до норм п. 6 розділу ІІ Інструкції щодо правил та порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженої наказом МВС від 17.08.1994 №316. Позивачка понад 21 рік добросовісно вважала, що вона є громадянкою України і паспорт громадянина України нею одержано правомірно. Не зважаючи на місце народження, позивачка більшість часу мешкає в Україні. Маючи дійсний паспорт громадянина України, вона отримала загальну середню освіту та закінчила вищий навчальний заклад в Україні, народила доньку та перебувала у шлюбі. З дати видачі першого паспорту, 21.05.2001, до дати прийняття спірного висновку, затвердженого 12.05.2022, позивачка не здійснювала виїзд за межі території України на тривалий строк. Окрім того, вона має всі достатні підстави для набуття громадянства України за територіальним походженням, так як її мати народилася до 16 липня 1990 року на території, яка стала територією України, відповідно до статті 5 Закону України "Про правонаступництво України". Також на сьогоднішній момент її мати є громадянкою України та має паспорт громадянки України. Окрім того вона перебувала у шлюбі з громадянином України та має доньку громадянку України. Отже, протягом вказаного періоду позивачка набула достатніх правовідносин з суб'єктами владних повноважень, життєвих зв'язків в Україні, щоб позбавлення її паспорта громадянина України становило втручання в її право на приватне життя. Такими чином, вважаємо, що відповідачі порушили ще один принцип - своєчасності прийнятті рішень, тобто протягом розумного строку. Відповідачі, приймаючі оскаржуваний висновок, мали виходити з правових та фактичних наслідків таких дій, а тому, повинні були обґрунтувати суттєву суспільну необхідність їх вчинення та врахувати право Позивачки на сім'ю, роботу, соціальні зв'язки. Своїми протиправними діями, а саме внесенням до бази даних ФМ "Недійсні документи" ЄІАС УМП ДМС України інформації (відомості) про недійсність паспорту громадянина України серія НОМЕР_1 , виданого Болградським РВ ГУМВС України в Одеській області 14.01.2010 на ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 вони завдали Позивачці суттєвої шкоди, а зокрема в умовах війни, така шкода може бути непоправною. Наразі Позивачка, маючи недійсний паспорт громадянина України, не має можливості влаштуватися на роботу, вільно пересуватися через блокпости, не має можливості відкрити рахунок в банку, не має можливості отримати будь-які державні послуги, водійське посвідчення, не має можливості отримувати допомогу від держави, на яку вона має право у зв'язку з військовим станом.
Ухвалою суду від 12 вересня 2022 року спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Вивчивши матеріали справи, дослідивши та проаналізувавши надані докази, суд встановив наступне.
12 березня 2021 року ОСОБА_1 звернулась до Головного управління ДМС України в Одеській області із заявою про оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон (а.с. 102).
23 березня 2021 року листом №5100.4.3-3153/51.2-21 Головним управлінням ДМС України в Одеській області повідомлено ОСОБА_1 , що відповідно до пп. 5 п. 82 Порядку № 152, у зв'язку з тим, що дані отримані з відомчих інформаційних систем баз даних Реєстру, картотек не підтверджують надану інформація, тимчасово відмовлено в оформленні паспорта громадянина України (а.с. 103).
12 травня 2022 року Директором Департаменту з питань громадянства, паспортизації та реєстрації ДМС України затверджено висновок № 65/22, яким паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 , виданий Болградським РВ УМСВ України в Одеській області 21.05.2021 на ім'я ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Кахул Республіка Молдова, визнано оформленим з порушенням законодавства, а саме: вимог ЗУ «Про громадянство України» (в редакції від 18.01.2001), п. 6 розділу ІІ та п. 21 розділу ІІІ Інструкції № 316; паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , виданий Болградським РВ УМВС України в Одеській області 14.01.2010 на ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Кахул Республіка Молдова, визнано оформленим з порушенням законодавства, а саме: вимог ЗУ «Про громадянство України» (в редакції від 18.01.2001) та п. 5 Порядку № 600. Паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 та паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 визнано недійсними та такими, що підлягають вилученню, анулюванню та знищенню відповідно до пп. 8 п. 108 Порядку (а.с. 94-101).
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правовий зміст громадянства України, підстави і порядок його набуття та припинення, повноваження органів державної влади, що беруть участь у вирішенні питань громадянства України, порядок оскарження рішень з питань громадянства, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових і службових осіб визначає Закон України «Про громадянство України» (в редакції, чинній на дату видачі позивачу паспорта громадянина України).
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про громадянство України» громадянство України - правовий зв'язок між фізичною особою і Україною, що знаходить свій вияв у їх взаємних правах та обов'язках.
Статтею 3 Закону України «Про громадянство України» визначено, що громадянами України є: 1) усі громадяни колишнього СРСР, які на момент проголошення незалежності України (24 серпня 1991 року) постійно проживали на території України; 2) особи, незалежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних чи інших ознак, які на момент набрання чинності Законом України "Про громадянство України"(13 листопада 1991 року) проживали в Україні і не були громадянами інших держав; 3) особи, які прибули в Україну на постійне проживання після 13 листопада 1991 року і яким у паспорті громадянина колишнього СРСР зразка 1974 року органами внутрішніх справ України внесено напис "громадянин України", та діти таких осіб, які прибули разом із батьками в Україну і на момент прибуття в Україну не досягли повноліття, якщо зазначені особи подали заяви про оформлення належності до громадянства України; 4) особи, які набули громадянство України відповідно до законів України та міжнародних договорів України. Особи, зазначені у пункті 1 частини першої цієї статті, є громадянами України з 24 серпня 1991 року, зазначені у пункті 2, - з 13 листопада 1991 року, а у пункті 3, - з моменту внесення відмітки про громадянство України.
Згідно ст. 5 Закону України «Про громадянство України» документами, що підтверджують громадянство України, є, зокрема, паспорт громадянина України.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про громадянство України» громадянство України набувається: 1) за народженням; 2) за територіальним походженням; 3) внаслідок прийняття до громадянства; 4) внаслідок поновлення у громадянстві; 5) внаслідок усиновлення; 6) внаслідок встановлення над дитиною опіки чи піклування, влаштування дитини в дитячий заклад чи заклад охорони здоров'я, в дитячий будинок сімейного типу чи прийомну сім'ю або передачі на виховання в сім'ю патронатного вихователя; 7) внаслідок встановлення над особою, визнаною судом недієздатною, опіки; 8) у зв'язку з перебуванням у громадянстві України одного чи обох батьків дитини; 9) внаслідок визнання батьківства чи материнства або встановлення факту батьківства чи материнства; 10) за іншими підставами, передбаченими міжнародними договорами України.
Згідно ст. 9 Закону України «Про громадянство України» іноземець або особа без громадянства можуть бути за їх клопотаннями прийняті до громадянства України.
Наказом МВС України від 17 серпня 1994 р. № 316 затверджено Інструкцію щодо правил та порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України (в редакції, чинній на дату видачі позивачу паспорта громадянина України).
Відповідно до п. 6 розділу ІІ Інструкції № 316 видача громадянам паспортів проводиться на підставі свідоцтва про народження. При відсутності в органах реєстрації актів громадського стану актових записів про реєстрацію народження паспорти громадянам віком понад 16 років можуть бути видані на підставі одного з таких документів, що підтверджують час і місце народження: - засвідченої в установленому порядку і скріпленої гербовою печаткою виписки з погосподарської книги сільської, селищної Ради народних депутатів про те, що дана особа народилася і постійно проживає в указаному адміністративному районі; - військового квитка - для військовослужбовців, звільнених з лав Збройних Сил України; - документа, виданого громадянину України у зв'язку з прибуттям в України в порядку угоди з іншими державами чи в порядку репатріації (рееміграції) і переселення; - довідки про прийняття до громадянства України; - довідки, виданої працівниками ВІР, про здачу загальногромадянського закордонного паспорта, паспорта громадянина України для виїзду за кордон - для громадян України, які постійно проживають за кордоном, при поверненні їх в Україну на постійне проживання;- довідки про звільнення - для осіб, звільнених з місць позбавлення волі, якщо вони до засудження не мали паспортів чи останні в них не вилучалися і до особових справ приєднані не були.
Згідно п. 8, 20 розділу ІІ Інструкції № 316 громадянами для одержання й обміну паспортів, крім документів, передбачених пунктами 6 та 7 цієї Інструкції, подаються також - заява форми № 1 (додаток № 1) і дві фотокартки розміром 35 х 45 мм. Заяви заповнюються, як правило, особисто громадянами, розбірливим почерком, синім, фіолетовим чи чорним чорнилом (пастою) з повними відповідями на всі запитання. Підписи громадян у заявах засвідчуються службовими особами, відповідальними за додержання паспортних правил, чи особами, уповноваженими на ведення паспортної роботи. Якщо громадяни проживають у містах, районних центрах і селищах міського типу, у квартирах та будинках, що належать їм на правах особистої власності, підписи в заявах засвідчуються працівниками паспортної служби. Заяви форми № 1 на видані паспорти постійно зберігаються як виправдні документи в паспортній службі органів внутрішніх справ у спеціальних картотеках в алфавітному порядку за прізвищами, іменами та по батькові.
Відповідно до п. 21 розділу ІІІ Інструкції № 316 іноземцям і особам без громадянства, які прийняті до громадянства України, паспорти видаються за місцем проживання на підставі довідок ВВІР Управлінь (відділів) паспортної, реєстраційної та міграційної роботи головних управлінь МВС України в Криму, м.Києві та Київській області, управлінь МВС України в областях і м.Севастополі. У розділі "Службові відмітки" заяв форми № 1 вказується, коли, яким рішенням дані особи прийняті до громадянства України та з якого громадянства (підданства). Наприклад: "Прийнятий до громадянства України з громадянства Республіки Польща Указом Президента України від 15 грудня 1994 р., протокол N 17". У заявах форми № 1 на паспорти, видані в порядку обміну, відомості про прийняття до громадянства України можна вказувати зі слів заявника.
Наказом МВС України від 15.06.2006 N 600 затверджено Порядок оформлення і видачі паспорта громадянина України, який був чинний до 27.07.2012 року.
Відповідно до п. 3 Порядку № 600 для оформлення паспорта особа подає: основні документи- заяву про видачу паспорта за зразком, наведеним у додатку 1. Заява заповнюється особисто заявником від руки, розбірливим почерком, з вичерпними відповідями на всі запитання, без скорочень і абревіатур. Допускається заповнення заяви іншими особами за осіб з фізичними вадами, психічно хворих та ін., про що вноситься відповідна відмітка в графу "службові відмітки" заяви. Заява і документи, оформлені неналежним чином, до розгляду не приймаються і повертаються заявникові; свідоцтво про народження; дві фотокартки розміром 3,5 х 4,5 см; квитанцію про сплату державного мита або оригінал і копію документа про звільнення від сплати державного мита. Додаткові документи (у разі необхідності) - довідку про реєстрацію особи громадянином України або свідоцтво про належність до громадянства України; довідку про повернення особи на проживання в Україну з відповідною відміткою в паспорті громадянина України для виїзду за кордон, видану працівниками територіального органу служби громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб головних управлінь, управлінь МВС України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - територіальні органи), або паспорт громадянина України для виїзду за кордон - для громадян України, які постійно проживали за кордоном, після повернення їх на проживання в Україну; довідку про звільнення з установи виконання покарань, якщо до засудження особа не мала паспорта або паспорт у неї не вилучався і до особової справи долучений не був; посвідчення про поставлення на облік, видане відповідним спеціалізованим закладом, який здійснює облік бездомних громадян (для бездомних громадян). Оригінали документів повертаються особі разом з оформленим паспортом.
Згідно п. 5 Порядку № 600 заяви про видачу паспорта розглядають працівники територіальних підрозділів. Під час їх розгляду в разі необхідності з'ясовується належність особи до громадянства України. За результатами розгляду приймається відповідне рішення, про що робиться запис у відповідній графі заяви.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 302 затверджено Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України.
Відповідно до п. 12 Порядку № 302 внесення інформації до Єдиного державного демографічного реєстру (далі - Реєстр) здійснюється з використанням відомчої інформаційної системи ДМС.
Згідно пп. 8 п. 108 Порядку № 302 паспорт визнається недійсним, вилучається, анулюється та знищується в разі, зокрема, оформлення паспорта/паспорта зразка 1994 року з порушенням вимог законодавства.
Відповідно до п. 109 Порядку № 302 у разі коли рішення про оформлення паспорта/паспорта зразка 1994 року прийнято працівником з порушенням вимог законодавства, керівник структурного підрозділу відповідного територіального органу/ територіального підрозділу ДМС або його заступник проводить службову перевірку. За результатами перевірки складається висновок про визнання паспорта недійсним та таким, що підлягає вилученню, анулюванню та знищенню, у двох примірниках, який підписується працівником, що провів перевірку, погоджується його безпосереднім керівником та керівником територіального органу ДМС або його заступником. Висновки разом з матеріалами перевірки надсилаються до ДМС для затвердження. За результатами розгляду та в разі наявності підстав для визнання паспорта таким, що оформлений з порушенням вимог законодавства, висновки затверджуються керівником структурного підрозділу ДМС. Перший примірник затвердженого висновку зберігається в ДМС, а другий - надсилається до територіального органу ДМС. Висновки та матеріали перевірки зберігаються протягом 75 років. У разі визнання паспорта/паспорта зразка 1994 року недійсним відповідно до підпункту пункту 108 цього Порядку висновок про визнання паспорта недійсним та таким, що підлягає вилученню, анулюванню та знищенню, повинен містити посилання на конкретні норми законодавства, що були порушені. Про визнання паспорта/паспорта зразка 1994 року недійсним відповідно до підпункту 8 пункту 108 цього Порядку територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС/ДМС письмово інформує заявника із зазначенням норм законодавства, що були порушені.
Системний аналіз викладених правових норм дозволяє стверджувати, правовою підставою для визнання паспорту громадянина України недійним є його оформлення з порушенням вимог чинного законодавства України.
При цьому, правовою підставою для визнання паспорту громадянина України недійним є його оформлення з порушенням вимог чинного законодавства України, що має бути встановлено в ході службової перевірки шляхом здійснення повного та всебічного дослідження всіх обставин набуття особою громадянства України та документування її відповідним паспортом.
З матеріалів справи вбачається, 12 травня 2022 року Директором Департаменту з питань громадянства, паспортизації та реєстрації ДМС України затверджено висновок № 65/22, яким паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 , виданий Болградським РВ УМСВ України в Одеській області 21.05.2021 на ім'я ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Кахул Республіка Молдова, визнано оформленим з порушенням законодавства, а саме: вимог ЗУ «Про громадянство України» (в редакції від 18.01.2001), п. 6 розділу ІІ та п. 21 розділу ІІІ Інструкції № 316; паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , виданий Болградським РВ УМВС України в Одеській області 14.01.2010 на ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Кахул Республіка Молдова, визнано оформленим з порушенням законодавства, а саме: вимог ЗУ «Про громадянство України» (в редакції від 18.01.2001) та п. 5 Порядку № 600. Паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 та паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 визнано недійсними та такими, що підлягають вилученню, анулюванню та знищенню відповідно до пп. 8 п. 108 Порядку (а.с. 94-101).
Під час проведення службової перевірки було встановлено, що 12.03.2021 року до ДП «Документ» з питанням оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон звернулась громадянка ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та відповідно до п. 69 Порядку надала паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 виданий Болградським РВ ГУМВС України в Одеській області 14.01.2010 та документ, що підтверджує сплату адміністративного збору. За результатами розгляду заяви-анкети ОСОБА_1 відмовлено в оформленні паспорта громадянина України для виїзду за кордон на підставі п. 73 Порядку у зв'язку з відсутністю документів, що підтверджують факт належності особи до громадянства України. У ході перевірки підстав видачі паспорта встановлено наступне: до заяви про видачу паспорта громадянина України НОМЕР_1 на ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , внесено запис про видачу паспорта у зв'язку із зміною прізвища з « ОСОБА_5 » на підставі паспорта громадянина України НОМЕР_2 , виданого Болградським РВ ГУМВС України в Одеській області 25.05.2001 та свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_3 , виданого другим Суворовським відділом РАЦСу Одеського МУЮ. Факт видачі паспорта НОМЕР_1 , крім зазначеної заяви, підтверджується Книгою обліку надходження бланків паспортів і видачі їх громадянам Болградського РВ УМВС. До заяви про видачу паспорта громадянина України НОМЕР_2 на ім'я ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до графи причина видачі внесено запис «получение паспорта». Паспорт Болградським РВ УМВС України в Одеській області видано на підставі свідоцтва про народження НОМЕР_4 , виданого Лопацікською сільською радою Кахульського району. Видача паспорта НОМЕР_2 , крім заяви, підтверджується Книгою обліку надходження бланків паспортів і видачі їх громадянам Болградського РВ УМВС України. Відповідно до даних відділу обліку та моніторингу інформації про реєстрацію місця проживання ГУ ДМС України в Одеській області ОСОБА_2 зареєстрована з 04.02.2010 року за адресою: АДРЕСА_1 . Згідно до обліків ГУДМВС України в Одеській області ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянство України не набувала. Для з'ясування додаткової інформації та встановлення обставин оформлення паспорта заявниці запрошено для надання письмових пояснень. У своїй автобіографії ОСОБА_1 повідомляє, що що місце його народження - м. Кахул, Республіка Молдова. У 1998 році разом з матір'ю ОСОБА_6 переїхала в с. Червоноармійське Болградського району Одеської області на постійне проживання. У період з 1998 по 2002 рік навчалася в Червоноармійській загальноосвітній середній школі №1 І-ІІІ ступенів Болградського району Одеської області. На час досягнення 16-річного віку звернулася із заявою про отримання паспорта та надала свідоцтво про народження НОМЕР_4 , видане Лопацікською сільською радою Кахульського району Республіки Молдова. У період з 2002 по 2006 навчалася в Одеському національному університеті імені 1.1. Мечникова на філологічному факультеті та отримала диплом бакалавра. Батько заявниці, ОСОБА_7 , 1950 р.н., був громадянином Республіки Молдова, помер. Мати заявниці, ОСОБА_6 , 1952 р.н., уродженка України, постійно проживала на території Республіки Молдови до 1998 року. Отже, заявниця підтверджує, що обоє його батьків станом на 24.08.1991 та 13.11.1991 роки на території України не проживали та реєстрацію місця проживання не здійснювали. З питань набуття громадянства України до Посольства України не звертались.
Також, для проведення додаткової перевірки та встановлення факту набуття громадянства в Посольстві України в Республіці Молдова ОСОБА_1 підготовлено відповідний запит від 20.04.2021 №5129-159/5129.1-21. Згідно інформації, наданої Посольством України в Республіці Молдова від 10.06.2021 №6136/17-522/4-39444, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 громадянство України в Посольстві України в Республіці Молдова не набували, на консульському обліку не перебували, паспортом громадянина України для виїзду за кордон не документувалися. З метою з'ясування інформації про належність ОСОБА_2 до громадянства Республіки Молдови та оформлення паспорта громадянина Республіки Молдови, до консульства Республіки Молдови в м. Одесі надіслано запит від 20.04.2021 №5129-160/5129.1-21. ОСОБА_2 надала довідку №033 від 15 липня 2021 року, видану Консульством Республіки Молдова в Одесі. У вищевказаній довідці вказано, що згідно даним Державного реєстру населення Республіки Молдова, не є громадянкою Республіки Молдова (громадянство Республіки Молдова не отримувала, паспортом громадянина Республіки Молдова не документована. З метою з'ясування інформації про належність ОСОБА_2 до громадянства Республіки Молдови та оформлення паспорта громадянина Республіки Молдови, до Консульства Республіки Молдови в м. Одесі повторно було надіслано запит від 11.09.2021 №5129- 483/5129.1-21. У відповідь листом від 14.12.2021 №UKR/1/221/2/621 повідомлено, що Консульством Республіки Молдова в місті Одесі розглянуто запит № 5129-483/5129.21 та цим листом підтверджують видачу та зміст довідки № 033 від 15.07.2021року, яка була видана на основі інформації отриманої від компетентних органів Республіки Молдова. Крім того, у ході перевірки встановлено, що відповідно до обліків Головного управління матір заявниці, ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , отримала посвідку на постійне проживання в Україні на підставі паспорта громадянина Республіки Молдова для виїзду за кордон НОМЕР_5 , виданого 13.05.1997 ОВІР Кишинеу. З копії вказаного паспорта вбачається, що до нього внесено запис про дитину, а саме - ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . У зв'язку з встановленням додаткових обставин надіслано додатковий запит до Консульства Республіки Молдова в Одесі від 26.11.2021 №5100.4.1-15218/51.2-21. Проте, відповідь на вищевказаний запит не надійшла. З метою з'ясування додаткових відомостей необхідних для проведення перевірки ОСОБА_1 , надіслано запит до головних управлінь, управлінь ДМС України в областях, ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області щодо перевірки факту документування паспортним документом, який посвідчує особу та громадянство, отримання дозволу на імміграцію, а також встановлення факту реєстрації місця проживання. За результатами відповідей особа у запитуваних обліках не значиться.
З метою з'ясування додаткових відомостей необхідних для проведення перевірки ОСОБА_1 , надіслано запит від 11.09.2021 № 5129/1504-21 до Головного управління ДМС України в Одеській області для отримання інформації щодо отримання дозволу на імміграцію ОСОБА_1 разом з матір'ю ОСОБА_6 . З отриманної відповіді від 30.11.2021 5100.5.3/38125-21, що згідно рішення ВПР та МР УМВС України в Одеській області від 07.10.1999 року дозвіл щодо залишення на постійне проживання в Україні надано лише громадянці Республіки Молдова ОСОБА_6 . З метою з'ясування інформації про набуття громадянства ОСОБА_2 самостійно або з матір'ю, ОСОБА_6 , надіслано запит від 11.09.2021 №5129/1503-21 до Головного управління ДМС України в Одеській області. У відповідь отримано лист від 24.09.2021 №5100.4.5/30025-21, у якому повідомлено, що згідно обліків ГУ ДМС України в Одеській області громадянство України оформлювала ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , діти не зазначені.
Також, у висновку про результати службового розслідування № 65/2022 вказано, що додатково пояснення надала мати заявниці, ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , , у яких повідомила, що до 1998 року проживала у Республіці Молдова. У 1998 році, у зв'язку з розірванням шлюбу, разом з неповнолітньою донькою ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , переїхала на постійне проживання до України, в с. Червоноармійське Белградського району Одеської області. У 1999 році громадянка ОСОБА_6 отримала посвідку на постійне проживання як громадянка Республіки Молдова та 07.10.1999 зареєструвала своє місце проживання в АДРЕСА_2 . У 2005 році ОСОБА_6 звернулася з заявою про оформлення набуття громадянства України та 13.05.2005 отримала довідку про набуття громадянства України відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України «Про громадянство України», після чого отримала паспорт громадянина України. На момент видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року ні ОСОБА_2 , ні її батьки належність до громадянства України не підтверджували, із заявами про набуття громадянства України не звертались. до службових відміток заяви про видачу паспорта громадянина України НОМЕР_2 виданого Болградським РВ УМВС України в Одеській області 21.05.2001 на ім'я ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , інформація (рішення) про набуття громадянства України відсутня.
Таким чином, під час службового розслідування посадовими органами міграційного органу встановлено, що оскільки ОСОБА_2 відповідно до вимог ЗУ «Про громадянство України» в установленому порядку громадянство України не набувала, паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 , оформлений 21.05.2001 року Болградським РВ УМВС України в Одеській області з порушенням законодавства, а саме положень ЗУ «Про громадянство України» від 18.01.2001 № 2235-ІІІ та вимог порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженою наказом МВС від 17.08.1994 № 316. Також, під час видачі паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 на ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жодної інформації про перевірку належності заявниці до громадянства до заяви не внесено.
З матеріалів справи вбачається, та не заперечується позивачем, що під час отримання паспорту серії НОМЕР_2 , оформленого 21.05.2001 року Болградським РВ УМВС України в Одеській області та паспорту серії НОМЕР_1 , оформленого 14.01.2010 року Болградським РВ УМВС України в Одеській області, ОСОБА_2 не надавала довідку про прийняття до громадянства України та не підтверджувала у встановленому порядку належність до громадянства України.
До заяви про видачу паспорта громадянина України НОМЕР_2 на ім'я ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до графи причина видачі внесено запис «получение паспорта» (а.с. 107).
При цьому, всупереч приписам Інструкції № 316, паспорт НОМЕР_2 на ім'я ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , виданий Болградським РВ УМВС України в Одеській області на підставі свідоцтва про народження НОМЕР_4 , виданого Лопацікською сільською радою Кахульського району.
До заяви про видачу паспорта громадянина України НОМЕР_1 на ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , внесено запис про видачу паспорта у зв'язку із зміною прізвища з « ОСОБА_5 » на підставі паспорта громадянина України НОМЕР_2 , виданого Болградським РВ ГУМВС України в Одеській області 25.05.2001 та свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_3 , виданого другим Суворовським відділом РАЦСу Одеського МУЮ (а.с. 104).
Однак, в матеріалах справи відсутні докази на підтвердження того, що позивач, ОСОБА_1 набувала громадянство України, в порядку, визначеному чинним законодавством України.
Таким чином, враховуючи, що позивачем не підтверджено набуття громадянства України, відповідачі дійшли обґрунтованого висновку, що паспорти серії НОМЕР_1 та серії НОМЕР_2 є такими, що отримані з порушенням закону, а тому оскаржувані дії та рішення є правомірними та такими, що вчинені на підставі та у межах чинного законодавства.
Аналогічного висновку у подібних правовідносинах дійшов Верховний Суд у постановах від 18 квітня 2018 року по справі № 820/7358/15, від 07 лютого 2018 року по справі № 826/1417/17, від 13.06.2018 року по справі № 815/7480/16, від 26 червня 2019 року по справі № 826/14276/17.
Суд не приймає до уваги посилання представника позивача на те, що мати позивача є громадянкою України та має паспорт громадянки України та на те, що вона перебувала у шлюбі з громадянином України та має доньку громадянку України, оскільки вказані доводи не спростовують висновку ДМС України № 65/2022 від 12.05.2022 року та те, що паспорти серії НОМЕР_1 та серії НОМЕР_2 оформлені з порушенням вимог законодавства.
Відповідно до Закону України "Про громадянство України" громадянство України - правовий зв'язок між фізичною особою і Україною, що знаходить свій вияв у їх взаємних правах та обов'язках, паспорт громадянина України є документом, який підтверджує громадянство України.
Таким чином, позивач не позбавлена можливості звернутися до міграційного органу, надати відповідні документи на підтвердження громадянства та отримати паспорт громадянина України.
Також, доводи представника позивача щодо того, що необхідною та обов'язковою умовою для скасування рішення про оформлення набуття громадянства України є встановлення центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, факту набуття особою громадянства України шляхом обману, внаслідок подання свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів, приховування будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа може набути громадянства України, суд не приймає до уваги, оскільки оскаржуваний висновок стосується визнання недійсними та такими, що підлягають вилученню та знищенню паспорти громадянина України серії НОМЕР_1 та серії НОМЕР_2 і не є рішенням щодо позбавлення позивача громадянства України, яке вона не набувала.
При цьому, посилання позивача на постанови Верховного Суду від 14.11.2018 року по справі № 820/1293/16, від 24.04.2019 року по справі № 2040/5642/18, від 19.12.2019 року по справі № 815/3575/15 та від 31.03.2020 року по справі № 826/15115/17, суд вважає неспроможними, оскільки у вказаних постановах надано правову оцінку спірним правовідносинам, які не є тотожними спірним правовідносинам по даній справі.
За таких підстав, суд дійшов висновку, що при прийнятті оскаржуваного висновку № 65/2022 від 12.05.2022 року Державна міграційна служба України діяла на підстав, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України та з урахуванням усіх обставин, що мають значення для його прийняття, а тому позовні вимоги про визнання протиправним та скасування рішення у формі висновку № 65/2022, затвердженого Державною міграційною службою України, складеного за результатами службової перевірки, проведеної Головним управлінням Державної міграційної служби України в Одеській області, яким паспорт громадянина України серія НОМЕР_1 , виданого Болградським РВ ГУМВС України в Одеській області 14.01.2010 та паспорт громадянина України серія НОМЕР_2 , виданого Болградським РВ УМВС України в Одеській області 21.05.2010 на ім'я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнано оформленими з порушенням вимог законодавства, недійсними та такими, що підлягають вилученню, анулюванню та знищенню відповідно до пп. 8 п. 108 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсними та знищення паспорта громадянина України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 № 302 є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Відповідно до п. 23 ч. 1 ст. 4 КАС України похідна позовна вимога - вимога, задоволення якої залежить від задоволення іншої позовної вимоги (основної вимоги).
Таким чином, оскільки позовні вимоги про зобов'язання Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області видалити (виключити) з інформаційної системи підсистеми ФМ "Недійсні документи" ЄІАС УМП ДМС України інформацію (відомості) про недійсність паспорту громадянина України серія НОМЕР_1 , виданого Болградським РВ ГУМВС України в Одеській області 14.01.2010 на ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є похідними вимогами, тому підстави для їх задоволення також відсутні.
Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо.
Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
На підставі вищевикладеного, розглянувши справу в межах позовних вимог, з урахуванням встановлених обставин, суд дійшов висновку, що адміністративний позов є необґрунтованим та задоволенню не підлягає.
Керуючись ст. ст. 2, 6, 8, 9, 12, 77, 90, 132, 139, 242-246, 250, 255 КАС України, суд, -
Відмовити в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_6 , адреса місця проживання: АДРЕСА_3 ) до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області (код ЄДРПОУ: 37811384, адреса місцезнаходження: 65045, м. Одеса, вул. Преображенська, 44), Державної міграційної служби України (код ЄДРПОУ: 37508470, адреса місцезнаходження: 01001, м. Київ, вул. Володимирська, 9) про визнання протиправним та скасування рішення у формі висновку № 65/2022, затвердженого Державною міграційною службою України, складеного за результатами службової перевірки, проведеної Головним управлінням Державної міграційної служби України в Одеській області, яким паспорт громадянина України серія НОМЕР_1 , виданого Болградським РВ ГУМВС України в Одеській області 14.01.2010 та паспорт громадянина України серія НОМЕР_2 , виданого Болградським РВ УМВС України в Одеській області 21.05.2010 на ім'я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнано оформленими з порушенням вимог законодавства, недійсними та такими, що підлягають вилученню, анулюванню та знищенню відповідно до пп. 8 п. 108 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсними та знищення паспорта громадянина України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 № 302; зобов'язання Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області видалити (виключити) з інформаційної системи підсистеми ФМ "Недійсні документи" ЄІАС УМП ДМС України інформацію (відомості) про недійсність паспорту громадянина України серія НОМЕР_1 , виданого Болградським РВ ГУМВС України в Одеській області 14.01.2010 на ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в повному обсязі.
Рішення може бути оскаржено в порядку та в строки встановлені ст. ст. 295, 297 КАС України.
Рішення набирає законної сили в порядку передбаченому статтею 255 КАС України.
Суддя О.А. Левчук
.