308/9176/22
09.11.2022 м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Голяна О.В., за участі представника Закарпатської митниці Держмитслужби Селеш О.Я., розглянувши матеріали справи про порушення митних правил, які надійшли з Закарпатської митниці Держмитслужби, відносно громадянина Угорщини ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), посадової особи-менеджера з логістики та транспорту угорського підприємства « Nestle Hungaria Kft » (9737 Buk, Darling u.1, Hungary), за ч. 1ст. 483 Митного кодексу України,-
29.06.2022 року о 00 год. 45 хв. в зону митного контролю митного поста «Тиса» Закарпатської митниці в напрямку «в'їзд в Україну» прибув вантажний транспортний засіб марки «Volvo» р.н.з. НОМЕР_1 з напівпричепом марки «Kogel» р.н.з. НОМЕР_2 під керуванням громадянина України ОСОБА_3 , працюючого водієм ФОП ОСОБА_3 ( АДРЕСА_1 ). Згідно поданих до митного контролю водієм товаросупровідних документів, а саме: CMR від 27.06.22 №0140000000644 , Invoice від 27.06.2022 № 4045098020, накладна №844751143 від 26.06.22, через митний кордон України в митному режимі «імпорт» переміщується товар «корм для тварин: корм DOG CHOW для цуценят великих порід, у кількості 96 упаковок по 14 кг., усього 1344 кг (нетто); корм Cat Chow для дорослих котів, у кількості 120 упаковок по 9 кг., усього 1080 кг (нетто); корм Friskies Active для дорослих активних собак, у кількості 1757 упаковок по 10 кг., усього 17570 кг (нетто)», в загальній кількості 1973 упаковок, загальною вагою нетто 19994 кг., загальною вартістю 339386,37 гривень України. Зазначений вантаж слідував по МД ІМ ЕЕ № UA209000/2022/993310 від 28.06.2022.
Відправником товару являється іноземна компанія «Nestle Hungaria Kft», (9737 Buk, Darling u.1, Hungary), а одержувачем - ТОВ "НЕСТЛЕ УКРАЇНА", код ЄДРПОУ 32531437 (04070, м. Київ, Україна вул. Верхній Вал,б.72 в літері «А»).
Під час проведення митного контролю та повного митного огляду переміщуваного товару встановлено часткову невідповідність кількості заявленого товару фактично наявному, а саме: фактично вищевказаним вантажним автомобілем переміщується товар: корм DOG CHOW для цуценят великих порід, у кількості 96 упаковок по 14 кг., усього 1344 кг (нетто) - що відповідає кількості вказаній у товаросупровідних документах; корм Cat Chow для дорослих котів, у кількості 120 упаковок по 9 кг., усього 1080 кг (нетто), що відповідає кількості вказаній у товаро супровідних документах; корм Friskies Active для дорослих активних собак, у кількості 2028 упаковки по 10 кг., усього 20280 кг (нетто), що на 271 упаковку та 2710 кг (нетто) більше, ніж вказано у товаросупровідних документах.
Виявлення стало можливим після вивантаження товару та його перерахунку. З метою перевірки автентичності документів, поданих до митного контролю та отримання пояснень щодо виявлення вищевказаного незаявленого товару, Закарпатською митницею на адресу угорського підприємства «Nestle Hungaria Kft», (9737 Buk, Darling u.1, Hungary), направлений запит № 7.7-20-07/17/5148 від 29.06.2022 року.
30.06.2022 Закарпатська митниця отримала лист вх.№6232/кб-13-17 від 30.06.2022, в якому посадова особа «Nestle Hungaria Kft», менеджер з логістики та транспорту гр. ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), повідомляє,що в результаті перевірки товару за рахунком № 4045098020, в результаті помилкової роботи електронної системи обробки даних «SAP» даного підприємства, встановлено невідповідність кількості відправленого товару.
Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), в судове засідання не з'явився, про час, дату, місце розгляду справи був повідомлений шляхом направлення судової повістки на електрону адресу «Nestle Hungaria Kft» ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Представник Закарпатської митниці ДФС в судовому засіданні просив притягнути громадянина Угорщини ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст.483 МК України та накласти на нього адміністративне стягнення, передбачене санкцією вказаної статті.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника митниці, суддя приходить до наступних висновків.
Відповідно ч. 1 ст. 318 МК України митному контролю підлягають усі товари, транспортні засоби комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України.
Згідно ч.2 Типової технологічної схеми здійснення митного контролю автомобільних транспортних засобів перевізників і товарів, що переміщуються ними, у пунктах пропуску через державний кордон, затвердженої ПКМУ від 21.05.2012 № 451 - митний контроль автомобільних транспортних засобів і товарів здійснюється виключно митними органами відповідно до законодавства, вибірково, у формах та обсязі, що визначені на підставі результатів системи управління ризиками.
Відповідно до п.1, 2 ч.1 ст. 336 МК України митний контроль здійснюється безпосередньо посадовими особами митних органів шляхом перевірки документів та відомостей, які відповідно до статті 335 цього Кодексу надаються митним органам під час переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України та митного огляду (огляду та переогляду товарів, транспортних засобів комерційного призначення, огляду та переогляду ручної поклажі та багажу, особистого огляду громадян).
Згідно з ч. 1ст. 486 МК України, завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.
Відповідно до ч. 1 ст. 489 МК України, посадова особа при розгляді справи про порушення митних правил зобов'язана з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до положень ст. 458 МК України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Диспозиція ч. 1 ст. 483 МК України визначає склад адміністративного правопорушення, що полягає у переміщенні або діях, спрямованих на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням органу доходів і зборів як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.
Склад правопорушення, що передбачений ч.1ст.483 МК України характеризується наступними складовими.
Об'єктом правопорушення є встановлений законодавством України порядок переміщення товарів і транспортних засобів через митний кордон України.
Об'єктивною стороною правопорушення є переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, шляхом подання митному органу, як підстави для переміщення товарів документів, що містять неправдиві дані щодо кількості вантажних місць, найменування та кількості товару.
Відповідно до постанови пленуму ВСУ від 3 червня 2005 року N 8 «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил», документами, що містять неправдиві дані, є, зокрема, такі, в яких відомості щодо суті угоди, найменування, асортименту, ваги, кількості чи вартості товарів, а також їх відправника чи одержувача, держави, з якої вони вивезені чи в яку переміщуються, не відповідають дійсності.
Суб'єктом правопорушення є осудна особа, яка досягла 16-річного віку, а також посадова особа підприємства.
Суб'єктивна сторона правопорушення характеризується прямим умислом або необережністю.
Для кваліфікації дій за ст. 483 МК України не мають значення мотив і мета їх вчинення, а також чи настали від цього шкідливі наслідки.
Згідно п. 28.ст. 4 Митного кодексу України митні правила - встановлений Митним кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем, або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів Митним кодексом та іншими законами України.
Таким чином, особи, які переміщують товари на митну територію України, повинні дотримуватися митних правил, визначених у Кодексі; за порушення (недотримання) цих правил у Кодексі передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ч. 1ст. 198 Митного кодексу України митному органу в пункті пропуску через державний кордон України згідно із статтею 335 цього Кодексу подаються документи, що містять відомості про товари, достатні для їх ідентифікації та необхідні для прийняття рішення про пропуск їх через митний кордон України.
Відповідно до п.3 ч. 1ст. 196 Митного кодексу України не можуть бути пропущені через митний кордон України товари, що переміщуються через митний кордон України з порушенням вимог цього Кодексу та інших законів України.
Відповідно до ч. 1ст. 334 Митного кодексу України митні органи вимагають від осіб, які переміщують товари, транспортні засоби комерційного призначення через митний кордон України чи провадять діяльність, контроль за якою цим Кодексом покладено на митні органи, тільки ті документи та відомості, які необхідні для здійснення митного контролю та встановлені цим Кодексом.
Відповідно до ч. 2 вказаної статті особи, зазначені у частині першій цієї статті, зобов'язані надавати митним органам документи та відомості, необхідні для здійснення митного контролю, в усній, письмовій та/або електронній формі.
Відповідно до п.1 ч. 1ст. 335 Митного кодексу України під час переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України декларант, уповноважена ним особа або перевізник залежно від виду транспорту, яким здійснюється перевезення товарів, надають митному органу в паперовій або електронній формі такі документи та відомості: 1) при перевезенні автомобільним транспортом: а) документи на транспортний засіб, зокрема ті, що містять відомості про його державну реєстрацію (національну належність); б) транспортні (перевізні) документи (міжнародні товаротранспортні накладні); в) визначений актами Всесвітнього поштового союзу документ, що супроводжує міжнародні поштові відправлення (за їх наявності); г) комерційні документи (за наявності) на товари, що перевозяться, які містять відомості, зокрема, про найменування та адресу перевізника, найменування країни відправлення та країни призначення товарів, найменування та адреси відправника (або продавця) та отримувача товарів; ґ) відомості про кількість вантажних місць та вид упаковки; д) найменування товарів; е) вага брутто товарів (у кілограмах) або об'єм товарів (у метрах кубічних), крім великогабаритних вантажів;
Згідно з п.24 статті 4 Митного кодексу України, митний контроль - сукупність заходів, що здійснюються з метою забезпечення додержання норм цього Кодексу,законів та інших нормативно-правових актів з питань державної митної справи, міжнародних договорів України, укладених у встановленому законом порядку.
Згідно зі ст.318 Митного кодексу України, митному контролю підлягають усі товари, транспортні засоби комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України. Митний контроль передбачає виконання митними органами мінімуму митних формальностей, необхідних для забезпечення додержання законодавства України з питань митної справи.
Відповідно до ст.336 Митного кодексу України митний контроль здійснюється безпосередньо посадовими особами митних органів шляхом: 1) перевірки документів та відомостей, які відповідно до статті 335цього Кодексу надаються митним органам під час переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України; 2) митного огляду (огляду та переогляду товарів, транспортних засобів комерційного призначення, огляду та переогляду ручної поклажі та багажу, особистого огляду громадян); 3) обліку товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України; 4) усного опитування громадян та посадових осіб підприємств; 5) огляду територій та приміщень складів тимчасового зберігання, митних складів, вільних митних зон, магазинів безмитної торгівлі та інших місць, де знаходяться товари, транспортні засоби комерційного призначення, що підлягають митному контролю, чи провадиться діяльність, контроль за якою відповідно до цього Кодексу таінших законів України покладено на органи доходів і зборів; 6) перевірки обліку товарів, що переміщуються через митний кордон України та/або перебувають під митним контролем; 7) проведення документальних перевірок дотримання вимог законодавства України з питань митної справи, у тому числі своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати митних платежів; 8) направлення запитів до інших державних органів, установ та організацій, уповноважених органів іноземних держав для встановлення автентичності документів, поданих митному органу.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення підтверджується протоколом про порушення митних правил №0627/30500/22 від 01.07.2022 року, витягом з ЄАІС ДМСУ від 01.07.2022 року; митною декларацією ЕЕ UA209000/2022/993310; фактурою 4045098020 від 27.06.2022 року; накладною №844751143 від 26.06.2022 року; митною декларацією митних органів Угорщини МRN 22HU91101029FF7888; актом про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної покладі та багажу від 01.07.2022 року; фотоматеріалами; письмовими поясненнями ОСОБА_3 від 01.07.2022 року та іншими матеріалами справи.
Дослідивши матеріали справи приходжу до переконання, що ОСОБА_1 своїми діями скоїв порушення митних правил, передбачене ч.1ст. 483 МК України, а саме: вчинив дії спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, шляхом подання митному органу документів, що містять неправдиві дані щодо кількості та вартості товару.
Згідно ч.3 ст.465 МК України конфіскація товарів, транспортних засобів, зазначених у пункті 3 статті 461 цього Кодексу, застосовується незалежно від того, чи є ці товари, транспортні засоби власністю особи, яка вчинила правопорушення.
При накладенні адміністративного стягнення суддя враховує характер вчиненого правопорушення, обставини справи, особу порушника та ступінь його вини, обставину, що пом'якшує відповідальність, відсутність обставин, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, у відповідності до вимог ст.ст. 23, 33 КУпАП, приходить до висновку, що на гр. ОСОБА_1 слід накласти адміністративне стягнення в межах санкції ст. 483 ч. 1 МК України, у виді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товарів -безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією цих товарів на користь держави, що буде достатньою мірою відповідальності для досягнення мети адміністративного стягнення.
Згідно положень ч.5 ст.283 КУпАП постанова суду (судді) про накладення адміністративного стягнення повинна містити положення про стягнення з особи, щодо якої її винесено, судового збору.
Відповідно до ст.40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
У відповідності до п.5 ст.4 Закону України «Про судовий збір» підлягає стягненню з гр. ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 496,20 грн.
Керуючись ст.ст. 318, 335, 366, 458, 483, 486, 489 МК України, ст.ст.40-1, 283 КУпАП, п.5 ст.4 Закону України «Про судовий збір», суддя,
Громадянина Угорщини ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) визнати винним в порушенні митних правил за ч.1ст.483 МК України та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товару, що складає 41 259,75 грн., з конфіскацією на користь держави безпосереднього предмету порушення митних правил, а саме: корму Friskies Active для дорослих активних собак у кількості 271 упаковок, 2710 кг. нетто, вартістю 41 259,75 грн., який знаходиться на зберіганні на складі Закарпатської митниці ДФС.
Стягнути з громадянина Угорщини ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) на користь держави 496,20 (чотириста дев'яносто шість гривень 20 копійок) судового збору.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Закарпатського апеляційного суду. Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Строк звернення постанови до виконання три місяці з дня набрання постановою законної сили.
Суддя Олена ГОЛЯНА